EUROCUP

Άρης-Άλμπα Βερολίνου: 80-67

Κλαρκ-Ουόλς

Σπουδαία νίκη με 80-67 επί της Άλμπα Βερολίνου πήρε ο Άρης που έκανε μεγάλο βήμα για την πρόκριση

Η ελληνική ομάδα με ηγέτη τον Μιχάλη Κακιούζη πραγματοποίησε ξέσπασμα στο τελευταίο πεντάλεπτο και κατάφερε να κάμψει την αντίσταση των Γερμανών, που πλέον είναι με... την πλάτη στον τοίχο.
Πρώτος σκόρερ για την ελληνική ομάδα ήταν ο Άντριου Μπετς με 19 πόντους (και 6 ριμπάουντ), ενώ ο Κακιούζης ακολούθησε με 18 και 8 ριμπάουντ. Ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσιν προσέθεσε 17 και κράτησε την ομάδα του στην τρίτη περίοδο, ενώ ο Κλαρκ είχε 11 και 6 ασίστ.

Για την Άλμπα διψήφιο νούμερο πόντων είχαν οι Τζένκινς (11), Γκολέματς (11) και Σέκουλιτς.

Εκπληκτικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο ματς ο Άρης με ηγέτη τον Ρίτσαρντσον. Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 9-0 στο τρίλεπτο αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν έτοιμες τις απαντήσεις και με σερί 0-11 προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς (9-11).

Ο Μπετς κατάφερε να ισοφαρίσει και στη συνέχεια οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Στο τέλος της περιόδου οι "κίτρινοι" κατάφεραν να ελέγξουν τα ριμπάουντ και να πάρουν ένα ελαφρύ προβάδισμα με 20-17.

Η διαφορά του Άρη έφτασε ως το +6 στο πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όταν ο Κλαρκ με δύο συνεχόμενα τρίποντα έκανε το σκορ 28-22.

Με το σκορ στο 30-25 όμως η Άλμπα ξεκίνησε την πίεση, μπλόκαρε την κυκλοφορία της μπάλας από πλευράς Άρη και έτρεξε ένα σερί 3-11 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 33-36, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Γκολέματς.

Μπάρλος και Κακιούζης έδωσαν κάποιες ανάσες στους Θεσσαλονικείς και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με σκορ 36-38.

H Άλμπα έδειξε να έχει τον έλεγχο του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο με τον Σέκουλιτς να κάνει καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια, αλλά δεν μπορούσε να αυξήσει τη διαφορά της αφού ο Ρίτσαρντσον κρατούσε ζωντανό τον Άρη.

Οι Γερμανοί έφτασαν ως το +3 αλλά ένα προσωπικό σερί 5-0 του Κακιούζη στο τελευταίο λεπτό έφερε ξανά μπροστά την ομάδα του Μπλατ με 52-49.

Το ματς ήταν αμφίρροπο και στην αρχή της τελευταίας περιόδου, αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Άρης έκανε στο καταλληλότερο σημείο το ξέσπασμά του και κατάφερε τελικά να φτάσει στην πολύ σημαντική νίκη.

Ο Κακιούζης έδωσε το σύνθημα της επίθεσης με τρίποντο, ο Ουόλς προσέθεσε ακόμα ένα και ο πρώην αρχηγός της Εθνικής σκόραρε εκ νέου έξω από τα 6.25 κάνοντας το σκορ 70-61 ένα δίλεπτο πριν το τέλος.

O Ντόιτσιν μείωσε αλλά ήταν φανερό ότι οι γηπεδούχοι είχαν το μομέντουμ και με σερί 8-0 το σκορ έγινε 78-64. Όλα είχαν τελειώσει για την Άλμπα που μείωσε σε 78-67 πριν ο Κλαρκ διαμορφώσει το τελικό 80-67.

