ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Άρης-Πανιώνιος: 75-74

Ράιτ

Μία βολή του Μπετς 0.2'' πριν τη λήξη έδωσε στον Άρη τη νίκη με 75-74 επί του Πανιωνίου και έκανε το 1-0

Έχοντας τον Άαρον Μάιλς αλλά και τον Γιάννη Γιαννούλη σε εξαιρετική μέρα οι "κυανέρυθροι" έφτασαν μία ανάσα από τη νίκη αφού είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Τα πράγματα άλλαξαν όμως στα τελευταία δευτερόλεπτα όταν ο Μίτσοβ έκανε λάθος πάσα και ο Ράιτ έκλεψε.
Παρότι ο Κλαρκ αστόχησε στο τρίποντο, ο Μπετς ήταν εκεί ως άλλος... Καμπούρης και αρπάζοντας το επιθετικό ριμπάουντ κατάφερε να δώσει έστω και ευστοχώντας στη δεύτερη βολή τη σπουδαία νίκη στον Άρη που την Τρίτη θα πάει στο Ελληνικό για να "καθαρίσει" τη σειρά.

Όσο για τους διακριθέντες από πλευράς γηπεδούχων, ο Κίκι Κλαρκ (με 22 πόντους) αλλά και ο Άντριου Μπετς (που στήριξε στα δύσκολα) ξεχώρισαν, ενώ ο Ράιτ ξεκίνησε καλά αλλά στη συνέχεια σίγησε.

Το πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Ο Ράιτ ήταν αυτός που οδήγησε τον Άρη ενώ ο πρώην "κίτρινος" Ράιτσεβιτς έκανε τη ζημιά στους Θεσσαλονικείς. Οι "κυανέρυθροι" με τον Ντικούδη να σκοράρει για 3 έφτασε για πρώτη φορά στο +5 (7-12) στο πεντάλεπτο. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 8-1 του οποίου κύριος υπαίτιος ήταν ο Κλαρκ που έδωσε ξανά την πρωτοπορία στον Άρη με 15-13.

Οι παίκτες του Πανιωνίου δεν πανικοβλήθηκαν και με προσωπικές ενέργειες του Ζορόσκι επανήλθαν μπροστά στο σκορ με 15-17 πριν ο Μάιλς φέρει εκ νέου την ομάδα του στο +4. Μετά από αρκετή ώρα ο Ράιτ σκόραρε στη συνέχεια και με ακόμα μία βολή διαμορφώθηκε το 18-19 του δεκαλέπτου.

Ο απόλυτος έλεγχος στον Πανιώνιο
Το ξεκίνημα του Πανιωνίου στη δεύτερη περίοδο ήταν βγαλμένο από τα πιο... ευχάριστα όνειρα του Τριφούνοβιτς. Με τον Ζορόσκι να οργανώνει και να σκοράρει και τον Γιαννούλης να παίζει έξυπνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 2-10 και πέρασαν με 9 (20-29). Σε εκείνο το σημείο και δια χειρός Ηλιάδη ξεκίνησε η "κίτρινη" αντεπίθεση που με καλάθι του Κλαρκ μείωσε ως τους 3 (26-29) πριν ο Γιαννούλης δώσει ακόμα μία λύση.

Ο έλεγχος του ματς παρέμεινε στα "χέρια" του Πανιωνίου που με τον Μάιλς να πρωταγωνιστεί, ανέβασε για ακόμα μία φορά το προβάδισμά του στους 8 (30-38) ενώ νωρίτερα είχε προκληθεί ένταση με την τεχνική ποινή που χρέωσε τον Ηλιάδη ο Βορεάδης.

Οι Μπετς και Νέλσον έδωσαν λύσεις αλλά ήταν φανερό ότι ο Άρης είχε πρόβλημα τόσο επιθετικα όπου βασιζόταν σε ατομικές ενέργειες όσο και στην άμυνα την οποία είχαν βρει τρόπους να διασπάσουν οι αθλητές του Τριφούνοβιτς, όπως φανέρωσε το 35-44 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο και διαμορφώθηκε από λέι απ του Μάιλς στο... μηδέν.

