ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ

Αδιανόητη επίδοση: 11χρονη σκόραρε 93 πόντους σε 20 λεπτά σε αγώνα U13 στην Αργεντινή

PRINTSCREN

Μυθικά πράγματα στην Αργεντινή, με μία 11χρονη να σημειώνει 93 (!) πόντους σε 20 λεπτά σε αγώνα U13, οδηγώντας την ομάδα της σε ανατροπή 34 πόντων.

Η Παουλίνα Οχέντα είναι 11 χρονών. Και εδώ και μερικές ώρες έχει γίνει παγκόσμιο viral. Ο λόγος; Μία μυθική επίδοση σε αγώνα U13 στην Αργεντινή, όπου η μικρή σημείωσε 93 (!) πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής στην νίκη της Ελ Κοάτι με 108-107 επί της Ομπέρα Τένις Κλαμπ!

Σε ένα μυθικό σκηνικό, η Οχέντα μπήκε στο παρκέ στην 2η περίοδο με την ομάδα της πίσω στο σκορ με 39-5 και σημείωσε τους 38 πόντους (από τους 41 της Ελ Κοάτι), μειώνοντας σε 59-46. Ακολούθως, επέστρεψε στην 4η περίοδο και σημείωσε τους 55 από τους 57 πόντους της ομάδας της, η οποία επέστρεψε από το εναντίον της 80-51 και έφτασε στην νίκη!

Για την ιστορία, η Οχέντα χρειάστηκε 38 δίποντα, 5 τρίποντα και 2 βολές, σπάζοντας έτσι το ρεκόρ σε αυτές τις ηλικίες στην Αργεντινή, που κρατούσε ο Φρανσίσκο Ζούστοβιτς από το 2019 με 78 πόντους.