Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Λε Μαν: 71-72

Μάιλς

Ένα καλάθι-μαχαιριά του Ντιό 1.4'' πριν το τέλος υποχρέωσε τον Άρη σε ήττα από τη Λε Μαν (71-72)

Πλέον τα πράγματα για την ελληνική ομάδα είναι πολύ δύσκολα αφού μετράει δύο ήττες σε ισάριθμα ματς, ενώ η Άλμπα έχει ήδη δύο νίκες και η Λε Μαν είναι στο 1-1. Ο αγώνας
Οι Γάλλοι έδειξαν από το ξεκίνημα του αγώνα τις διαθέσεις τους και προσπάθησαν να τρέξουν με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 2-5 και 5-8. Ο Ρίτσαρντσον έδωσε λύση ισοφαρίζοντας και στη συνέχεια ο Ντικούδης έκανε το 10-8 για τους "κίτρινους", αλλά η Λε Μαν δεν τα παράτησε παρότι η πρωτοπορία έμεινε στους γηπεδούχους που προηγήθηκαν μέχρι και με 3 πόντους (18-17) πριν ο Κάουντι διαμορφώσει το 18-17 του δεκαλέπτου.

Στη Λε Μαν άνηκε η δεύτερη περίοδος, αφού με σερί 4-9 έφτασε για πρώτη φορά σε διαφορά 6 πόντων (22-28) με τον Ρούπερτ να έχει τον πρώτο λόγο. Η παρουσία του Μπάρλου επέτρεψε στον Άρη να μπει και πάλι στο ματς και ένα τρίποντο του Ρίτσαρντσον μείωσε σε 27-30. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους ως το τέλος του πρώτου μέρους αλλά κάποιες προσπάθειες του Μπάρλου μείωσαν σε 35-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η απόδοση του Άρη ανέβηκε κατακόρυφα και με τον Ρίτσαρντσον να τον οδηγεί, πραγματοποίησε σερί 9-0 και προηγήθηκε με 44-37 στο πεντάλεπτο. Το +7 διατηρήθηκε για τους "κίτρινους" για ακόμα 3 λεπτά αλλά ο Ρούπερτ μείωσε εκ νέου για τη Λε Μαν που με σερί 0-4 μείωσε ως τους 3 πριν ο Κακιούζης διαμορφώσει το 50-45 της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν δραματικό. Αρχικά ο Άρης έφτασε και πάλι σε διαφορά 6 πόντων (56-50) με τον Ρίτσαρντσον, αλλά η αντίδραση των Γάλλων ήταν άμεση αφού μείωσαν σε 56-55. Από εκεί και πέρα το ματς ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Ο Μάιλς πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με τρία καλάθια στο τελευταίο ενάμιση λεπτό έφερε τον Άρη μπροστά στο σκορ με 71-70 5.2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Δυστυχώς όμως η άμυνα της ελληνικής ομάδας στην τελευταία φάση ήταν τραγική, ο Ντιό πήρε την μπάλα και με καλάθι 1.4'' πριν την κόρνα χάρισε στη Λε Μαν τη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 35-37, 50-45, 71-72

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 2, Μπετς 9, Λάμποβιτς, Ρίτσαρντσον 19 (3), Χατζηβρέττας 6, Ντικούδης 5, Πάουνιτς 2, Κακιούζης 5 (1), Μπάρλος 12 (1), Μάιλς 11 (1)

Λε Μαν (Τζάκσον): Ράιτ 15 (1), Καούντι 4, Σπένσερ 10 (2), Ντιό 4, Εντογιέ 5 (1), Γιανγκό, Ρούπερτ 6, Μπατίστα 14, Σάλιερς 14 (3), Σαμάκε

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Άρη πατήστε εδώ . Γι' αυτά της Λε Μαν εδώ .

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Άρη Ντέιβιντ Μπλατ, δήλωσε: " Πρέπει να συγχαρούμε τη Λε Μαν, ήταν μεγάλη νίκη γι' αυτούς. Κάναμε ότι μπορούσαμε για να κερδίσουμε, πνευματικά είχαμε πρόβλημα κι αυτό μας στοίχισε".

"Είχαμε κενά στη συγκέντρωση, σε θέμα τακτικής που είχαμε επισημάνει και αυτό εννοώ ότι πνευματικά δεν ήμασταν καλά. Μπορεί να έπαιξε ρόλο ότι είχαμε να προετοιμαστούμε μια μέρα γι’ αυτό το παιχνίδι, μετά τον αγώνα που δώσαμε αργά την Κυριακή με τον Ολυμπιακό. Είναι κακή ήττα για μας, αλλά πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά".

"Προφανώς δεν είμαστε σε πλεονεκτική θέση, πιστεύω όμως ότι έχουμε πιθανότητες να προκριθούμε από το γκρουπ στην επόμενη φάση της διοργάνωσης

".