Ξανά στο ματς ο Άρης
Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Άρη παρουσίασαν μεταμορφωμένο πρόσωπο σε σχέση με το διάστημα που είχε προηγηθεί. Ο Αντρέα Ματσόν έβλεπε να τηρούνται όσα είχε πει στα αποδυτήρια κατά τη διάρκεια της ανάπαυλας και παρά το γεγονός ότι ο Ντικούδης έδωσε για πρώτη (και μοναδική φορά) διψήφια διαφορά στην ομάδα του, τα πράγματα άλλαξαν άμεσα.

Το σερί των "κίτρινων" ήταν της τάξεως του 9-0 και το 35-46 έγινε σε 3 λεπτά 44-46 αναγκάζοντας τον Τριφούνοβιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το ματς έγινε και πάλι ντέρμπι αλλά ο Πανιώνιος κρατούσε το προβάδισμα γερά αφού οι Ντικούδης και Μάιλς απαντούσαν στους περιφερειακούς του Άρη (Κλαρκ και Αργυρόπουλο) που προσπαθούσαν να ισοφαρίσουν. Τελικά αυτός που το κατάφερε ήταν ο Μπρέισι Ράιτ που με τρίποντο έκανε το 58-58 με 1' να απομένει για τη λήξη του δεκαλέπτου. Ο Ντικούδης απάντησε με γκολ-φάουλ αλλά ο Κλαρκ με εύστοχο σουτ έξω από τα 6.25 διαμόρφωσε το 61-61 με το οποίο έληξε η περίοδος.

Aργύρης... Μπετς και 1-0 για τον Άρη
Στην ψυχραιμία των παικτών του Άρη σε κρίσιμα σημεία κρίθηκε τελικά η αναμέτρηση που στην τελευταία περίοδο απέκτησε ακόμα πιο άγρια ομορφιά. Οι ψηλοί του Πανιωνίου αποτέλεσαν την πιο αξιόπιστη λύση για τον Τριφούνοβιτς που είδε τους πολύπειρους Ντικούδη-Γιαννούλη να κρατούν την ομάδα τους μπροστά στο σκορ παρά τις προσπάθειες του Κλαρκ και του Μπάρλου ο οποίος έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στον Άρη 2' μετά την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου (64-63).

O Κλαρκ ήταν αυτός που με 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 69-67 για τους Θεσσαλονικείς που σε εκείνο το σημείο έδειξαν να χάνουν τη συγκέντρωσή τους. Οι Ράιτ και Κλαρκ απώλεσαν δύο φορές την κατοχή της μπάλας και οι Καλαμπόκης-Μάιλς το εκμεταλλεύθηκαν με αποτέλεσμα οι "κυανέρυθροι" να πραγματοποιήσουν ένα επιμέρους 0-4 και να προσπεράσουν με 69-71.

Ακολούθησε το κρισιμότατο επιθετικό ριμπάουντ του Νέλσον και η ασίστ του στον Γκαβέλ που σκόραρε για 3 (72-71 με 1' και 58'' για τη λήξη) αλλά απάντησε με καλάθι και φάουλ ο Μάιλς (72-74). Από εκεί και πέρα μίλησαν οι ψηλοί του Άρη. Ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Νέλσον έβαλε μία βολή και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ο Μπετς σημείωσε ακόμα μία για να ισοφαριστεί το σκορ 74-74.

Με 31'' να απομένουν για το τέλος οι παίκτες του Πανιωνίου "αυτοκτόνησαν" αφού ο Μίτσοβ με απρόσεκτη πάσα προς τον Καλαμπόκη επέτρεψε στον Ράιτ να κλέψει και να πασάρει στον Κλαρκ που είχε 18 δευτερόλεπτα στη διάθεσή του για να εκδηλώσει επίθεση. Στα 6 δευτερόλεπτα σούταρε για τρεις, βρήκε σίδερο αλλά ο Μπετς πιο ψηλά απ' όλους "άρπαξε" το ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ από τον Ντικούδη με 0.2'' να απομένουν. Παρότι αστόχησε στην πρώτη βολή, είχε την ψυχολογία για να ευστοχήσει στη δεύτερη και κρισιμότερη με αποτέλεσμα να διαμορφώσει το τελικό 75-74 που έδωσε στον Άρη το προβάδισμα στη σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 35-44, 61-61, 75-74

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ματσόν): Κλαρκ 22 (2), Ράιτ 10 (2), Τσαλδάρης, Μπετς 15, Νέλσον 5, Αργυρόπουλος 4, Ηλιάδης 6, Γκαβέλ 3 (1), Αγαδάκος 2, Μπάρλος 8 (2)

Πανιώνιος (Τριφούνοβιτς): Ξανθόπουλος, Μιτσόβ 1, Ζορόσκι 14 (1), Γεωργαλής, Ντικούδης 13 (1), Καλαμπόκης 9 (1), Μάιλς 19, Ράιτσεβιτς 9 (1), Κένταλ, Γιαννούλης 9

Για τα αναλυτικά στατισιτικά του αγώνα πατήστε εδώ .

