Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΚΑΒΑΛΑ

Άρης-Καβάλα: 78-59

Μπετς

Πατώντας... γκάζει στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης επικράτησε με 78-59 της Καβάλας και παρέμεινε μόνος τρίτος

Oι "κίτρινοι" παρά τις απουσίες των Τσαλδάρη και Ράιτ αλλά και το γεγονός ότι λόγω των πολλώ προβλημάτων δεν προπονούνται όπως πρέπει το τελευταίο διάστημα, κατάφεραν να επιβάλουν τον ρυθμό τους στο δεύτερο μέρος.
Στον καλό του ρυθμό παρέσυρε την ομάδα ο Νίκος Αργυρόπουλος στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ και ο Άντριου Μπετς κέρδισε τις μάχες κοντά στο καλάθι πραγματοποιώντας την καλύτερη του εμφάνιση με την "κίτρινη" φανέλα.

Στα θετικά για τον Αντρέα Ματσόν είναι ότι είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων (Κλαρκ, Μπετς, Αργυρόπουλο, Ηλιάδη, Μπάρλο), την ίδια στιγμή που η Καβάλα και με τις απουσίες των Γκαγκαλούδη-Μάρτιν στηρίχθηκε στους Καβαλιάουσκας και Γκούστας.

Από το ξεκίνημα του ματς η Καβάλα με ηγέτη τον Γκούστας όχι μόνο έμεινε κοντά στο σκορ αλλά προηγήθηκε με 17-16 και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο προηγούμενη με 19-18 αιφνιδιάζοντας τον Άρη.

Στο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά στο +5 (22-27) με τρίποντο του Αγγελακόπουλου, αλλά ο Άρης συνήλθε και απάντησε με σερί 12-2 με τους ψηλούς να δίνουν πολλές λύσεις στους κίτρινους. Το 37-33 του ημιχρόνου διαμόρφωσε στο τελευταίο δευτερόλεπτο ο Καβαλιάουσκας.

Οδηγούμενος από τον Νίκο Αργυρόπουλο που όχι μόνο οργάνωσε άριστα το παιχνίδι του Άρη αλλά σημείωσε και 9 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, οι "κίτρινοι" εκτίναξαν τη διαφορά στους 20 πόντους (63-43) λίγο πριν τη λήξη του. Στα συν και η παρουσία του Μπετς που κέρδισε τις μάχες κοντά στο καλάθι και συνέβαλε στο +17 του Άρη (63-46) με τη λήξη της περιόδου.

Σε πάρτι για τον Άρη εξελίχθηκαν τα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα αφού οι φίλαθλοι είχαν την ευκαιρία να χειροκροτήσουν τους νεαρούς αθλητές της ομάδας που πήραν χρόνο συμμετοχής από τον Αντρέα Ματσόν. Ο λόγος για τους Παπανικολάου, Σκορδίλη, Μούρτο και Χρυσικόπουλο που τα πήγαν ιδιαίτερα καλά βοηθώντας να διαμορφωθεί το τελικό 78-59 υπέρ του Άρη.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 37-33, 63-46, 78-59

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 18 (3), Νέλσον 5, Σκορδίλης 4, Μπετς 11, Χρυσικόπουλος 2, Αργυρόπουλος 11 (1), Ηλιάδης 12 (1), Γκαβέλ, Μούρτος, Παπανικολάου 2, Αγαδάκος 3, Μπάρλος 10 (2)

Καβάλα (Πιλαφίδης): Τσιάκος 1, Ντάνιελς 4, Αμαγκού 12 (1), Κέκελης 3 (1), Λόλας 6, Αγγελακόπουλος 9 (1), Καβαλιάουσκας 13, Κούβελας 2, Γκούστας 9 (1)

Για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ματσόν: " Μία πραγματική προπόνηση"

Στα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει τον τελευταίο καιρό στάθηκε ο Αντρέα Ματσόν που χαρακτήρισε την Καβάλα ομάδα που ξέρει τι ζητάει στο γήπεδο.

" Πιστεύω ότι οι αντίπαλοι θα σωθούν γιατί είναι πολύ καλοί και ξέρουν τι ζητούν στο γήπεδο. Στο πρώτο μέρος έπαιξαν καλά κι εμείς πληρώσαμε τις τρεις προηγούμενες εβδομάδες που δεν κάναμε σωστή προετοιμασία. Κάναμε μία πραγματική προπόνηση για μία ώρα μόνο χθες το πρωί και τώρα θέλω να γυρίσουν όλοι γρήγορα γιατί θέλουμε να κρατήσουμε την τρίτη θέση".

"Στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν οι παίκτες να κάνουν τη δουλειά που έπρεπε. Είναι καλό που μειώσαμε τα λάθη στα 10 και να είχαμε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Στα μεταξύ μας φιλικά παιχνίδια δεν κρατούσαμε σκορ αλλά δεν νομίζω ότι ήταν εύκολα αφού και σήμερα στο πρώτο ημίχρονο είχαμε μεγάλο πρόβλημα

".

Aπό την πλευρά του ο Σπένσερ Νέλσον εξήγησε: " Δεν ξέρω αν υπήρξε κάποιο κλειδί για τη νίκη αλλά λειτουργήσαμε ως ομάδα. Όλοι πάσαραν όπως έπρεπε και νομίζω ότι η ομαδική δουλειά έπαιξε σημαντικό ρόλο".

