Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άλμπα-Άρης: 61-65

Κλαρκ

Σπουδαία νίκη με 65-61 στο Βερολίνο επί της Άλμπα πήρε ο Άρης που μπήκε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης

H άμυνα των "κίτρινων" ήταν πολύ καλή σε όλη τη διάρκεια του ματς και οδήγησε σε αρκετά νεκρά διαστήματα τους Γερμανούς που γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο Top-16 της διοργάνωσης και μάλιστα εντός έδρας.
Πρώτος σκόρερ για τον Άρη ήταν ο Κλαρκ με 20 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μάιλς και Μπετς που είχαν από 13. Από πλευράς Άλμπα οι Σέκουλιτς και Ράιτ σημείωσαν από 15.

Παρά το γεγονός ότι ο Άρης με τον Μπετς προηγήθηκε στο ξεκίνημα, η απάντηση της Άλμπα ήταν άμεση και με σερί 10-0 στο οποίο πρωτοστάτησε ο Ράιτ, έφτασε ως το +7 (10-3). Το επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους "έσπασε" ο Κλαρκ και οι Μπετς-Μάιλς έριξαν τη διαφορά στον πόντο (10-9).

Από εκείνο το σημείο η αναμέτρηση έγινε ντέρμπι και παρότι η Άλμπα πήρε και πάλι προβάδισμα 5 πόντων, οι Μπετς και Πάουνιτς την έριξαν εκ νέου πριν οι Σέκουλιτς και Μάιλς διαμορφώσουν το 17-16 του δεκαλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος είχε σαφώς διαφορετική εικόνα από την πρώτη αφού, ο Άρης κατάφερε να αρχικά να ισοφαρίσει (21-21) με τρίποντο του Κλαρκ και στη συνέχεια να προηγηθεί με 24-23 από ακόμα ένα του Κακιούζη.

Η καλή άμυνα της ελληνικής ομάδας την οδήγησε ως το +5 (25-30) αλλά η Άλμπα απάντησε με ένα δικό της 5-0 που έφερε την ισοφάριση (30-30). Παρόλα αυτά οι "κίτρινοι" δεν απογοητεύτηκαν και προσπέρασαν κλείνοντας προηγούμενοι με 31-35 το ημίχρονο.

Με τον Μπετς να είναι ασταμάτητος στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης έφτασε για πρώτη φορά ως το +6 (31-37 και 33-39). Η απάντηση της Άλμπα δεν άργησε να έρθει και με τους ΜακΕλρόι και Σέκουλιτς να σκοράρουν πραγματοποίησε ένα επιμέρους 9-1 και προηγήθηκε με 42-40. Ο Κλαρκ όμως είχε τη λύση και με δικούς του πόντους κράτησε την ομάδα της Θεσσαλονίκης μπροστά στο σκορ στο τέλος της περιόδου (46-49).

Η πολύ καλή άμυνα του Άρη και στην τελευταία περίοδο του έδωσε για πρώτη φορά στο ματς προβάδισμα 7 πόντων (49-56) 5 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ντόιτσιν μείωσε με τρίποντο σε 53-56 αλλά οι τρεις... σωματοφύλακες Ντικόυδης, Κακιούζης και Χατζηβρέττας έφεραν τον Άρη στο +10 (53-63) και έβαλαν τις βάσεις για την επικράτηση 2 λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν ως τους 2 πόντους (61-63) αλλά δεν πρόλαβαν να ολοκληρώσουν την επιστροφή τους αφού ο Κακιούζης με δύο βολές "έγραψε" το τελικό 61-65.

Tα δεκάλεπτα: 17-16, 31-35, 46-49, 61-65

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άλμπα (Παβίτσεβιτς): Μπάιαρς 5 (1), Χάμαν, Ντόιτσιν 3 (1), Γκολέματς 3 (1), Σέκουλιτς 15, Τζένκινς 3, Ράιτ 15 (1), Νάλγκα 5, ΜακΕλρόι 12 (2)

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 20 (3), Μπετς 13, Λάμποβιτς 2, Ρίτσαρντσον, Χατζηβρέττας 3 (1), Ντικούδης 5, Σκορδίλης, Πάουνιτς 2, Κακιούζης 7 (1), Μπάρλος, Μάιλς 13

Για τα αναλυτικά στατιστικά της Άλμπα πατήστε εδώ . Γι' αυτά του Άρη εδώ .

