ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Άρης-Παναθηναϊκός: 53-66

Μπατίστ-Τσαρτσαρής-Αγαδάκος

Ο ΠAO πέρασε νικηφόρα από το Αλεξάνδρειο (66-53) και απέχει μια νίκη από την πρόκριση στον τελικό

Παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν χωρίς τον καλύτερο αμυντικό τους, Δημήτρη Διαμαντίδη, οι "πράσινοι" έπαιξαν ιδανική άμυνα κι εκτός από τους Κλαρκ και Ράιτ περιόρισαν τους υπόλοιπους αθλητές του Άρη αναγκάζοντάς τους σε 17 λάθη (όσα είχε και η ομάδα του Ομπράντοβιτς).
Στον επιθετικό τομέα οι Γιασικεβίτσιους, Σπανούλης και Μπατίστ είχαν διψήφιους αριθμούς πόντων αλλά το θετικό για τον Ομπράντοβιτς ήταν ότι σε αρκετά σημεία του αγώνα πήρε σκορ από αρκετούς παίκτες που κράτησαν την ομάδα του μπροστά και την οδήγησαν στο 2-0.

Το ξεκίνημα του ματς ήταν ισορροπημένο και ο ρυθμός κύλησε όπως θα ήθελε ο Άρης αφού οι "πράσινοι" δεν βρήκαν το δρόμο προς το καλάθι έξω από τα 6.25, παρότι είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα.

Το τρίποντο του Κλαρκ που είχε αρχίσει και πάλι ζεστός το ματς, έδωσε για πρώτη φορά την πρωτοπορία (12-11) στον Άρη με 2' να απομένουν για το τέλος της περιόδου. Με τους "κίτρινους" να διαμαρτύρονται για αντιαθλητικό φάουλ από τον Πέκοβιτς που δεν δόθηκε και τον Φώτση να δίνει λύσεις το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε ισόπαλο 14-14.

Το "πράσινο" ξέσπασμα
Η είσοδος του Γιασικεβίτσιους άλλαξε τις ισορροπίες στη δεύτερη περίοδο, αφού ο Λιθουανός ήταν αλάνθαστος τόσο στα σουτ που επιχείρησε όσο και στην οργάνωση του παιχνιδιού. Ότι ξεκίνησε ο έμπειρος πλέι μέικερ, συνέχισε ο Πέκοβιτς που ήταν κυρίαρχος σε άμυνα και επίθεση, οδηγώντας την ομάδα του σε σερί 0-10 (19-28 με τον Σπανούλη).

Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε σε διψήφιο νούμερο (21-31) με γκολ-φάουλ του Φώτση, οι "κίτρινοι" μείωσαν προς στιγμή με τους Τσαλδάρη και Μπετς αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ 26-36 υπέρ του Παναθηναϊκού (με καλάθι του Σπανούλη).

Πλησίασε αλλά δεν άντεξε
Έχοντας τον Κλαρκ και πάλι σε ρόλο στυλοβάτη ο Άρης διατηρούσε τη διαφορά σε επίπεδο 6-7 πόντων, με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζει κατά διαστήματα προβλήματα στην επίθεση όπου ο Νίκολας δεν μπορούσε να σκοράρει σε αρκετά ελεύθερα σουτ. Αυτό εκμεταλλεύθηκε ο Μπρέισι Ράιτ που με συνεχόμενους πόντους έριξε το "πράσινο" προβάδισμα στους 2 (46-48) ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου.

Σε εκείνο το σημείο όμως οι Θεσσαλονικείς χάλασαν τον καλό ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να κάνουν οι Πρωταθλητές Ευρώπης δικό τους σερί 0-7 μέσα σε ένα λεπτό με τους Περπέρογλου, Μπατίστ και Σπανούλη να διαμορφώνουν το 46-53.

Τραγικό μπάσκετ και 2-0 ο Παναθηναϊκός
Oι δύο ομάδες είχαν τραγικές επιλογές στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, γεγονός που ευνόησε τον Παναθηναϊκό ο οποίος ήταν μπροστά στο σκορ. Ο Άρης με τα πολλά λάθη που έκανε, επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να διατηρήσουν ως το τέλος το προβάδισμα.

