ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

ΑΕΛ-Παναθηναϊκός: 77-107

Αλβέρτης

Την πρώτη θέση της βαθμολιγίας εξασφάλισε και μαθηματικά ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με 107-77 την ΑΕΛ

Αρχικά τα "κάστανα από τη φωτιά" έβγαλαν οι Τσαρτσαρής-Σπανούλης, στη συνέχεια βοήθησαν οι Ουίνστον-Διαμαντίδης-Γιασικεβίτσιους και στο τέλος "χτύπησε" ο Νίκος Χατζηβρέττας. Αυτό ήταν το παζλ του αγώνα για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς που πέρασε νικηφόρα από τη Λάρισα. Οι 33 πόντοι του Κις δεν ήταν αρκετοί για να ανακόψουν τη φόρα των φιλοξενούμενων, ενώ είναι χαρατηριστικό ότι από πλευράς Παναθηναϊκού σκόραραν όλοι οι παίκτες.
Άκρως θεαματικά ξεκίνησαν στο ματς και οι δύο ομάδες, αφού οι γηπεδούχοι με όπλο τα τρίποντα πήραν ένα γρήγορο προβάδισμα με 6-2, αλλά ο Παναθηναϊκός με το δίδυμο Τσαρτσαρή-Σπανούλη να κάνει όλη τη δουλειά ανέκαμψε και προσπέρασε με 13-16. Οι "βυσσινί, όμως, δεν παραδόθηκαν και με τον Τσέρανιτς να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, ανέκτησαν το προβάδισμα (27-25), πριν η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς κάνει ένα 0-4 και διαμορφώσει το 27-29 του δεκαλέπτου.

Ένα τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς αρκούσε στη δεύτερη περίοδο για να ξυπνήσουν οι παίκτες του. Μετά το 4-0 της ΑΕΛ, που έκανε το 31-31 ο "Ζοτς" τα είπε ένα χεράκι στους παίκτες του που από εκείνο το σημείο και μετά χάρη στην τριάδα Ουίνστον-Γιασικεβίτσιους-Διαμαντίδη η διαφορά "εκτοξεύθηκε" στους 15 πόντους (33-48).

Οι "πράσινοι" συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο ως το τέλος του πρώτου μέρους το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 43-58, με το "τριφύλλι" να έχει ήδη 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Τσαρτσαρή, Σπανούλη, Διαμαντίδη, Ουίνστον) και τον "Σάρας" με 9. Ηγέτης της ΑΕΛ στο πρώτο εικοσάλεπτο ήταν ο Κις με 18 πόντους.

Ένα ρεσιτάλ του Δημήτρη Διαμαντίδη στο τρίτο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά στους 20 πόντους για τον Παναθηναϊκό, που "τελείωσε" νωρίς το παιχνίδι. Ο Έλληνας γκαρντ έφτασε γρήγορα τους 21 πόντους και το "τριφύλλι" δεν σταμάτησε εκεί αφού με τον Σπανούλη να σκοράρει και πάλι μετά την πρώτη περίοδο το προβάδισμα των Πρωταθλητών έφτασε ως τους 28 πόντους (54-82), για να λήξει η τρίτη περίοδος με 59-82.

Οι ορεξάτοι Χατζηβρέττας-Ντικούδης ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο (62-93). Ο Έλληνας γκαρντ έφτασε τους 11 πόντους στην τελευταία περίοδο, κατά τη διάρκεια της οποίας σκόραραν και οι Αλβέρτης-Περπέρογλου που δεν τα είχαν καταφέρει μέχρι εκείνο το σημείο. Ο στόχος της... "κατοστάρας" επετεύχθη και το τελικό 77-107, ήρθε φυσιολογικά απέναντι στην ΑΕΛ που είχε τον Κις σε εκπληκτική μέρα αλλά... μέχρι εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 27-29, 43-58, 59-82, 77-107

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

ΑΕΛ (Καλαφατάκης): Κυριακόπουλος 2, Κις 33 (6), Παπανικολόπουλος 4, Παπαχρήστος 6 (1), Αγγελακόπουλος 6, Παπανικολάου, Κολώκας 2, Κλιμαβίτσιους 10 (2), Καραβανάς, Τσέρανιτς 14

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 2, Περπέρογλου 2, Σπανούλης 15 (1), Μπετσίροβιτς 6 (1), Μπατίστ 6, Ζίζιτς 5, Χατζηβρέττας 11 (3), Διαμαντίδης 21 (2), Ουίνστον 12 (2), Γιασικεβίτσιους 9 (3).

