Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Αποκλείστηκε και τυπικά

Χαριτόπουλος

Μετά από μία καλή εμφάνιση, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 80-77 από τη Σιένα, στην Ιταλία και αποκλείστηκε

Από την αρχή του ματς, οι Ιταλοί πήραν το προβάδισμα, χωρίς να εντυπωσιάσουν. Ο ΠΑΟΚ, στάθηκε καλά και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Με ομαδική δουλειά στην επίθεση και αρκετά καλή άμυνα, ο "Δικέφαλος" έκλεισε την πρώτη περίοδο, βρισκόμενος πίσω με 18-14.
Στη δεύτερη περίοδο, οι Ιταλοί προσπάθησαν να ανεβάσουν τη διαφορά, χωρίς ιδιαίτεργη επιτυχία. Αρκετές φορές, την ανέβασαν στους 6 (23-17, 26-20, 28-22, 30-24, 32-26), αλλά χάρη στα καλάθια των αγαδάκου, Μπρέμερ, Καλαμπόκη, έπεσε στους 2 και με αυτό το 32-30, έληξε το πρώτο μέρος.

Το δεύτερο ημίχρονο παρουσίασε πολύ καλύτερο θέαμα από το πρώτο. Η Σιένα κατάφερε να φτάσει στο +11 (50-39) στα μισά της τρίτης περιόδου, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε άμεσα. Με πρωταγωνιστές τους Χαριτόπουλο και Σκεπάνοβιτς, έκανε σερί 2-13 και ισοφάρισε σε 52-52. Για ακόμα μία φορά οι Ιταλοί, πήραν προβάδισμα 4 πόντων (56-52, 58-54), αλλά ο Καλαμπόκης, μείωσε και πάλι στο καλάθι, για να λήξει έτσι το τρίτο δεκάλεπτο.

Με προσπάθειες, κυρίως του Χαριτόπουλου, ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να μείνει "ζωντανός" στο παρκέ. Κατόρθωσε να πλησιάσει δύο φορές στον πόντο (63-62, 65-64), αλλά σιγά-σιγά λύγισε. Στο 36' η Σιένα ξέφυγε με επτά (71-64). Στα 46'' η απόσταση ήταν και πάλι η ελάχιστη (76-75), με συνεχόμενους πόντους, όμως, του Καουκένας η Σιένα πήγε στο 80-75.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 32-30, 58-56, 80-77

Οι σκόρερ των ομάδων:

Σιένα: Μπάξτερ 17, Φορτέ 12 (1), Καουκένας 13, Στόουνρουκ, Σάτο 11, Μακιντάιερ 11 (1), Εζέ 6, Μπόισα 8 (2), Καραρέτο 2

ΠΑΟΚ: Σκεπάνοβιτς 14 (1), Καλαμπόκης 10 (2), Πάρκερ 4, Πάσαλιτς 8, Οστοϊτς 11 , Μπρέμερ 7, Χαριτόπουλος 15, Αγαδάκος 8 (1), Ουάσιγκτον

Πιλαφίδης: " Παλέψαμε μέχρι τέλους"

Την άποψή του, ότι ή ομάδα του έκανε το παν για τη νίκη, εξέφρασε ο προπονητής του ΠΑΟΚ, Κώστας Πιλαφίδης: " Πρώτα απ' όλα πρέπει να συγχαρώ τη Σιένα, που άξιζε την πρόκριση στους προημιτελικούς. Πιστεύω ότι ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας. Προσπαθήσαμε μέχρι το τέλος να πάρουμε τη νίκη, αλλά γνωρίζαμε ότι εναντίον της Σιένα θα ήταν πολύ δύσκολο".

Για το τάιμ άουτ που πήρε, 18 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, είπε: " Προσπαθήσαμε να χάσουμε με λιγότερους πόντους και ταυτόχρονα να δούμε πως μπορούμε να αντιδράσουμε σε τέτοιες καταστάσεις".

H εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
1' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάσαλιτς (0-2)
2' Δίποντο Σιένα Σατό (2-3)
2' Δίποντο Σιένα Σατό (4-3)
3' Τρίποντο Σιένα Μπόισα (7-3)
4' Δίποντο ΠΑΟΚ Μπρέμερ (7-5)
5' Τρίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (9-8)
5' Δίποντο Σιένα Σατό (11-8)
6' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάσαλιτς (11-10)
7' Δίποντο Σιένα Σατό (13-10)
7' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Πιλαφίδης
8' Δίποντο Σιένα Καουκένας (16-10)
10' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (16-14)
10' Δίποντο Σιένα Εζέ (18-14)
10' Λήξη 10λεπτου 18-14
Σε μία πρώτη περίοδο, κατά την οποία η Σιένα δεν εντυπωσίασε, ο ΠΑΟΚ, στάθηκε καλά και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ. Με ομαδική δουλειά στην επίθεση και αρκετά καλή άμυνα, ο "Δικέφαλος" είναι μέσα στο ματς
11' Έναρξη 10λέπτου
12' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (19-16)
12' Δίποντο Σιένα Μπάξτερ (21-16)
16' Δίποντο Σιένα Μπάξτερ (23-17)
Μετά από 2 λεπτά χωρίς πόντο στο παιχνίδι, ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, "σπάει το ρόδι"
16' Τρίποντο ΠΑΟΚ Αγαδάκος (23-20)
16' Καλάθι και φάουλ Σιένα Καουκένας (26-20)
16' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (26-22)
17' Δύο βολές Σιένα Σατό (28-22)
18' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (28-24)
19' Δίποντο Σιένα Μπάξτερ (30-24)
19' Δίποντο ΠΑΟΚ Αγαδάκος (30-26)
19' Δίποντο Σιένα Καραρέτο (32-26)
20' Δίποντο ΠΑΟΚ Μπρέμερ (32-28)
20' Δίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (32-30)
Μετά απο πολλή ώρα, ο Καλαμπόκης μειώνει στους 2
20' Λήξη ημιχρόνου 32-30
Απέναντι σε μία πολύ κακή Σιένα, ο ΠΑΟΚ, δεν έχει καταφέρει ακόμα να πάρει το προβάδισμα, αν και είχε αρκετές ευκαιρίες. Η διαφορά των 2 με την οποία έκλεισε το ημίχρονο, είναι η μικρότερη μετά το ξεκίνημα του ματς. Ο Χαριτόπουλος έχει προσφέρει αρκετές λύσεις στην ομάδα του Πιλαφίδη, στην οποία έχει δημιουργήσει τη μεγαλύτερη ζημιά ο Σατό
21' Έναρξη 10λέπτου
21' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάρκερ (32-32)
Ο Αμερικανός ισοφαρίζει για πρώτη φορά, μετά τα μέσα της πρώτης περιόδου
21' Δίποντο Σιένα ΜακΙντάιρ (34-32)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (34-34)
22' Δίποντο Σιένα Μπόισα (36-34)
22' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάρκερ (36-36)
23' Τρίποντο Σιένα Φορτέ (39-36)
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάσαλιτς (39-38)
24' Δίποντο Σιένα Φορτέ (42-38)
24' Δίποντο Σιένα Εζέ (44-38)
25' Τρίποντο Σιένα Μπόισα (47-39)
Τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι έχει πάρει η Σιένα, που κάνει το ξέσπασμά της μετά την ισοφάριση του ΠΑΟΚ
25' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Πιλαφίδης
26' Τρίποντο Σιένα Φορτέ (50-39)
26' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Όστοϊτς (50-41)
27' Τρίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (50-44)
27' Δίποντο Σιένα Μπάξτερ (52-44)
27' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (52-47)
28' Δύο βολές ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (52-49)
28' Δίποντο ΠΑΟΚ Μπρέμερ (52-52)
28' Τάιμ-άουτ Σιένα Πιανιτζάνι
Βλέποντας τον ΠΑΟΚ, να έχει κάνει σερί 2-12, ο Ιταλός κόουτς καλέι τάιμ άουτ για να ξυπνήσει τους παίκτες του, τη στιγμή που ο "δικέφαλος" έχει πάρει βοήθεια από τους Χαριτόπουλο, Όστοϊτς και Μπρέμερ
28' Δύο βολές Σιένα Καουκένας (54-52)
29' Δίποντο Σιένα Μπάξτερ (56-52)
29' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (56-54)
30' Δίποντο Σιένα Σατό (58-54)
30' Δίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (58-56)
30' Λήξη 10λεπτου 58-56
Σαφώς βελτιωμένη η εικόνα του παιχνιδιού στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι δύο ομάδες ξύπνησαν επιθετικά. Ο ΠΑΟΚ δεν τα πηγαίνει άσχημα, αφού στην επίθεση είναι αρκετά καλός, είναι όμως πίσω στο σκορ, λόγω της αμυντικής του αδυναμίας
31' Έναρξη 10λέπτου
31' Δύο βολές Σιένα Μπάξτερ (60-56)
31' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (60-58)
32' Δίποντο Σιένα ΜακΙντάιρ (63-58)
32' Δίποντο ΠΑΟΚ Όστοϊτς (63-60)
33' Δίποντο ΠΑΟΚ Χαριτόπουλος (63-62)
34' Δίποντο ΠΑΟΚ Αγαδάκος (65-64)
34' Φάουλ Σιένα
Τεχνική ποινή στον πάγκο της Σιένα, αλλά ο Μπρέμερ αστοχεί και στις δύο βολές και η μπάλα χάνεται
35' Δύο βολές Σιένα Καουκένας (67-64)
36' Καλάθι και φάουλ Σιένα Μπάξτερ (69-64)
36' Δίποντο Σιένα ΜακΙντάιρ (71-64)
"Λυγίζει" σιγά-σιγά ο ΠΑΟΚ, που είναι πίσω με 7 πόντους
36' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (71-66)
37' Δίποντο Σιένα ΜακΙντάιρ (73-66)
37' Τρίποντο ΠΑΟΚ Καλαμπόκης (73-69)
38' Δίποντο ΠΑΟΚ Πάσαλιτς (74-71)
39' Δίποντο Σιένα Φορτέ (76-71)
39' Τάιμ-άουτ
39' Δίποντο ΠΑΟΚ Σκεπάνοβιτς (76-73)
40' Δύο βολές ΠΑΟΚ Όστοϊτς (76-75)
40' Δίποντο Σιένα Καουκένας (78-75)
40' Δύο βολές Σιένα Καουκένας (80-75)
40' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Πιλαφίδης
40' Δίποντο ΠΑΟΚ Όστοϊτς (80-77)
40' Λήξη αγώνα 80-77
Μετά από μία καλή εμφάνιση και σίγουρα βελτιωμένος σε σχέση με το πρώτο ματς, ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 80-77 στην Ιταλία, από τη Σιένα και αποχαιρέτησε τη συνέχεια του ULEB Cup