Ματσόν: " Όπως στο ΝΒΑ"
Ο Αντρέα Ματσόν δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: " Το πρώτο ματς είναι δύσκολο, ακόμα και αν είσαι στο ΝΒΑ. Οι Μπόστον Σέλτικς έχασαν από τους Σικάγο Μπουλς. Το ίδιο και οι Χίμκι, Ντιναμό, δύο ρωσικές υπερδυνάμεις. Πιστεύω ότι πρέπει αυτή η σειρά να πάει στα πέντε ματς, γιατί τότε η πραγματικά καλύτερη ομάδα θα περάσει σ' αυτήν τη φάση".

"Το Μαρούσι έχανε από τον Πανελλήνιο και κέρδισε στο τέλος. Δε θα ήθελα να μιλήσω τεχνικά. Υπάρχουν δύο λέξεις. Η μία είναι να είσαι τυχερός και η άλλη να πιστεύεις σε κάτι. Τυχερός μπορεί να είσαι όταν βάζεις τρίποντο με ταμπλό και η πίστη αντικατοπτρίζεται στο επιθετικό ριμπάουντ του Νέλσον και το τελευταίο του Μπετς. Αυτό δείχνει ότι η ομάδα μας πίστευε ότι μπορεί να κερδίσει το ματς και προσπαθούσε γι’ αυτό μέχρι την κόρνα της λήξης

".

Από την πλευρά του ο Αλεξάνταρ Τριφούνοβιτς τόνισε: " Συγχαρητήρια στον Αρη για τη νίκη και στους παίκτες μου για την προσπάθεια. Έπαιξαν δύο δυνατές ομάδες με τους ίδιους στόχους, κι έγινε μεγάλο παιχνίδι. Δε θέλω να μιλήσω στους παίκτες μου για το τι συνέβη, μ’ αυτό θα ασχοληθώ αύριο. Είδατε το ματς και το πώς κρίθηκε, στις λεπτομέρειες".

"Στα πλέι οφ πρέπει να ξεχνάς το ματς και να επικεντρώνεσαι στο επόμενο. Ευελπιστώ ότι θα κερδίσουμε στο Ελληνικό και θα επιστρέψουμε το επόμενο Σάββατο. Αυτό είναι το μπάσκετ, οι δύο ομάδες έχουν εμπειρίες Ευρωλίγκας και το επίπεδοείναι υψηλό. Σε τέτοιο επίπεδο μπορεί να χαθούν διαφορές 15 και 20 πόντων. Μέχρι εκείνο το σημείο ήμασταν καλύτεροι στη διάρκεια βελτιώθηκε ο Αρης και η διαφορά έπεσε

