Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Άγγιξε την πρωτιά

Διαμαντίδης

Αγκαλιά με την πρώτη θέση είναι ο Παναθηναϊκός, που νίκησε με 69-75 την Πρόκομ

Τελικά είναι σοφό, αυτό που λένε, ότι κανένα παιχνίδι δεν είναι εύκολο, γιατί αν κρίνουμε από τη μάχη που έγινε στην Πολωνία, ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε πολύ. Και αυτό φάνηκε από νωρίς. Η Πρόκομ με βασικό όπλο την ομαδική άμυνα και τον Άτκινς να οργανώνει το παιχνίδι στην επίθεση, ξεκίνησε πολύ καλά στην αναμέτρηση και επέβαλε το δικό της ρυθμό.
Λίγο πριν λήξει το πρώτο δεκάλεπτο το σκορ ήταν 16-7 και ο Παναθηναϊκός φαινόταν να έχει έντονο πρόβλημα στην επίθεση και συγκεκριμένα στην κυκλοφορία της μπάλας και την ολοκλήρωση των επιθέσεων. Πέραν του Άτκινς, ο Μασιούλις ήταν ένας ακόμη παίκτης από πλευράς Πρόκομ που δημιουργούσε ζημιές στην άμυνα του Παναθηναϊκού, την ώρα που από τους πράσινους ο Χατζηβρέττας προσπαθούσε να φανεί συνεπής με το καλάθι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκεται πίσω στο σκορ, αλλά δεν άφηνε την Πρόκομ να πάρει μεγάλο προβάδισμα. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 36-30, αλλά το ερώτημα που έπρεπε να απαντηθεί, ήταν αν η Πρόκομ είχε τις δυνάμεις να συνέχισει στους ίδιους ρυθμούς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο φάνηκαν τα πρώτα σημάδια κόπωσης, τα οποία και εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός που με τρίποντα του Μπετσίροβιτς πήρε βαθιές ανάσες και μάλιστα πήρε κεφάλι στο σκορ στα μισά της περιόδου, ενώ ένα τρίποντο του Διαμαντίδη ανέβασε τη διαφορά στους πέντε πόντους (44-49), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 48-51, υπέρ της ελληνικής ομάδας.

Αν και ΄το τελευταίο δεκάλεπτο, ξεκίνησε με ισοφάριση των Πολωνών (51-51), ήταν φανερό, ότι οι Πρωταθλητές Ελλάδας, είχαν πλέον τον έλεγχο του ρυθμού. Με τον Τομάσεβιτς, ανακτήθηκε το προβάδισμα (51-54) και δεν χάθηκε μέχρι το τέλος, αφού με ρεσιτάλ στα τελευταία λεπτά των Μπετσίροβιτς-Μπατίστ, "γράφτηκε" το τελικό 69-75, που κατά πάσα πιθανότητα θα δώσει στη συνέχεια, την πρώτη θέση του ομίλου στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-30, 48-51, 69-75

Οι σκόρερ των ομάδων:

Πρόκομ Τρεφλ (Κιζέφσκι): Σλάνινα 15 (3), Νταλμάου 6, Αντερσεν 12, Χούκιτς 4, Ντίλεβιτς 8 (1), Ατκινς 11 (1), Μπεσόκ 9 (1), Μασιούλις 4.

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Μπετσίροβιτς 18 (3), Διαμαντίδης 3 (1), Μπατίστ 12, Τσαρτσαρής 5 (1), Σισκάουσκας 11 (1), Αλβέρτης 5 (1), Χατζηβρέττας 14 (3), Βούγιανιτς, Τομάσεβιτς 7, Ντελκ.

