ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός: 70-79

Παπανικολάου

Παρά τις απουσίες των Διαμαντίδη-Τσαρτσαρή ο Παναθηναϊκός νίκησε με 79-70 την ΑΕΚ αφήνοντάς την εκτός πλέι οφ

Με ρεκόρ 22-4 ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό και στην πρώτη φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ.
To ξεκίνημα άνηκε στην ΑΕΚ που με ηγέτη τον Νέμεθ έκανε το 10-0 σε τρία λεπτά παιχνιδιού, αιφνιδιάζοντας τους "πράσινους" που αναγκάστηκαν να κηνυγούν στο σκορ. Ο Μπατίστ κάρφωσε δυνατά για να δώσει τους πρώτους πόντους στον Παναθηναϊκό αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υψηλό προβάδισμα.

Τα πράγματα διορθώθηκαν στη συνέχεια όταν με βελτιωμένη άμυνα και τον Περπέρογλου να δίνει το έναυσμα στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-9 (με τρίποντο του Σπανούλη). Ο Φώτσης κατάφερε με δικούς του πόντους να ρίξει τη διαφορά στους 2 (15-13) αλλά ο Τόμπσον πήρε πρωτοβουλίες και οδήγησε την ομάδα του σε σερί 6-2 ως το τέλος του δεκαλέπτου (21-15).

Οι "Ενωσίτες" έφτασαν για ακόμα μία φορά σε διψήφια διαφορά 2 λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου όταν προηγήθηκαν με 26-15 και στη συνέχεια με 29-19. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αφυπνίσθηκαν. Με τους Γιασικεβίτσιους-Νίκολας να πρωταγωνιστούν οι Πρωταθλητές προσπέρασαν με σερί 0-14 (29-33 με τρίποντο του Χατζηβρέττα) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-35.

Με Σάρας και Στράτο η διψήφια διαφορά
Όπως ήταν φυσικό η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου με 43-42 παρά τις προσπάθειες του Σάρας Γιασικεβίτσιους. Όταν όμως ο Στράτος Περπέρογλου έκανε μόνος του ένα σερί 0-7 που μετέτρεψε το σκορ σε 45-55 η ΑΕΚ φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-61 για το "τριφύλλι" που είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο.

Όσο κι αν πάλεψαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 58-63 6 λεπτά πριν τη λήξη. Οι λύσεις ήρθαν από τους Σπανούλη και Νίκολας που σκόραραν για 3, το σκορ έγινε 58-69 και τα πάντα φάνηκε να τελειώνουν. Ο Νέμεθ έδωσε μία ανάσα μειώνοντας σε 70-76 54'' πριν την τελική κόρνα αλλά ο Σάκοτα στην αμέσως επόμενη επίθεση απάντησε με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το τελικό 70-79 που άφησε την ΑΕΚ εκτός πλέι οφ.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 31-35, 51-61, 70-79

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Ταπούτος 8 (2), Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 4, Τόμπσον 10 (2), Χατζής 4, Δορκοφίκης 5, Κίκερπιλ, Μπράιαντ 19 (1), Άντερσεν 2, Νέμεθ 18 (4)

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Κέτσμαν, Σπανούλης 12 (2), Περπέρογλου 11 (1), Μπατίστ 10, Φώτσης 6 (1), Χατζηβρέττας 3 (1), Νίκολας 11 (1), Γιασικεβίτσιους 12 (2), Πέκοβιτς 8, Σάκοτα 6 (2)

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ομπράντοβιτς: " Συνεχίζουμε τη σκληρή δουλειά"
Την ικανοποίησή του για την εμφάνιση του Παναθηναϊκού με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, εξέφρασε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς που χαρακτήρισε πρόκληση τη σειρά των πλέι οφ εναντίον του ΠΑΟΚ.

" Στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ είχε κάνει ένα εκπληκτικό παιχνίδι, οπότε ξέραμε τι θα συναντούσαμε σήμερα. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι για μας αφού ακολουθεί δύσκολη συνέχεια. Εκτός από τα πρώτα 10 λεπτά είμαι ικανοποιημένος γι' αυτό που παρουσιάσαμε στο παρκέ".

"Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την προσπάθειά της. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά. Υπάρχουν μπροστά μας τα πλέι οφ και ο ΠΑΟΚ που μας κέρδισε πριν από λίγες μέρες. Είναι μια πρόκληση

".

Aπό την πλευρά του ο προπονητής της ΑΕΚ, Κώστας Φλεβαράκης τόνισε: " Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες. Kάναμε μεγάλη προσπάθεια σήμερα, δείξαμε στα πρώτα λεπτά ότι το πιστεύαμε. Όταν όμως παίζεις με τον Παναθηναϊκό, δεν εξαρτάται από 'σένα τι θα γίνει".

"Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθειά τους όλη τη χρονιά. Το τελικό αποτέλεσμα μας αφήνει ικανοποιημένους, αφού ο αρχικός μας στόχος (σ.σ. η παραμονή), επιτεύχθηκε πολύ νωρίς και χωρίς άγχος, αν και στη συνέχεια θέλαμε το κάτι παραπάνω".

"Βέβαια αυτοί δεν μπορεί να είναι οι στόχοι της ΑΕΚ. Ο κόσμος μας πρέπει να ακούει αλήθειες αφού μας στήριξε από την πρώτη μέχρι και την τελευταία μέρα και ήταν ένας από τους λόγους που προσπαθήσαμε για το κάτι παραπάνω

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο AEK Παπανικολάου (2-0)
1' Έναρξη 1ης περιόδου
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (10-2)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογου (12-4)
4' Σχόλιο
Με ένα 10-0 ξεκίνησε η ΑΕΚ
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-15
11' Έναρξη 2ης περιόδου
20' Λήξη ημιχρόνου
Με σερί 2-16 ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 4 πόντους στο ημίχρονο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
24' Δίποντο AEK Παπανικολάου (43-42)
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (43-47)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (45-55)
Στο +10 για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός
29' Καλάθι και φάουλ AEK Μπράιαντ (47-55)
30' Λήξη 3ης περιόδου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
40' Τρίποντο AEK Νέμεθ (70-76)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σάκοτα (70-79)
40' Λήξη αγώνα 70-79
Εκτός πλέι οφ άφησε την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός που νίκησε με 79-70 στο κλειστό των Πατησίων