X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Μαρούσι: 76-84

Γλυκό φινάλε και νίκη... γοήτρου για το Μαρούσι που επικράτησε του Άρη στο Αλεξάνδρειο με 84-76

Είναι χαρακτηριστικό ότι το τεχνικό τιμ των φιλοξενούμενων μοίρασε το χρόνο συμμετοχής, θέλοντας να κρατήσει την ομάδα "φρέσκια" ενόψει των πλέι-οφ.
Οι "κιτρινόμαυροι" (με το εκπληκτικό 14/23 τρίποντα!!) είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με μοναδική εξαίρεση την τρίτη περίοδο όταν ο εκπληκτικός Κίκι Κλαρκ έφερε τα... πάνω-κάτω.

Στο τέλος το παιχνίδι κρίθηκε από ένα εκπληκτικό σουτ του Μπίλι Κις με δύο αμυντικούς "κρεμασμένους" πάνω του στο 39'. Ακολούθησαν οι άστοχες επιλογές των γηπεδούχων, που για ένα ακόμη παιχνίδι το... έριξαν στα τρίποντα με αποτέλεσμα την ήττα και το

διόλου τιμητικό ρεκόρ 12-14, που φέρνει τον Άρη στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα (και απέναντι στον Ολυμπιακό στα προημιτελικά των πλέι-οφ).

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο... αδιάφορος χαρακτήρας του αγώνα βοήθησε τις δύο ομάδες να παίξουν ελεύθερα και να επιδιώξουν έναν γρήγορο ρυθμό. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε αρκετούς από τους παίκτες του πάγκου (Κουμπούρας και Καλάθης), μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής. Από την άλλη οι γηπεδούχοι (σ.σ έπαιξαν χωρίς τον Ματ Ουόλς) ξεκίνησαν με πρωταγωνιστή τον Τζέρεμι Ρίτσαρντσον που πρόλαβε να σκοράρει 9 πόντους στην πρώτη περίοδο και το 20-19.

Η είσοδος στο παρκέ του Μπίλι Κις έδωσε άλλη διάσταση στο παιχνίδι του Αμαρουσίου. Ο Αμερικάνος πέτυχε τέσσερα τρίποντα στη δεύτερη περίοδο κι ουσιαστικά έφερε -μαζί με τον Καλάθη- την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Οι "κιτρινόμαυροι" των βορείων προαστίων ανέβασαν ταχύτητα κι έτσι κατάφεραν να βρουν λύσεις στην ματς-απ άμυνα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Την ίδια ώρα οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν με κοντό σχήμα να αλλάξουν το ρυθμό του αγώνα. Τελικά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν από το -7 στους 4 πόντους με τρίποντο του Κακιούζη (34-49) στη λήξη του ημιχρόνου.

Με πρωταγωνιστή τον Τζαμόν Λούκας οι "κιτρινόμαυροι" της Αθήνας προηγήθηκαν με 9 πόντους (48-39), πριν έρθει η πλήρης ανατροπή σκηνικού! Δύο συνεχόμενα -γρήγορα- τρίποντα από Ρίτσαρντσον και Χατζηβρέττα έκαναν το 45-48, για να πάρει τη σκυτάλη ο Κίκι Κλαρκ! Ο βραχύσωμος γκαρντ πέτυχε 8 σερί πόντους για να κάνει το 53-51 και στη συνέχεια το 57-52, που ολοκλήρωσε το επιμέρους 18-4 υπέρ των γηπεδούχων!

Παρόλα αυτά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισαν την περίοδο προπορευόμενοι καθώς ο Νάτζφεϊ ευστόχησε από τη γωνία για το 60-57.

Στην τελευταία περίοδο ο Άρης επιστράτευσε και πάλι την ματς-απ άμυνα, χρησιμοποιώντας παράλληλα ένα κοντό σχήμα στη φροντ-λάιν. Το Μαρούσι, ωστόσο, βρήκε τις λύσεις απέναντι στη συγκεκριμένη επιλογή, με γρήγορη κυκλοφορία και τον... Μαυροειδή. Ο 25χρονος σέντερ τέλειωσε τις φάσιες για το 76-71, το οποίο δεν... κράτησε!

