Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Καβάλα: 71-58

Πάουνιτς

Με τον Πρίφτη στον πάγκο και τον Μπλατ στην εξέδρα, ο Άρης νίκησε την αξιόμαχη Καβάλα με 71-58

Την ίδια ώρα που ο νέος τεχνικός των "κίτρινων" σημείωνε στο μπλοκάκι του από την εξέδρα, ο Άντριου Μπετς πρωταγωνιστούσε στο παρκέ με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Τζέρεμι Ρίτσαρντσον με 16, αλλά και ο Πάουνιτς με 9 πόντους και 3/3 τρίποντα.
Τα επιθετικά ριμπάουντ στοίχισαν αρκετά στην ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή, ο οποίος είδε τον Μίροσλαβ Ραΐσεβιτς να σημειώνει 15 πόντους (οι 14 συνεχόμενοι στην τρίτη περίοδο) και τον Γκούστας 14 (με 3/4 τρίποντα).

Νευρικό ξεκίνημα πραγματοποίησε στο ματς ο Άρης, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι με τον Κόλινς να είναι ζεστός έξω από τα 6.25 προηγήθηκαν με 6-2. Η ομάδα του Αλεξανδρή διατήρησε το προβάδισμα, αλλά η αστοχία της και η αδυναμία περιορισμού του Μπετς οδήγησε τους "κίτρινους" στο προσπέρασμα, με αποτέλεσμα να κλείσει η πρώτη περίοδος με σκορ 14-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης δια χειρός Σκορδίλη έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (16-11), με την Καβάλα να συμπληρώνει ένα εξάλεπτο χωρίς καλάθι. Ο Γκούστας ήταν αυτός που ανέλαβε να την πάρει από το... χέρι την ομάδα του και με τα τρίποντά του να τη φέρει και πάλι μπροστά στο σκορ (18-22 τρία λεπτά πριν το ημίχρονο). Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να κρατήσουν την πρωτοπορία ως το τέλος της περιόδου, αφού ο Ντικούδης είχε κέφια και με δικά του καλάθια διαμόρφωσε το 27-26.

To ξέσπασμα του Μάιλς
Ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Άαρον Μάιλς έδωσε στον Άρη την ευκαιρία να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς με 8 πόντους (38-30). Ο Αμερικάνος σημείωσε 6 συνεχόμενους πόντους και με ακόμα ένα τρίποντο από τον Ρίτσαρντσον, οι "κίτρινοι" αιφνιδίασαν την Καβάλα που αντιμετώπιζε αμυντικό πρόβλημα στην περιφέρεια.

Tα επιθετικά ριμπάουντ του Άρη έφεραν την ομάδα της Θεσσαλονίκης ξανά σε διψήφια διαφορά, παρά τις προσπάθειες του Γκούστας να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Λιθουανός μείωσε σε 44-39 δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, αλλά με ηγέτη τον Ρίτσαρντσον οι γηπεδούχοι έφτασαν για πρώτη φορά στο +12 (53-41) πριν ο Κόλινς μειώσει στο 53-43 της τρίτης περιόδου.

To ρεσιτάλ Ραΐσεβιτς και η σούπερ άμυνα στο τελευταίο πεντάλεπτο
Ο Πάουνιτς με το τρίτο του τρίποντο στο ματς, έδωσε για πρώτη φορά διαφορά 13 πόντων (56-43) στον Άρη, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά ξεκίνησε ένα προσωπικό ρεσιτάλ του Ραΐσεβιτς. O άσος των φιλοξενούμενων με 14 συνεχόμενους πόντους οδήγησε την Καβάλα σε σερί 6-13 και μείωσε σε 62-56. Ακόμα ένα καλάθι από τον Παλάσιο έκανε το 62-58 αλλά η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους "κίτρινους". Ο Μάιλς "ξεκόλλησε" την ομάδα του και με καλή άμυνα κράτησε για 4 λεπτά στους 58 πόντους την αντίπαλό του, επικρατώντας τελικά με 71-58.

Tα δεκάλεπτα: 14-11, 27-26, 53-43, 71-58

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Πρίφτης): Κλαρκ 5 (1), Μάιλς 8, Μπετς 18, Ρίτσαρντσον 16 (2), Χατζηβρέττας 5 (1), Ντικούδης 6, Σκορδίλης 4, Πάουνιτς 9 (3), Κακιούζης

Καβάλα (Αλεξανδρής): Κυρίτσης 4, Στεφανίδης, Αγγελόπουλος 3 (1), Χαφ 6 (2), Κόλινς 10 (2), Ηλιάδης, Παλάσιο 2, Ραΐσσεβιτς 15 (2), Σιγκούνας, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 14 (3)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Πρίφτης: " Έχω να μάθω δίπλα στον Μπλατ"
Την παραμονή του στον Άρη, στο πλευρό του Ντέιβιντ Μπλατ επιβεβαίωσε ο Δημήτρης Πρίφτης στη συνέντευξη Τύπου μετά το ματς με την Καβάλα.

