ΑΡΗΣ

Άρης-Μαρούσι: 82-57

Mπετς-Γλυνιαδάκης

Ο Άρης συνέτριψε με 82-57 το Μαρούσι και χρειάζεται πλέον μία νίκη για να βγει στην Ευρωλίγκα

Eκτός της καλής απόδοσης ειδικά στον αμυντικό τομέα, οι παίκτες του Ματσόν με ηγέτη τον Μπετς κέρδισαν τις μάχες κοντά στο καλάθι, όπου βοηθήθηκαν πολύ εκτός από τους πόντους και από τα επιθετικά ριμπάουντ.
Ο Άγγλος σέντερ είχε 16 πόντους και πλην του Γλυνιαδάκη, οι υπόλοιποι ψηλοί δεν μπόρεσαν να τον αντιμετωπίσουν. Σαν να μην έφτανε αυτό οι Μαυροκεφαλίδης και Μαυροειδής τραυματίστηκαν και ακόμα δεν είναι γνωστό αν θα καταφέρουν να αγωνιστούν το Σάββατο στον Άγιο Θωμά.

Όσο για τους υπόλοιπους αθλητές που ξεχώρισαν από πλευράς Άρη, ο Σπένσερ Νέλσον είχε 16 πόντους, ενώ ο Αντόν Γκαβέλ προσέθεσε 12 βοηθώντας πολύ την ομάδα του. Από την άλλη πλευρά μόνο ο Γλυνιαδάκης είχε διψήφιο αριθμό πόντων (11), με τους Στίβενσον και Καϊμακόγλου να προσθέτουν από 9.

Το ξεκίνημα άνηκε στον Άρη που με τον ανίκητο Μπετς και τους Νέλσον-Γκαβέλ να δίνουν λύσεις προηγήθηκε με 11-5 στο πεντάλεπτο, έχοντας το αβαντάζ των πολλών επιθετικών ριμπάουντ αλλά και της καλής άμυνας.

Όι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 11 πόντους (16-5) με την ομάδα του Μαρκόπουλου να έχει μόλις 5 πόντους σε 7 λεπτά αγώνα. Οι Στίβενσον και Κις μείωσαν προς στιγμήν στους 8 (18-10) αλλά ο επιθετικός πλουραλισμός του Άρη οδήγησε στο 23-13 της πρώτης περιόδου.

To ξέσπασμα του Γκαβέλ
Χωρίς μεγάλες διαφορές από το πρώτο κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο. Η πίεση του Άρη στην μπάλα συνεχίστηκε και ο Ανδρέας Γλυνιαδάκης ήταν ο πλέον αξιόπιστος απέναντι στην ομάδα της Θεσσαλονίκης που είχε διαρκώς την κυριαρχία (πλην ενός σερί 0-4 που έκανε το Μαρούσι λόγω τεχνικής ποινής στον Αγαδάκο).

Έχοντας τον Ράιτ σε καλή μέρα και τον Γκαβέλ στο ρόλο του ανέλπιστου ήρωα, η ομάδα του Ματσόν προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους (37-23) 3 λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου μέρους.

Με ένα επιμέρους 0-4 από τους Γλυνιαδάκη-Στίβενσον η διαφορά έπεσε στους 10 αλλά ο Άντον Γκαβέλ με τρίποντο έκανε το 40-37 πριν ο Στίβενσον και πάλι διαμορφώσει το 40-29 του ημιχρόνου.

Kίτρινο πάρτυ και 2-1
Παίρνοντας λύσεις και από τον Μπάρλο ο Άρης έκανε... πάρτυ στην τρίτη περίοδο όταν και εκτόξευσε τη διαφορά στους (51-32). Η άμυνα συνέχισε να είναι πολύ καλή και η κυριαρχία του Μπετς κάτω από τα καλάθια καταλυτική. Κάποιες βιαστικές επιλογές στο τέλος του δεκαλέπτου επέτρεψαν στο Μαρούσι να μειώσει κάπως και με κάρφωμα του Καϊμακόγλου στην εκπνοή να κάνει το 55-42.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε η τελευταία περίοδος κατά τη διάρκεια της οποίας υπήρχε... μόνο ο Άρης στο παρκέ. Ο Μπετς συνέχισε το πάρτυ και ότι σούταραν οι αθλητές των γηπεδούχων έμπαινε, με χαρακτηριστικούς τους 5 συνεχόμενους πόντους του νεαρού Παπανικολάου στο τέλος της αναμέτρησης που ολοκληρώθηκε με σκορ 82-57.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 40-29,