Ομπράντοβιτς: "Δεν υπάρχει δικαιολογία"

"Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε διαφορετική εικόνα. Είχαμε διάθεση την άμυνα λαο συγκέντρωση. Μετά από δύο καλά παιχνίδια στην Ευρωλίγκα, με τη σημερινή εμφάνιση και τον τρόπο που αγωνιστήκαμε δείξαμε μακριά από τους στόχους μας. Δεν πρέπει να το αφήσουμε έτσι. Όλα τα παιχνίδια είναι πολύ σημαντικά. Δεν υπάρχει δικαιολογία να μην είσαι συγκεντρωμένος και παθιασμένος από το πρώτο λεπτό.

Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο. Τώρα έχουμε δύο δύσκολα εκτός έδρας παιχνίδια και θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτό το ματς. Να μας βοηθήσει για ναβγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα"

τόνισε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς στη συνέντευξη Τύπου.

"Ουσιαστικά παίξαμε μόνο ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ήμασταν πολύ χαλαροί και καθόλου συγκεντρωμένοι. Ίσως νομίζαμε ότι επειδή είμαστε ο Παναθηναϊκός θα νικήσουμε εύκολα. Στην επανάληψη ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και δείξαμε τι μπορούμε να πετύχουμε όταν παίζουμε έτσι. Πρέπει να ξεχάσουμε το πρώτο ημίχρονο και να κρατήσουμε το δεύτερο" πρόσθεσε ο Σάνι Μπετσίροβιτς.

H εξέλιξη του αγώνα:

7' Δίποντο Πρόκομ Άτκινς
7' Δίποντο Πρόκομ Μασιούλις (16-7)
Ο Παναθηναϊκός δεν παίζει καλά στα πρώτα λεπτά...
17' Δίποντο Πρόκομ Μασιούλις
Πολύ καλή άμυνα από την Πρόκομ. Έχει δυσκολέψει την ελληνική ομάδα στην κυκλοφορία της μπάλας.
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρεττας (31-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 36-30
Ένας μέτριος Παναθηναϊκός έχει εγκλωβιστεί στην άμυνα της Πρόκομ και δεν μπορεί να βρει ρυθμό επί 20 λεπτά, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους να παίζουν πολύ καλά και τον Άτκινς να είναι ο κορυφαίος.
21' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (36-33)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρεττας (36-35)
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς
23' Δύο βολές Πρόκομ Άντερσεν (40-37)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (42-44)
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (42-46)
28' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (44-49)
30' Λήξη 10λεπτου 48-51
Τα τρίποντα του Μπετσίροβιτς και του Διαμαντίδη και η βελτιωμένη άμυνα, έδωσαν στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα και να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Η Πρόκομ δείχνει σημάδια κούρασης και έχει χάσει την υπομονή της στις επιθέσεις.
31' Τρίποντο Πρόκομ Άτκινς (51-51)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (51-54)
33' Δίποντο Πρόκομ Μπεσοκ
33' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (55-57)
Καθοριστικό τρίποντο από τον Αλβέρτη
34' Δίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (55-59)
34' Δίποντο Πρόκομ Ντίλεβιτζ (57-59)
35' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (61-63)
36' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (62-67)
Διαφορά 5 πόντων παίρνει ο Παναθηναϊκός, σε ένα κρίσιμο σημείο του αγώνα
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (62-69)
39' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (63-71)
Πολύ κοντά στη νίκη πλέον οι "πράσινοι" μετά από εξαιρετική πάσα του Μπετσίροβιτς στον Μπατίστ που καρφώνει
40' Καλάθι και φάουλ Πρόκομ Άντερσεν (66-73)
40' Λήξη αγώνα 69-75
Παρά την κακή εμφάνιση στο πρώτο μέρος, το "τριφύλλι" επέστρεψε δυναμικά στο ματς, είχε τον έλεγχο του ρυθμού και βρίσκοντας λύσεις από την καλή άμυνα, νίκησε μέσα στην Πολωνία την Πρόκομ, με 69-75. Πλέον, οι Πρωταθλητές Ελλάδας, είναι πολύ κοντά στην κατάληψη της πρώτης θέσης του ομίλου.