Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Άρης-Μπουντιβέλνικ Κιέβου: 85-69

Μπράουν INTIME SPORTS

Εκπληκτική εκκίνηση στο Last-16 του Eurocup πραγματοποίησε ο Άρης που διέλυσε την Μπουντιβέλνικ Κιέβου με 85-69 στο "Αλεξάνδρειο" και εξασφάλισε μία διαφορά που ενδέχεται να του φανεί κάτι παραπάνω από χρήσιμη στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Παίζοντας κατά διαστήματα εκπληκτικό μπάσκετ και με τον Μπόμπι Μπράουν να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με την "κίτρινη" φανέλα, οι Θεσσαλονικείς εκτόξευσαν τη διαφορά στην τελευταία περίοδο και πλέον κοιτάζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον.

Η νίκη δεν έχει μόνο μεγάλη βαθμολογική σημασία, αλλά και ψυχολογική αφού οι τελευταίες εμφανίσεις του Άρη είχαν γεμίσει απογοήτευση κόσμο και διοίκηση. Πλέον απομένει να φανεί αν η ΚΑΕ θα εμμείνει στην απόφασή της να απομακρύνει τον Σαρόν Ντρούκερ, ή μετά την πολύ καλή εμφάνιση θα του δώσει πίστωση χρόνου.

Την ίδια ώρα που ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ στενοχωρούσε τους οπαδούς του Άρη, με την παραίτησή του από την τεχνική ηγεσία της ποδοσφαιρικής ομάδας, ο Μπόμπι Μπράουν ήταν εκεί για να τους δώσει χαρά. Ο Αμερικάνος σημειώνοντας 23 πόντους, παίρνοντας 5 ριμπάουντ και μοιράζοντας 3 ασίστ ήταν ο απόλυτος ηγέτης στη νίκη επί της Μπουντιβέλνικ, όντας παράλληλα αλάνθαστος σε 38 λεπτά συμμετοχής.

Από εκεί και πέρα το δίδυμο Ταπούτου-Σλούκα ήταν εντυπωσιακό. Οι δυο τους πέτυχαν από 15 πόντους αρκετοί από τους οποίους όταν ο Άρης χρειαζόταν το κάτι παραπάνω για να "ξεκολλήσει" στην επίθεση. Ο νεαρός πλέι μέικερ πρωταγωνίστησε στο ξέσπασμα κατά τη διάρκεια του τελευταίου δεκαλέπτου, ενώ μοίρασε και 4 ασίστ. Τέλος ο Μπορόβνιακ είχε 11 πόντους.

Από πλευράς Μπουντιβέλνικ ο Μόερλυ είχε 14 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Ουίλσον τον ίδιο αριθμό πόντων και ο Ανισίμοφ 12. Οι "δικοί μας" Μπιλ Κις και Άντριου Μπετς είχαν από 10 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι την προσπάθεια του Άρη παρακολούθησε από κοντά και ο νεοαποκτηθείς άσος της ομάδας Τζον Τόμας, που βρέθηκε στο "Αλεξάνδρειο" και στήριξε ψυχολογικά τους νέους του συμπαίκτες.

Πολύ νευρικά μπήκαν στο παρκέ οι δύο ομάδες, με χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο Χρήστος Ταπούτος ξεκίνησε με 0/3 σουτ. Αυτό έδωσε το δικαίωμα στον Ουίλσον να ανοίξει τελικά το σκορ με τρίποντο και για ένα πεντάλεπτο ο Άρης υποχρεώθηκε να κυνηγάει στο σκορ. Ο Κις έκανε τη ζημιά στους "κίτρινους" που βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 6-9.

Η απάντησή τους όμως ήταν άμεση και με τον Μπράουν να πρωτοστατεί σε σκοράρισμα και ποργάνωση, έκαναν σερί 6-0 και προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο ματς (12-9). Ο Άρης όχι μόνο διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ αλλα΄έφτασε στο +5 (16-11, 18-13) αρχικά και στο +7 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (22-15), με τον Μπράουν να πραγματοποιεί εντυπωσιακή εμφάνιση (8 πόντοι μέχρι εκείνο το σημείο).

