ΑΕΚ

AEK-Άρης: 65-71

Κλαρκ

Μεγάλη νίκη με 71-65 επί της ΑΕΚ στα Πατήσια πήρε ο Άρης που παρέμεινε μόνος τρίτος στη βαθμολογία

Οι "κίτρινοι" της Θεσσαλονίκης στηρίχθηκαν στο δίδυμο Μπετς-Κλαρκ απέναντι στην ομάδα του Φλεβαράκη που είχε σε καλή μέρα τον Παπανικολάου και βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Ντι Τζέι Τόμπσον που λίγο έλειψε να γυρίσει το ματς μόνος του στα τελευταία λεπτά.
To ξεκίνημα του ματς άνηκε στον Άρη που πήρε γρήγορα το προβάδισμα με 6-3 αλλά απέναντί του βρήκε τον πεισματάρη και ηγέτη της "Ένωσης", Δημήτρη Παπανικολάου που με 5 δικούς του πόντους μείωσε σε 6-5. Οι Θεσσαλονικείς διατήρησαν την πρωτοπορία (7-11 και 10-14) αλλά τα τρίποντα των γηπεδούχων του χάλασαν τα πλάνα και ο Τόμπσον ένα λεπτό πριν τη λήξη του δεκαλέπτου έδωσε προβάδισμα με 20-19 στην ομάδα του. Ένα σερί από τους Αργυρόπουλο-Ηλιάδη διαμόρφωσε το 20-23 της πρώτης περιόδου.

Tις εντυπώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου κέρδισε η ΑΕΚ που με τον Παπανικολάου να... κάνει το παιχνίδι βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Νίκου Χατζή που έφερε την ομάδα του στο +4 (34-30) 3 λεπτά πριν την ανάπαυλα, εξοργίζοντας τον Αντρέα Ματσόν. Ο Ιταλός κόουτς βρήκε τις λύσεις που έψαχνε από τον Σάββα Ηλιάδη που με ένα γκολ-φάουλ και 2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 37-39 του ημιχρόνου.

Οδηγούμενος από τους Κλαρκ και Μπετς που έκαναν πάρτι στην τρίτη περίοδο, ο Άρης άρχισε να οικοδομεί μία διαφορά που έφτασε ως τους 11 πόντους. Ο Αμερικάνος ξεκίνησε με ένα προσωπικό 5-0 που αποτέλεσε την αρχή στο ξέσπασμα της ομάδας του Ματσόν η οποία έφτασε γρήγορα στο 37-44. Από εκεί και πέρα η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις και η πρωτοπορία των φιλοξενούμενων στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε στο 43-54.

Την ύστατη προσπάθεια να πλησιάσει τον Άρη έκανε η ΑΕΚ στο δεύτερο μισό της τελευταίας περιόδου και τα κατάφερε. Με τον Ντι Τζέι Τόμπσον να σημειώνει δύο "κολλητά" τρίποντα και τον Μπράιαντ ακόμα ένα, ο "Δικέφαλος" μείωσε στους 3 (60-63 2 λεπτά πριν τη λήξη) και άγχωσαν τον Άρη που στην περιφερειακή άμυνα δεν τα πήγε καλά ενώ ήταν και νευρικός στην επίθεση.

Ο Τόμπσον που πήγε να γυρίσει το ματς σχεδόν μόνος του έγινε μοιραίος παίκτης για την ΑΕΚ αφού με 58 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη έχασε δύο βολές που αν έμπαιναν θα έπεφτε η διαφορά στον πόντο. Ακολούθως ο Κλαρκ ευστόχησε για το 62-67 αλλά ο Αμερικάνος πλέι μέικερ των γηπεδούχων δεν είχε πει την τελευταία του λέξη αφού ευστόχησε σε τρίποντο για το 65-67. Ο Κλαρκ όμως απάντησε με 2 εύστοχες βολές, ένα κλέψιμο κι ένα καλάθι που διαμόρφωσε το τελικό 71-65 για τον Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 37-39, 43-54, 65-71

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Κυριακόπουλος 4, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 12 (1), Τόμπσον 20 (5), Χατζής 10 (1), Ταπούτος, Δορκοφίκης 2, Κίκερπιλ, Μπράιαντ 13 (1), Άντερσεν 1, Νέμεθ 3 (1)

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 26 (4), Τσαλδάρης, Νέλσον 10, Μπετς 16, Αργυρόπουλος 2, Ηλιάδης 7, Γκαβέλ 3, Αγαδάκος, Μπάρλος 7 (1)

Για να δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ματσόν: " Κλειδί η άμυνα"

Τη συμμετοχή των Μπρέισι Ράιτ και Δημήτρη Τσαλδάρη στο ματς με τον Παναθηναϊκό προανήγγειλε ο Αντρέα Ματσόν που χαρακτήρισε "κλειδί" της νίκης στο ματς με την ΑΕΚ, την άμυνα στην τρίτη περίοδο.

