X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ

Άρης-Πανιώνιος: 84-82

Ο πρώτος μικρός τελικός αποδείχτηκε... μεγάλος κι ο ''τρίποντος'' Άρης (84-82 τον Πανιώνιο) έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα

Οι "κίτρινοι" με σημείο κλειδί τα 11/21 τρίποντα και τους Ηλιάδη, Καστλ, Σκέιλς να βάζουν μεγάλα σουτ ανέτρεψαν την εις βάρους τους διαφορά και έκαμψαν στο φινάλε την αντίσταση των "κυανέρυθρων", σε ένα ματς με άγρια ομορφιά.
Η απουσία του Τζερεμάια Μάσεϊ καλύφθηκε από τον οίστρο των περιφερειακών, που με "μεγάλα" σουτ... έκοψαν τα πόδια του αντιπάλου, που φανηκε να ελέγχει το παιχνίδι.

Μες στο καλάθι

"Χτυπώντας" μες στο καλάθι κυρίως με τον Μάικ Ουίλκινσον ο Άρης κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του στο ξεκίνημα του αγώνα. Τα σουτ του Κένεντι Ουίνστον ήταν αυτά που κράτησαν αρχικά τον Πανιώνιο κοντά στο σκορ (10-12 στο 5'), ωστόσο η καλή άμυνα των γηπεδούχων έκανε τη διαφορά.

Ο Παντελιάδης... κούρασε τον Αρσλάν που μπήκε ως αλλαγή, ενώ ο Τσαλδάρης με 5 πόντους έδωσε την ώθηση για να γίνει το 21-15 του ημιχρόνου, την ώρα που ο Ντράγκαν Ντόιτσιν είχε αποχωρήσει στα πρώτα 79'' με δύο γρήγορα φάουλ.

Στο ρυθμό του Πανιωνίου

Σιγά σιγά οι "κυανέρυθροι" επέβαλαν το δικό τους τέμπο. Από τη μια "τιμώρησαν" τις επιπόλαιες επιλογές του αντιπάλου (ακόμη και στον αιφνιδιασμό) κι από την άλλη με ένα (!!!) μόλις λάθος στο πρώτο κι αυτό στο 19.52'' έχτισαν μια σημαντική διαφορά.

Ο Ουίνστον συνέχισε να "πυροβολεί", ο Αγγελόπουλος έδωσε πνοή στη θέση "4" κι οι Μιλίκοβιτς-Αρσλάν απείλησαν από την περιφέρεια γράφοντας το 34-44 του ημιχρόνου. Οι "κίτρινοι" που είδαν έναν επιμέρους σερί 12-1 στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου (24-27), έχασαν με 5 φάουλ τον Γιώργο Σιγάλα, εκ των οποίων το τελευταίο ήταν αντιαθλητικό στον Περπέρογλου.

Ο Καστλ πήγε στη γραμμή αλλά με 4/8 βολές δεν κατάφερε να φέρει τον Άρη κοντά στο σκορ, αποτέλεσμα που δεν έφεραν ούτε οι 4 σερί πόντοι του Γιάννη Γιαννούλη μετά το 30-39 του αντιπάλου.

Τρίποντη... επιστροφή

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης κατάφερε μέσα σε ένα λεπτό να "διορθώσει" την κακή εικόνα δύο δεκαλέπτων! Κι ενώ στο 28' ο Πανιώνιος -παρά τα 6 λάθη- προηγήθηκε με 44-52 ελέγχοντας τα ριμπάουντ και βρίσκοντας λύσεις κυρίως μες στη ρακέτα, οι "κίτρινοι" κατάφεραν να πάρουν με τρία συνεχόμενα τρίποντα το προβάδισμα!

Ο Σκέιλς με δύο "βόμβες" (η μια μάλιστα με ταμπλό) κι ο Ηλιάδης έκαναν το 55-52 (σκορ με το οποίο έληξε η περίοδος), "σηκώνοντας" το βάρος από την πλάτη του Μάικ Ουίλκινσον, που είχε κερδίσει τις δικές του μάχες στο προηγούμενο διάστημα. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό το διάστημα ο Άρης χρησιμοποίησε σχήμα με τον Σεραπίνας στο "4".

Φινάλε για γερά νεύρα

Η "γρήγορη" πεντάδα των γηπεδούχων κι η ευστοχία τους από τα 6.25 ήταν τα δύο στοιχεία που του έφεραν μπροστά στο σκορ στα κρίσιμα τελευταία λεπτά. Τα δύο συνεχόμενα τρίποντα των Τσαλδάρη και Καστλ κάνουν το 66-59, αλλά οι Νεοσμυρνιώτες δεν... παρατάνε το ματς.

