ΑΡΗΣ

Άρης-ΠΑΟΚ: 81-68

Παπαδόπουλος INTIME SPORTS

Η άμυνα του Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο έκρινε το τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με τον ΠΑΟΚ φθάνοντας χωρίς δυσκολία στο τελικό 81-68.

Το σύνολο του Σαρόν Ντρούκερ έδειξε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι από αυτό του Σούλη Μαρκόπουλου έχοντας και την αμέριστη και συνεχή συμπαράσταση περισσοτέρων από 5.000 φίλους του που με την ατμόσφαιρα που δημιούργησαν τους έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση.

Το παιχνίδι έδειξε να εξελίσσεται σε ντέρμπι μέχρι το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου αν και στα τελευταία του δευτερόλεπτα ο Άρης πήρε το καλάθι και φάουλ ψυχολογίας για την ανάπαυλα από τον Ταπούτο κάνοντας το 39-34.

Νωρίτερα με τους Ντάνστον, Τσαϊρέλη και Μπορόβνιακ να αναλαμβάνουνε το μαρκάρισμα του Παπαδόπουλου ο Άρης με ένα 8-0 είχε προηγηθεί με 12-4 αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο δεκάλεπτο με καλάθι του Μάρσαλ σε 18-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης και πάλι στο ξεκίνημά του ξέφυγε με 24-18 αλλά και πάλι ο ΠΑΟΚ με τον Μάρσαλ αρχικά ισοφάρισε σε 28-28 και λίγο αργότερα με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό προηγήθηκε για πρώτη φορά με 30-31.

Το καλάθι και φάουλ όμως του Ταπούτου στην εκπνοή του όχι απλώς έδωσε έναν αέρα πέντε πόντων αλλά και όπως αποδείχθηκε το σύνθημα για ένα ξέσπασμα που θα ακολουθούσε.

Αρχικά στην τρίτη περίοδο όπου ο Άρης πετυχαίνοντας με τον Τάκερ να «μπλοκάρει» στην άμυνα τον Παπαδόπουλο να ξεφύγει με 60-43 από τις 2/2 βολές του Σλούκα στα 15΄΄ με τον ΜακΓκραθ να ήταν ο μόνος που ουσιαστικά πάλευε για τον ΠΑΟΚ.

Όσο για το τέταρτο δεκάλεπτο; Ο Άρης δεν κατέβασε ταχύτητα και με σύμμαχο τον παλμό της κερκίδας αλλά και μπροστάρη τον Τάκερ ανέβασε την διαφορά μέχρι και τους 22 πόντους (σ.σ. στο 36΄ με καλάθι του Χατζηβρέττα που έκανε το 78-56) πριν διαμορφωθεί από το τελικό 81-68 με την διαφορά να μαζεύτηκε από τους συνεχόμενους πόντους του προ ωρών αφιχθέντα Ντόζιερ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-34, 60-44, 81-68

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Ντρούκερ): Πιρς 5(1), Ντάνστον 8, Ταπούτος 22(4/5διπ., 3/4τρ.), Τάκερ 17(6/11διπ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 4, Κουμπούρας 5, Μπορόβνιακ 8, Σλούκας 4.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μάρσαλ 18(4/9διπ., 2/4τρ.), ΜακΓκραθ 20(5/6διπ., 3/6τρ.), Αποστολίδης, Δέδας, Ντόζιερ 11(4/4διπ., 1/1τρ.), Γκρέι 5(1), Παπαδόπουλος 6, Γιαννακίδης, Καλλές, Γκετσέφσκι 8.