Καλό μπάσκετ - διψήφιο προβάδισμα

Παρότι άργησε λίγο να σκοράρει στη δεύτερη περίοδο και αντιμετώπισε προβλήματα με τον Ανισίμοφ, ο Άρης διατήρησε την υπέρ του διαφορά και την αύξησε στους 8 πόντους (28-20) με 4 συνεχόμενες βολές του Ντάνστον. Οι Θεσσαλονικείς επιβάλλοντας τον ρυθμό τους στο ματς, έφτασαν σε διψήφια διαφορά όταν ο Μπορόβνιακ νίκησε τον Μπετς (30-20) και με τρίποντο του Σλούκα το σερί της ομάδας του Ντρούκερ ανέβηκε στο 9-0 (33-20).

Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι ως το τέλος του πρώτου μέρους, αφού πήραν προβάδισμα μέχρι και 13 πόντων (39-26 και 41-28) με τους Μπορόβνιακ, Σλούκα και φυσικά Μπράουν να δίνουν λύσεις στο σκοράρισμα. Το τελικό 41-30 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Ουίλσον, για την Μπουντιβέλνικ που έμοιαζε εγκλωβισμένη στην πολύ καλή άμυνα του Άρη.

Η επιστροφή του Μπουντιβέλνικ

Κάκιστο ξεκίνημα στο δεύτερο μέρος πραγματοποίησε ο Άρης που δέχθηκε σε 3 λεπτά σερί 0-9 με τους Στεφανίσιν, Κις, Ανισίμοφ και Ουίλσον να σκοράρουν και να μετατρέπουν το 41-30 σε 41-39. Ο Μπόμπι Μπράουν ήταν αυτός που αντέδρασε και με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 45-39 αλλά ο Μόερλι οδήγησε την Μπουντιβέλνικ σε ένα επιμέρους 0-6 με το οποίο ισοφάρισε σε 45-45.

Ο Μπόμπι Μπράουν μόνος του κρατούσε την ελληνική ομάδα και της έδωσε προβάδισμα παρέα με τον Σλούκα της έδωσαν ξανά προβάδισμα 5 πόντων (52-47). Η ομάδα του Κιέβου όμως μείωσε εκ νέου με ένα μίνι-σερί σε 52-51 με τους Ουίλσον και Μόερλι. Ευτυχώς για τους "κίτρινους" ο Σλούκας βρήκε ρυθμό και με τη βοήθεια του Ταπούτου επανέφεραν τον Άρη στο +6 (59-53) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Super Άρης και μεγάλη διαφορά

Παρά το γεγονός ότι η Μπουντιβέλνικ μπήκε στην τελευταία περίοδο με σερί 0-5 και μείωσε σε 59-58, οι παίκτες του Άρη διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με τον Σλούκα να δίνει πνοή έκαναν σερί 9-0. Έτσι οικοδόμησαν εκ νέου μία διψήφια διαφορά (68-58) και με τον Μπράουν να είναι εκπληκτικός εκτόξευσαν τη διαφορά που άγγιξε τους 22 πόντους (85-63). Ένα σερί 0-6 της Μπουντιβέλνικ μείωσε στο τελικό 85-69 που σφράγισε την πρώτη νίκη του Άρη στο Last-16.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 41-30, 59-53, 85-69

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ντρούκερ): Μπράουν 23 (3), Ντάνστον 6, Ταπούτος 15 (1), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 6, Σκορδίλης 2, Μπορόβνιακ 11, Χρυσικόπουλος 2, Σλούκας 15 (1), Τάκερ 5 (1)

Μπουντιβέλνικ (Μπέροκαλ): Κις 10, Μόερλι 14, Ουίλσον 14 (2), Ικόλβεφ, Στεφανίσιν 6, Ζαμπιρτσένκο, Λουκάσοφ 5 (1), Ανισίμοφ 12, Αγκαφόνοφ, Μπετς 8