EUROCUP

Άρης-Βαλένθια: 64-71

Χατζηβρέττας

Χάθηκε μεγάλο μέρος των ελπίδων του Άρη για πρόκριση στο F4 αφού έχασε με 64-71 από τη Βαλένθια

Πλέον οι παίκτες του Ντέιβιντ Μπλατ καλούνται να ανατρέψουν τα προγνωστικά και να νικήσουν με διαφορά πάνω από 7 πόντους σε μία εβδομάδα στην ισπανία, για να "κλέψουν" την πρόκριση στο Final Four. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης έμεινε πίσω από το ξεκίνημα και κυνηγούσε στο σκορ από το έκτο λεπτό και μετά. Η άσχημη κατάσταση στην οποία βρέθηκε ο Ουολς αλλά και ο Κλαρκ, άφησε χωρίς... ανάσες τον Άρη στην επίθεση και την τριάδα Χατζηβρέττα, Ντικούδη και Μπάρλου να προσπαθεί για να συμμαζέψει τη διαφορά.

Από πλευράς ισπανικής ομάδας, ο Μαρίνοβιτς "τιμώρησε" σε αρκετές φάσεις τους "κίτρινους" και είχε συνολικά 18 πόντους, ενώ ο Νίλσεν ακολούθησε με 14. Πολλές λύσεις έδωσε και ο Ντε Κολό που είχε 12.

Ο ασταμάτητος Νίλσεν αιφνιδίασε τον Μπάρλο και τον... Άρη στο ξεκίνημα αφού μόνος του έδωσε προβάδισμα με 6-3 στην ισπανική ομάδα πριν ο Κλαρκ ισοφαρίσει με το πρώτο του τρίποντο. Ο Χατζηβρέττας με τον ίδιο τρόπο οδήγησε τους "κίτρινους" στην πρωτοπορία (9-8) αλλά τη σκυτάλη από τον Νίλσεν πήρε ο Πέροβιτς που με προσωπικό σερί 0-4 έφερε ξανά μπροστά τους Ισπανούς.

Τη στιγμή που τα ατού των γηπεδούχων ήταν κλεισμένα και μόνο ο Χατζηβρέττας έδινε κάποιες λύσεις, η Βαλένθια έβρισκε λύσεις στα πρόσωπα των Κελάτι και Ντε Κολό με αποτέλεσμα να ανεβάσουν τη διαφορά αρχικά στους 7 (11-18) και στη συνέχεια να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 8 (13-21).

Η σαφώς βελτιωμένη άμυνα του Άρη στο ξεκίνημα της περιόδου κράτησε τις "νυχτερίδες" χωρίς πόντο για πάνω από 3 λεπτά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά στους 2 (19-21) με τον Ντικούδη να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους.

Δυστυχώς η ανάκαμψη των "κίτρινων" δεν συνεχίστηκε αφού ο Λίστσουκ έσπασε το σερί του Άρη και το προβάδισμα της Βαλένθια ανέβηκε εκ νέου στους 7 (19-26 και 23-30). Ευτυχώς ο Μπάρλος έδωσε... ανάσα στην ομάδα του με τρίποντο και ως το τέλος της περιόδου οι παίκτες του Μπλατ κατάφεραν μ' ένα τρίποντο του Ουολς να μειώσουν στους 3 (34-37).

Κάκιστο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο και ο Νίλσεν για ακόμα μία φορά τον τιμώρησε ανεβάζοντας τη διαφορά στους 8 (34-42). Ο Μπάρλος έδωσε μία λύση με τρίποντο αλλά ο Ντε Κολό απάντησε ξανά. Όσο κι αν προσπάθησε η ελληνική ομάδα, δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 6 πόντους.

Από την πλευρά της η Βαλένθια με τον Λίστσουκ να σκοράρει για 3 ανέβασε το προβάδισμα για πρώτη φορά στους 9 (41-50). Δύο καλάθια από Χατζηβρέττα και Ουολς διαμόρφωσαν το 48-53 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο ό Άρης μπήκε νωθρά κι έμεινε πίσω με 8 (50-58). Δεν τα παράτησε, όμως, αφού οι Ντικούδης και Μπάρλος κατάφεραν να μειώσουν στους 5 (55-60) με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη.

Ο Ντικούδης μείωσε ως τους 4 (58-62) και στη συνέχεια οι "κίτρινοι" διαμαρτυρήθηκαν για ένα επιθετικό φάουλ που δεν δόθηκε από τους διαιτητές. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σκοράρει ακόμα ένα τρίποντο ο Μαρίνοβιτς που "έκοψε τα πόδια" των παικτών του Άρη.