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Τρίποντο Πανιώνιος Ράιτσεβιτς
3' Τρίποντο Άρης Ράιτ (7-5)
4' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Ράιτσεβιτς (7-7)
5' Δίποντο Πανιώνιος Ράιτσεβιτς (7-9)
5' Τρίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (7-12)
Προβάδισμα 5 πόντων για τον Πανιώνιο που συνεχίζει να "πυροβολεί"
6' Δίποντο Άρης Ράιτ (9-12)
Σε καλή μέρα ο Αμερικάνος που δίνει λύσεις
8' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (13-13)
8' Δίποντο Άρης Κλαρκ (15-13)
9' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (15-15)
9' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (15-17)
9' Δίποντο Πανιώνιος Μάιλς (15-19)
10' Δίποντο Άρης Ράιτ (17-19)
10' Λήξη 1ης περιόδου 18-19
Μεγάλο ντέρμπι στο Αλεξάνδρειο όπου ο Πανιώνιος προηγείται με έναν πόντο
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Γιαννούλης (18-22)
12' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (20-24)
14' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (20-29)
15' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (22-29)
15' Δίποντο Άρης Μπετς (24-29)
16' Δίποντο Άρης Κλαρκ (26-29)
16' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (26-31)
17' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Μάιλς (28-33)
18' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (30-35)
18' Τεχνική ποινή Άρης Ηλιάδης
18' Δύο βολές Πανιώνιος Μάιλς (30-33)
18' Τρίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (30-38)
19' Δύο βολές Άρης Νέλσον (32-38)
19' Δίποντο Άρης Μπετς (34-39)
19' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Τριφούνοβιτς
20' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (34-41)
20' Δίποντο Πανιώνιος Μάιλς (35-44)
20' Λήξη ημιχρόνου 35-44
Στο -9 ο Άρης που έχει δεχθεί τον απόλυτο αιφνιδιασμό στο πρώτο ημίχρονο από τον διαβασμένο Πανιώνιο του Τριφούνοβιτς που έχει βρει τον τρόπο να σπάει τη σκληρή άμυνα των γηπεδούχων
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (35-46)
Για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά ο Πανιώνιος
21' Δίποντο Άρης Κλαρκ (37-46)
22' Δίποντο Άρης Νέλσον (39-46)
22' Δίποντο Άρης Μπετς (41-46)
23' Τρίποντο Άρης Μπάρλος (44-46)
23' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Τριφούνοβιτς
Επιτέλους παίζει μπάσκετ ο Άρης που μειώνει στους 2 με σερί 9-0
24' Δίποντο Πανιώνιος Ράιτσεβιτς (44-48)
Σπάει το σερί του Άρη
24' Δίποντο Άρης Μπετς (46-48)
6/6 από τον Άγγλο
25' Δίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (46-50)
25' Δίποντο Πανιώνιος Μάιλς (48-52)
25' Δύο βολές Άρης Αργυρόπουλος (50-52)
26' Δίποντο Πανιώνιος Ντικούδης (50-54)
27' Δίποντο Πανιώνιος Μάιλς (50-56)
28' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (53-56)
28' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (53-58)
29' Δίποντο Άρης Κλαρκ (55-58)
30' Τρίποντο Άρης Ράιτ (58-58)
Μετά από το πρώτο μισό της πρώτης περιόδου ο Άρης ισοφαρίζει για πρώτη φορά
30' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Ντικούδης (58-61)
30' Τρίποντο Άρης Κλαρκ (61-61)
Ο Άρης παρότι δεν έχει καταφέρει ακόμα να πάρει το προβάδισμα, είναι φανερό ότι έχει συνέλθει για τα καλά.
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Πανιώνιος Γιαννούλης (61-63)
32' Τρίποντο Άρης Μπάρλος (64-63)
32' Δίποντο Πανιώνιος Ζορόσκι (64-65)
33' Δύο βολές Πανιώνιος Γιαννούλης (65-67)
Καθοριστικός ο Γιαννούλης που σε κρίσιμα σημεία έχει στηρίξει την ομάδα του
35' Δύο βολές Άρης Κλαρκ (67-67)
36' Δίποντο Άρης Κλαρκ (69-67)
Στους 20 πόντους φτάνει ο Αμερικάνος που δίνει ξανά προβάδισμα στον Άρη
36' Τάιμ-άουτ Πανιώνιος Τριφούνοβιτς
36' Τάιμ-άουτ Άρης Ματσόν
38' Δίποντο Πανιώνιος Καλαμπόκης (69-69)
38' Δίποντο Πανιώνιος Μάιλς (69-71)
Δύο συνεχόμενα λάθη του Άρη επιτρέπουν στον Πανιώνιο να ανακτήσει το προβάδισμα με το εντυπωσιακό κάρφωμα του Αμερικάνου
38' Τρίποντο Άρης Γκαβέλ (72-71)
Κρισιμότατο επιθετικό ριμπάουντ του Νέλσον που πασάρει στον Σλοβάκο
39' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Μάιλς (72-74)
40' Λήξη αγώνα
Μία βολή του Άντριου Μπετς 0.2'' πριν τη λήξη του ματς έδωσε τη σπουδαία νίκη στον Άρη που προηγείται πλέον με 1-0 στη σειρά και έχει το προβάδισμα για την είσοδο στην τετράδα