Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

EUROCUP

Άρης-Χάποελ Ιερουσαλήμ: 81-77

Ρίτσαρντσον

Το "2 στα 2" στο Eurocup έκανε ο Άρης που επικράτησε με 81-77 της Χάποελ Ιερουσαλήμ στο "Αλεξάνδρειο"

Οι "κίτρινοι" ήταν πολύ καλοί ως το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια έπεσαν στις... δαγκάνες της ζώνης του Γκούντες και χρειάστηκαν ένα εύστοχο σουτ του Ντίξον 24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά κι ένα χαμένο λέι απ του Τζέτερ για να "σφραγίσουν" το θετικό αποτέλεσμα.
Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης από πλευράς ελληνικής ομάδας ήταν ο Ντίξον με 20 πόντους, ενώ ακολούθησε με 13 ο Μπετς και 12 ο Χατζηβρέττας. Η τριάδα των Τζέτερ (19 πόντοι), Ναΐμι (18) και Σίμονς (17) πρωταγωνίστησε από πλευράς Χάποελ.

Πλέον η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα πρέπει να νικήσει και την επόμενη αγωνιστική στην έδρα της ουραγού του ομίλου Σιαουλιάι, για να κλείσει μόνο με "ροζ φύλλα" τον πρώτο γύρο και να γίνει το πρώτο φαβορί όχι μόνο για την πρόκριση αλλά και για την πρωτιά.

Το ξεκίνημα άνηκε στον Άρη που με τα τρίποντα των Ρίτσαρντσον και Κακιούζη προηγήθηκε στο δίλεπτο με 6-2. Σ' εκείνο το σημείο ο Σίμονς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έβαλε την ομάδα του ξανά στο ματς μειώνοντας σε 8-7 στο πεντάλεπτο. Τροφοδοτώντας τον Μπετς και με τον Ρίτσαρντσον να σκοράρει οι "κίτρινοι" απάντησαν με σερί 4-0 φτάνοντας για πρώτη φορά στο +5 (12-7).

Ο Ναΐμι μείωσε σε 12-9 αλλά ο Χατζηβρέττας με το πρώτο του τρίποντο στο ματς έδωσε στην ομάδα του το προβάδισμα με 15-9. Η ζώνη που επιστράτευσε ο Γκούντες σε συνδυασμό με το επιθετικό κρεσέντο του ασταμάτητου Ναΐμι έφεραν το ματς στα ίσια με την Χάποελ να ισοφαρίζει σε 17-17.

Ο Άντριου Μπετς όμως ήταν αυτός που ανέλαβε να "ξεκολλήσει την ομάδα του και με δύο συνεχόμενα καλάθια έκανε το 23-19. Απάντησε με ακόμα ένα τρίποντο ο Ναΐμι πριν ο Ρίτσαρντσον διαμορφώσει το 25-22 του πρώτου δεκαλέπτου.

Σούπερ άμυνα και σερί 13-0 του Άρη
Tρία λεπτά άντεξε η Χάποελ απέναντι στην πολύ καλή άμυνα του Άρη στη δεύτερη περίοδο. Το τρίποντο του Ντίξον έφερε την ελληνική ομάδα στο +4 (28-24) αλλά ένα σερί 0-4 από τους Κόκια και Τζέτερ έφερο το ματς στα ίσα.

Η συνέχεια και συγκεκριμένα τα επόμενα 5 λεπτά άνηκαν αποκλειστικά στους παίκτες του Φώτη Κατσικάρη. Με πολυφωνία στην επίθεση και άμυνα για σεμινάριο, οι Θεσσαλονικείς έκαναν επιμέρους 15-0 με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 43-28.

Η είσοδος του Ναΐμι άλλαξε ελαφρώς την εικόνα της Χάποελ που μείωσε στους 11 (43-32) με σερί 0-4. Ο Χατζηβρέττας όμως απάντησε με τρίποντο για το 46-32 και στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους οι Πίνκεϊ και Ντκούδης έκαναν το 48-34. Μία βολή του Τόμπσον μείωσε τη διαφορά του ημιχρόνου στους 13 (48-35).

Για πρώτη φορά στο +18
Στον καλό ρυθμό που είχε με τη λήξη του πρώτου μέρους ξεκίνησε ο Άρης στο δεύτερο, παίρνοντας και πάλι προβάδισμα 15 πόντων (50-35 και 51-36). Οι "κίτρινοι" δεν σταμάτησαν να πιέζουν και κατάφεραν να "εκτοξεύσουν" τη διαφορά στους 18 (57-39) με σερί 6-0 από τους Ντίξον, Μάιλς και Κακιούζη. Όταν ο Μπετς σκόραρε για το 59-42 η Χάποελ γύρισε και πάλι σε ζώνη κι αυτό έδειξε να αποσυντονίζει τους αθλητές του Άρη.

