Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Άρης-Ολυμπιακός: 73-77

Βούιτσιτς INTIME SPORTS

Η τριάδα Βούιτσιτς-Πρίντεζη-Χαλπερίν κράτησε τον Ολυμπιακό μόνο στην κορυφή (73-77 τον Άρη)

Ο Ολυμπιακός πήγε στο Αλεξάνδρειο έχοντας ως στόχο τη νίκη που θα τον κρατούσε στην κορυφή της βαθμολογίας μόνο του. Άλλωστε, στα αποδυτήρια των ερυθρολεύκων αυτές τις ημέρες η συζήτηση γύρω από το ματς με τον Άρη ήταν καθημερινή. Οι παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη είχαν πάρει πολύ σοβαρά την αναμέτρηση και το απέδειξαν στα 40 λεπτά του αγώνα.
Ο Γιοτάμ Χαλπερίν έδειξε έτοιμος να παίζει και άσος, αφού ήταν αλάνθαστος (19 πόντους χωρίς να χάσει σουτ και 5 ασίστ), ο Νίκολα Βούιτσιτς (17 πόντοι) ήταν από άλλη... σεζόν και ο Γιώργος Πρίντεζης (18 πόντοι) ήταν σταθερά μέσα σε όλες τις φάσεις. Το κερασάκι έβαλε ο Λιν Γκριρ στην πιο κρίσιμη επίθεση του Ολυμπιακού, όπου πέτυχε καλάθι, πήρε το φάουλ και με έμμεσο τρίποντο έκανε το σκορ 70-75, κόβοντας τα φτερά του Άρη.

Η ομάδα του Αντρέα Ματσόν είχε καλά διαστήματα όταν ο Σον Μάρσαλ στο πρώτο ημίχρονο δεν αστοχούσε με τίποτα, αλλά η κακή εμφάνιση του Τσαλδάρη και του Κλαρκ ήταν ανασταλτικός παράγοντας και φάνηκε ιδιαίτερα στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα σερί 0-17, ενώ ο Άρης για έξι λεπτά δεν μπορούσε να βάλει την μπάλα στο καλάθι.

Στο Αλεξάνδρειο κάθε ομάδα που πάει για να αντιμετωπίσει τον Άρη πρέπει να είναι συγκεντρωμένη και να μην επηρεάζεται από την ατμόσφαιρα (όσο αυτό είναι εφικτό). Ο Ολυμπιακός έδειξε καλά στοιχεία στην πρώτη περίοδο και με μεθοδικές επιθέσεις που είχαν ως σημείο αναφοράς τον Νίκολα Βούιτσιτς, προηγήθηκε αρχικά με 8-15 και 11-17.

Ωστόσο, ο Άρης βρήκε τις απαντήσεις με τον Σον Μάρσαλ να εκτελεί ασταμάτητα από την περιφέρεια, να παίρνει πάνω του πολλές επιθετικές επιλογές της ομάδας του, την οποία και κράτησε κοντά στο σκορ, έστω και αν ο Ολυμπιακός έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 22-27. Μαζί με τον Βούιτσιτς οι ερυθρόλευκοι είχαν σε καλή μέρα και τον Γιοτάμ Χαλπερίν, αλλά και τον Γιώργο Πρίντεζη.

Όμως, οι λύσεις της ομάδας του Παναγιώτη Γιαννάκη εξαντλήθηκαν στην αρχή της δεύτερης περιόδου, στην οποία οι παίκτες του Αντρέα Μάτσον έπαιξαν εξαιρετική και σκληρή άμυνα, κρατώντας άποντο τον Ολυμπιακό για περισσότερα από τέσσερα λεπτά. Την ίδια ώρα, η ομάδα της Θεσσαλονίκης έτρεξε ένα σερί 11-0 και πήρε προβάδισμα με 33-27.

Τα πολά καλά ποσοστά του Άρη, τα περισσότερα λάθη του Ολυμπιακού και ο δαιμόνιος Μάρσαλ ήταν τα βασικά στοιχεία που έπαιξαν ρόλο στην κυριαρχία των γηπεδούχων στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με τον Άρη να προηγείται 46-39 και τα πάντα να είναι ανοιχτά για τη συνέχεια.

Με ένα τρίποντο του Νέλσον ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 10 πόντους (49-39) στην αρχή της τρίτης περιόδου, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Θεσσαλονίκης εγκλωβίστηκε στην άμυνα του Ολυμπιακού και έμεινε άποντη για έξι λεπτά! Στο ίδιο διάστημα, η τριάδα Χαλπερίν-Βούτσιτς-Πρίντεζης πήραν την ομάδα του Γιαννάκη στις πλάτες τους και με πολύ καλές συνεργασίες, αλλά και προσωπικές ενέργειες έκαναν το σκορ 49-56. Δηλαδή ο Ολυμπιακός πέτυχε ένα 0-17 σερί!