Tα δεκάλεπτα: 20-17, 36-38, 52-49, 80-67

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 11 (3), Μπετς 19, Ρίτσαρντσον 17 (3), Χατζηβρέττας, Ντικούδης 3, Πάουνιτς, Κακιούζης 18 (3), Μπάρλος 4, Μάιλς, Ουόλς 8 (2)

Άλμπα (Παβίσεβιτς): Μπάιαρς 9 (1), Χάμαν 5 (1), Ντόιτσιν 6 (1), Γκολέματς 11 (1), Σέκουλιτς 10, Τζένκινς 11 (2), Ράιτ 2, Νάγκλα 6, ΜακΕλρόι 7 (1),

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Άρη πατήστε εδώ . Γι' αυτά της Άλμπα εδώ .

Μπλατ: " Η δουλειά μας δεν έχει τελειώσει"
Μετά το τέλος του ματς ο Ντέιβιντ Μπλατ δήλωσε: " Κερδίσαμε με 13 πόντους αλλά δεν είναι αυτή η πραγματική διαφορά του αγώνα. Η Άλμπα είναι πειθαρχημένη, καλά προπονημένη ομάδα και είναι δύσκολο να παίζεις εναντίον της. Παλέψαμε πολύ για να τους κερδίσουμε. Δημιουργήσαμε το θεό Άρη", είπε αρχικά ο Αμερικανός κόουτς.

"Προφανώς παρά τη σημερινή νίκη, η δουλειά μας δεν έχει τελειώσει. Έχουμε κι άλλα ματς για να κερδίσουμε για να προκριθούμε. Μπήκαμε με μεγάλη αυτοπεποίθηση στο ματς γιατί κάναμε καλή προετοιμασία. Είχαμε έξι μέρες να το κάνουμε και αυτές οι μέρες μας βοήθησαν. Το μπάσκετ είναι ένα τελείως μαθηματικό παιχνίδι".

"Οι γωνίες, οι φόρμουλες που χρειάζονται. Ένα συν ένα κάνουν δύο. Αν δουλέψεις σκληρά, θα συμβούν καλά πράγματα. Δουλέψαμε πολύ σκληρά και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε και είμαστε ευτυχισμένοι σήμερα".

Για τη δύσκολη συνέχεια είπε: "Δεν σκέφτομαι την επόμενη φάση του EuroCup. Το μόνο που σκέφτομαι είναι το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα με τα Τρίκαλα! Μετά θα σκεφτούμε την Μπανταλόνα. Ούτε την έκβαση των υπόλοιπων αγώνων σκέφτομαι. Όταν δεν μπορώ να επηρεάσω κάτι δεν με ενδιαφέρει, αυτό μου το έμαθε ο Τσαρλς Μπάρτον. Ο Τσαρλς μου είπε να μην ξοδεύω ενέργεια σε αγώνες που δεν μπορώ να επηρεάσω την έκβασή τους".

Αναφερόμενος στο ελληνικό Πρωτάθλημα, εξήγησε: " Το επίπεδο είναι υψηλό. Οι παίκτες, οι κόουτς, οι ομάδες είναι υψηλής ποιότητας. Αυτό που κάνει το ελληνικό πρωτάθλημα πολύ δυνατό είναι οι καλοί προπονητές και οι καλοί Έλληνες παίκτες".

Από πλευράς παικτών τοποθετήθηκε ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσον: " Είναι μια πάρα πολύ σημαντική νίκη και βήμα πρόκρισης. Όλη η ομάδα έπαιξε πολύ σωστά όπως το είχαμε σχεδιάσει. Προσπαθήσαμε και δείξαμε ομαδικό πνεύμα και φτάσαμε στη σημαντική νίκη".

"Βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά, τώρα παίζουμε με τα Τρίκαλα και μετά θα σκεφτούμε την Μπανταλόνα. Υπάρχουν σκαμπανεβάσματα στο παιχνίδι μας. Πιστεύω ότι ήμουν καλός και στο πρώτο μέρος. Πρέπει σε κάθε φάση του παιχνιδιού να συνεχίσεις να προσπαθείς και να το πιστεύεις

".

Μπανταλόνα-Λε Μαν: 80-73
Στο άλλο παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική του Θ' Ομίλου, η Γιοβεντούτ Μπανταλόνα κέρδισε στην Ισπανία τη γαλλική Λε Μαν με 80-73.