Mπλατ: " Χρυσάφι αυτά που δίνει ο Κακιούζης"
Μετά το ματς ο Ντέιβιντ Μπλατ δήλωσε: " Ήταν ένα παιχνίδι που έπρεπε να κερδίσουμε και το κάναμε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Έχουμε ωστόσο ακόμη τρία παιχνίδια μπροστά μας".

"Κάναμε καλή δουλειά στους Τζένκινς και ΜακΕλρόι έχοντας πολύ καλή προσφορά από τους παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Αυτά που μας δίνει ο Κακιούζης από τον πάγκο δεν μετριούνται ούτε με χρυσάφι. Όλη την χρονιά έχουμε πολύ καλή αμυντική παρουσία. Οι οπαδοί του Άρη είναι θρύλοι όπως και οι θεοί της Ελλάδος

".

Aπό πλευράς παικτών, τοποθετήθηκε ο Μιχάλης Κακιούζης: " Μου αρέσουν αυτές οι στιγμές. Και το σουτ από την γωνία και οι βολές. Όποιος και αν πήγαινε θα τις έβαζε. Κερδίσαμε και μπήκαμε ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης αρκεί να μην τα θαλασσώσουμε στην συνέχεια με αρχή το παιχνίδι με την Άλμπα στην έδρα μας".

"Αποδείξαμε ότι είμαστε μία μεγάλη ομάδα και συνεχίζουμε να παλεύουμε. Προερχόμασταν από μία μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ και ήρθαμε να παίξουμε έναν τελικό. Κοιτάμε με αισιοδοξία το μέλλον

".

Για το σχόλιο του Μπλατ είπε: " Τιμή μου τα λόγια του κόουτς", ενώ για τη συμπαράσταση των φιλάθλων του Άρη τόνισε: " Έχουν αποδείξει την αγάπη τους για να παίζουμε και να κερδίζουμε. Η σεζόν είναι πολύ μεγάλη. Θέλουμε να βελτιωνόμαστε".

"Ωστόσο κοιτάμε μπροστά και το παιχνίδι με τον Παναθηναϊκό. Πρέπει να βελτιώσουμε την θέση μας στο Πρωτάθλημα αλλά και να μην πετάξουμε στο καλάθι των αχρήστων αυτή μας την νίκη για τη συνέχεια του Eurocup. Αν θέλεις εξάλλου να κατακτήσεις την κορυφή πρέπει να περάσεις από δυσκολίες

".

Ο ασίσταντ κόουτς του Άρη Γιάννης Πρίφτης δήλωσε: " Αναμφίβολα είναι μία μεγάλη νίκη. Επιστρέψαμε στην υπόθεση πρόκριση. Πιέσαμε και χαλάσαμε τα ποσοστά καθοριστικών παικτών της Άλμπα και βάλαμε μεγάλα σουτ σε κρίσιμη στιγμή".

"Θα πρέπει να χρησιμοποιήσουμε αυτή τη νίκη κερδίζοντας τα δύο παιχνίδια στην έδρα μας και μετά να αντιμετωπίσουμε και το τελευταίο παιχνίδι μας στην Γαλλία με την Λε Μαν

".

Τέλος, ο αντιπρόεδρος της ΚΑΕ Θανάσης Κουιμτζής προσέθεσε: " Ήταν μία νίκη που χρειαζόταν η ομάδα".

