FORMULA 1

Ταχύτερος όλων ο Χάμιλτον

O Λιούις Χάμίλτον θα ξεκινήσει από την πρώτη θέση στο γκραν πρι της Φόρμουλα 1 στην Σαγκάη.

Την πρώτη θέση στα επίσημα δοκιμαστικά εξασφάλισε ο Λιούις Χάμιλτον στο γκραν πρι της Κίνας.

Ο οδηγός της Mercedes πραγματοποίησε τον ταχύτερο γύρο αφήνοντας 2ο τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Κίμι Ράικονεν και 3ο τον Φερνάντο Αλόνσο. Ο Άγγλος οδηγός κατέκτησε την 27η pole position στην καριέρα του στην πίστα που έχει αναδειχθεί δύο φορές νικητής στο παρελθόν.

" Είμαι ικανοποιημένος. Ο γύρος που έκανα ήταν πολύ καλός, η ομάδα εργάστηκε καλά μέχρι σήμερα και ελπίζω να συνεχίσουμε έτσι και στον αγώνα", δήλωσε στην συνέντευξη Τύπου ο Χάμιλτον.

Ο έτερος οδηγός της Mercedes Νίκο Ρόσμπεργκ, έκανε το 4ο καλύτερο χρόνο ενώ ο Φελίπε Μάσα δεν κατάφερε στην τελευταία του προσπάθεια στο Q3 να κερδίσει κάτι περισσότερο από την 5η θέση.

Έκπληξη αποτέλεσε η απόδοση του πρωταθλητή Σεμπάστιαν Φέτελ, ο οποίος απέτυχε να προκριθεί στο Q3 λόγω μηχανικού προβλήματος και θα ξεκινήσει 9ος.

Ο Αυστραλός οδηγός της Red Bull Μαρκ Ουέμπερ, έμεινε από καύσιμα στο Q2 και παρότι τερμάτισε 14ος την Κυριακή (14/4) θα εκκινήσει από την τελευταία θέση καθώς, σύμφωνα με τους κανονισμούς, απαιτείται ένα λίτρο καυσίμου στο ρεζερβουάρ και ο Ουέμπερ είχε μόλις 150 ml.