Για ακόμα μία φορά η διαφορά έπεσε στους 5 (64-69) 27 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη χάρη σε γκολ φάουλ του Κλαρκ, αλλά ο Ντικούδης έκανε φάουλ στην επόμενη επίθεση των Ισπανών με αποτέλεσμα ο Μαρτίνεθ να "γράψει" το τελικό 64-71 (στην τελευταία επίθεση αστόχησε ο Κλαρκ σε τρίποντο) που δυσκολεύει ιδιαίτερα το έργο του Άρη ενόψει της ρεβάνς.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 34-37, 48-53, 64-73

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Άρης (Μπλατ): Κλαρκ 14 (1), Μπετς 8, Χατζηβρέττας 11 (1), Ντικούδης 12 (2), Πάουνιτς, Κακιούζης, Μπάρλος 9 (2), Μάιλς 2, Ουολς 8 (1)

Βαλένθια (Σπάχια): Πέροβιτς 4, Κλαβέρ 2, Σιμεόν, Λίστσουκ 7 (1), Μαρίνοβιτς 18 (4), Μαρτίνεθ 3, Πιετρούς 3, Ντε Κολό 12 (2), Κελάτι 8 (2), Νίλσεν 14

Για τα αναλυτικά στατιστικά του Άρη πατήστε εδώ . Γι' αυτά της Βαλένθια εδώ .

Ανακοίνωση διαμαρτυρίας
Ανακοίνωση διαμαρτυρίας για τη διαιτησία του αγώνα έστειλε η ΚΑΕ Άρης που θεωρεί ότι αδικήθηκε από τα λάθη των "αρχόντων" της αναμέτρησης. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ζήτησε από την Ευρωλίγκα την παραδειγματική τιμωρία των διαιτητών.

Μπλατ: " Πρόβλημα στην επίθεση"
Μετά τέλος του ματς ο Ντέιβιντ Μπλατ είπε: " Θα ήθελα να μιλήσω για τη διαιτησία αλλά δεν θα το κάνω. Ό,τι και να πω θα παρεκτραπώ. Το πρώτο ημίχρονο δεν ήταν ότι το καλύτερο για μας. Κάναμε πολλά απλά λάθη, καθώς επίσης είχαμε και μερικές καταρρεύσεις στην άμυνα που δεν εντάσσονται στα χαρακτηριστικά μας. Η Βαλένθια είναι δυνατή ομάδα και το εκμεταλλεύτηκε. Είχαμε πολλές κακές αποφάσεις στην επίθεση γι' αυτό και θα πάμε με -7 στο δεύτερο παιχνίδι".

" Είναι προφανές ότι έχουμε πρόβλημα στην επίθεση, όταν παίκτες κλειδιά απουσιάζουν. Μπορούσαμε να το ανατρέψουμε με τρεις τρόπους. Καταρχήν, θα μπορούσαμε να εκμεταλλευτούμε τις κατευθύνσεις, αλλά δεν το κάναμε. Δεύτερον, θα έπρεπε οι υπόλοιποι παίκτες να ήταν σε πραγματικά καλή βραδιά κι αυτό δεν συνέβη".

"Τρίτον, πρέπει να βρούμε τρόπους να βάλουμε την μπάλα πιο εύκολα στο καλάθι. Μας υποχρέωσαν να κάνουμε πολλά δύσκολα σουτ. Από την άλλη πλευρά, χάσαμε πολλά ελεύθερα σουτ

".

Από την πλευρά του ο Δήμος Ντικούδης τόνισε: " Είμαστε απογοητευμένοι από την εμφάνισή μας. Ξεκινήσαμε άσχημα αλλά δεν έχει τελειώσει κάτι ακόμα. Αυτή τη στιγμή χάσαμε μεγάλη ευκαιρία να πάρουμε το αβαντάζ".

"Πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι, να δούμε τα λάθη μας και να παίξουμε πολύ πιο έξυπνα. Έχουμε ένα δεύτερο ημίχρονο στη Βαλένθια αλλά πάμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση

".

Για τον επαναληπτικό αγώνα στην Ισπανία είπε: " Δεν θεωρώ δύσκολο, ούτε ακατόρθωτο να ανατρέψουμε το αποτέλεσμα. Αν παρουσιαστούμε πιο έξυπνα μέσα στο παιχνίδι μας, θα τα καταφέρουμε".

Αναφερόμενος στις αποφάσεις των διαιτητών εξήγησε: " Πιστεύω ότι ήταν κακή διαιτησία αλλά δεν θα ασχοληθούμε. Δεν θα τα φορτώσουμε όλα εκεί".