Ο Κλαρκ με τρίποντο στον αιφνιδιασμό ισοφάρισε σε 76-76, πριν πετύχει το εκπληκτικό καλάθι ο Μπίλι Κις (με την πίεση δύο αμυντικών και του χρόνου) στο 39'. Ο Μπάρλος αστόχησε για τρεις πόντους κι ο Λούκας στα 45'' με 2/2 βολές έκανε το 80-76. Ακολούθησαν οι άστοχες επιλογές των Κλαρκ και Χατζηβρέττα, πριν "γράψουν" το τελικό σκορ (84-76) με 2/2 βολές και ένα γκολ-φάουλ οι Μαυροειδής και Πελεκάνος.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 20-19, 35-39, 57-60, 76-84

Άρης (Ντέιβιντ Μπλατ): Κλαρκ 16 (3), Αργυρόπουλος, Μάιλς 8, Μπετς 8, Ρίτσαρντσον 20 (4), Χατζηβρέττας 9 (1), Ντικούδης, Πάουνιτς, Κακιούζης 7 (1), Μπάρλος 8 (2).

Μαρούσι (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κουμπούρας 6 (1), Κις 14 (4), Λούκας 15 (3), Πελεκάνος 3, Μπατής 9 (3), Χόμαν 6, Νάτζφεϊ 5 (1), Μαυροειδής 11, Καλάθης 11 (2), Αριγκμπάμπου 2, Κένταλ 2, Καϊμακόγλου.

Πατήστε για τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.

Μπαρτζώκας: "Επιβράβευση για την υπομονή μας"

Μετά το τέλος του αγώνα ο Γιώργος Μπαρτζώκας τόνισε: "Ήταν ένα κρίσιμο τεστ και για τις δύο ομάδες. Οι απαιτήσεις και για τις δύο ομάδες θα είναι μεγάλες. Εμείς έπρεπε να αντιμετωπίσουμε τον τρόπο που κάνει επίθεση ο Άρης και ήταν θέμα το ποιος θα επιβάλλει τον ρυθμό του.

Όταν καταλάβαμε ότι έπρεπε να είχαμε υπομονή είχαμε δρόμους προς το καλάθι και με τον Μαυροειδή και με τον ελεύθερο παίκτη και ανοιχτά σουτ και επιβραβευτήκαμε για αυτό. Για μας το πιο σημαντικό είναι να με μυαλό να καταλάβουμε την θέση μας στην τετράδα".

Στην αντίπερα όχθη ο Ντέιβιντ Μπλατ υπογράμμισε: "Εύχομαι καλή επιτυχία στο Μαρούσι στα πλέι οφ και στον προπονητή του με το Μαρούσι να είναι μία ποιοτική ομάδα και είναι άξια για αυτό. Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν μία καλή προπόνηση για τα πλέι οφ και οι δύο ομάδες πάλεψαν για την νίκη.

Θα συμφωνήσω ότι το Μαρούσι προσπάθησε να εκτελέσει στο τέλος του χρόνου όπως και το περιμέναμε αλλά όχι τόσο μεγάλη ευστοχία. Σαν πλάνο και οι δύο κάναμε αυτό που θέλαμε με το Μαρούσι να κέρδισε.

Ο Ουόλς έχει ένα πρόβλημα στο χέρι του και προτιμήσαμε να τον προφυλάξουμε και επίσης ο Μπετς έχασε τα προηγούμενα δύο παιχνίδια για αυτό και δεν ήθελα να τον βάλω πάν από 20΄. Ανεξάρτητα το Μαρούσι άξιζε την νίκη παίζοντας καλά".

Τους παίκτες του Αμαρουσίου εκπροσώπησε ο Μάριος Μπατής λέγοντας: "Ξέραμε ότι θα ήταν ένα αδιάφορο παιχνίδι με μας να είχαμε κερδίσει την 3η θέση και ο Άρης να είναι στα πλέι οφ. Εμείς όμως θέλαμε να το δούμε ως μία καλή προετοιμασία για τα πλέι οφ.

Ο Άρης ξέραμε ότι ελλείψει δεύτερου σέντερ παίζει κάποιες σύνθετες άμυνες και φροντίσαμε να το αξιοποιήσουμε και κερδίσαμε δίκαια. Εμείς σκεφτόμαστε τα πλέι οφ όπου μάλλον θα παίξουμε με τον Κολοσσό"

.

Τέλος ο Κίκι Κλαρκ κατέληξε: "Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι όπου και με τις δύο ομάδες βρίσκονται σε διαδικασία πλέι οφ. Παλέψαμε αλλά το Μαρούσι ήταν καλύτερο έχοντας εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα. Εμείς κάναμε και κάποια λάθη που θα έπρεπε να τα αποφύγουμε και παρότι προσπαθήσαμε δεν μπορέσαμε να πάρουμε την νίκη".