Κάποιες προσπάθειες των Τσαλδάρη και Ράιτ δεν ήταν αρκετές για να γυρίσουν το ματς και αυτό είχε ως συνέπεια οι "πράσινοι" να φύγουν με την πολύτιμη νίκη (53-66) που τους φένρει μία... ανάσα από τον τελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 26-36, 46-53, 53-66

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 21 (3), Ράιτ 12 (1), Τσαλδάρης 6, Μπετς 5, Νέλσον 7 (1), Αργυρόπουλος, Ηλιάδης, Γκαβέλ, Αγαδάκος, Μπάρλος 2

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Γιασικεβίτσιους 14 (2), Κέτσμαν 3 (1), Σπανούλης 12 (1), Περπέρογλου 2, Μπατίστ 10, Φώτσης 7, Χατζηβρέττας, Νίκολας 7 (1), Τσαρτσαρής 3 (1), Πέκοβιτς 8

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ομπράντοβιτς: " Μας έδωσε ώθηση η άμυνα"
Απόλυτα ικανοποιημένος από την αμυντική προσπάθεια των παικτών του έμεινε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς που ξεκαθάρισε ότι η θέση του Άρη είναι στην Ευρωλίγκα.

"Ήταν ακόμα ένα δύσκολο ματς όπως και το πρώτο. Είμαι ικανοποιημένος από την άμυνά μας ενώ ακόμα ένα στοιχείο του αγώνα είναι ότι είχαμε πολλά λάθη και οι δύο, γεγονός που δείχνει νευρικότητα. Ειδικά εμείς, σε καταστάσεις όπου είχαμε πλεονέκτημα. Η άμυνα μας έδωσε την ώθηση για να μπορέσουμε να κερδίσουμε. Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι, είμαστε 2-0 μπροστά αλλά χρειαζόμαστε ακόμα μία νίκη".

Αναφερόμενος στον Άρη, παραδέχθηκε: " Ο κόσμος του είναι εκπληκτικός και το μόνο που μπορώ να πω είναι συγχαρητήρια. Όσον αφορά στην ομάδα έχει μεγάλη ιστορία και πιστεύω ότι αξίζει να είναι στην Ευρωλίγκα. Εκεί ανήκει".

Από την πλευρά του ο Βασίλης Σπανούλης που απόψε ήταν εκ των κορυφαίων του Παναθηναϊκού, τόνισε: " Επανήλθαμε στον ρυθμό μας μετά τον θρίαμβο στο Βερολίνο, παίξαμε καταπληκτική άμυνα και ακολουθήσαμε το πλάνο μας απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως ο Άρης".

"Διορθώσαμε κάποια πράγματα, επιβάλαμε τον ρυθμό μας, κάναμε το 2-0 και θέλουμε ακόμα μία νίκη για να πάμε στον τελικό. Οι προπονητές θα μας δείξουν τι πρέπει να κάνουμε και θα πάμε για το 3-0

".

Ματσόν: " Σαν τελικός το επόμενο ματς"
Το εγκώμιο των παικτών του έπλεξε ο Αντρέα Ματσόν που στάθηκε στην πνευματική δύναμη του Παναθηναϊκού ο οποίος είχε τις λύσεις όποτε ο Άρης πλησίαζε στο σκορ.

" Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους παίκτες και τον κόσμο για την προσπάθειά τους. Αντιμετωπίσαμε μία ομάδα με τόση πολλή πνευματική δύναμη και όποτε πλησιάζαμε είχε καλή αντίδραση. Τους οδηγήσαμε σε 17 λάθη, οπότε αμυντικά δεν έχω παράπονο. Σίγουρα δεν ήμασταν έτοιμοι να δημιουργήσουμε έξτρα φάσεις".

"Είχαμε ένα ελεύθερο τρίποντο με τον Κλαρκ στο οποίο αστόχησε και μία μακρινή πάσα που έκανε ο Κίκι στον Νέλσον ο οποίος την έχασε. Εκεί θα μπορούσαμε να μπούμε και πάλι στο ματς αλλά δεν τα καταφέραμε με 3 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Παλέψαμε ως το τέλος και σήμερα είπα στους παίκτες ότι η διαφορά μας ήταν τα λάθη και κάποια χαμένα σουτ".

"Συγχαρητήρια στους παίκτες που πάλεψαν για ακόμα μία φορά ως το τέλος, απέναντι στην καλύτερη ομάδα της Ευρώπης και μας έφεραν στην τρίτη θέση της κανονικής περιόδου. Πιστεύω ότι πρέπει να ανασυνταχθούμε, να παλέψουμε στον τρίτο ημιτελικό σαν να ήταν τελικός και να μην σκεφτούμε από τώρα τον μικρό τελικό

".

Στη συνέχεια έστειλε και το μήνυμά του στον κόσμο: " Αν χάσουμε στο ματς του Σαββάτου, στόχος μας θα είναι να έχουμε κόσμο όπως σήμερα γιατί αυτός θα είναι ο μόνος τρόπος να ανεβάσουμε ένα επίπεδο την ομάδα".

Για τα πολλά λάθη στα οποία υπέπεσε η ομάδα του, ο Ιταλός τεχνικός εξήγησε: " Βασικά είχαμε τον ίδιο αριθμό λαθών 17-17. Ας δούμε και τα θετικά στοιχεία, ότι αναγκάσαμε την καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη να κάνει 17 λάθη, αλλά όπως είπε κι ο Ομπράντοβιτς, μας ανάγκασαν κι αυτοί στα ίδια με την καλή τους άμυνα".