Ο Τζέτερ οδήγησε την αντεπίθεση των Ισραηλινών που γρήγορα μείωσαν στους 11 (59-48), αναγκάζοντας τον Κατσικάρη να πάρει αμέσως τάιμ άουτ. Ο Σίμονς έριξε μετά από πολλή ώρα την πρωτοπορία του Άρη σε μονοψήφιο νούμερο (59-50), αλλά οι παίκτες των "κίτρινων" άρχισαν να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να ανέβουν ξανά στο +14 (64-60) πριν ο Σασόν "γράψει" το 64-53 του δεκαλέπτου.

Άνατροπή από τη Χάποελ αλλά νίκη για τον Άρη
Mε ζώνη συνέχισαν στις αρχές τις τελευταίας περιόδου οι φιλοξενούμενοι και αυτό φάνηκε να δυσκολεύει τους παίκτες του Άρη, που είδαν τη διαφορά να πέφτει ως τους 7 (69-62) με τον Σίμονς να βρίσκει και πάλι το δρόμο προς το καλάθι και τον Τζέτερ να τιμωρεί σε κάθε ευκαιρία. Ως τα μισά της τελευταίας περιόδου η Χάποελ είχε παγιδεύσει τους παίκτες των γηπεδούχων, που με άσχημες επιλογές στην επίθεση δεν μπορούσαν να "ξεκολλήσουν", με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στους 5 (71-66).

Ο Μπετς απάντησε με μία βολή αλλά με λιγότερο από 4' για τη λήξη, ο Τζέτερς μείωσε για πρώτη φορά μετά από πολλή ώρα στους 3 (72-69), ενώ στη συνέχεια ο Μπετς έχασε και τις 2 βολές που εκτέλεσε. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Ναΐμι μείωσε στον πόντο (72-71), ο Ντίξον απάντησε με δίποντο αλλά ο άσος της Χάποελ πέτυχε γκολ φάουλ με δύο λεπτά να απομένουν ισοφαρίζοντας σε 74-74.

Βαθιά ανάσα στον Άρη έδωσε το τρίποντο του Ρίτσαρντσον ο οποίος έκανε το 77-74 αλλά η απάντηση ήρθε εκ νέου από τον Ναΐμι που ισοφάρισε σε 77-77. Με 24 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Ντίξον ήταν αυτός που έβαλε τη σφραγίδα του για να φτάσει ο Άρης στην τελική επικράτηση, ευστοχώντας σε σουτ δύο πόντων από το χάι ποστ για το 79-77. Ο Τζέτερ αστόχησε σε λέι απ υπό πίεση στην προτελευταία επίθεση των Ισραηλινών και στα 5'' ο Μάιλς κέρδισε φάουλ και ευστόχησε σε 2 βολές διαμορφώνοντας το τελικό 81-77 (ο Ναΐμι αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία προσπάθεια των Ισραηλινών).

Tα δεκάλεπτα: 25-22, 48-35, 64-53, 81-77

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Κατσικάρης): Κλαρκ, Μπετς 13, Ρίτσαρντσον 10 (2), Χατζηβρέττας 12 (2), Ντικούδης 5, Σκορδίλης 2, Ντίξον 20 (2), Κακιούζης 11 (1), Μάιλς 8

Χάποελ (Γκούντες): Κόκια 9, Σασόν 6 (2), Πίνκνεϊ 5, Σίμονς 17 (2), Ναΐμι 18 (1), Λάιονς, Τόμπσον 1, Οχαγιόν, Τζέτερ 19 (3), Χάντερ 2

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Άρη πατήστε εδώ . Για τα αναλυτικά στατιστικά της Χάποελ εδώ .

Κατσικάρης: " Κειδί της νίκης ο Κακιούζης"
Στην καλή άμυνα που έπαιξε ο Άρης κρίθηκε το ματς σύμφωνα με τον Φώτη Κατσικάρη, που ξεκαθάρισε ότι κλειδί της νίκης ήταν ο Μιχάλης Κακιούζης.