Aπό την πλευρά του ο Άντριου Μπετς είπε: " Έπαιξαν εξαιρετικά οι αντίπαλοι, έβγαλαν μεγάλα σουτ, εμείς δεν ήμασταν αποτελεσματικοί, κύρια αμυντικά. Είναι δύσκολη η συνέχεια μας στην Ευρώπη, θα προσπαθήσουμε, όμως, μέχρι το τέλος, θα το παλέψουμε. Δεν είμαστε τελευταία "έξυπνοι" σε κρίσιμα σημεία αγώνων μας".

Τέλος, για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ τόνισε: " Είναι τεράστιο αυτό παιχνίδι, θα δώσουμε το 100% των δυνατοτήτων μας για να κερδίσουμε. Ξέρουμε ότι η νίκη σημαίνει το παν για τους φιλάθλους μας, το ίδιο ισχύει και για μας".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Αντιαθλητικό φάουλ
Εντογιέ
1' Δύο βολές
Μάιλς (2-0)
1' Τρίποντο
Εντογιέ (2-3)
3' Τρίποντο
Μάιλς (5-5)
3' Τρίποντο
Ράιτ (5-8)
4' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (8-8)
5' Δίποντο
Ντικούδης (10-8)
5' Δίποντο
Σάλιερς (10-10)
5' Καλάθι και φάουλ
Ρίτσαρντσον (12-10)
6' Δίποντο
Μπατίστα (12-12)
6' Τρίποντο
Κακιούζης (15-12)
7' Τρίποντο
Σπένσερ (16-15)
8' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (18-15)
9' Δίποντο
Κάουντι (18-17)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-17
Στο +1 ο Άρης μετά το τέλος της πρώτης περιόδου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Καλάθι και φάουλ
Ράιτ (18-20)
12' Δίποντο
Σπένσερ (18-22)
13' Δίποντο
Μπετς (20-22)
14' Δίποντο
Ντιό (20-24)
14' Δίποντο
Ρούπερτ (20-26)
14' Δίποντο
15' Δίποντο
Μπετς (22-26)
16' Δίποντο
Μπατίστα (22-28)
16' Δίποντο
Μπάρλος (24-28)
16' Δίποντο
Ράιτ (24-30)
17' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (27-30)
18' Δίποντο
Ράιτ (27-32)
18' Δύο βολές
Μπάρλος (29-32)
19' Δίποντο
Κάουντι (29-34)
19' Δύο βολές
Μπετς (31-34)
19' Δίποντο
Πάουνιτς (33-34)
20' Τρίποντο
Σάλιερς (33-37)
20' Δίποντο
Μπάρλος (35-37)
20' Λήξη ημιχρόνου
35-37. Στο -2 ο Άρης στο πρώτο μέρος
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο
Χατζηβρέττας (37-37)
22' Τρίποντο
Μπάρλος (40-37), σερί 7-0 για τον Άρη
23' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (42-37)
24' Δίποντο
Μπάρλος (44-37)
25' Δίποντο
Ρούπερτ (44-39)
26' Δίποντο
Ντικούδης (46-39)
26' Δύο βολές
Μπατίστα (46-41)
27' Τεχνική ποινή
Σπένσερ
27' Δύο βολές
Κλαρκ (48-41)
28' Δύο βολές
Ρούπερτ (48-43)
29' Δίποντο
Ράιτ (48-45)
30' Δίποντο
Κακιούζης (50-45)
30' Λήξη 3ης περιόδου
50-45 για τον Άρη που ήταν πολύ καλός στο τρίτο δεκάλεπτο
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Τρίποντο
Σάλιερς (50-48)
32' Δύο βολές
Σπένσερ (50-50)
32' Δίποντο
Μπετς (53-50)
32' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (56-50)
33' Δίποντο
Μπατίστα (56-52)
33' Τρίποντο
Σπένσερ (56-55)
34' Δίποντο
Μπατίστα (56-57)
35' 3 Βολές
Χατζηβρέττας (59-57)
35' Δίποντο
Ράιτ (59-59)
36' Τρίποντο
Σάλιερς (59-62), τρίποντο μαχαιριά από τον Αμερικάνο
37' Τρίποντο
Ρίτσαρντσον (62-62)
38' Δύο βολές
Μπατίστα (63-65)
38' Δίποντο
Ρίτσαρντσον (65-65)
Εντογιέ
39' Δίποντο
Μάιλς (67-67)
39' Δίποντο
Μάιλς (69-68)
40' Δίποντο
Σάλιερς (69-70)
40' Δίποντο
Μάιλς (71-70)
40' Δίποντο
Ντιό (71-72)
40' Λήξη αγώνα
71-72, τραγική η άμυνα του Άρη στην τελευταία φάση που τον υποχρέωσε στη δεύτερη ήττα του στο Top-16 του Eurocup