Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Αρης να... γουστάρεις

Ουίλκινσον

Με άμυνα από τον... Αρη οι "κίτρινοι" επικράτησαν εκτός έδρας του Ολυμπιακού (76-70)

Οι Θεσσαλονικείς από την αρχή επέλεξαν να κρατήσουν χαμηλό ρυθμό, απέναντι στον οποίο οι Πειραιώτες συνάντησαν δυσκολία για τρίτο σερί παιχνίδι.

Το όπλο του Αρη ήταν η δύναμη στα ριμπάουντ και κυρίως η καλή προσωπική άμυνα, την ώρα που το έργο τους έγινε ευκολότερο με τις απουσίες των Σχορτσιανίτη, Μπάρλου αλλά και τον τραυματισμό του Χένρι Ντόμερκαντ.

Χωρίς πόντους μες στη ρακέτα οι περιφερειακοί των "ερυθρολεύκων" δεν κατάφεραν να νικήσουν τον "διαβασμένο" Αρη που με τους Καλαϊτζή, Σκέιλς, Καστλ και Τσαλδάρη περιόρισε τους Άκερ και Πεν, ειδικά στο τελευταίο κρίσιμο πεντάλεπτο. Στην επίθεση τη διαφορά έκανε ο Τζερεμάια Μάσεϊ, που σκόραρε σε καθοριστικά σημεία.

Ξεκάθαρος από την αρχή

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκαν οι προθέσεις του Αρη. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν τον αντίπαλο τους στους 7 πόντους στα πρώτα 7 λεπτά, ενισχυόμενη από την "κρύα" ατμόσφαιρα του άδειου γηπέδου, που δεν επέτρεπε στους παίκτες του Πίνι Γκέρσον να βρουν ρυθμό.

Με συνεχόμενα καλάθια του Σκέιλς οι "κίτρινοι" προηγήθηκαν με 14-7, πριν πάρει μπρος ο Άλεξ Άκερ που έφερε το παιχνίδι στα ίσα, για να γίνει ωστόσο το 14-16 στο 10'.

Στη δεύτερη περίοδο η περιφερειακή ευστοχία του Αρη που είχε συνολικά δέκα εύστοχα τρίποντα, του επέτρεψε να κρατηθεί προσωρινά μπροστά στο σκορ (27-31), πριν "απαντήσει" με ένα προσωπικό 6-0 ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος, αγωνιζόμενος στη θέση του πάουερ-φόργουορντ.

Ωστόσο οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια με γκολ-φάουλ του Τζερεμάια Μάσεϊ που κάνει το 35-37. Ο Αμερικάνος φόργουορντ είχε "θωρακίσει" την άμυνα της ομάδας του, με τη βοήθεια του δυναμικού Μάικ Ουίλκινσον.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες είδαν τον Χένρι Ντόμερκαντ να τραυματίζεται. Έστω κι αν κατάφερε να συνεχίσει, αντιμετώπιζε φανερό πρόβλημα, το οποίο οι αντιπαλοι του προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν με τον Άλεξ Σκέιλς.

Παρόλα αυτά οι Θεσσαλονικείς "κόλλησαν" στην επίθεση, πριν δώσει και πάλι τις λύσεις με δύο καλάθια ο Μάσεϊ. Ο Ολυμπιακός βρίσκει τον τρόπο (με δύο σου από τα 6 μέτρα των Ζίζιτς και Άκερ) να πάρει το προβάδισμα, πριν κάνει το 53-54 ο Τέρελ Καστλ.

Ο Αμερικάνος γκαρντ του Αρη πίεσε πολύ τον Πεν και παρότι νικήθηκε σε μερικές φάσεις, δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στον αντίπαλο του στον τομέα της άμυνας.

Τα τρίποντα κι οι ψηλοί

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε σερί τριπόντων, με αποτέλεσμα το 64-64 δια χειρός Γιώργου Καλαϊτζή. Κι ενώ οι δύο ομάδες δείχνουν να δυσκολεύονται και πάλι στο επιθετικό κομμάτι, ο Μάσεϊ με κάρφωμα και ο Ουίλκινσον με σουτ από τη γωνία κάνουν το 66-70.

Από εκείνο το σημείο κι ως το τέλος οι "ερυθρόλευκοι" στηρίχτηκαν αποκλειστικά σε ατομικές προσπάθειες. Ο Πεν μπορεί να μείωσε με δύο προσωπικά καλάθια, αλλά κράτησε πολύ τη μπάλα, με αποτέλεσμα να κάνει τη δουλειά της αντίπαλης άμυνας... ευκολότερη.

Το λάθος του Στακ και το άστοχο τρίποντο του Βασιλόπουλου έδωσαν τη δυνατότητα στους Μάσεϊ και Καλαϊτζή να "καθαρίσουν" το παιχνίδι με 4/4 βολές, γράφοντας το τελικό 70-76.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 14-16, 35-37, 53-54, 70-76

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 22 (1), Παπαμακάριος 7 (2), Άκερ 18 (2), Ζίζιτς 6, Μπουρούσης, Ντόμερκαντ, Χαρίσης, Βασιλόπουλος 13 (1), Στακ 4, Μουλαομέροβιτς.

Αρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 15 (1), Σιγάλας, Τσαλδάρης 11 (2), Σεραπίνας 6, Σκέιλς 14 (4), Καλαϊτζής 5 (1), Ουίλκινσον 10, Μάσεϊ 15, Παντελιάδης.