Β' ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Άνοιξε το λογαριασμό η Ελευθερούπολη

Με την πρώτη νίκη της Ελευθερούπολης, στη φετινή σεζόν της Β' Εθνικής (το 72-70 επί των Μαχητών Δόξας Πεύκων), ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική στον όμιλο του Βορρά.

Οι Μαχητές Δόξα Πεύκων είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού με την Ελευθερούπολη, έως το 30ό λεπτό (48-55), με την ανάγκη για την πρώτη νίκη να οδηγεί τους γηπεδούχους στο να βελτιώσουν την άμυνα τους στην τελευταία περίοδο και τελικά να πανηγυρίσουν για πρώτη φορά φέτος (72-70). Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Χατζηκυριακίδη.

Κατά την 3η αγωνιστική στο βόρειο όμιλο της Β' Εθνικής, η Δόξα Λευκάδας πήρε το "διπλό" στο Πευκοχώρι (66-67), ενώ την πρώτη του νίκη πήρε και ο Αργοναύτης, επικρατώντας του Αργους 77-72.

Ελευθερούπολη-Μαχητές Δόξα Π. 72-70

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: Αίας Ευόσμου 6, Στρατώνι 5, Μαχητές Δόξας Πεύκων 5, Δόξα Λευκάδας 5, ΧΑΝΘ 5, Νίκη Βόλου 5, Λιβαδειά 5, Αργοναύτης Καλ. 4, Αιγάλεω 4, Πιερικός/Αρχέλαος 4, Αργος Ορεστικού 4, Πευκοχώρι 4, Ελευθερούπολη 4, Ηρακλής Κοζ. 3.