Oμπράντοβιτς: "Η άμυνα μας έδωσε το προβάδισμα"

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς ανέφερε: " Ετοιμαστήκαμε σοβαρά για το παιχνίδι, ξέροντας ότι η ΑΕΛ είναι καλή επιθετικά, και από το πρώτο δεκάλεπτο η επίθεσή μας ήταν καλή. Έπρεπε από την αρχή να πιέσουμε στο γήπεδο και να κάνουμε σωστές επιθέσεις. Έχουμε περισσότερη πληρότητα και ποιότητα ως ομάδα.

Ουσιαστικά, λόγω της αλλαγής στον αμυντικό τομέα, με καλή άμυνα, πήραμε το προβάδισμα, και τα καταφέραμε απέναντι στην άμυνα ζώνης της ΑΕΛ με καλές επιλογές. Και το τέλος του αγώνα ήταν τυπικό, όπως αποδείχτηκε. Συγχαρητήρια στους παίκτες μας αλλά και στην ΑΕΛ

".

Ο Βασίλης Σπανούλης είπε: " Είχαμε δύο παιχνίδια μέχρι τα πλέι οφ. Κάθε παιχνίδι το βλέπουμε σοβαρά και θέλουμε τη νίκη. Αυτά τα παιχνίδια και όταν παίρνεις τέτοιες διαφορές είναι εύκολο να ξεφύγει το μυαλό σου. Κάναμε κάποια λάθη αλλά παίξαμε σοβαρά και με συγκέντρωση. Πήραμε τη νίκη με αρκετούς πόντους και ευχαριστήσαμε τον κόσμο. Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για την μέχρι τώρα πορεία της στο πρωτάθλημα".

Kαλαφατάκης: "Αντέξαμε για 10 λεπτά"

Ο Γιώργος Καλαφατάκης μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Ήταν πραγματικά δύσκολο παιχνίδι. Δεν πήγε όπως το σχεδιάσαμε. Πρέπει να αξιοποιούμε το ταλέντο των λίγων παικτών που έχουμε. Δεν κράτησε η ευστοχία μας για 40 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός έχει βάθος στον πάγκο κι εμείς πολλές ελλείψεις.

Αντέξαμε για 10 λεπτά αλλά μετά έσφιξε η άμυνα του Παναθηναϊκού, που είχε αρκετές λύσεις, σε αντίθεση με εμάς. Αλλά πιστεύω ότι παίξαμε, δώσαμε θέαμα, αλλά η νίκη ήταν άπιαστο όνειρο για εμάς. Δεν έχω παράπονο από τα παιδιά. Κοιτάμε το τελευταίο παιχνίδι και θα κυνηγήσουμε την είσοδο στα πλέι οφ. Ελπίζω να τελειώσουμε όσο καλύτερα γίνεται.

Τουλάχιστον ο κόσμος ευχαριστήθηκε. Δύσκολα θα έχουμε τον Τιγκ στη διάθεσή μας πάντως, και δεν τον υπολογίζω για τη συνέχεια. Αλλά έχουμε πρόβλημα στις προπονήσεις επειδή είμαστε λίγοι".

Από την πλευρά του ο Γιάννης Κυριακόπουλος ανέφερε: " Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο. Παίζαμε με μία από τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε χαμηλά το σκορ, και τα καταφέραμε στην επίθεση αρχικά. Στη συνέχεια, όμως κάποια λάθη στην επίθεση άνοιξαν την ψαλίδα, και δεν μπορέσαμε να απειλήσουμε".

