Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΕΛ

Άρης-ΑΕΛ: 77-62

Κλαρκ

Στην τρίτη θέση παρέμεινε ο Άρης που νίκησε με 77-62 στο "Αλεξάνδρειο" την ήδη υποβιβασμένη ΑΕΛ

Οι "κίτρινοι" έμειναν πίσω με 18-21 στην πρώτη περίοδο από τους ήδη υποβιβασμένους αλλά πάντα μαχητικούς παίκτες του Λιάγκα, αλλά στη συνέχεια με τον Γκαβέλ να δίνει ρυθμό το προβάδισμα στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στους 11 πόντους για τους γηπεδούχους.
Από εκεί και πέρα χωρίς να εκτινάξουν το προβάδισμά τους, είχαν σταθερά το προβάδισμα με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τελικό 77-62 με τους Μπετς και Ράιτ να κάνουν αισθητή την παρουσία τους στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο.

Σκούρα τα βρήκε ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο απέναντι στη μαχητική ΑΕΛ που μην έχοντας κάτι να χάσει και παίζοντας ελεύθερα κατάφερα να προηγηθεί με 21-18 στο τέλος της περιόδου παρά τις προσπάθειες του Κλαρκ.

Τα πράγματα άλλαξαν για τους "κίτρινους" στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν με ηγέτη τον Γκαβέλ πάτησε... γκάζι. Αρχικά ο Ηλιάδης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του και στη συνέχεια ο Γκαβέλ πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έφερε σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά (+11). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Τσαϊρέλης αντέδρασε για λογαριασμό των "βυσσινί", μειώνοντας σε 41-34 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Με τον Ράιτ να δίνει πολύτιμες λύσεις στην τρίτη περίοδο και τον Ματσόν να αλλάζει συνεχώς σχήματα, ο Άρης κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του απέναντι στους "βυσσινί" που δεν τα παράτησαν στιγμή. Πότε με τον Παπανικολάου και πότε με τους Λαμπρόπουλο-Τσαϊρέλη κατάφερνε να κρατιέται κοντά στο σκορ με αποκορύφωμα το τρίποντο του Μπρόζου στη λήξη που έκανε το 57-51 του δεκαλέπτου.

Ο Άρης "πάτησε γκάζι" στην τελευταία περίοδο και με τον Μπετς να δίνει το έναυσμα, έφτασε για δεύτερη φορά στο ματς σε προβάδισμα 11 πόντων (64-53). Οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν να μάχονται και με τους Τσαϊρέλη-Παπανικολάου μείωσαν αλλά η ομάδα του Ματσόν "φόρτσαρε" στα τελευταία λεπτά κι ανέβασε την τελική διαφορά στους 15 (77-62).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 41-34, 57-51, 77-62

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 9 (1), Ράιτ 9 (1), Τσαλδάρης 5 (1), Μπετς 14, Χρυσικόπουλος, Νέλσον 10, Ηλιάδης 7 (1), Γκαβέλ 8 (2), Παπανικολάου, Αγαδάκος 9 (1), Μπάρλος 6 (2)

ΑΕΛ (Λιάγκας): Μπρόζος 5 (1), Παπακώστας 10, Ζάρας 7, Αποστολίδης, Παπανικολάου 18 (3), Λαμπρόπουλος 9 (1), Τσαϊρέλης 13, Καραβανάς, Λάππας

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ματσόν: " Όποιος δεν συγκεντρώνεται δεν παίζει"
Σαφές μήνυμα προς όλους ότι αν δεν είναι συγκεντρωμένοι και δεν παίζουν άμυνα, θα παρακολουθούν το παιχνίδι από τον πάγκο, έστειλε ο Αντρέα Ματσόν στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς με την ΑΕΛ.