" Ως ομάδα προσπαθήσαμε να ακολουθήσουμε το πλάνο που είχαμε για το παιχνίδι. Κάναμε καταπληκτική δουλειά στην άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο, τους κρατήσαμε στους έξι πόντους και αυτό ήταν "κλειδί" για το παιχνίδι. Ακόμα και στο τέλος που μας πίεσαν και κάναμε κάποια λάθη, στα τελευταία 50'' κρατήσαμε ότι κάναμε στο προηγούμενο παιχνίδι".

Στη συνέχεια μίλησε για τους Τσαλδάρη και Ράιτ που είναι τραυματίες: " Σίγουρα αυτό που θέλουμε είναι οι Τσαλδάρης και Ράιτ να επανέλθουν. Eίμαστε όμως ευτυχισμένοι που ακόμα και τώρα με τόσους τραυματισμούς μπορέσαμε και κερδίσαμε πέντε παιχνίδια συνεχόμενα".

Συγκεκριμένα για τον Ράιτ ξεκαθάρισε: " Θα παίξει 200% στο παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό όπως και ο Τσλαδάρης. Εμείς ως ομάδα δεν σκεφτόμαστε την τρίτη θέση αλλά και κάθε παιχνίδι ξεχωριστά. Όλοι μιλούν για την τρίτη θέση και την Ευρωλίγκα αλλά όπως ξέρετε οι κανονισμοί έχουν αλλάξει. Δεν σημαίνει ότι κατευθείαν πας στην Ευρωλίγκα αν εξασφαλίσεις την τρίτη θέση".

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης Κίκι Κλαρκ, τόνισε: " Ήταν ένας σκληρός αγώνας. Και οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές. Στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης η ΑΕΚ κατάφερε να ανακάμψει και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Εμείς ωστόσο ευστοχώντας στις βολές καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη".

Όσο για την προσωπική του απόδοση, σχολίασε: " Σήμερα άφησα το παιχνίδι να έρθει αυτό σε μένα. Στο πρώτο ημίχρονο επιχείρησα μόλις τρία σουτ σε αντίθεση με το δεύτερο. Στις πρώτες δύο προσπάθειες για δύο και τρεις πόντους ήμουν ανενόχλητος και κατάλαβα ότι θα έπρεπε να ήμουν επιθετικός για την ομάδα μου. Από την στιγμή που αγωνίζομαι σε μία μεγάλη ομάδα όπως ο Άρης μου δόθηκε η δυνατότητα στο δεύτερο ημίχρονο να ξεκινήσω τις προσπάθειές μου και να συνεχίσω σε αυτόν τον ρυθμό".

Φλεβαράκης: " Σαν να ήταν τελικός"
Στα άσχημα ποσοστά που είχαν οι παίκτες του στα δίποντα στάθηκε ο Κώστας Φλεβαράκης ο οποίος εξήγησε ότι οι παίκτες του είχαν κίνητρο.

" Συγχαρητήρια στον Άρη για την νίκη που ήταν σημαντική όσον αφορά στην τρίτη θέση και την επιστροφή στην Ευρωλίγκα. Εμείς παίζουμε όλα τα παιχνίδια σαν να είναι ένας τελικός. Μας πειράζει ότι παίξαμε πολύ μακριά από ότι δουλεύαμε όλη την εβδομάδα.Έχει να κάνει και με τον αντίπαλο. Δεν δείξαμε την απαραίτητη συγκέντρωση στην άμυνα. Το ποσοστό μας στα δίποντα ήταν το χειρότερό μας κομμάτι ακόμα και από τους έξι πόντους στην τρίτη περίοδο και θα πρέπει να βελτιωθούμε πάρα πολύ".

"Στο τέλος με την ένταση που βάλαμε στην πεντάδα περνώντας αυτούς που τρέχουν περισσότερο και πιέζουν, το παιχνίδι θα μπορούσε να έχει και διαφορετική κατάληξη. Συνεχίζουμε. Έχουμε άλλα πέντε παιχνίδια και με ενοχλεί ότι παίξαμε πολύ χειρότερα από ότι παίξαμε όλη την εβδομάδα

".

Για το κίνητρο που έδειξαν οι παίκτες του είπε: " Για έναν επαγγελματία αν δεν έχεις κίνητρο δεν έχεις μέλλον. Θα πρέπει κάθε μέρα να βελτιώνεσαι. Εμείς θέλαμε να μπούμε σήμερα και να κερδίσουμε, ίσως ο Άρης να το ήθελε περισσότερο. Δείξαμε μέχρι τέλους ότι υπήρχε κίνητρο. Θα μπορούσε το παιχνίδι να ήταν και δικό μας".

Τέλος, ο Φώτης Βασιλόπουλος δήλωσε: " Προετοιμαστήκαμε όλη την εβδομάδα γι' αυτό το παιχνίδι. Ξέραμε ότι θα παίξουμε χωρίς τον κόσμο. Δουλέψαμε σκληρά αλλά δεν καταφέραμε να μπούμε στον ρυθμό του ματς. Το γεγονός ότι επανήλθαμε στο τέλος ήταν απόρροια της δουλειάς όλης της χρονιάς. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι. Στενοχωρηθήκαμε που χάσαμε αλλά συνεχίζουμε για τα επόμενα πέντε παιχνίδια".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Mπετς (0-2)
2' Τρίποντο AEK Παπανικολάου (3-2)
2' Δίποντο Άρης Μπάρλος (3-4)
3' Δίποντο Άρης Μπετς (3-6)
4' Δίποντο AEK Παπανικολάου (5-6)
5' Τρίποντο AEK
7' Τρίποντο AEK Τόμπσον (10-11)
Σερί 5-0 κάνει η ΑΕΚ που μειώνει στον πόντο
7' Καλάθι και φάουλ Άρης Νέλσον (10-14)
8' Δίποντο AEK Παπανικολάου (12-14)
8' Δίποντο Άρης Νέλσον (12-16)
8' Τρίποντο AEK Νέμεθ (15-16)
9' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (16-19)
9' Τρίποντο AEK Τόμπσον (20-19)
Τρίποντο και φάουλ για τον Αμερικανό
10' Δίποντο Άρης Αργυρόπουλος (20-21)
10' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (20-23)
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-23
Τα τρίποντα κρατούν την ΑΕΚ στο ματς αλλά ο Άρης είναι καλύτερος και προηγείται
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Άρης Μπετς (22-25)
13' Τρίποντο AEK Χατζής (26-25)
13' Δίποντο AEK Μπράιαντ (28-25)
14' Δίποντο Άρης Μπάρλος (28-27)
14' Καλάθι και φάουλ AEK Χατζής (30-27)
16' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (31-30)
17' Τρίποντο AEK Χατζής (34-30)
18' Δίποντο Άρης Μπετς (34-32)
19' Τάιμ-άουτ Άρης Φλεβαράκης
20' Καλάθι και φάουλ Άρης Ηλιάδης (34-37)
20' Καλάθι και φάουλ AEK Παπανικολάου (37-37)
20' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (37-39)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-39
Μπροστά με 2 πόντους ο Άρης σε ένα ματς που μέχρι στιγμής διατηρεί τον χαρακτήρα του ντέρμπι
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο Άρης Κλαρκ (37-41)
22' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (37-44)
22' Τάιμ-άουτ AEK Φλεβαράκης
Με 0-5 δια χειρός Κλαρκ ξεκινάει ο Άρης στο Β' μέρος αναγκάζοντας τον Φλεβαράκη να καλέσει τάιμ άουτ
23' Δίποντο AEK Χατζής (39-44)
23' Δίποντο Άρης Μπετς (39-46)
24' Δίποντο Άρης Κλαρκ (39-48)
25' Δίποντο AEK Κυριακόπουλος (41-48)
26' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (41-50)
28' Δίποντο Άρης Μπετς (41-52)
29' Δίποντο AEK Δορκοφίκης (43-52)
29' Δίποντο Άρης Κλαρκ (43-54)
30' Λήξη 3ης περιόδου 43-54
Στο +11 ο Άρης που ήταν απόλυτος άρχοντας στο τρίτο δεκάλεπτο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (43-57)
32' Καλάθι και φάουλ AEK Κυριακόπουλος (45-57)
34' Δίποντο AEK Τόμπσον (47-57)
34' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Η ΑΕΚ μειώνει στους 10 και ο Ιταλός κόουτς καλεί τάιμ άουτ
35' Δίποντο AEK Τόμπσον (49-57)
36' Δίποντο AEK Παπανικολάου (51-57)
36' Καλάθι και φάουλ Άρης Νέλσον (51-61)
37' Τρίποντο AEK Τόμπσον (54-61)
37' Τρίποντο AEK Τόμπσον (57-63)
38' Τρίποντο AEK Μπράιαντ (60-63)
38' Δίποντο Άρης Νέλσον (60-65)
39' Δύο βολές AEK Μπράιαντ (62-65)
40' Δίποντο Άρης Κλαρκ (62-67)
40' Τρίποντο AEK Τόμπσον (65-67)
40' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (65-69)
40' Δίποντο Άρης Κλαρκ (65-71)
40' Λήξη αγώνα 65-71
Μεγάλη νίκη για τον Άρη που οδηγήθηκε από τον Μπετς στο πρώτο και τον Κλαρκ στο δεύτερο ημίχρονο