" Ο κόουτς Αλεξανδρής είναι ένας άνθρωπος που σέβομαι και εκτιμώ απεριόριστα. Τον ευχαριστώ για τα καλά του λόγια και την καλή συνεργασία που είχαμε στην ΑΕΚ. Όσον αφορά στο σημερινό παιχνίδι ήταν μία περίπλοκη εβδομάδα για όλους μας. Για μένα προσωπικά και για όλη την ομάδα αφού έπρεπε να απομονώσουμε τα συναισθήματα".

"Ψυχολογικά φάνηκε ότι είχαμε ένα πρόβλημα στο πρώτο ημίχρονο κάτι που είχε συμβεί και στο παρελθόν, παρότι προσπαθήσαμε στην άμυνα. Βελτιωθήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο και το παιχνίδι τελείωσε με μία σταθερή απόδοση και προβάδισμα. Είχαμε μία καλή βραδιά παρότι δεν παίξαμε ποιοτικά στις στιγμές

".

Για την παραμονή του στην τεχνική ηγεσία της ομάδας μετά την έλευση του Ντέιβιντ Μπλατ, αντί του Φώτη Κατσικάρη δήλωσε: " Ήμουν πολύ ικανοποιημένος από την πρώτη μέρα που ήρθα εδώ. Αφού έχω την ευκαιρία να συνεχίσω θα το κάνω. Ο Ντέιβιντ Μπλατ είναι ένας καταξιωμένος προπονητής και θα έχω να μάθω δίπλα του και είμαι διατεθειμένος να βοηθήσω την ομάδα σε όποιον τομέα μου ζητηθεί".

Αναφορικά με την παρουσία του νέου κόουτς στα αποδυτήρια της ομάδας στη διάρκεια του ημιχρόνου, είπε: " Μιλήσαμε αρκετά και πριν το παιχνίδι. Παρακολούθησε όλη την προετοιμασία μας χθες αλλά και το σημερινό ραντεβού. Είχαμε ένα μίτινγκ και πριν μπούμε στο ματς όπου μας συμβούλεψε για κάποια πράγματα αλλά και στο ημίχρονο και σίγουρα μας βοήθησε".

Από πλευράς αθλητών, τοποθετήθηκε ο Χρήστος Παπανικολάου " Σήμερα για μας ήταν ένα ιδιαίτερο παιχνίδι μετά την φυγή του προπονητή μας. Αν και δεν κάναμε κάποιο ποιοτικό παιχνίδι κρατάμε την νίκη και θα κοιτάξουμε στην συνέχεια να ανατρέψουμε την κατάσταση αν και βαθμολογικά δεν είμαστε όπως θα θέλαμε".

"Σίγουρα το κλίμα είναι ιδιαίτερο. Με την έλευση όμως του νέου προπονητή θα αλλάξει η ψυχολογία μας με την ομάδα να έχει καλές σχέσεις με όλα να πάνε καλά

".

Όσο για τον τεχνικό της Καβάλας, Βαγγέλη Αλεξανδρή, είχε να πει: " Χαίρομαι ιδιαίτερα που δίπλα μου είναι ο Δημήτρης (σ.σ. Πρίφτης) που ήμασταν μαζί στην ΑΕΚ και ήταν συνεργάτης μου. Είναι από τα νέα παιδιά με πολύ μεγάλο ταλέντο και να είστε βέβαιοι ότι θα διαγράψει καριέρα στην Α1".

"Ο Άρης κέρδισε δίκαια. Εμείς θέλαμε να παρουσιάσουμε μία διαφορετική εικόνα από την μέχρι τώρα μας στην Α1. Παρότι δείξαμε σημάδια βελτίωσης αλλά για να κερδίσεις εκτός έδρας πρέπει να είσαι σε όλα καλός. Ήμασταν πολύ αδύναμοι κάτω από τα καλάθια. Ο Άρης μας πήρε 14 επιθετικά ριμπάουντ και βρήκε πόντους και παραπάνω επιθέσεις".