Η βαθμολογία (σε τέσσερις αγώνας):

1. Γιοβεντούτ Μπανταλόνα 3-1 (292-279)
2. Άρης 2-2 (288-274)
3. Άλμπα Βερολίνου 2-2 (268-276)
4. Λε Μαν 1-3 (270-289)

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο
Μπάρλος (2-0)
2' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (4-0)
3' Δίποντο
Μπετς (6-0)
3' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (9-0)
4' Δίποντο
Σέκουλιτς (9-2)
5' Τρίποντο
ΜακΙλρόι (9-5)
5' Δίποντο
Ράιτ (9-7)
6' Δίποντο
Ναλγκά (9-11)
7' Δύο βολές
Μπετς (11-11)
7' Δίποντο
Τζένκινς (11-13)
7' Δίποντο
Μπετς (13-13)
8' Δύο βολές
Μπετς (15-13)
8' Δίποντο
Χάμαν (15-15)
9' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (17-15)
9' Δίποντο
Ντικούδης (19-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου
Με όπλο του τα ριμπάουντ, ο Άρης προηγήθηκε με 20-17 στο τέλος της α΄ περιόδου.
11' Δύο βολές
Κακιούζης (22-17)
12' Δίποντο
Σέκουλιτς (22-19)
13' Τρίποντο
Κλαρκ (25-22)
14' Τρίποντο
Κλαρκ (28-22)
14' Δίποντο
Mπετς (30-25)
15' Δίποντο
16' Δύο βολές
Νάγκλα (30-27)
17' Δίποντο
Γκολέματς (30-29)
17' Δύο βολές
Νάγκλα (30-31)
17' Τρίποντο
Ουόλς (33-31)
18' Τρίποντο
Γκολέματς (33-34)
18' Δύο βολές
ΜακΕλρόι (33-36)
19' Δύο βολές
Μπάρλος (35-36)
19' Δίποντο
Γκολέματς (35-38)
20' Λήξη ημιχρόνου
36-38, μπροστά με 2 ο Άρης που έχασε τον έλεγχο του ματς στη δεύτερη περίοδο και έπεσε στις παγίδες της Άλμπα
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Δίποντο
Ουόλς (38-39)
23' Δύο βολές
Σέκουλιτς (38-41)
25' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (40-41)
25' Δίποντο
Τζένκινς (40-43)
25' Δίποντο
Μπετς (42-43)
26' Δίποντο
Γκολέματς (42-45)
26' Δίποντο
Κλαρκ (44-45)
26' Δύο βολές
Σέκουλιτς (44-47)
27' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (47-47)
29' Δίποντο
Μπάιαρς (47-49)
30' Τρίποντο
Κακιούζης (50-49)
30' Δίποντο
Κακιούζης (52-49)
30' Λήξη 3ης περιόδου
52-49, ελαφρύ προβάδισμα για τον Άρη
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο
Γκολέματς (52-51)
31' Δίποντο
ΜακΕλρόι (52-53)
32' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (55-53)
Μπάιαρς (55-56)
32' Δίποντο
Μπάιαρς (55-58)
32' Δίποντο
Μπετς (57-58)
33' Δύο βολές
Ρίτσαρντσον (60-58)
35' Δύο βολές
Κακιούζης (62-58)
35' Τρίποντο
Τζένκινς (62-61)
36' Δίποντο
Κακιούζης (64-61)
37' Τρίποντο
Ουόλς (67-61), μπροστά με 3 ο Άρης σ' ένα πολύ κρίσιμο σημείο του ματς
38' Τρίποντο
Κακιούζης (70-61)
38' Καλάθι και φάουλ
Ντόιτσιν (70-64)
39' Τρίποντο
Κλαρκ (73-64)
39' Δίποντο
Μπετς (75-64)
40' Τρίποντο
Κακιούζης (78-64)
Ντόιτσιν (78-67)
40' Δίποντο
Καρκ (80-67)
40' Λήξη αγώνα
80-67, μεγάλη νίκη για τον Άρη που νίκησε την Άλμπα και έχει πλέον ελπίδες όχι μόνο για πρόκριση αλλά και για πρωτιά στον όμιλο