Όσον αφορά στον Ντέιβιντ Μπλατ, αναχώρησε άμεσα για τη Ρωσία όπου θα βρεθεί λόγω υποχρεώσεών του με την εθνική Ρωσίας.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο
Μπετς (0-2)
2' Τρίποντο
Γκολέματς (3-3), ισοφαρίζει ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού
2' Δίποντο
Ράιτ (5-3)
3' Τρίποντο
Ράιτ (8-3), σερί 8-0 για την Άλμπα με ηγέτη τον Αμερικάνο που σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους
5' Δύο βολές
Σέκουλιτς (10-3)
6' Δίποντο
Κλαρκ (10-5), το 10-0 της Άλμπα σπάει ο Αμερικάνος
6' Δίποντο
Μάιλς (10-7)
6' Δίποντο
Μπετς (10-9), με επιμέρους 0-6 απαντάει ο Άρης
6' Δίποντο
Τζένκινς (12-9)
7' Δίποντο
ΜακΕλρόι (14-9)
8' Δίποντο
Μπετς (14-11)
8' Δίποντο
Πάουνιτς (14-13), μετά από ώρα στον πόντο οι "κίτρινοι" με το λέι απ του Σέρβου
10' Δίποντο
Σέκουλιτς (17-14)
10' Δίποντο
Μάιλς (17-16)
10' Λήξη 1ης περιόδου
17-16
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο
Νάγκλα (17-16)
11' Δίποντο
Μάιλς (19-18)
11' Δίποντο
Μπάιαρς (21-18)
12' Τρίποντο
Κλαρκ (21-21)
13' Δίποντο
Ράιτ (23-21)
13' Τρίποντο
Κακιούζης (23-24), ξανά μπροστά ο Άρης μετά από 12 λεπτά
15' Δίποντο
Μπετς (23-26)
16' Δίποντο
Σέκουλιτς (25-26)
16' Δίποντο
Μάιλς (26-28)
17' Δύο βολές
Κλαρκ (25-30), για πρώτη φορά στο +5 ο Άρης
18' Τρίποντο
Μπάιαρς (28-30)
18' Δίποντο
Νάγκλα (30-30), με σερί 5-0 απαντάει η Άλμπα που ισοφαρίζει
18' Τάιμ-άουτ
Ο Μπλατ καλεί τους παίκτες κοντά του αφού η διαφορά που πήρε ο Άρης εξανεμίστηκε
18' Δίποντο
Μάιλς (30-32)
20' Δίποντο
Κλαρκ (31-34)
20' Λήξη ημιχρόνου
31-35, μπροστά με 4 πόντους ο Άρης στο τέλος του πρώτου μέρους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο
Μπετς (31-37)
21' Δίποντο
Ράιτ (33-37)
23' Δίποντο
Μπετς (33-39)
24' Τρίποντο
ΜακΕλρόι (36-39)
26' Δύο βολές
Σέκουλιτς (38-39)
27' Δίποντο
Σέκουλιτς (40-40)
28' Δύο βολές
Σέκουλιτς (42-40)
29' Τρίποντο
Κλαρκ (42-43)
30' Δίποντο
Ράιτ (44-43)
30' Δίποντο Άρης Κλαρκ (44-45)
30' Δίποντο
Κλαρκ (44-47)
30' Λήξη 3ης περιόδου
44-47, διατηρεί το προβάδισμα ο Άρης
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο
ΜακΕλρόι (46-47)
31' Δίποντο
Ντικούδης (46-49)
32' Τρίποντο
ΜακΕλρόι (49-49)
33' Δίποντο
Μάιλς (49-51)
33' Δίποντο
Λάμποβιτς (49-53)
34' Τρίποντο
Κλαρκ (49-56)
35' Τρίποντο
Ντόιτσιν (53-56)
37' Δίποντο
Ντικούδης (53-58)
37' Τρίποντο
Χατζηβρέττας (53-61)
38' Δίποντο
Κακιούζης (53-63)
38' Δίποντο
Ράιτ (55-63)
39' Δίποντο
Σέκουλιτς (57-63)
40' Δίποντο
Ράιτ (59-63)
40' Δίποντο
ΜακΕλρόι (61-63)
40' Δύο βολές
Κακιούζης (61-65)
40' Λήξη αγώνα
61-65, σπουδαία νίκη του Άρη μέσα στο Βερολίνο που τον βάζει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης