Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΚ

ΑΕΚ-Ολύμπια Λάρισας: 89-71

Μακ

Παίζοντας το καλύτερο μπάσκετ που έχει δείξει από το ξεκίνημα της περιόδου η ΑΕΚ νίκησε με 89-71 την Ολύμπια

Η "Ένωση" ευτύχησε να βρει πολλούς ηγέτες στη διάρκεια του ματς. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ο Λαμόντ Μακ που έκανε ότι ήθελε (τελείωσε το ματς με 23 πόντους), στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν ο Νικολαΐδης που αναχαίτισε την αντεπίθεση της Ολύμπιας (από τους 2 η διαφορά πήγε στους 15) και στην τελευταία περίοδο ήταν η σειρά του Φράνσις να "σφραγίσει" τη νίκη.
Επικεφαλής όλων ο Τόριν Γκριν που οδήγησε μαεστρικά την ομάδα του δίνοντας 9 ασίστ και σημειώνοντας 15 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Ντέβιν Γκριν είχε 19 πόντους και ο Μπάτλερ 18, αλλά δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την κατάσταση που ήταν σε βάρος της ομάδας τους.

Στ' αρνητικά της αναμέτρησης που σήμανε τη δεύτερη φετινή νίκη της ΑΕΚ, συγκαταλέγεται και η βροχή που για ακόμα μία φορά φέτος έκανε την εμφάνισή της σε παρκέ της Α1. Μετά το κλειστό της Νεάπολης, φαίνεται ότι και αυτό του Ελληνικού αντιμετωπίζει πρόβλημα στην οροφή με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν οι παίκτες με τραυματισμό.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα πιστοποιώντας στο παρκέ το χαρακτήρα ντέρμπι που του είχε αποδοθεί. Οι "κιτρινόμαυροι" πήρα το προβάδισμα με 11-8 όταν ο Φράνσις ευστόχησε σε δίποντο, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 0-5 για το 11-13. Σ' εκείνο το σημείο ξεκίνησε το προσωπικό του ρεσιτάλ ο Λαμόντ Μακ που αρχικά έκανε το 15-13 πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με σκορ 17-16 (ακολούθησαν καλάθια από Γκριν και Τουντζιαράκη).

Ο Αμερικάνος της ΑΕΚ έκανε πάρτυ στη δεύτερη περίοδο και πρωτοστάτησε σ' ένα επιμέρους 7-0 της "Ένωσης" που έφτασε για πρώτη φορά στο +8 (24-16). Η Ολύμπια σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 4 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Μπάτλερ που της έδωσε κάποιες λύσεις (μείωσε σε 26-22), αλλά ήταν φανερό ότι ο έλεγχος ήταν στους γηπεδούχους.

Την ομάδα του "ξεκόλλησε" με ακόμα ένα τρίποντο ο Μακ και η συνέχεια επιφύλαξε και διψήφιο προβάδισμα (34-23) για την ΑΕΚ, όταν ο Καλαφατάκης χρεώθηκε με τεχνική ποινή. Οι Μάσι και Γκριν επιχείρησαν να ξαναβάλουν την ομάδα τους στο ματς αλλά ο Μακ ήταν ασταμάτητος οδηγώντας ξανά σε διψήφια διαφορά τους "κιτρινόμαυρους" που έκλεισαν στο +10 το πρώτο μέρος (46-36).

Αποφασισμένη να μειώσει τη διαφορά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η Ολύμπια, που δια χειρός Γκριν αλλά και με πολύ καλή άμυνα κατάφερε να κάνει σερί 0-8 και να μειώσει σε 49-47 με καλάθι του πολύ θετικού Παπαχρήστου. Δυστυχώς για τους φιλοξενούμενους όμως και ευτυχώς για την ΑΕΚ, ο Μάκης Νικολαΐδης αποφάσισε να πάρει τ' όπλο του.

Ο Έλληνας γκαρντ με τρίποντο αρχικά έφερε την ομάδα του στο +5 (52-47) και η συνέχεια άνηκε σ' αυτόν και την αποτελεσματική ζώνη της ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν στο ματς για ακόμα ένα δίλεπτο αλλά από εκεί και πέρα τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα γι' αυτούς όταν ο Νικολαΐδης ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στους 13 (68-55), πριν ο Γκριν διαμορφώσει το 70-65 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Καλαφατάκη έκανε την τελευταία της προσπάθεια να μπει στο ματς και να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση, αλλά η ΑΕΚ δεν της το επέτρεψε. Η διαφορά μειώθηκε σε μονοψήφιο νούμερο αλλά... μέχρι εκεί. Με τον Γκριν να οδηγεί ψύχραιμα και τον Φράνσις να εκτελεί, ανέβασε το προβάδισμά της ως τους 20 (89-69) πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι με σκορ 89-71.

Tα δεκάλεπτα: 17-16, 46-36, 70-55, 89-71

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

AEK (Φλεβαράκης): Γκριν 15 (1), Νικολαΐδης 19 (5), ΜακΓκραθ 4, Μακ 23 (4), Παπαντωνίου, Μελς 3, Καλλινικίδης 2, Τουντζιαράκης 6, Φράνσις 17, Μαρίνος, Τζόλος

Ολύμπια (Καλαφατάκης): Καραβανάς, Αλιέβας, Ντέμοντ Γκριν 8 (2), Παπαχρήστος 6, Ντέβιν Γκριν 19 (1), Μπόγδανος, Τόντιτς 6, Σπανός, Κόμματος, Μάσι 14, Μπάτλερ 18 (6)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Μετά το τέλος του ματς ο Κώστας Φλεβαράκης τόνισε: " Ξέραμε πως έχουμε ένα σημαντικό ματς γιατί είχαμε μείνει πίσω. Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα που τελείωσε με δύσκολο τρόπο και τους τραυματισμούς των Δορκοφίκη και Φράνσις".