"Κάναμε 15 λάθη και θα έλεγα πως ήταν χαζά και δώσαμε την δυνατότητα στον Άρη να έχει καλύτερη ψυχολογία. Ενώ και στα δίποντα είχαμε ποσοστά αρχαρίων με τα περισσότερα λέι απ που χάσαμε να ήταν εύκολα για να μην πω όλα. Αν ήμασταν καλύτεροι θα μπορούσαμε να παλέψουμε μέχρι τέλος και να διεκδικήσουμε κάτι καλύτερο με την νίκη του Άρη να ήταν δίκαιη

".

Τέλος, ο Ντράγκαν Τσέρανιτς τόνισε: " Για μας αυτός ο αγώνας ήταν μία ευκαιρία ώστε να προσπαθήσουμε να αλλάξουμε την νοοτροπία μας. Να παίζουμε με μεγαλύτερη ένταση στην άμυνα αλλά δώσαμε την δυνατότητα στον Άρη με κάποια εύκολα καλάθια στην τρίτη περίοδο να αποκτήσει μία διαφορά 10 πόντων και να φθάσει στην νίκη".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Τρίποντο Καβάλα Κόλινς (0-3)
3' Τρίποντο Καβάλα Κόλινς (2-6)
4' Δίποντο Άρης Μπετς (4-6)
8' Δίποντο Άρης Μπετς (14-11)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-11
Χωρίς να έχει παίξει καλό μπάσκετ ο Άρης μέχρι στιγμής, είναι μπροστά με 2
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (16-11)
Στο 7-0 το σερί του Άρη
13' Δίποντο Καβάλα Κόλινς (16-13)
Μετά από 6 λεπτά σκοράρει η Καβάλα με τον Αμερικάνο να φτάνει τους 8 πόντους
15' Τρίποντο Καβάλα Γκούστας (16-17)
16' Δύο βολές Άρης Μπετς (18-19)
17' Τρίποντο Καβάλα Γκούστας (18-22)
19' Δίποντο Άρης Ντικούδης (25-24)
20' Δύο βολές Καβάλα Κυρίτσης (25-26)
20' Δίποντο Άρης Ντικούδης (27-26)
20' Λήξη ημιχρόνου 27-26
Ντέρμπι χωρίς θέαμα το πρώτο ημίχρονο στο "Αλεξάνδρειο"
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Μπετς (29-26)
21' Δίποντο Καβάλα Κυρίτσης (29-28)
22' Δίποντο Άρης Μάιλς (31-28)
22' Δίποντο Καβάλα Τσέρανιτς (31-30)
23' Δίποντο Άρης Μάιλς (33-30)
23' Δίποντο Άρης Μάιλς (35-30)
24' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (38-30)
24' Τάιμ-άουτ Καβάλα Χαφ (38-33)
26' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (41-33)
27' Τρίποντο Άρης Πάουνιτς (44-33)
27' Τρίποντο Καβάλα Αγγελόπουλος (44-36)
28' Τρίποντο Καβάλα Γκούστας (44-39)
28' Τρίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (47-39)
29' Δύο βολές Καβάλα Γκούστας (47-41)
29' Δίποντο Άρης Ντικούδης (49-41)
29' Καλάθι και φάουλ Άρης Σκορδίλης (51-41)
30' Δίποντο Άρης Ρίτσαρντσον (53-41)
30' Δύο βολές Καβάλα Κόλινς (53-43)
30' Λήξη 3ης περιόδου 53-43
Τα πολλά τρίποντα του Άρη έφεραν στους 10 τη διαφορά
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο Άρης Πάουνιτς (56-43)
32' Τρίποντο Καβάλα Ραΐσεβιτς (56-46)
32' Τρίποντο Καβάλα Ραΐσεβιτς (56-49)
33' Τρίποντο Άρης Χατζηβρέττας (59-49)
33' Δίποντο Καβάλα Ραΐσεβιτς (59-51)
34' Καλάθι και φάουλ Άρης Μπετς (62-51)
34' 3 Βολές Καβάλα Ραΐσεβιτς (62-54)
34' Δίποντο Καβάλα Ραΐσεβιτς (62-56)
Στους 14 συνεχόμενους πόντους ο άσος της Καβάλας που πρωταγωνιστή στο 6-13 της Καβάλας
35' Δίποντο Καβάλα Παλάσιο (62-58)
36' Δίποντο Άρης Μάιλς (64-58)
36' Δίποντο Άρης Χατζηβρέττας (66-58)
37' Τρίποντο Άρης Πάουνιτς (69-58)
40' Δίποντο Άρης (71-58)
40' Λήξη αγώνα 71-58