"Ξεπεράσαμε τα προβλήματα τραυματισμών. Δεν είναι εύκολο να έχουμε τόσο βασικούς όσο και αναπληρωματικούς παίκτες με προβλήματα. Περιμένουμε την ενσωμάτωση των Τσαλδάρη και Ράιτ

".
Τέλος, για το επόμενο ματς εναντίον της ΑΕΚ τόνισε: " Θα είναι πολύ δύσκολο παιχνίδι. Θα πρέπει να παλέψουμε για να φτάσουμε στη νίκη".

Όσο για τον Σάββα Ηλιάδη είχε να πει: " Ήταν ένα ματς για το οποίο είχαμε πει να μην υποτιμήσουμε τον αντίπαλο. Κυρίως αυτό το κάναμε στο δεύτερο μέρος όπου είχαμε ρυθμό, παίξαμε καλή άμυνα και κυκλοφορήσαμε καλά την μπάλα".

"Πιστεύω ότι η άμυνα ήταν το κλειδί για μας. Όποτε παίζουμε καλή άμυνα έχουμε εύκολα καλάθια. Βλέπουμε το κάθε ματς ξεχωριστά. Δεν έχουμε άγχος και πίεση. Για μας έχει σημασία να παρουσιάζουμε καλό πρόσωπο σε όλα τα παιχνίδια

".

O προπονητής της Καβάλας Κώστας Πιλαφίδης δήλωσε: " Προσπάθησα να προετοιμάσω τους παίκτες αλλά είχαμε προβλήματα με τους πλέι μέικερ. Στο δεύτερο ημίχρονο η συγκέντρωσή μας ήταν χαμηλή. Θα κοιτάξουμε το επόμενο ματς με την Ολύμπια".

"Ήταν αναμενόμενη η πίεση του Άρη, στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν ήρεμοι αλλά στο δεύτερο δεν τα καταφέραμε. Είπαμε όχι τόσο εύκολο φάουλ και πήγαμε στο άλλο άκρο να τους δώσουμε τα ελεύθερα σουτ

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Δίποντο Άρης Μπετς (2-0)
1' Έναρξη 1ης περιόδου
Αργυρόπουλος, Κλαρκ, Μπάρλος, Νέλσον, Μπετς η πεντάδα του Άρη. Αμαγκού, Γκούστας, Ντάνιελς, Αγγελακόπουλος, Καβαλιάουσκας η πεντάδα της Καβάλας.
2' Καλάθι και φάουλ Άρης Mπετς (5-2)
2' Τρίποντο Καβάλα Γκούστας (5-5)
3' Δίποντο Άρης Κλαρκ (7-5)
4' Δίποντο Άρης Νέλσον (9-7)
4' Δίποντο Καβάλα Γκούστας (9-9)
5' Δίποντο Άρης Κλαρκ (11-9)
6' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (11-11)
6' Τρίποντο Άρης Μπάρλος (14-11)
7' Δύο βολές Καβάλα Γκούστας (14-13)
8' Σχόλιο
16-17 υπέρ της Καβάλας το σκορ
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-19
Μπροστά έναν πόντο η Καβάλα που έχει αιφνιδιάσει τον Άρη
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Καβάλα Κούβελας (18-21)
13' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (22-21)
13' Τάιμ-άουτ Καβάλα Πιλαφίδης
15' Τρίποντο Καβάλα Αγγελακόπουλος (22-27)
Για πρώτη φορά μπροστά με 5 πόντους η Καβάλα
16' Δίποντο Άρης Μπετς (26-27)
16' Δίποντο Καβάλα Ντάνιελς (26-29)
17' Δίποντο Άρης Νέλσον (28-29)
18' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (32-29)
19' Δίποντο Άρης Μπάρλος (34-29)
Σερί 12-2 για τον Άρη
20' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (37-33)
20' Λήξη ημιχρόνου 37-33
Στο +4 ο Άρης μετά το τέλος του πρώτου μέρους
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Άρης Αργυρόπουλος (39-33)
22' Δίποντο Άρης Αργυρόπουλος (41-33)
22' Δίποντο Άρης Μπετς (43-33)
Στο +10 για πρώτη φορά ο Άρης
23' Δίποντο Καβάλα Αμαγκού (43-35)
24' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (46-35)
24' Δίποντο Καβάλα Καβαλιάουσκας (46-37)
24' Δίποντο Άρης Μπετς (48-37)
26' Τρίποντο Άρης Αργυρόπουλος (56-40)
Ολοένα κι ανεβαίνει η διαφορά για τον Άρη που είναι στο +16
28' Δίποντο Άρης Μπάρλος (58-40)
29' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Ηλιάδης
29' Τεχνική ποινή Καβάλα Καβαλιάουσκας
29' Δύο βολές Άρης Αργυρόπουλος (60-43)
30' Τρίποντο Άρης Μπάρλος (63-43)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-46
Στο +17 ο Άρης που έδειξε στην τρίτη περίοδο ότι είναι το αφεντικό του ματς
31' Έναρξη 4ης περιόδου
34' Δύο βολές Άρης Παπανικολάου (67-46)
35' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (70-48)
37' Δύο βολές Καβάλα Αμαγκού (72-54)
37' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (74-54)
38' Δίποντο Άρης Σκορδίλης (76-54)
39' Δίποντο Άρης Χρυσικόπουλος (78-57)
39' Δίποντο Καβάλα Γκούστας (78-59)
40' Λήξη αγώνα 78-59