ΑΡΗΣ

Άρης-Ολυμπιακός: 81-71

ομαδικη

Στο Αλεξάνδρειο ακόμη κι η απουσία του Σκέιλς πέρασε απαρατήρητη. Ο Άρης νίκησε με 81-71 και έκανε το 2-1

Όμως, το 2-1 στη σειρά αξίζει δικαιωματικά στον Άρη, που αν εξαιρέσουμε δύο νεκρά σημεία στον αγώνα, ήταν κυρίαρχος σε κάθε επίπεδο. Ειδικότερα στο πρώτο ημίχρονο ηταν μακράν καλύτερος του Ολυμπιακού, ο οποίος εμφανίστηκε στο Αλεξάνδρειο σαν... πρωτάρης και ξύπνησε όταν η κατάσταση είχε φύγει από τον έλεγχό του.
Ο Άρης είχε σε εκπληκτική μέρα τον Μάσεϊ που έπαιξε και για τον κολλητό του, τον Άλεξ Σκέιλς, ενώ οι Τσαλδάρης, Ουίλκινσον και Ηλιάδης ήταν άξιοι συμπαραστάτές του. Από τον Ολυμπιακό ο Σκούνι Πεν συνέχισε τις καλές εμφανίσεις με αντίπαλο τον Άρη, αλλα δεν είχε στηρίγματα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Πολύ καλός ο Μπάρλος σε άμυνα και ριμπάουντ, ενώ ο Ματσιγιάουσκας που είχε... ξεχαστεί στον πάγκο προσπάθησε στο τέλος να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά ήταν αργά.

Υπάρχουν ορισμένες θεωρίες που πολλές φορές αποδεικνύονται με τον πλέον εμφανή τρόπο. Μία λέει, ότι μια ομάδα που χάνει έναν παίκτη ή αισθάνεται αδικημένη ή νιώθει ότι έχει πληγεί ο εγωισμός της, συσπειρώνεται και αντιδρά. Όπως συνέβη με τον Άρη που παρουσιάστηκε στο Αλεξάνδρειο από το πρώτο λεπτό του τρίτου ημιτελικού.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πραγματικά εγκλώβισε τον Ολυμπιακό με την άμυνά της, τον ανάγκασε να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο (μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι υπέπεσαν σε εννιά) και σε κάθε ευκαιρία προσπαθούσε να τρέξει στον αιφνιδιασμό και μάλιστα το έκανε με μεγάλη επιτυχία. Τόσο μεγάλη που σκόραρε 44 πόντους σε ένα ημίχρονο, την ώρα που ο Ολυμπιακός έφτασε με κόπο, ιδρώτα και δίχως προσανατολισμό τους 28.

Μάικ Ουίλκινσον, Τζερεμάια Μάσεϊ και Δημήτρης Τσαλδάρης ήταν οι βασικοί εκφραστές της επίθεσης του Άρη, ενώ στην άμυνα η δουλειά ήταν απολύτως ομαδική. Ήταν ελάχιστα τα σουτ που εκτέλεσαν οι ερυθρόλευκοι όντες ελεύθεροι ή έστω με τον αμυντικό σε μια σχετική απόσταση. Οι βοήθειες, οι καλές αντιμετωπίσεις στα πικ εντ ρολ του Ολυμπιακού και η έξη του Άρη στα επιθετικά ριμπάουντ έβγαλε τον Ολυμπιακό εκτός πλάνων και τον Πίνι Γκερσόν εκτός... συστήματος.

Ο Ισραηλινός έκανε αλλαγές με ρυθμό που δεν μπορούσες καν να τον παρακολουθήσεις και σε κανένα σημείο του αγώνα ο Ολυμπιακός δεν κράτησε ένα σχήμα, για να στηριχθεί σε αυτό. Με τις συνεχείς αλλαγές του Γκέρσον μάλλον "εκνεύρισε" και τους παίκτες της ομάδας του με τον Χρήστο Χαρίση να τού λέει κάποια στιγμή "άσε με να παίξω λίγο...".

Ο Άρης πήρε διαφορά από νωρίς (18-9) και ο Ολυμπιακός άρχισε να τρέχει, αλλά να μην φτάνει. Αντιθέτως, όσο οι ερυθρόλευκοι έχαναν την ψυχραιμία τους στην επίθεση, τόσο πιο εύκολο γινόταν το έργο του Άρη που ανέβαζε διαρκώς τη διαφορά, για να τη φτάσει στους 19 πόντους και τελικά να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 44-28, παρά τις όποιες προσπάθειες του Σκούνι Πεν.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έδειξε ότι... ζει. Η άμυνά του βελτιώθηκε, ο Άρης έχασε ορισμένες επιθέσεις και μαζί "κομμάτια" από την αυτοπεποίθησή του και ο Πεν με τον Παπαμακάριο σήκωσαν το βάρος στην επίθεση, ενώ ο Μπάρλος έδινε σκληρές μάχες στην άμυνα και κυνηγούσε τα επιθετικά ριμπάουντ, προσφέροντας δεύτερες ευκαιρίες στην ομάδα του.