Ο Άρης που είχε αυξήσει τα λάθη και τις κακές επιλογές του (ενώ ήταν αδρανείς οι Κλαρκ και Τσαλδάρης) απάντησε τελικά με ένα δικό του σερί (9-0) δια χειρός κυρίως Ηλιάδη, και το παιχνίδι άρχισε ξανά από την αρχή, για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 62-61 υπέρ του Άρη και τη νίκη σε ίση απόσταση από τις δύο ομάδες.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Βούτσιτς συνέχισε την εξαιρετική απόδοσή του και με έξι συνεχόμενους πόντους σε δύσκολα σημεία έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ με 67-72. Ο Άρης είχε κολλήσει και πάλι. Ανοργάνωτες επιθέσεις, απουσία συστημάτων και άστοχα σουτ έδωσαν στον Ολυμπιακό το χρόνο που ήθελε για να θέσει τις βάσεις για τη νίκη.

Ωστόσο ο Μάρσαλ που είχε μείνει άποντος σε όλο το δεύτερο μέρος, ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το σκορ 70-72, 45'' πριν το τέλος. Στην επόμενη επίθεση η μπάλα, ύστερα από τάιμ άουτ του Γιαννάκη, πήγε στον Λιν Γκριρ, ο οποίος τρύπησε την άμυνα του Άρη, έβαλε το καλάθι και πήρε και το φάουλ. Με μία βολή έδωσε αέρα πέντε πόντων (70-75) στον Ολυμπιακό, ο οποίος με μια καλή άμυνα αμέσως μετά, στην ουσία σφράγισε τη νίκη.

Η κατοχή έμεινε στον Άρη, αλλά τα 10'' ήταν λίγα για ανατραπεί η κατάσταση. Ο Κλαρκ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και παρότι στη συνέχεια κέρδισε φάουλ ο Ηλιάδης ευστόχησε μόνο σε μία βολή. Τελικό σκορ 73-77, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια νίκη, μισή πρωτιά...

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 46-39, 62-61, 73-77

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Κλαρκ 3 (1τρ., 4λ., 5ασ.), Μάρσαλ 20 (6/12τρ.), Τσαλδάρης 4 (1τρ., 4ασ.), Νέλσον 12 (2τρ.), Σέκουλιτς 5, Αργυρόπουλος 5, Ηλιάδης 15 (3κλ.), Γκαβέλ, Σκορδίλης 2, Αγαδάκος 4, Μπάρλος 3.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς 3, Πελεκάνος, Πρίντεζης 18, Βούιτσιτς 17 (5ρ., 5ασ.), Μπουρούσης 2, Χαλπερίν 19 (4/4β., 3/3διπ., 3/3τρ., 5ασ., 1κλ.), Γκριρ 10 (1τρ., 4ασ.), Έρτσεγκ 6 (2τρ.), Βασιλόπουλος 2 (5ρ., 3κλ.), Τεόντοσιτς, Σχορτσανίτης.

Γιαννάκης: "Σημαντική η νίκη σε αυτή την έδρα"

Μετά το τέλος του ματς, ο Παναγιώτης Γιαννάκης τόνισε: " Θεωρώ ότι έγινε ένα πολύ καλό ματς. Ο κόσμος νομίζω ότι το ευχαριστήθηκε με την διάθεση που έδειξαν οι παίκτες. Εμείς μπήκαμε δυνατά αν και ξέραμε ότι ο Άρης με τους παίκτες που διαθέτει μπορεί να μεταμορφώνεται στην εξέλιξη του παιχνιδιού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε καλή συμπεριφορά επιθετικά όχι αμυντικά με αποτέλεσμα να βρει ρυθμό και να πάρει διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ελέγξαμε αμυντικά το παιχνίδι, είχαμε καλύτερη συμπεριφορά με το παιχνίδι να κρίθηκε στην ψυχραιμία που δείξαμε στο τέλος. Συγχαρητήρια στα παιδιά που έδειξαν ψυχραιμία και για τη νίκη του σε αυτή την έδρα και απέναντι σε μία ομάδα που έβγαλε αρκετή ενέργεια".

Για το τάιμ άουτ που πήρε 10'' πριν τη λήξη με το σκορ στο 73—77 απάντησε: " Χάσαμε την μπάλα πατώντας άουτ μόνοι μας και για να δινόταν η μπάλα από την σέντρα και όχι κάτω από το καλάθι μας και για να μην διακινδυνεύαμε εύκολα την μπάλα να κάνουμε λάθος αφού στα 10'' μπορούν να γίνουν πάρα πολλά".

Για την περίπτωση του Τσίλντρες και το άκουσμα του ονόματος του Μάρμπουρι είπε: " Περαστικά στον Τζος. Προσπαθήσαμε να κάνουμε το καλύτερο για να κάνει την καλύτερη δυνατή προσπάθεια να γίνει γρήγορα καλά και το ελπίζουμε. Από εκεί και πέρα αν βρούμε κάτι που θα μας βοηθήσει στην εξέλιξη της ομάδας και στον τρόπο που σκεφτόμαστε θα κινηθούμε, ωστόσο αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι".