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Kλαρκ 6, Ράιτ 12 (2), Τσαλδάρης 5 (1), Μπετς 16, Νέλσον 16 (1), Αργυρόπουλος, Ηλιάδης, Γκαβέλ 12 (2), Σκορδίλης, Παπανικολάου 5 (1), Αγαδάκος 3, Μπάρλος 7

Μαρούσι (Μαρκόπουλος): Στίβενσον 9 (1), Κις 5, Χαραλαμπίδης 1, Διαμαντόπουλος 2, Κουμπούρας 6 (1), Χαφ 3 (1), Παπαντωνίου 1, Μαυροειδής 2, Μαυροκεφαλίδης 4, Καλάθης 4, Γλυνιαδάκης 11, Καϊμακόγλου 9 (1)

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ματσόν: " Εκπληκτική ατμόσφαιρα"
Στην φανταστική παρουσία του κόσμου στάθηκε ο Αντρέα Ματσόν μετά το τέλος του ματς με το Μαρούσι. Ο Ιταλός κόουτς εξήγησε ότι η ομάδα του δεν επανέλαβε τα λάθη του Αγίου Θωμά.

" Θα πρέπει να ευχαριστήσω τον κόσμο για την συμπαράστασή του. Δημιούργησαν μία εκπληκτική ατμόσφαιρα, κι αυτή θέλουμε όταν παίζουμε εντός έδρας. Αντιμετωπίζαμε μια έτοιμη ομάδα που ξέρει τι ζητάει μέσα στο γήπεδο, αλλά προσπαθήσαμε να μην επαναλάβουμε τα λάθη που είχαμε κάνει στο Β' μέρος ημίχρονο του δεύτερου παιχνιδιού και τα καταφέραμε".

"Είχαμε καλύτερο ρυθμό και κυκλοφορία στο παιχνίδι μας. Αυτό που έχει σημασία δεν είναι το να κερδίσεις με 3-0, αλλά να πετύχεις τρεις νίκες. Κάθε παιχνίδι είναι διαφορετικό από το προηγούμενο, γι' αυτό και μας ενδιαφέρει μόνο πώς θα κερδίσουμε

".

Μαρκόπουλος: " Καθοριστικό το πρώτο δεκάλεπτο"
Από την πλευρά του ο Σούλης Μαρκόπουλος τόνισε: " Ο Άρης ήταν πολύ καλός και πήρε μια δίκαιη νίκη. Εμείς δεν παίξαμε καθόλου καλά και βγήκαμε νωρίς από το παιχνίδι".

"Πιστεύω ότι για μας ήταν καθοριστικό το πρώτο δεκάλεπτο, γιατί δώσαμε το δικαίωμα στον Άρη να πάρει διαφορά 10 πόντων και να την διατηρήσει".

"Θα κάνουμε ότι μπορούμε για να κερδίσουμε τον Άρη στο επόμενο παιχνίδι κι ελπίζω ότι θα είμαστε καλύτεροι αυτή τη φορά