"Θέλω να ευχαριστήσω τους συνεργάτες μου για τη σκληρή δουλειά που κάνουν, αλλά και τον κόσμο. Είναι δύσκολο να περιγράψεις με λέξεις την ηθική ανταμοιβή που δίνει η στήριξή του. Είναι συγκινητική. Δεν θα το ξεχάσω ποτέ

".

Από την πλευρά του ο κόουτς της Ολύμπιας Γιώργος Καλαφατάκης, είπε: " Ήταν ένα παιχνίδι που εξελίχθηκε όπως ανησυχούσα. Αυτά τα ματς τα κερδίζει αυτός που τα θέλει περισσότερο. Πιστεύαμε πως θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε τη νίκη λόγω των προβλημάτων της ΑΕΚ".

"Ξέραμε πως για εκείνη ήταν μονόδρομος η νίκη. Στα κρίσιμα σημεία δεν είχαμε καθαρό μυαλό. Οι ομάδες δεν "χτίζονται" από τη μια μέρα στην άλλη. Παλεύουμε καθημερινά. Δεν έχω τρελές απαπαιτήσεις από τα παιδιά. Δεν με ανησυχεί, ούτε με πικραίνει η ήττα, αλλά σε κάποια σημεία δεν δείξαμε χαρακτήρα

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο ΑΕΚ Γκριν
3' Δίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης
7' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (11-8)
7' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Κόμματος (9-8)
8' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Παπαχρήστος (11-10)
8' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπάτλερ (11-13)
9' Δίποντο ΑΕΚ Μακ (13-13)
10' Δύο βολές ΑΕΚ Μακ (15-13)
10' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Γκριν (15-16)
10' Δίποντο ΑΕΚ Τουντζιαράκης (17-16)
10' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Καλαφατάκης
10' Λήξη 1ης περιόδου 17-16
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο ΑΕΚ Μακ (19-16)
12' Δίποντο ΑΕΚ Τουντζιαράκης (21-16)
13' Τρίποντο ΑΕΚ Μακ (24-16)
14' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπάτλερ (24-19)
15' Δίποντο ΑΕΚ Μακ (26-19)
15' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπάτλερ (26-22)
15' Τρίποντο ΑΕΚ Μακ (29-22)
Στους 16 πόντους ο Αμερικάνος
16' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Καλλινικίδης (31-23)
16' Τεχνική ποινή Ολύμπια Λάρισας Καλαφατάκης
16' Δύο βολές ΑΕΚ (31-23)
16' Δύο βολές ΑΕΚ Μελς (34-23)
17' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μάσι (34-25)
17' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Γκριν (34-28)
18' Δίποντο ΑΕΚ Γκριν (36-28)
18' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μάσι (36-30)
18' Δύο βολές ΑΕΚ Γκριν (38-30)
19' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Γκριν (38-32)
19' Τρίποντο ΑΕΚ Μακ (41-32)
19' Δύο βολές ΑΕΚ Γκριν (43-32)
20' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Γκριν (43-34)
20' Τρίποντο ΑΕΚ Μακ (46-34)
20' Τάιμ-άουτ ΑΕΚ Φλεβαράκης
20' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Τόντιτς (46-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 46-36
Μπροστά η ΑΕΚ που έχει βρει τον ηγέτη της στο πρόσωπο του Μακ. Πρόβλημα με τη βορχή που στάζει στο... παρκέ
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Λάρισας Γκριν (46-39)
22' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (48-39)
22' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Παπαχρήστος (49-41)
23' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Γκριν (49-43)
23' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Λάρισας Γκριν (49-45)
25' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Παπαχρήστος (49-47)
25' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (52-47)
26' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Γκριν (52-49)
26' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (54-49)
26' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπάτλερ (54-52)
26' Τρίποντο ΑΕΚ Γκριν (57-52)
28' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (60-53)
29' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (65-55)
30' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαΐδης (68-55)
Για πρώτη φορά στο +13 η Ένωση με ρεσιτάλ Νικολαΐδη
30' Τάιμ-άουτ Ολύμπια Λάρισας Καλαφατάκης
30' Δύο βολές ΑΕΚ Γκριν (70-55)
30' Λήξη 3ης περιόδου 70-55
Στο +15 η ΑΕΚ που βάζει υποθήκη για τη νίκη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπάτλερ (70-57)
32' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μάσι (70-60)
33' Δίποντο ΑΕΚ Τουντζιαράκης (72-60)
34' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπάτλερ (72-63)
35' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (74-63)
35' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Μάσι (74-65)
36' Δύο βολές ΑΕΚ Γκριν (76-65)
36' Δίποντο ΑΕΚ ΜακΓκράθ (78-65)
36' Καλάθι και φάουλ Ολύμπια Λάρισας Γκριν (78-67)
37' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (80-67)
37' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (82-67)
38' Δίποντο ΑΕΚ Φράνσις (84-67)
39' Τρίποντο ΑΕΚ Νικολαςιδης (87-69)
39' Δίποντο ΑΕΚ ΜακΓκραθ (89-69)
40' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας (89-71)
40' Λήξη αγώνα 89-71
Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ που κατάφερε όχι μόνο να νικήσει αλλά και να πάρει διαφορά 18 πόντων από την Ολύμπια, η οποία ενδέχεται να χρησιμεύσει στη συνέχεια