Η Εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (3-0)
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης
2' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (6-2)
Καλό ξεκίνημα για τους "βυσσινί" με όπλο τα τρίποντα
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (6-5)
Μειώνει στον πόντο ο Έλληνας ψηλός
2' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (9-5)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (9-7)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (11-9)
5' Δύο βολές ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (11-7)
6' Δίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (13-9)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (13-14)
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (13-16)
7' Τάιμ-άουτ ΑΕΛ Καλαφατάκης
Ο Παναθηναϊκός "πατάει γκάζι" και προσπερνάει στο σκορ
8' Τρίποντο ΑΕΛ Παπαχρήστος (16-16)
8' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς
9' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής
Σε πολύ καλή μέρα ο Έλληνας άσος που φτάνει ήδη τους 11 πόντους
9' Τρίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους
9' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (25-23)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (25-25)
10' Δύο βολές ΑΕΛ Τσέρανιτς (27-25)
Ανακτά το προβάδισμα η ΑΕΛ που τα πάει καλά
10' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (27-27)
10' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (27-29)
10' Λήξη 1ης περιόδου 27-29
Ολοκληρώνεται η πολύ θεαματική πρώτη περίοδος με τον Παναθηναϊκό μπροστά
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (27-31)
Το πρώτο καλάθι του Αμερικανού στο ματς
12' Δίποντο ΑΕΛ Κις (29-31)
12' Δίποντο ΑΕΛ Αγγελακόπουλος (31-31)
12' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Εκνευρισμένος ο Ζοτς που βλέπει την ομάδα του να μην μπορεί να ξεφύγει
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (31-33)
13' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (31-36)
13' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (31-38)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (31-40)
14' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (31-43)
14' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (33-43)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (33-45)
15' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (33-48)
Στους 15 πόντους η διαφορά με τον Λιθουανό να παίρνει φωτιά
15' Δίποντο ΑΕΛ Κις (35-48)
Στους 12 πόντους φτάνει ο Αμερικανός
16' Δύο βολές ΑΕΛ Παπανικολόπουλος (38-48)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (38-51)
17' Δίποντο ΑΕΛ Κις (40-53)
Τους 15 φτάνει ο Αμερικανός
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (40-53)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (40-56)
19' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (43-56)
20' Τάιμ-άουτ ΑΕΛ Καλαφατάκης
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (43-58)
20' Λήξη ημιχρόνου 43-58
Πολύ καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο, με ηγέτες τους Γιασικεβίτσιους-Διαμαντίδη-Ουίνστον επέβαλε τον ρυθμό του
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
22' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (46-62)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (46-64)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (46-66)
24' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (49-66)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (49-69)
Στους 20 πόντους και πάλι η διαφορά με τον Παναθηναϊκό να οδηγείται από τον Έλληνα πλέι μέικερ
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (50-71)
26' Δίποντο ΑΕΛ Κλιμαβίτσιους (52-71)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (52-73)
27' Δίποντο ΑΕΛ Τσέρανιτς (54-73)
27' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (54-76)
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (54-78)
Στο +24 για πρώτη φορά ο Παναθηναϊκός που τελειώνει νωρίς το παιχνίδι
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (54-80)
28' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (54-82)
29' Τρίποντο ΑΕΛ Κις (57-82)
30' Λήξη 3ης περιόδου 59-82
Έχει κάνει εύκολα τα πράγματα ο Παναθηναϊκός που είναι στο +23
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ντικούδης (60-85)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (60-87)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (60-89)
33' Δίποντο ΑΕΛ Κολώκας (62-89)
33' Δύο βολές Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (62-91)
33' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (62-93)
Στο +31 ο Παναθηναϊκός για πρώτη φορά
35' Δύο βολές ΑΕΛ Τσέρανιτς (64-93)
36' Δίποντο ΑΕΛ Κις (66-93)
Συμμαζεύει τη διαφορά η ΑΕΛ με ένα σερί 4-0
37' Τρίποντο ΑΕΛ Κις
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου
38' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας
40' Δίποντο ΑΕΛ Αγγελακόπουλος (75-104)
40' Λήξη αγώνα 77-107
Μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό που μαζί με την ΑΕΛ προσέφεραν σπουδαίο θέαμα στους φίλους του μπάσκετ. Μετά και από αυτό το "ροζ φύλλο" αγώνα οι Πρωταθλητές εξασφάλισαν την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο