ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Αντέδρασε όταν έπρεπε

Tσαρτσαρής

Αντιδρώντας σωστά στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός, υπέταξε τον μαχητικό Πανιώνιο με 78-87, στο Ελληνικό

Το ντέρμπι ξεκίνησε νωρίς στο Ελληνικό, αφού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν από την αρχή του αγώνα. Οι Περπέρογλου και Ουίνστον, έδωσαν προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, στην πρώτη τους εμφάνιση εναντίον της πρώην ομάδας τους, αλλά οι γηπεδούχοι οδηγούμενοι από τον πανταχού παρόντα, Γιαννούλη, προσπέρασαν με 11-9 και με τους Ζορόσκι και Γεωργαλή, να πυροβολούν, έκλεισαν προηγούμενοι με 21-18, την πρώτη περίοδο.
Τι προβάδισμα της ομάδας του Μάρκοβιτς, διατηρήθηκε και στο πρώτο μισό της δεύτερης περιόδου και με τον Καλαμπόκη να "παίρνει τ' όπλο του", έγινε το 31-28. Από εκεί και πέρα, η είσοδος του Ντικούδη, έδωσε χώρους στην επίθεση του Παναθηναϊκού, που προσπέρασε με 33-35 και έφτασε ως το +5 (35-40), πριν ολοκληρώσει το πρώτο μέρος, μόλις έναν πόντο μπροστά.

Πιο δυνατά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος, αφού ο Ζορόσκι έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 44-42. Η απώλεια του Γιασικεβίτσιους, ήταν αυτή που κόστισε στους "πράσινους", στο διάστημα που ακολούθησε, αφού ο Λιθουανός, άρχισε τη γνωστή γκρίνια του στους διαιτητές, όταν αυτή τον χρέωσαν με ένα φάουλ και δέχθηκε τεχνική ποινή, η οποία έδωσε το έναυσμα στον Πανιώνιο, να ξεκινήσει το χτίσιμο μίας διαφοράς, που χάρη κυρίως στα καλάθια του Καλαμπόκη, έφτασε και τους 11 πόντους, στα μισά της τρίτης περιόδου.

Ο Κώστας Τσαρτσαρής, έπαιξε καθοριστικό ρόλο, στην επιστροφή του Παναθηναϊκού στο παιχνίδι. Ο ψηλός, με την κυριαρχία του κοντά στο καλάθι, κέρδισε φάουλ, έβαλε βολές και πρωταγωνίστησε στον αγώνα, πριν "αφυπνισθεί" και ο Μπετσίροβιτς (ως εκείνο το σημείο ήταν κακός), που διαμόρφωσε με δύο τρίποντα, το 63-62, με το οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο.

Παρά το γεγονός, ότι ο Πανιώνιος, δεν τα παράτησε σε οποιοδήποτε σημείο του παιχνιδιού, ήταν φανερό ότι πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός, είχε τον έλεγχο. Οι "κυανέρυθροι", πήραν αρχικά το προβάδισμα με 65-62, αλλά η καταλυτική παρουσία του Βασίλη Σπανούλη, ήταν αυτή που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Πρωταθλητών. Αν προσθέσουμε και την ευστοχία των Αλβέρτη και Χατζηβρέττα, έξω από τα 6.25, ολοκληρώνεται η εικόνα που οδήγησε την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, στη νίκη της με 78-87, απέναντι στον Πανιώνιο, που δεν σταμάτησε να μάχεται ως το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-42, 63-62, 78-87

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Πανιώνιος (Μάρκοβιτς): Ξανθόπουλος, Ζορόσκι 13 (2), Γεωργαλής 16 (2), Σάκοτα 4, Μουγεζίνοβιτς 6, Καλαμπόκης 22 (1), Νιούλεϊ 8, Γιαννούλης 8, Κένταλ 1

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 3 (1), Περπέρογλου 4, Σπανούλης 15, Μπετσίροβιτς 11 (3), Μπατίστ, Ζίζιτς 5, Χατζηβρέττας 7, Ντικούδης 8, Τσαρτσαρής 20, Διαμαντίδης 3 (1), Ουίνστον 6, Γιασικεβίτσιους 5

Ομπράντοβιτς: " Έχουμε χαρακτήρα στα δύσκολα"
Στις πολλές δυσκολίες που αντιμετωπίζει ο Παναθηναϊκός, στάθηκε μετά τη νίκη επί του Πανιωνίου, ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που έπλεξε το εγκώμιο των παικτών του για την προσπάθειά τους.

" Εγινε ενα πολύ καλό παιχνίδι με μια πολύ δύσκολη ομάδα. Ματς με πολλές ανατροπές. Με ευχαριστεί οτι κάναμε λιγότερα λάθη στο δεύτερο μέρος και αυτό μας βοήθησε να κερδίσουμε. Ειχαμε προβλημα με το επιθετικό ριμπάουντ του Πανιωνίου, αλλά επανήλθαμε ενώ και τα πήγαμε εξίσου καλά στον συγκεκρικμένο τομέα, μέσω του οποίου πήραμε πόντους".

"Οταν εχεις πρόβλημα ύψους πρέπει να έχεις δύναμη και θέληση. Είχαμε μεγάλη θέληση, έιχαμε κάποιο πρόβλημα στις περιστροφές αλλά βελτιωθήκαμε τελικά και με την καλή μας άμυνα βρήκαμε τις λύσεις στο δεύτερο ημίχρονο. Διαβάσαμε επίσης καλά την άμυνα του Πανιωνίου και βρήκαμε όλα τα μις ματς. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου

".

Αναφερόμενος στον Μάικ Μπατίστ, είπε: "Έχει κάποιες ενοχλήσεις και θέλει να βοηθήσει, όχι όμως στον βαθμό που μπορεί. Υπήρχαν παιχνίδια που ο Μάικ δεν ήταν 100% ετοιμος. Δεν είναι εύκολη η κατάσταση που βρισκόμαστε. Αλλά αυτή η ομάδα έχει δείξει τον χαρακτήρα της στις δύσκολες καταστάσεις και τότε όλοι προσπαθούμε να καλύψουμε τα κενά μας. Ολοι οι παίκτες που δείχνουν μεγαλύτερο βαθμό θέλησης. Δεν είναι εύκολο για τον Τσαρτσαρή ή τον Ντικούδη να παιξουν στο "5" αλλά αυτή είναι η ανάγκη της ομάδας".

Από την πλευρά του ο Κώστας Τσαρτσαρης, τόνισε: " Ξέραμε ότι δεν θα έχουμε εύκολο παιχνίδι και αυτό φάνηκε με τον Πανιώνιο που πήρε μεγάλη διαφορά. Εχουμε μια δυνατή και δύσκολη συνέχεια και πρέπει να βελτιωθούμε. Η έξτρα πάσα μας βοήθησε να γυρίσουμε το παιχνίδι. Ο Πανιώνιος έχει μια πολύ καλή και δυνατή ομάδα".

Όσον αφορά στον προπονητή του Πανιωνίου, Νέναντ Μάρκοβιτς, εξήγησε ότι η ήττα οφείλεται στην απειρία: " Πιστεύαμε είναι αλήθεια στη νίκη. Κάναμε μια μεγάλη προσπάθεια και πιστεύαμε ότι μπορούμε να νικήσουμε τον μεγάλο αντιπαλό μας. Δεν είναι εύκολο να προετοιμαστείς για ένα τέτοιο παιχνίδι με μια ομάδα όπως ο Παναθηναικός. Που έχει πολλά επιθετικά ατού".

