FORMULA 1

Pole position ο Χάμιλτον

Ο Λιούις Χάμιλτον εξασφάλισε την pole position στο βρετανικό Grand Prix. "Καταστροφή" για τον Φερνάντο Αλόνσο.

H Mercedes "κλείδωσε" την πρώτη σειρά στην εκκίνηση του βρετανικού Grand Prix! Ο Λιούις Χάμιλτον "κατέστρεψε" τον ανταγωνισμό στον τελευταίο γύρο του.

Με 1:29.607 ήταν σχεδόν μισό δευτερόλεπτο ταχύτερος από τον τιμέιτ του και νικητή στο Μονακό, Νίκο Ρόσμπεργκ.

Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας, Σεμπάστιαν Φέτελ ήταν τρίτος μπροστά από τον Μαρκ Γουέμπερ. Ένας εκ των υποψήφιων διαδόχων του Αυστραλού στη Red Bull, ο Ντάνιελ Ρικιάρντο (Toro Rosso) ήταν έκτος με το μεγάλο φαβορί για τη θέση, τον Κίμι Ράικονεν να είναι μόλις 9ος.

"Καταστροφή" για τον Φερνάντο Αλόνσο ήταν η 10η θέση, ο οποίος έχει μεν κοντά του τον Ράικονεν, όμως ο Φέτελ βρίσκεται αρκετά μακριά.

Εκπληκτικό αποτέλεσμα για τον Πολ Ντι Ρέστα (Force India) στην 5η θέση, με τον άλλο οδηγό της Force India, τον Έιντριαν Σούτιλ να είναι έβδομος μπροστά από τον Ρομαίν Γκροζάν (Lotus) που "νίκησε" τον Ράικονεν αυτή τη φορά.