Τέλος, ο Κίκι Κλαρκ τόνισε: " Δεν ήμασταν καλοί στα ριμπάουντ, κακοί στην επίθεση και πνευματικά. Είμαστε όμως έτοιμοι να παρουσιαστούμε με άλλο πρόσωπο στον δεύτερο αγώνα".

" Πιστεύουμε στην πρόκριση. Αν παίξουμε την ίδια άμυνα μπορούμε να τα καταφέρουμε. Πρέπει να είμαστε πιο έτοιμοι στη Βαλένθια, να συγκεντρωθούμε και θα είμαστε καλά. Δεν θα έχουμε πρόβλημα".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο
Νίλσεν (0-2)
2' Δίποντο
Κλαρκ (2-2)
3' Δίποντο
Νίλσεν (2-4)
4' Δίποντο
Νίλσεν (3-6)
5' Τρίποντο
Κλαρκ (6-6)
6' Δίποντο
Ντε Κολό (6-8)
6' Τρίποντο
Χατζηβρέττας (9-8)
7' Δύο βολές
Πέροβιτς (9-10)
7' Δίποντο
Πέροβιτς (9-12)
8' Δίποντο
Χατζηβρέττας (11-12)
8' Δίποντο
Κελάτι (11-14)
9' Τεχνική ποινή
Ουολς
9' Τρίποντο
Ντε Κολό (11-18)
9' Δύο βολές
Χατζηβρέττας (13-18)
9' Τρίποντο
Κελάτι (13-21)
10' Λήξη 1ης περιόδου
13-21, ο Κελάτι τιμώρησε τον Άρη στο δεύτερο μισό της περιόδου
11' Έναρξη 2ης περιόδου
12' Δύο βολές
Μάιλς (15-21)
13' Δίποντο
Ντικούδης (17-21), χωρίς σκορ για 3 λεπτά και 45 δευτερόλεπτα η Βαλένθια
13' Τάιμ-άουτ
Σπάχια
13' Δίποντο
Ντικούδης (19-21)
13' Δίποντο
Λίστσουκ (19-23)
14' Τρίποντο
Μαρίνοβιτς (19-26)
14' Δίποντο
Μπετς (21-26)
16' Δύο βολές
Μπετς (23-27)
16' Τρίποντο
Ντε Κολό (23-30)
17' Τρίποντο
Μπάρλος (26-30)
19' Δύο βολές
Μπετς (29-30)
19' Δίποντο
Κλαρκ (29-32)
19' Δίποντο
Μαρίνοβιτς (27-32)
19' Δίποντο
Νίλσεν (31-34)
20' Καλάθι και φάουλ
Μαρίνοβιτς (31-37)
20' Τρίποντο
Ουολς (34-37)
20' Λήξη ημιχρόνου
34-37, η Βαλένθια έχει το προβάδισμα αλλά ο Άρης δείχνει ότι μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο στο ματς
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο
Νίλσεν (34-39)
22' Δίποντο
Νίλσεν (34-42)
23' Τρίποντο
Μπάρλος (37-42)
Ντε Κολό (37-45)
24' Δίποντο
Ντικούδης (39-45)
24' Δύο βολές
Ντε Κολό (39-47)
25' Δίποντο
Ουολς (41-47)
27' Τρίποντο
Λίστσουκ (41-50)
27' Δίποντο
Κλαρκ (43-50)
28' Δύο βολές
Χατζηβρέττας (45-50)
29' Τρίποντο
Κελάτι (46-53)
30' Δίποντο
Ουολς (48-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου
48-53, παλεύει ο Άρης αλλά οι απουσίες του κοστίζουν
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο
Χατζηβρέττας (50-53)
31' Τρίποντο
Μαρίνοβιτς (50-56)
33' Δίποντο
Πιετρούς (50-58)
36' Τρίποντο
Ντικούδης (53-60)
38' Δύο βολές
Μπάρλος (55-60)
39' Δύο βολές
Μαρίνοβιτς (55-62)
39' Τρίποντο
Ντικούδης (58-62)
Μαρίνοβιτς (58-65)
40' Δίποντο
Νίλσεν (59-67)
40' Δίποντο
Κλαρκ (61-67)
40' Δύο βολές
Ντε Κολό (61-69)
40' Καλάθι και φάουλ
Κλαρκ (64-69)
Μαρτίνεθ (64-71)
40' Λήξη αγώνα
Ο Άρης χάνει με 64-71 και πλέον οι ελπίδες του για πρόκριση στο Final Four είναι ελάχιστες