" Πήραμε μια σπουδαία νίκη απόψε. Είχα τονίσει εκ των προτέρων ότι η Χάποελ είναι μια ομάδα που δύσκολα την αντιμετωπίζεις. Με την προσθήκη του Τζέτερ, που είναι πολύ έξυπνος παίκτης, έχει αποκτήσει άλλο ένα επιθετικό όπλο", είπε αρχικά ο κόουτς της ελληνικής ομάδας.

" Εμείς είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού και στο δεύτερο δεκάλεπτο καταφέραμε να πετύχουμε κάποια εύκολα καλάθια, βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό, ελέγχοντας τα ριμπάουντ και έχοντας σωστές επιλογές στην επίθεση. Στην επανάληψη, η ζώνη ματς-απ της Χάποελ μας προκάλεσε προβλήματα και πάψαμε να έχουμε ταχύτητα στην επίθεση".

"Επέμενα να περνά η μπάλα στον Μπετς, κοντά στο καλάθι, αλλά αυτό δεν συνέβη στο βαθμό που θα ήθελα. Θα μπορούσε να πετύχει ακόμα και 20-25 πόντους, αφού ουσιαστικά η Χάποελ έπαιζε χωρίς σέντερ".

"Το παιχνίδι κρίθηκε από την καλή μας άμυνα και από ένα σουτ του Χουάν Ντίξον, τον οποίο αποκτήσαμε γι’ αυτόν ακριβώς το λόγο, για να βάζει τέτοια καλάθια. Ο Μιχάλης Κακιούζης ήταν το κλειδί της νίκης, με την εμπειρία του και με την άμυνα που έπαιξε".

"Γι' αυτό τον λόγο τον κράτησα μέσα στο παρκέ για τόσο πολλά λεπτά (36' 08'' συμμετοχής). Σ' αυτόν τον όμιλο, όποια ομάδα χάσει στο γήπεδό της θα έχει πρόβλημα, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό που μπορέσαμε να αξιοποιήσουμε την έδρα μας

".

Αναφερόμενος στην απώλεια της διαφοράς στο τελευταίο δεκάλεπτο, είπε: " Ακόμα κι όταν προηγηθήκαμε με 18 πόντους, ήμουν ανήσυχος, γιατί ήξερα ότι η Χάποελ είναι μία ομάδα που δεν παραδίνεται και ότι στο β' μέρος θα πίεζε, αφού άλλωστε και η διαφορά του σκορ έχει σημασία".

"Η ζώνη που εφάρμοσαν και τα λάθη που κάναμε, έφεραν την αντίδρασή τους. Με τον Ναΐμι και τον Τζέτερ πέτυχαν κάποια λέι απ και πικ εν ρολ, επιστρέφοντας στο παιχνίδι. Δεν νομίζω όμως ότι ήταν θέμα χαλάρωσης από τη δική μας πλευρά

".

Τέλος, ο Έλληνας κόουτς μίλησε για την απόδοση του Ντίξον: " Έτσι θέλουμε να παίζει σε κάθε αγώνα. Απόψε ήταν πολύ συγκεντρωμένος και έβαλε τα καλάθια τα οποία χρειαζόμασταν να βάλει. Θα χρειαστεί βέβαια κι άλλος χρόνος για να μπει πλήρως στην ευρωπαϊκή φιλοσοφία, έπειτα από 7 χρόνια στο ΝΒΑ".

Από την πλευρά του, ο προπονητής της Χάποελ Ιερουσαλήμ, Γκάι Γκούντες, δήλωσε: " Συγχαρητήρια στον Άρη για τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο, οι αντίπαλοί μας ήταν άριστοι. Πίεζαν στην άμυνα, σκόραραν από την περιφέρεια, ήταν πραγματικά πολύ καλοί. Στο δεύτερο μέρος, καταφέραμε να επανέλθουμε στο παιχνίδι, αλλάζοντας την άμυνά μας σε ζώνη και επιστρέφοντας αργότερα στο μαν-του-μαν".

"Καταφέραμε να ισοφαρίσουμε, σταματώντας τον Άρη σε τέσσερις διαδοχικές επιθέσεις του, αλλά δεν το εκμεταλλευθήκαμε, αφού η μπάλα δεν μπήκε στο καλάθι στα "ανοιχτά" σουτ που κάναμε. Στο τέλος, ο Ρίτσαρντσον και ο Ντίξον έκαναν τη διαφορά με τα σουτ στα οποία ευστόχησαν. Μπορεί να ηττηθήκαμε, ωστόσο είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που παίξαμε, ειδικά στο β' ημίχρονο. Η προσπάθειά μας συνεχίζεται

