STOIXIMAN GBL

Άρης - Προμηθέας 86-75: Πρώτη νίκη στην Stoiximan GBL, με εξαιρετικό Νόλεϊ

ΠΑΥΛΟΣ ΜΑΚΡΙΔΗΣ / MEGA PRESS / EUROKINISSI

Ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη στη Stoiximan GBL, καθώς επικράτησε του Προμηθέα με 86-75 στο Αλεξάνδρειο με πολύ καλή εμφάνιση.

Πρώτη νίκη για τον Άρη στη φετινή Stoiximan GBL, καθώς η ομάδα του Καστρίτη επικράτησε του Προμηθέα με 86-75, παίζοντας καλό μπάσκετ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Στον αντίποδα, πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα για τους Πατρινούς.

Εξαιρετικό ματς από Νόλεϊ (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Ντε Τζούλιους (15 πόντοι, 6 ασίστ) και Τολιόπουλο (13 πόντοι), που οδήγησαν την ομάδα του Καστρίτη στο θετικό αποτέλεσμα.

Ο Άρης ήταν απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού. Οι παίκτες του Καστρίτη ξεκίνησαν εντυπωσιακά το ματς με σερί 11-0, δείχνοντας αποφασισμένοι να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα. Ο Νόλεϊ ήταν ασταμάτητος για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, την ώρα που ο Προμηθέας δυσκολευόταν να βρει σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο αυτό άλλαξε και η ομάδα του Παπαθεοδώρου ανέβασε στροφές, βρίσκοντας τη σύνδεσή της με το καλάθι. Με πρωταγωνιστές τους Γουόκερ και Βαρνάντο η διαφορά έπεσε σε μονοψήφια επίπεδα και ο Άρης πήγε προηγούμενος στην ανάπαυλα με έξι πόντους (43-37).

Ο Άρης είχε τον πρώτο λόγο και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την οάμάδα της Θεσσαλονίκης να μην αποχωρίζεται το προβάδισμα, την ώρα που ο Προμηθέας δεν επέτρεπε στο παιχνίδι να ξεφύγει. Όλα θα κρίνονταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο οι κίτρινοι μπήκαν με αέρα 9 πόντων (62-53). Η ομάδα του Καστρίτη δεν επέτρεψε στους Πατρινούς να αμφισβητήσουν το προβάδισμά της και ο Άρης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στη φετινή Stoiximan GBL.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τηγάνης, Τσώνος, Μαλαμάς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 43-37, 62-53, 86-75.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 2, Νόλεϊ 21 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Τζούλιους 15 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιουζέλης 6, Γούντμπερι 3 (3 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 13 (1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Χατζηδάκης 4, Μποχωρίδης 5 (6 ριμπάουντ), Πουρλίδας, Βησσαρίου, Ρόμπερτς 10 (6 ριμπάουντ), Χοτζ 7 (1/2 τρίποντα)

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Γουόκερ 13 (3/12 τρίποντα), Πέρι, Χερνάντεζ 2, Βαρνάντο 13 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ιβούντου 12 (2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 16 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπαζίνας, Παπαγιάννης, Γουίλιαμς 12 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λάγιος 1, Χρυσικόπουλος 3, Καραγιαννίδης 3 (3 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/39 δίποντα, 8/19 τρίποντα, 12/21 βολές, 40 ριμπάουντ, 21 ασίστ, 15 λάθη, 8 κλεψίματα, 3 τάπες

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 16/35 δίποντα, 9/29 τρίποντα, 16/23 βολές, 30 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 13 λάθη, 6 κλεψίματα, 4 τάπες

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική ο Άρης πηγαίνει στην έδρα του Κολοσσού (26/10, 17:00), ενώ ο Προμηθέας υποδέχεται την Καρδίτσα (27/10, 17:15).