Σε ερώτηση για το επεισόδιο μεταξύ των Μπουρούση και Μανουσέλη 6΄και 12'' πριν τη λήξη τόνισε: " Τα παιδιά παίζουν έχουν μία νευρικότητα. Είχε μία καλή απόφαση σε μία δύσκολη πάσα" και κατέληξε: " Μια μπάλα που θα μπορούσε να την δώσει σε αντίπαλα χέρια δεν το έκανε με την επόμενη επίθεση να έπρεπε να γίνει με διαφορετικό τρόπο".

Ματσόν: "Έπρεπε να ήμασταν τέλειοι"

Από την πλευρά του ο Αντρέα Ματσόν είπε: " Γνωρίζαμε ότι θα έπρεπε να ήμασταν τέλειοι σήμερα για να κερδίσουμε. Και όπως είπα και στους παίκτες μου πριν στα αποδυτήρια με 8 λάθη στην τρίτη περίοδο είναι δύσκολο να τον κερδίσεις όπως και αν σουτάρεις 1/11 τρίποντα στην τελευταία περίοδο δεν μπορείς να κερδίσεις. Οι παίκτες προσπάθησαν και δείξανε ότι μπορούν να παίξουν απέναντι σε οποιονδήποτε αντίπαλο. Αλλά όπως ξέρουμε παιχνίδια σαν αυτά είναι παιχνίδια μυαλού και πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος για 41' και όχι για 40' για να κερδίσεις. Αυτός όμως είναι ο τρόπος που θα πρέπει για να κερδίσουμε".

Για το κλάμα του Αγαδάκου μετά την λήξη και αν αισθάνεται πως είναι η πιο άσχημη φετινή ήττα απάντησε: " Αν κλαις μετά από μία ήττα είναι καλό. Καταλαβαίνω ότι ήταν στεναχωρημένος αλλά θα πρέπει να προχωρήσουμε για να δούμε το επόμενο παιχνίδι".

Για τα δημοσιεύματα περί συμφωνίας για τον Μαρκ Σαλίερς τόνισε: "Θα πρέπει να ρωτήσετε τον τζένεραλ μάνατζερ της ομάδας".

Βούιτσιτς: "Δώρο στον πρόεδρό μας!"

Ο εξαιρετικός -μετά από καιρό- Νίκολα Βούιτσιτς, δήλωσε: "Το να κερδίσεις τον Άρη στην έδρα του δεν είναι καθόλου εύκολο και για μας ήταν πολύ σημαντικ΄9ο να τα καταφέρουμε. Παίξαμε σκληρά και πολύ έξυπνα. Αυτό το παιχνίδι και η νίκη μας ήταν ένα μικρό δώρο για τον πρόεδρό μας τον κ. Αγγελόπουλο και του ευχόμαστε όλοι στην ομάδα Χρόνια Πολλά".

Για τις τελευταίες φάσεις που τις πήρε πάνω του είπε: "Νιώθω καλά από την πρώτη στιγμή που ήρθα στον Ολυμπιακό. Νομίζω ότι τώρα ήρθε η ώρα να δείξουμε το καλό μας πρόσωπο και αυτό κάνουμε".

Μάρσαλ: "Δεν έχω να δώσω απαντήσεις"

Τέλος, ο Σον Μάρσαλ είπε: " Παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο έτσι ακριβώς όπως επιζητούσαμε και ο τρόπος με τον οποίο επιστρέψαμε στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αυτός που επιζητούσαμε. Δεν υπάρχει τρόπος να κερδίσεις μία ομάδα όπως ο Ολυμπιακός με οχτώ λάθη στην τρίτη περίοδο. Από πλευράς μας θα συνεχίσουμε να μαχόμαστε αλλά οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να πάρουν την νίκη".

Σε ερώτηση για το αν μετά την φημολογία που είχε αναπτυχθεί τις τελευταίες μέρες ένιωθε σαν να παίζει με την πλάτη στον τοίχο και αν είναι να αποδείξει δήλωσε: " Δεν νιώθω ότι έχω να δώσω απαντήσεις σε κανέναν απολύτως. Το μόνο που θέλω να κάνω είναι να παίζω μπάσκετ και αυτό κάνω".

Τζεβελέκης: " Ικανοποιημένος από την προσπάθεια"
Λίγο μετά την λήξη της αποψινής αναμέτρησης, ο πρόεδρος της ΚΑΕ Άρης Θανάσης Τζεβελέκης τόνισε: " Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παιδιών. Ο ΑΡΗΣ μπορεί να έχασε τον αγώνα, αλλά κέρδισε την χαμένη του αυτοπεποίθηση κάτι που είναι πολύ σημαντικό για τη μετέπειτα πορεία του. Σήμερα παίξαμε με μια από τις ακριβότερες ομάδες της Ευρώπης, την κοιτάξαμε στα μάτια και χάσαμε στις λεπτομέρειες. Ο σημερινός Άρης είναι ο Άρης που θέλουμε".

"Ο Άρης του πάθους και της "δίψας" για νίκη κάτι που είναι απαραίτητο, γιατί ο δρόμος του ελληνικού Πρωταθλήματος είναι μακρύς. Θέλω να πω ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στον κόσμο για την σημερινή του παρουσία