Με τους Περπέρογλου, Αγγελόπουλο και Ουίνστον απαντούν, πριν βάλει ένα καθοριστικό τρίποντο ο Ηλιάδης και γκολ-φάουλ ο Άλεξ Σκέιλς στα 55'' (76-70). Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς εξελίχθηκε σε... θρίλερ (σ.σ δείτε αναλυτικά την εξέλιξη πόντο-πόντο στα τελευταία λεπτά παρακάτω στην "Εξέλιξη του αγώνα"). Ο Πανιώνιος έκανε φάουλ για να κερδίσει χρόνο, αλλά δύο άστοχες βολές ήταν αρκετές.

Με τρίποντο του Χάτσον γίνεται το 80-79, ενώ στην επόμενη κρίσιμη φάση ο Καστλ πάει στη γραμμή και γράφει με 2/2 το 82-79. Στα 8'' οι "κυανέρυθροι" έκαναν την επαναφορά πρόλαβαν το φάουλ, αλλά ο Κένεντι Ουίνστον πατούσε γραμμή στο σουτ που επιχείρησε κάνοντας το 82-81. Στα 5'' ο Καστλ έβαλε και τις δύο (84-81).

Το ματς κρίθηκε μετά τις βολές του Μίρκο Μιλίκοβιτς στα 3''. Ο Κροάτης γκαρντ έβαλε την πρώτη κι αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη. Οι διαιτητές, όμως, έδειξαν πλάγια κι η μπάλα -πριν τη διεκδίκηση του ριμπάουντ- πήγε στον Άρη, που εξάντλησε το χρόνο και έκανε το 1-0 με 84-82.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 21-15, 34-44, 55-52, 84-82

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 20 (2), Σιγάλας, Τσαλδάρης 10 (2), Σεραπίνας 3 (1), Σκέιλς 16 (4), Καλαϊτζής, Ηλιάδης 11 (2), Ουίλκινσον 11 , Φλέτσερ 1, Παντελιάδης 2, Γιαννούλης 10.

Πανιώνιος (Λούκα Παβίσεβιτς): Καυκής 2, Μιλίκοβιτς 8 (1), Περπέρογλου 14 (2), Ντόιτσιν 2, Χατζής, Αρσλάν 8 (1), Αγγελόπουλος 8, Ουίνστον 24 (2), Ντραγκόϊλοβιτς, Χάτσον 16 (1).