" Συγχαρητήρια στην ΑΕΛ για το σοβαρό παιχνίδι που έπαιξε. Δουλεύει σκληρά παρότι έχει υποβιβαστεί. Εμείς είχαμε σπουδαία βοήθεια από τον πάγκο. Είναι φανταστικό να έχεις κι έναν κόσμο που σε βοηθάει στα δύσκολα σημεία. Πιστεύω ότι οι Έλληνες, Ηλιάδης, Τσαλδάρης και Αγαδάκος τα πήγαν καλά".

" Στο πρώτο μέρος δεν παίξαμε όπως στα προηγούμενα ματς. Μόνο αν δίνουμε το 100% μπορούμε να κερδίζουμε οποιονδήποτε. Όταν δεν είμαστε συγκεντρωμένοι δεν μπορούμε. Είμαι απογοητευμένος με την απόδοση στο πρώτο μέρος και πρέπει οι παίκτες να ξέρουν ότι πρέπει να είναι συγκεντρωμένοι. Ειδικά οι νεαροί δεν θα παίξουν όταν δεν είναι συγκεντρωμένοι. Ο Γκαβέλ ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε 8 πόντους, πίεσε στη μπάλα και μας άλλαξε τον ρυθμό. Για μία ακόμα φορά θα ήθελα να ευχαριστήσω τους φιλάθλους για τη βοήθεια που μας έδωσαν".

Aναφερόμενος στην καλή παρουσία του Μπρέισι Ράιτ, εξήγησε: " Ο Μπρέισι έπαιξε το προηγούμενο παιχνίδι του στις 13 Ιανουαρίου. Δεν είναι εύκολο να μπεις σε μία ομάδα που είναι μαζί από τον Αύγουστο. Χρειάζεται να προσαρμοστεί αυτός στο σύνολο και όχι οι υπόλοιποι σε αυτόν. Αλλά όπως και με τους υπόλοιπους παίκτες μας αν παίξει άμυνα θα αγωνίζεται. Αν όχι θα μένει στον πάγκο".

Από την πλευρά του ο Λάζαρος Αγαδάκος είχε να πει: " Ήταν ένα εύκολο παιχνίδι, αλλά δεν κάναμε καλή εμφάνιση. Δεν μπορείς να πεις κάτι γι' αυτό το ματς, ήταν απλά μία νίκη παραπάνω".

Αμέσως μετά το τέλος του ματς ο Μπρέισι Ράιτ δήλωσε στα "Αθλητικά Νέα 98.7": " Θυμήθηκα μερικά από τα παιχνίδια της Ευρωλίγκας την περυσινή σεζόν. Χάρηκα γιατί και σήμερα ήρθαν οι φίλαθλοι και μας υποστήριξαν. Ήταν ένα ματς που αν χαλαρώναμε θα χάναμε. Παρότι δεν παίξαμε όσο καλά θα μπορούσαμε δεν ήμασταν και τελείως χαλαροί και φτάσαμε στη νίκη. Θα πρέπει να διορθώσουμε τα λάθη στην προπόνηση ώστε να είμαστε έτοιμοι για το παιχνίδι με τον Πανιώνιο την Τετάρτη. Δεν ξέρω πολλά γι' αυτούς αλλά θα δούμε βίντεο και θα έχω την ευκαιρία να μάθω. Πιστεύω ότι θα είμαστε έτοιμοι".

Από τους καλύτερους του ματς για τον Άρη ήταν ο Άντριου Μπετς που είπε: " Αξίζουν συγχαρητήρια στην ΑΕΛ, παίζει καλύτερα γιατί δεν έχει άγχος. Μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα. Δεν νομίζω ότι ο Ράιτ είναι ακόμα στην καλύτερή του κατάσταση, αλλά είναι καλός παίκτης και θα μας βοηθήσει. Είναι στα χέρια μας η τρίτη θέση. Την Πέμπτη θα πάμε για να νικήσουμε στην έδρα του Πανιωνίου. Θα είναι δύσκολο αλλά μπορούμε να το καταφέρουμε".

Λιάγκας: " Δεν είχαμε βάθος"
Στην έλλειψη λύσεων και βάθους στον πάγκο από πλευράς της ομάδας του, αναφέρθηκε ο προπονητής της ΑΕΛ Θρασύβουλος Λιάγκας.