Τέλος, ο Μπρέισι Ράιτ δήλωσε: " Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μία εξαιρετική ομάδα. Καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια, αλλά για δεύτερη φορά δεν φτάσαμε στο ζητούμενο που ήταν η νίκη".

"Στο πρώτο ματς σουτάραμε πολύ καλά αλλά στο μπάσκετ δεν μπορείς να το κάνεις αυτό πάντα. Το θέμα είναι να παίξουμε δυνατά κι έξυπνα και στο τρίτο ματς ακόμα και σε περίπτωση που δεν βρεθούμε σε καλή μέρα όσον αφορά στα ποσοστά ευστοχίας

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Mπατίστ (0-2)
1' Δίποντο Άρης Μπετς (2-2)
2' Τρίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (2-5)
3' Δίποντο Άρης Μπάρλος (4-5)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (4-7)
4' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (6-7)
5' Τρίποντο Άρης Κλαρκ
6' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπατίστ
7' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (9-11)
8' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (12-11)
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Φώτσης (12-13)
9' Δίποντο Άρης Κλαρκ (14-14)
10' Λήξη 1ης περιόδου 14-14
Η μάχη Κλαρκ-Μπατίστ καλά κρατεί και το παιχνίδι πάει στον χαμηλό ρυθμό του Άρη. Οι άνθρωποι των "κίτρινων" διαμαρτυρήθηκαν έντονα για αντιαθλητικό του Πέκοβιτς στον Κλαρκ που δεν δόθηκε
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (14-16)
12' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Ο Άρης έχει κολλήσει επιθετικά και οι Νέλσον-Ράιτ δεν δίνουν λύσεις τη στιγμή που ο Κλαρκ παίρνει ανάσες στον πάγκο
13' Τρίποντο Άρης Νέλσον (17-16)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (17-18)
14' Δίποντο Άρης Κλαρκ (19-18)
14' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (19-21)
15' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (19-24)
16' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (19-26)
Ο Μαυροβούνιος κόβει αρχικά τον Ράιτ και στη συνέχεια κάνει το 19-26 για να ανέβει το σερί 0-8
17' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (19-28)
17' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
17' Δίποντο Άρης Κλαρκ (21-28)
Σπάει το σερί του Παναθηναϊκού ο Αμερικάνος
17' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Φώτσης (21-31)
18' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (24-31)
19' Τρίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (24-34)
19' Δύο βολές Άρης Μπετς (26-34)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (26-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 26-36
Στο +10 ο Παναθηναϊκός που έχει τον έλεγχο του αγώνα και όπως φαίνεται βαδίζει σταθερά προς το 2-0
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Παναθηναϊκός Πέκοβιτς (26-38)
21' Δίποντο Άρης Ράιτ (28-38)
22' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (31-38)
22' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (31-40)
22' Δίποντο Άρης Νέλσον (33-40)
23' Τρίποντο Άρης Ράιτ (36-41)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Κέτσμαν (36-44)
25' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (36-46)
26' Καλάθι και φάουλ Άρης Κλαρκ (39-46)
26' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Νίκολας (39-48)
27' Καλάθι και φάουλ Άρης Κλαρκ (42-48)
28' Δύο βολές Άρης Ράιτ (44-48)
29' Δίποντο Άρης Ράιτ (46-48)
Ο Αμερικάνος παίρνει τον Άρη από το χέρι και μειώνει στο καλάθι
29' Τρίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (46-51)
30' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Μπατίστ (46-53)
30' Τρίποντο Παναθηναϊκός Περπέρογλου (46-55)
30' Λήξη 3ης περιόδου 46-55
Ο Άρης πλησίασε ως τους 2 (46-48) αλλά το "τριφύλλι" βρίσκοντας περισσότερες λύσεις έκανε σερί 0-7 ως το τέλος του δεκαλέπτου
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (46-57)
34' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Κακό μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο
34' Δίποντο Άρης Νέλσον (48-57)
36' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (48-59)
37' Δίποντο Άρης Ράιτ (50-59)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπατίστ (51-61)
38' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
Με 2' να απομένουν και την ομάδα του στο -10 ο Ιταλός δίνει εντολές
38' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (53-61)
39' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Γιασικεβίτσιους (53-63)
40' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σπανούλης (53-66)
40' Λήξη αγώνα 53-66
Κάνει το 2-0 ο Παναθηναϊκός που χρειάζεται ακόμα μία νίκη το Σάββατο στο ΟΑΚΑ για να προκριθεί στον τελικό των πλέι οφ