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (3-0)
1' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Πίνκνεϊ (3-2)
2' Τρίποντο Άρης Κακιούζης (6-2)
4' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (6-4)
4' Δίποντο Άρης Μπετς (8-4)
5' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (8-7)
5' Καλάθι και φάουλ Άρης Μπετς (10-6)
5' Δύο βολές Άρης Ρίτσαρντσον (12-7)
5' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (12-9)
6' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας (15-9)
6' Τάιμ-άουτ Χάποελ Ιερουσαλήμ Γκούντες
Για πρώτη φορά στο +6 ο Άρης γεγονός που αναγκάζει τον κόουτς των Ισραηλινών να πάρει τάιμ άουτ
7' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (15-11)
7' Δύο βολές Χάποελ Ιερουσαλήμ Χάντερ (15-13)
7' Δίποντο Άρης Ντίκον (17-13)
8' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (17-15)
8' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (17-17)
8' Δίποντο Άρης Ντίξον (19-17)
9' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (19-19)
9' Δίποντο Άρης Μπετς (21-19)
9' Δίποντο Άρης Μπετς (23-19)
10' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (23-22)
10' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (25-22)
10' Λήξη 1ης περιόδου 25-22
Η άμυνα ζώνης δυσκόλεψε τον Άρη στα τελευταία λεπτά, παρόλα αυτά οι "κίτρινοι" είναι μπροστά με 3 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Κόκια (25-24)
12' Τρίποντο Άρης Ντίξον (28-24)
13' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Κόκια (28-26)
13' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (28-28)
13' Δίποντο Άρης Μπετς (30-28)
14' Δίποντο Άρης Ντίξον (32-28)
15' Δίποντο Άρης Κακιούζης (34-28)
15' Δύο βολές Άρης Μάιλς (36-28)
16' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (38-28)
Σερί 10-0 από τον Άρη
18' Δύο βολές Άρης Χατζηβρέττας (41-28)
18' Τάιμ-άουτ Άρης Κατσικάρης
18' Δύο βολές Άρης Ντικούδης (43-28)
18' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (43-30)
Σταματάει το σερί 15-0 του Άρη η Χάποελ
19' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (43-32)
19' Τάιμ-άουτ Άρης Κατσικάρης
19' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας (46-32)
20' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Πίνκνεϊ (46-34)
20' Δίποντο Άρης Ντικούδης (48-34)
20' Λήξη ημιχρόνου 48-35
Στο +13 ο Άρης με τη λήξη του πρώτου μέρους, με την ελληνική ομάδα να παίζει καλή άμυνα και να πραγματοποιεί σερί 15-0 στο δεύτερο δεκάλεπτο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Ντίξον (50-35)
22' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Κακιούζης
23' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σασόν (51-39)
23' Δίποντο Άρης Ντίξον (53-39)
24' Δίποντο Άρης Μάιλς (55-39)
Για πρώτη φορά στο +16 ο Άρης
24' Δίποντο Άρης Κακιούζης (57-39)
25' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (57-42)
26' Δίποντο Άρης Μπετς (59-42)
26' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Κόκια (59-44)
26' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (59-46)
27' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (59-48)
27' Τάιμ-άουτ Άρης Κατσικάρης
28' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (59-50)
28' Δίποντο Άρης Κακιούζης (61-50)
28' Τρίποντο Άρης Ντίξον (64-50)
29' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σασόν (64-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 64-53
Διατηρεί το προβάδισμα 11 πόντων ο Άρης που συνεχίζει να έχει τον έλεγχο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δύο βολές Άρης Χατζηβρέττας (66-53)
31' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (66-55)
32' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (68-55)
32' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Σίμονς (68-58)
33' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Κόκια (69-60)
33' Δύο βολές Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (69-62)
34' Δίποντο Άρης Κακιούζης (71-62)
35' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερ (71-66)
36' Τάιμ-άουτ Άρης Κατσικάρης
37' Τρίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Τζέτερς (72-69)
38' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (72-71)
38' Δίποντο Άρης Ντίξον (74-71)
39' Καλάθι και φάουλ Χάποελ Ιερουσαλήμ Ναΐμι (74-74)
39' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (77-74)
40' Δίποντο Χάποελ Ιερουσαλήμ (77-77)
40' Δίποντο Άρης Ντίξον (79-77)
24 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Αμερικάνος δίνει προβάδισμα 2 πόντων στον Άρη
40' Τάιμ-άουτ Χάποελ Ιερουσαλήμ Γκούντες
40' Δύο βολές Άρης Μάιλς (81-77)
40' Λήξη αγώνα 81-77