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Άρης Γκαβέλ (2-0)
1' Δίποντο Μαρούσι Κις (2-2)
2' Δίποντο Άρης Νέλσον (4-2)
2' Δίποντο Άρης Νέλσον (6-2)
3' Τρίποντο Άρης Γκαβέλ (9-3)
4' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (9-5)
5' Καλάθι και φάουλ Άρης Μπετς (11-5)
6' Δίποντο Άρης Μπετς (13-5)
Στο 7-2 το σερί του Άρη
6' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
Το πολύ καλό ξεκίνημα του Άρη που έχει εγκλωβίσει το Μαρούσι αναγκάζει τον κόοουτς των φιλοξενούμενων να καλέσει τάιμ άουτ
7' Τρίποντο Άρης Νέλσον (16-5)
7' Τρίποντο Μαρούσι Στίβενσον (16-8)
8' Δύο βολές Μαρούσι Κλαρκ (18-8)
8' Δίποντο Μαρούσι Κις (18-10)
10' Δύο βολές Άρης Μπετς (20-10)
10' Δίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (20-12)
10' Τρίποντο Άρης Ράιτ (23-12)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-13
Στον Άρη άνηκε η πρώτη περίοδος. Με την καλή τους άμυνα οι Θεσσαλονικείς έχουν εγκλωβίσει το Μαρούσι
11' Έναρξη 2ης περιόδου
13' Δίποντο Μαρούσι Μαυροκεφαλίδης (23-15)
13' Δίποντο Άρης Ράιτ (25-15)
14' Δίποντο Μαρούσι Στίβενσον (25-17)
14' Καλάθι και φάουλ Άρης Νέλσον (28-17)
15' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (28-19)
15' Δίποντο Άρης Ράιτ (30-19)
15' Τεχνική ποινή Άρης Αγαδάκος
15' Δύο βολές Μαρούσι Κις (30-21)
16' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (30-23)
16' Δίποντο Άρης Γκαβέλ (32-23)
17' Δίποντο Άρης Γκαβέλ (34-23)
17' Τρίποντο Άρης Ράιτ (37-23)
Για πρώτη φορά στο +14 ο Άρης
17' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (37-25)
18' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (37-27)
19' Τρίποντο Άρης Γκαβέλ (40-27)
20' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
20' Δύο βολές Μαρούσι Στίβενσον (40-29)
20' Λήξη ημιχρόνου 40-29
Στο +11 ο Άρης με τη λήξη του ημιχρόνου. Η άμυνα των γηπεδούχων έχει περιορίσει τους παίκτες του Μαρκόπουλου
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Καλάθι και φάουλ Άρης Μπάρλος (43-29)
22' Δίποντο Μαρούσι Γλυνιαδάκης (43-32)
23' Δίποντο Άρης Μπετς (45-32)
25' Δίποντο Άρης Μπάρλος (47-32)
Ο Άρης είναι μπροστά με 15 για πρώτη φορά στο ματς και όλα δείχνουν ότι δύσκολα θα χάσει τον έλεγχο του ματς
26' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
27' Δίποντο Άρης Μπετς (49-32)
Συνεχίζει το πάρτυ ο Μπετς που με τον Γλυνιαδάκη στον πάγκο δεν έχει αντίπαλο
27' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (51-32)
28' Τρίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (51-35)
Ανάσα από τον Έλληνα φόργουορντ
28' Δίποντο Άρης Κουμπούρας (53-35)
29' Τρίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (53-38)
29' Δίποντο Άρης Μπάρλος (55-38)
30' Δίποντο Μαρούσι Μαυροειδής (55-40)
30' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-42
Στο +13 ο Άρης που αν συνεχίσει έτσι θα φτάσει στο 2-1
30' Δίποντο Άρης Καϊμακόγλου (55-42)
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Δίποντο Άρης Μπετς (57-42)
34' Δίποντο Άρης Νέλσον (59-43)
34' Δύο βολές Μαρούσι Καϊμακόγλου (59-45)
34' Δίποντο Άρης Νέλσον (61-45)
35' Δίποντο Μαρούσι Κουμπούρας (61-47)
35' Δίποντο Άρης Μπετς (63-47)
36' Δίποντο Άρης Μπετς (65-47)
36' Τάιμ-άουτ Μαρούσι Μαρκόπουλος
36' Δύο βολές Μαρούσι Καλάθης (65-49)
37' Δίποντο Άρης Νέλσον (67-49)
37' Δύο βολές Μαρούσι Καλάθης (67-51)
37' Καλάθι και φάουλ Άρης Αγαδάκος (70-51)
38' Δύο βολές Άρης Ράιτ (72-51)
39' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (75-51)
Σερί 10-0 για τον Άρη
39' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (77-51)
39' Δύο βολές Μαρούσι Γλυνιαδάκης (77-53)
39' Τρίποντο Άρης Παπανικολάου (80-53)
40' Τρίποντο Μαρούσι Χαφ (80-56)
40' Δίποντο Άρης Παπανικολάου (82-56)
40' Λήξη αγώνα 82-57
Μία ανάσα από την Ευρωλίγκα βρίσκεται ο Άρης που συνέτριψε το Μαρούσι και πάει το Σάββατο στον Άγιο Θωμά για να τελειώσει τη σειρά