Η εξέλιξη του αγώνα

1' Έναρξη 1ης περιόδου
Το ματς ξεκινά με τον Μάσεϊ τραυματία
2' Τρίποντο Άρης Σκέιλς
Με τρίποντο κάνει το 3-2. Είχε προηγηθεί καλάθι του Ουίνστον.
3' Τρίποντο Άρης Καστλ
Κάνει το 8-4. Μειώνει ο Περπέρογλου με γκολ-φάουλ. Αποσύρθηκε προηγουμένως ο Ντόιτσιν με 2ο γρήγορο φάουλ.
4' Δίποντο Πανιώνιος Ουίνστον
Φτάνει τους 6 πόντους. Προβάδισμα ο Πανιώνιος (10-11). Προηγήθηκαν 2/2 βολές του Καστλ και φόλοου κάρφωμα του Χάτσον
5' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον
Κρατάει την ομάδα του (12-11).
6' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης
Στο 15-12 το σκορ, μετα και τη 1/2 βολές του Περπέρογλου
7' Φάουλ Πανιώνιος Αγγελόπουλος
Κερδίζει τις βολές (19-15). Σκόραραν πριν οι Γιαννούλης (βολές), Τσαλδάρης και Χάτσον
8' Δύο βολές Άρης Γιαννούλης
Έχει φορτώσει με φάουλ τους ψηλούς του Πανιωνίου. Στο παρκέ κι ο Φλέτσερ. Στο 21-15 το σκορ
9' Σχόλιο
Αστοχες επιλογές από Αρσλάν και Παντελιάδη.
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-15
Ο Άρης κρατά το προβάδισμα (+6), "χτυπώντας" κυρίως μες στο καλάθι. Ο Ουίνστον απειλεί, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν έχουν ρυθμό
11' Δύο βολές Άρης Φλέτσερ
Βάζει 1/2
12' Τρίποντο Πανιώνιος Μίλκοβιτς
Μειώνει από τα 6.25
13' Δίποντο Πανιώνιος Χάτσον
Σκοράρει με κίνηση πίβοτ.
14' Τρίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου
Σερί 12-1 και 24-27
15' Δύο βολές Άρης Καστλ
Φορτώνει με φάουλ τους αντιπάλους και δίνει λύσεις από τη γραμμή (26-27), έστω και με 2/4
16' Τρίποντο Πανιώνιος Ουίνστον
Στο 26-30 το σκορ
17' Αντιαθλητικό φάουλ Άρης Σιγάλας
Κάνει 4ο φάουλ (αντιαθλητικό) στον Περπέρογλου. Το σκορ γινεται 26-33
18' Δύο βολές Πανιώνιος Μιλίκοβιτς
Βάζει δύο εύκολους πόντους. Φάουλ κερδίζει κι ο Καστλ, που συνεχίζει να είναι άστοχος. Κι άλλο τρίποντο από τον Ουίνστον (30-39)
19' Δίποντο Άρης Γιαννούλης
Με 4 πόντους κρατά τον Άρη. Ακολουθεί τρίποντο του Αρσλάν. Η διαφορά στους 10 (34-44)
20' Λήξη 2ης περιόδου 34-44
Ο Πανιώνιος με ένα μόνο λάθος σε ένα ημίχρονο, έχει επιβάλει το ρυθμό του. Προηγείται με 10 πόντους χάρις στους Ουίνστον, Μιλίκοβιτς και Χάτσον!
21' Έναρξη 3ης περιόδου
Χωρίς σκορ ξεκινά το δεύτερο ημίχρονο.
22' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας
Πρώτοι πόντοι μετά από 2.5'
23' Τρίποντο Άρης Σκέιλς
Δεύτερο τρίποντο και το σκορ γίνεται 40-46. Προηγουμένως ο Ντόιτσιν είχε πετύχει τους πρώτους του πόντους
24' Δίποντο Άρης Παντελιάδης
Μειώνει από την επαναφορά σε 42-46. Ο Πανιώνιος "ξεκολλάει" με τις βολές του Ουινστον
25' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Χάτσον
Κάνει το 42-50, χωρις να βάλει όμως τη βολή. Ακολουθεί εύκολο καλάθι από τον Ουίλκινσον
26' Δύο βολές Πανιώνιος Αρσλάν
Με 2/4 από Περπέρογλου και Αρσλάν η διαφορά στο +8 (44-52)
27' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον
Σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ
28' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης
Με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Σκέιλς και Ηλιάδη ο Άρης ισοφαρίζει (52-52)
29' Τρίποντο Άρης Σκέιλς
Κι άλλο τρίποντο. Αυτή τη φορά με ταμπλό! 55-52 το σκορ
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-52
Με τρία σερί τρίποντα ο Άρης "γύρισε" το παιχνίδι από το -8 μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.
31' Δίποντο Άρης Γιαννούλης
Κάνει το 57-52 με δεξί χουκ
32' Δίποντο Πανιώνιος Μιλίκοβιτς
Ανάσα με δύσκολο καλάθι. Συνεχίζει να κερδίζει μάχες ο Ουίλκινσον
33' Δίποντο Πανιώνιος Περπέρογλου
Με φόλοου μειώνει 58-56. Ο Τσαλδάρης μετά από κομπίνα στο άουτ κάνει το 60-56
34' Καλάθι και φάουλ Πανιώνιος Αγγελόπουλος
Υπέροχη πάσα του Μιλίκοβιτς. Απαντά με "μεγάλο" τρίποντο ο Τσαλδάρης
35' Τρίποντο Άρης Καστλ
Με νέο τρίποντο κάνει το 66-59! Μειώνει ο Χάτσον με τη γνωστή του κίνηση
36' Δίποντο Άρης Καστλ
Σκοράρει στον αιφνιδιασμό και δίνει σημαντική ανάσα (68-63).
37' Τρίποντο Άρης Ηλιάδης
Απαντά στο τρίποντο του Περπέρογλου (71-66). Νέο τρίποντο από τον Ουίνστον (71-69)
38' Δίποντο Άρης Ηλιάδης
Δύσκολο καλάθι (73-69). Ο Χάτσον κερδίζει φάουλ και με 1/2 κάνει το 73-70
39' Τρίποντο Πανιώνιος Χάτσον
Μειώνει σε 80-79. Με 2/2 βολές ο Καστλ κάνει το 82-79 στα 13''. Στα 8'' ο Ουίνστον σκοράρει αλλά πατάει γραμμή! Στα 5'' ο Καστλ στήνεται στη γραμμή και κάνει το 84-81. Ο Μιλίκοβιτς βάζει την πρώτη, χάνει τη δεύτερη κι ο Άρης κερδίζει!
39' Καλάθι και φάουλ Άρης Σκέιλς
Κρίσιμη φάση στα 55'' (76-70). Ο Αρσλάν με 2/2 βολές μειώνει (76-72). Άλλες 2/2 από τον Καστλ. Γκολ-φάουλ (άστοχη βολή) από τον Ουινστον και 78-74. Ο Σκέιλς έχει 1/2 (79-74) κι ο Αρσλάν 2/2 (79-76 στα 27'').
40' Λήξη αγώνα 84-82
Ο Άρης έκανε το 1-0 σε ένα ματς... θρίλερ!