Η διαφορά έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους (49-42), αλλά ο Άρης ανέπνευσε με τρίποντο του Μάσεϊ. Ήταν πολύ σημαντικό το συγκεκριμένο σουτ, το οποίο ακολούθησε ακόμη ένα του Τσαλδάρη όταν ο Ολυμπιακός ήταν και πάλι στους κάτω από τους δέκα πόντους. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά τα αντισώματα και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 62-48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε δύο όψεις. Η μία ήταν αυτή, που ο Άρης προσπάθησε να καθαρίσει το παιχνίδι και όταν στο 33' ο Ηλιάδης με τρίποντο διαμόρφωσε το 68-51 φάνηκε ότι το είχε πετύχει. Όμως, ο Ολυμπιακος προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα. Η άμυνά του σκλήρυνε, ο Άρης δεν κατάφερε να βρει λύσεις και ο Γκέρσον θυμήθηκε τον Ματσιγιάουσκας που ήταν από το πρώτο ημίχρονο καθηλωμένος στον πάγκο.

Ο Λιθουανός βρήκε δύο φορές στόχο από τη γραμμή του τριπόντου και η διαφορά κατέβηκε ύστερα από ώρα κάτω από τους δέκα πόντους. Ωστόσο, ο χρόνος που απέμενε δεν ήταν ιδιαίτερα πολύς και ο Άρης μπορούσε με απλό ψύχραιμο τρόπο να κρατήσει τη νίκη στα χέρια του, όπως και έκανε.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 44-28, 62-48, 81-71

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 2, Σιγάλας, Τσαλδάρης 14 (2), Σεραπίνας 7, Παντελιάδης 5 (1), Καλαϊτζής 3 (1), Ηλιάδης 15 (1), Ουιλκινσον 15, Μάσεϊ 20 (1), Γιαννουλής.

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 18 (2), Παπαμακάριος 8 (2), Άκερ 3, Ματσιγιάουσκας 13 (3), Ζίζιτς 9, Μπουρούσης 5, Ντόμερκαντ, Χαρίσης 9 (1), Μπάρλος 2, Βασιλόπουλος, Στακ 4.

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Δίποντο Άρης Μάσεϊ
2' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (4-0)
Ο Άρης έχει ξεκινήσει με πιεστική άμυνα και έχει μπλοκάρει τον Ολυμπιακο. Ο Γκέρσον κάλεσε νωρίς τάιμ άουτ.
3' Τρίποντο Ολυμπιακός Πεν (4-3)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Ζιζιτς (4-5)
5' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (8-7)
5' Δίποντο Άρης Σεραπίνας (12-7)
Έξι λαθη έχει ο Ολυμπιακός...
7' Καλάθι και φάουλ Άρης Ηλιάδης (15-7)
Ο Αρης τρέχει ένα 9-0 σερί με τον Ολυμπιακο να έχει φτάσει τα οκτώ λάθη.
9' Τρίποντο Άρης Παντελιαδης (21-11)
9' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (23-11)
10' Λήξη 1ης περιόδου 23-13
Ο Άρης με πολύ πιεστική άμυνα ανάγκασε τον Ολυμπιακό να κάνει 9 λάθη και με πολλούς αιφνιδιασμούς κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 12 πόντους (23-11). Από τον Ολυμπιακό μόνο ο Πεν σώζει τα προσχήματα.
11' Δίποντο Άρης Ηλιαδης (27-13)
11' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιαουσκας (27-16)
14' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (31-17)
15' Δύο βολές Άρης Ουίλκινσον (33-17)
16' Δίποντο Μάσεϊ (35-17)
Ο Ολυμπιακός πραγματικά σε κάνει να απορείς με το πώς παίζει στην επίθεση. Ο Άρης έχει κυριαρχήσει κατά κράτος...
18' Τρίποντο Άρης Τσαλδαρης (40-23)
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (44-28)
20' Λήξη ημιχρόνου 44-28
21' Δίποντο Μάσεϊ (46-28)
22' Δίποντο Ολυμπιακός Πεν (47-32)
23' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Άκερ (47-34)
24' Τρίποντο Ολυμπιακός Πεν (47-37)
Σημάδια ανάκαμψης ή αναλαμπές;
24' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (49-37)
25' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (49-40)
25' Δύο βολές Ολυμπιακός Ζίζιτς (49-42)
26' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (52-42)
26' Δύο βολές Ολυμπιακός Ζίζιτς (52-44)
27' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης (55-44)
28' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (57-46)
30' Λήξη 3ης περιόδου 62-48
Ο Ολυμπιακός μείωσε και στους εννιά πόντους, αλλά ο Άρης αντιστάθηκε και η διαφορά παρέμεινε σε ασφαλή για αυτόν επίπεδα.
31' Τρίποντο Άρης Καλαϊτζής (65-49)
33' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης (68-51)
35' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας
Σκοράρει από τη γωνία
36' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης
Κλέβει τη μπάλα και σκοραρει
38' Κλέψιμο Άρης Mάσεϊ
39' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (75-64)
Πολύ κοντά στη νίκη πλέον ο Άρης, που είναι στο +11
39' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (76-66)
39' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (78-66)
39' Δύο βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (78-68)
40' Τρίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (79-71)
40' Λήξη αγώνα 81-71
Μεγάλη νίκη για τον Άρη στον πολύ κρίσιμο τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ. Οι "κίτρινοι" κυριάρχησαν από το ξεκίνημα, έκαναν το 2-1 στις νίκες και πλέον χρειάζονται μία νίκη στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια για να περάσουν στον τελικό