" Η διαφορά δυναμικότητας ήταν φανερή. Προσπαθήσαμε και ήμασταν ανταγωνιστικοί ως το τρίτο δεκάλεπτο. Δεν είχαμε βάθος και λύσεις και μας εγκατέλειψαν οι δυνάμεις μας. Δεν είχαμε τα ψηλά κορμιά. Είμαι ικανοποιημένος από την ομάδα μου, τα παιδιά προσπαθούν και θα παλέψουμε ως το τέλος της χρονιάς. Συγχαρητήρια στον Άρη εύχομαι να πετύχει τους στόχους του".

Από πλευράς αθλητών της ΑΕΛ, μίλησε ο Μιχάλης Τσαϊρέλης: " Σήμερα είχαμε ένα πολύ δύσκολο ματς με αντίπαλο τον Άρη. Το ξέραμε γιατί δεν είμαστε σε καλή κατάσταση. Από τη στιγμή που υποβιβαστήκαμε βάλαμε στόχο να συνεχίσουμε να παλεύουμε. Με την καλή δουλειά που κάναμε δείξαμε καλό πρόσωπο και μας μένουν άλλα δύο παιχνίδια. Στην ΑΕΛ δουλεύουμε πολύ καλά και είχα τις ευκαιρίες να αγωνιστώ".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-21
Πρώτος σκόρερ ο Κλαρκ με 7 πόντους για τον Άρη απέναντι στη μαχητική ΑΕΛ που προηγείται
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (22-21)
20' Δίποντο Άρης Κλαρκ (41-30)
20' Δίποντο ΑΕΛ Τσαϊρέλης (41-32)
20' Δίποντο ΑΕΛ Τσαϊρέλης (41-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 41-34
Στο +7 ο Άρης στο ημίχρονο με τους "κίτρινους" να κάνουν ξέσαπσμα στο δεύτερο δεκάλεπτο έχοντας ως ηγέτη τον Γκαβέλ που σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και έφερε στο +11 την ομάδα του
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Άρης Μπάρλος (44-35)
23' Τρίποντο ΑΕΛ Λαμπρόπουλος (44-38)
23' Τρίποντο Άρης Ράιτ (47-39)
24' Δίποντο ΑΕΛ Τσαϊρέλης (47-41)
24' Δίποντο ΑΕΛ Λαμπρόπουλος (47-43)
27' Δίποντο Άρης Μπετς (51-44)
28' Δίποντο ΑΕΛ Παπακώστας (53-46)
29' Δύο βολές Άρης Ράιτ (55-46)
29' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολάου (55-48)
30' Δύο βολές Άρης Ράιτ (57-48)
30' Τρίποντο ΑΕΛ Μπρόζος (57-51)
30' Λήξη 3ης περιόδου 57-51
Ο Άρης έχει τον έλεγχο αλλά η ΑΕΛ δεν τα παρατάει
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές ΑΕΛ (57-51)
32' Δύο βολές Άρης Μπετς (59-53)
33' Δίποντο Άρης Μπετς (61-53)
34' Τρίποντο Άρης Αγαδάκος (64-53)
Για δεύτερη φορά στο ματς οι "κίτρινοι" παίρνουν διαφορά 11 πόντων
35' Τρίποντο ΑΕΛ Παπανικολάου (64-56)
35' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (67-56)
35' Δίποντο ΑΕΛ Τσαϊρέλης (67-58)
36' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (69-58)
36' Δίποντο ΑΕΛ Παπανικολάου (69-60)
36' Δίποντο Άρης Λαμπρόπουλος (71-60)
38' Δίποντο Άρης Ράιτ (73-70)
40' Δίποντο Άρης Νέλσον (75-62)
40' Δίποντο Άρης Νέλσον (77-63)
40' Λήξη αγώνα 77-62
Ο Άρης κρατιέται στην τρίτη θέση και πάνε για το 2/2 στις τελευταίες αγωνιστικές εναντίον Πανιωνίου και Τρικάλων