"Οταν ο Παναθηναικος εχει προβάδισμα στο τέλος έστω και μικρό, δε μπορείς να κανεις πολλά. Αν είχαμε εμείς το προβάδισμα θα ήταν διαφορετικο το παιχνίδι. Εχουμε νεαρότερους και απειρους παίκτες ειδικά στην θέση του πλει μέικερ. Ο Παναθηναικός είναι εμπειρη ομαδα. Δεν εχουμε πολλές επιλογές στην αμυνα. Ψάχνουμε ενα παίκτη για την θέση του Κλιβς αλλα δεν είναι εύκολο να βρουμε αυτή την στιγμή

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Περπέργολου (0-2)
2' Δύο βολές Πανιώνιος Γεωργαλής (2-2)
2' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (4-3)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Ουίνστον (4-5)
4' Τρίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (9-9)
Ισοφαρίζει εκ νέου ο Πανιώνιος, που στέκεται καλά μέχρι στιγμής
5' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (11-9)
5' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (11-11)
5' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Γεωργαλής (13-13)
7' Τρίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (14-16)
8' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (16-16)
Θριαμβευτική μέχρι στιγμής η επανεμφάνιση του αρχηγού με 4 πόντους-4 ριμπάουντ
9' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (19-18)
10' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (21-18)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-18
Πολύ καλός ο Πανιώνιος στο πρώτο δεκάλεπτο, αρκετά λάθη από τον Παναθηναϊκό και σπουδαία εμφάνιση από τον Γιαννούλη
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (23-18)
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (23-22)
14' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (27-24)
15' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (29-28)
15' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (31-28)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (33-33)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (33-35)
Μπροστά ο Παναθηναϊκός, που βρέθηκε να χάνει και με 5
17' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (35-35)
17' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (35-38)
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (35-40)
18' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (37-40)
18' Δίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (39-40)
19' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντικούδης (39-42)
20' Λήξη αγώνα 41-42
Πολύ όμορφο πρώτο μέρος στο Ελληνικό, όπου ο Πανιώνιος τα πηγαίνει εξαιρετικά απέναντι στον σπουδαίο αντίπαλό του
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Πανιώνιος Zoρόσκι (44-42)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (44-44)
22' Τεχνική ποινή Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους
23' Τρίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (49-44)
24' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Καλαμπόκης (51-44)
26' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (56-48)
3/14 τρίποντα για τον Παναθηναϊκό
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (56-50)
27' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Ζίζιτς (56-52)
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (56-54)
28' Δύο βολές Πανιώνιος Μουγεζίνοβιτς (58-54)
29' Τρίποντο Πανιώνιος Γεωργαλής (61-56)
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (61-59)
30' Δύο βολές Πανιώνιος Μουγεζίνοβιτς (63-59)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (63-62)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-62
Μεγάλο ντέρμπι στο Ελληνικό, ο Πανιώνιος πήρε διαφορά ως και 11 πόντων αλλά οι Πρωταθλητές μπήκαν και πάλι στο ματς χάρη στους Τσαρτσαρή και Μπετσίροβιτς, με αποτέλεσμα να είναι πλέον το ματς στον πόντο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Πανιώνιος (65-62)
32' Δίποντο Παναθηναϊκός Ζίζιτς (65-64)
35' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (68-72)
36' Τρίποντο Παναθηναϊκός Αλβέρτης (68-75)
37' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (70-75)
37' Δίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (70-77)
38' Δύο βολές Πανιώνιος Γιαννούλης (72-77)
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (74-80)
39' Δίποντο Πανιώνιος Νιούλεϊ (76-80)
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σπανούλης (76-82)
39' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Καλαμπόκης (78-82)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Χατζηβρέττας (78-85)
40' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (78-87)
40' Λήξη αγώνα 78-87
Έστω και με δυσκολία, ο Παναθηναϊκός, πέρασε κι από το Ελληνικό, διατηρώντας το αήττητο στο ελληνικό Πρωτάθλημα. Οι Τσαρτσαρής, Σπανούλης και Μπετσίροβιτς, ήταν οι καλύτεροι του "τριφυλλιού"