Άλμπα - Φενέρμπαχτσε 71-78: Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε την τρίτη νίκη με σβηστές μηχανές

© FENERBAHCE

Η Φενέρμπαχτσε πέρασε άνετα από την έδρα της Άλμπα Βερολίνου με 78-71, πετυχαίνοντας την τρίτη της νίκη σε τέσσερις αγώνες στη EuroLeague.

Η Φενέρμπαχτσε δεν εντυπωσίασε, αλλά πήρε το ζητούμενο, το οποίο ήταν η νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου για την 4η αγωνιστική της EuroLeague (78-71).

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έφτασε τα τρία θετικά αποτελέσματα. Από την άλλη μεριά, αυτή ήταν η τρίτη ήττα για τους Γερμανούς.

Η Άλμπα Βερολίνου ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, ενώ η Φενέρμπαχτσε μπήκε νευρική στο παρκέ, με αποτέλεσμα το τέμπο του παιχνιδιού να είναι χαμηλό. Αυτό αποδεικνύεται και από το 16-15 της πρώτης περιόδου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Φενέρμπαχτσε ανέβασε στροφές, βρήκε λύσεις στην επίθεση και πέρασε μπροστά στο σκορ, έχοντας +7 στο ημίχρονο (31-38).

Χωρίς ο ρυθμός του παιχνιδιού να ανέβει σε πολύ υψηλά επίπεδα, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα με διψήφιες διαφορές. Η Άλμπα έκανε αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο για να ξαναμπεί στο ματς. Αυτό δεν συνέβη και η τουρκική ομάδα έφτασε στην τρίτη της νίκη στη διοργάνωση.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουκλ, Μπαένα, Χάτζιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-15, 31-38, 47-58, 71-78

ΑΛΜΠΑ (Γκονθάλεθ): Πρόσιντα, Γκρόσμπερ, Σπανιόλο 13 (6 ριμπάουντ), Βέτζελ 5 (7 ριμπάουντ), ΜακΝτάουελ-Γουάιτ 2, Μάτισεκ, Σνάιντερ 8, Χέρμανσον 13 (1/5 τρίποντα), Ολίντι 12 (2/4 τρίποντα), Κουμάτζι 4, Μπιν 2, Γουίλιαμς 12 (1/4 τρίποντα)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπάλντουιν 13 (4 ασίστ), Μέλι 12 (2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σανλί 3, Μαχμούτογλου, Χέιζ-Ντέιβις 14 (3/6 τρίποντα), Μπιμπέροβιτς 12 (4/7 τρίποντα), Χολ 2, Πιέρ 6 (2/4 τρίποντα), Ζάγκαρς 5 (1/3 τρίποντα), Κόλσον 2, Μαριάνοβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Μπιρτς 1

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/38 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 5 κλεψίματα, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 11/29 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 17/23 βολές, 33 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Άλμπα πηγαίνει στην έδρα της Μπασκόνια (24/10, 21:30), ενώ η Φενέρμπαχτσε υποδέχεται τον Παναθηναϊκός AKTOR (25/10, 20:45).