Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Αιγάλεω-Άρης: 80-66

Νίκου

Μεγάλη και υπερπολύτιμη εντός έδρας νίκη για το Αιγάλεω επί του Άρη με 80-66, με εξαιρετική άμυνα

Από την αρχή του αγώνα το Αιγάλεω έδειξε αποφασισμένο να περιορίσει τον Άρη και με την άμυνα που έπαιξε, κατόρθωσε να αποσυντονίσει τους "κίτρινους". Το "Σίτι" έτρεξε νωρίς ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 19-9, με τον Τέιλορ να είναι ασταμάητος. Οι Σούλης και Μαγγουνής βοήθησαν με τη σειρά τους και το σκορ του ημιχρόνου ήταν 41-34, παρά τις όποιες προσπάθειες του Γκαβέλ να κρατήσει τον Άρη κοντά.
Ο Άρης μπήκε στην επανάληψη βελτιωμένος και με τον Νέλσον να πρωταγωνιστεί, μείωσε στον πόντο, για να απαντήσει το Αιγάλεω με ένα 8-2 επιμέρους σκορ και να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενο με 58-51. Οι φιλοξενούμενοι δεν αντέδρασαν ποτέ ξανά, αντίθετα έμειναν άποντοι για εννιά λεπτά (!) και το Αιγάλεω πήρε μια πολύ σημαντική και τελικά άνετη νίκη με 80-66.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-34, 58-51, 80-66

Αιγάλεω (Θωμάς Νίκου): Γκάμπρανς 7, Αγγελόπουλος Δ., Τέιλορ 23 (1), Σούλης 4, ΜακΓκραθ 15 (1), Μαγγουνής 9 (1), Αγγελόπουλος Ν. 5 (1), Καλλινικίδης 6, Γκρούνχαϊντ 4, Γκιζόγιαννης 2.

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ (2), Μάρσαλ 13, Τσαλδάρης 9 (2), Μπετς, Σέκουλιτς 2, Αργυρόπουλος 3, Νέλσον 11 (1), Γκαβέλ 11 (3), Αγαδάκος, Μπάρλος

Για αναλυτικά στατιστικά πατήστε εδώ .

Νίκου: "Επιβράβευση"

Μετά το τέλος του αγώνα, αλλά και των ξέφρενων πανηγυρισμών, ο Θωμάς Νίκου εμφανίστηκε απόλυτα ικανοποιημένος στη συνέντευξη Τύπου: " Ήταν μια πολύ μεγάλη νίκη αυτή που πετύχαμε και θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ήταν μια επιβράβευση της προσπάθειας που κάνουμε, την οποία και θα συνεχίσουμε με την ίδια ένταση".

Δηλώσεις έκανε και ο Άκης Καλλινικίδης: " Ήταν η πρώτη νίκη μας επι του Άρη στην Α1. Τώρα μένει να κερδίσουμε τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό".