Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΙΓΑΛΕΩ

Αιγάλεω-Απόλλων: 101-92

Κλαρκ

Με πρωταγωνιστή τον Σάροβοιτς (32 πόντοι), το Αιγάλεω νίκησε με 101-92 τον Απόλλωνα

Aπό το πρώτο λεπτό, οι ομάδες κέρδισαν τις εντυπώσεις με το όμορφο μπάσκετ που έπαιξαν. Ο γρήγορος ρυθμός κυριάρχησε και οι γηπεδούχοι με όπλο τον πλουραλισμό και την καλή παρουσία των Ελλήνων, όπως ο Καλλινικίδης κι ο Αγγελακόπουλος, πήραν διαφορά 7 πόντων (14-7). Οι "Πατρινοί", με μεγάλη δύναμη τους ψηλούς, έκαναν σερί 0-6 και πλησίασαν στον πόντο. Ο Κλαρκ στο πρώτο δεκάλεπτο έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα (2 πόντους), αλλά αξιοποίησε τους συμπαίκτες του με ασίστ. Ο Ράντσερ από την άλλη πλευρά, που αγωνίστηκε για πρώτη φορά φέτος, ήταν η αποκάλυψη για την ομάδα του Μπίτμαν.

Μεγαλύτερη δυσκολία να μπουν στη ρακέτα είχαν οι παίκτες του Αιγάλεω, στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 30-31, 7 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ο Κλαρκ άρχισε να σκοράρει φτάνοντας τους 7 πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν προς στιγμή πίσω. Όχι για πολύ όμως, αφού προσπέρασαν παρά τις πολλές προσπάθειες του Μάρκοσν.

Το πρώτο μέρος έκλεισε με το σκορ, 47-45. Ο Κλαρκ με 12 πόντους ήταν ο καλύτερος από πλευράς γηπεδούχων. Ο Απόλλων τα περίμενε όλα από τον Γιοσίποβιτς που έκανε μεγάλη ζημιά στο Αιγάλεω, καθώς κράτησε κοντά στο σκορ την ομάδα του, όποτε η ομάδα του Καρβέλα, επιχείρησε να ξεφύγει με πάνω από 6 πόντους.

Τη μεγαλύτερη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε ο Απόλλων, όταν πέρασε μπροστά με 62-65. Η άμυνα στον Κλαρκ έγινε πιο αποτελεσματική και οι Ρέντσερ, Γιοσίποβιτς και Μάρκσον, οδήγησαν τους φιλοξενούμενους, που ένα λεπτό πριν τη λήξη της περιόδου είχαν το ελαφρύ προβάδισμα, με 64-65.

Η συνέχεια άνηκε στον Απόλλωνα, που πήρε προβάδισμα 8 πόντων (64-72). Ο καλός ρυθμός των φιλοξενουμένων, διακόπηκε γιατί οι διαιτητές σταμάτησαν το παιχνίδι λόγω υβριστικών συνθημάτων προς τον Στέλιο Κουκουλεκίδη. Το Αιγάλεω επέστρεψε, μειώνοντας σε 71-72, αλλά και πάλι οι παίκτες του Μπίτμαν, ανέβασαν τον δείκτη του σκορ σε 71-76.

Οι γηπεδούχοι όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Το Αιγάλεω επέστρεψε, πήρε το προβάδισμα και 20 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ήταν μπροστά με 87-85. Στα 10'', όμως, ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι και ο Κλαρκ στη συνέχεια, έχασε την ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του τη νίκη, αστοχώντας σε τρίποντο στα 4'', με αποτέλεσμα να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση.

Όπως συνηθίζεται στα παιχνίδια που πηγαίνουν στην παράταση, οι γηπεδούχοι έχουν το προβάδισμα για τη νίκη. Την παράδοση επιβεβαίωσε το Αιγάλεω, οι παίκτες του οποίου ήταν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Σάροβιτς, ήταν αυτός που έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους, καθώς με τρίποντο έκανε το 97-92, από το οποίο δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν οι φιλοξενούμενοι. Το τελικό 101-92, ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 47-45, 71-72, 87-87 (κ.α.), 101-92

Αιγάλεω (Δημήτρης Καρβέλας): Σουρλής, Άντερσον 18 (1), Στιπάνοβιτς, Μάικιτς 2, Κουκουράβας, Παπαδημητρίου 9 (3), Κλαρκ 20, Αγγελακόπουλος 12 (1), Σάροβιτς 32 (6), Καλλινικίδης 8, Κουλ.

Απόλλων Πατρών (Ερέζ Μπίτμαν): Χ. Πετρόπουλος, Εκινέ, Κουμπούρας 9, Γιοζίποβιτς 13 (1), Σταυρόπουλος 4, Μάρκσον 16, Ρέντσερ 22 (3), Μπόζοβιτς 5, Στάρσεβιτς, Πασχάλης 6, Γκιζόγιαννης 17 (1).