Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ασταμάτητος!

Οπαδοί

Σαν οδοστρωτήρας πέρασε και από τη Λάρισα ο Παναθηναϊκός, που επικράτησε με 62-78, της Ολύμπιας

Πρώτος "πράσινος" σκόρερ ήταν ο Τόνι Ντελκ, ενώ στο πρώτο ημίχρονο ο Δημήτρης Διαμαντίδης, έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Από πλευράς Ολύμπιας, ο Τζιγκάνοβιτς πάλευε μόνος του σε ορισμένα σημεία του ματς, ενώ στο τέλος πήρε βοήθεια και από τον Αποστολίδη.
Η ατμόσφαιρα ήταν πολύ όμορφη και πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, όταν η διοίκηση της Ολύμπιας, τίμησε τον Δήμο Ντικούδη. Το γήπεδο γέμισε για πρώτη φορά φέτος, όπως περίμεναν οι άνθρωποι της ομάδας και η ατμόσφαιρα ήταν ιδανική με περίπου 5.000 φιλάθλους της Ολύμπιας να ενισχύουν τους "πορτοκαλί", αλλά να χειροκροτούν και τους παίκτες του Παναθηναϊκού και φυσικά τον Δήμο Ντικούδη που τιμήθηκε από τον Γιώργο Μαλάκο. Ωστόσο, ο Διαμαντίδης κέρδισε κι αυτός το χειροκρότημα, όταν έκανε μια πολύ θεαματική τάπα.
Χάρη στα καλάθια των Γιαβτόκας και Τσαρτσαρή, ο Παναθηναϊκός πήρε γρήγορα το προβάδισμα στη Νεάπολη με 0-6. Αν και με 6 συνεχόμενους πόντους του Τζιγκάνοβιτς, η διαφορά έπεσε στους 3 (6-9), με ηγέτη τον Διαμαντίδη και εκτελεστή τον Ντελκ, οι "πράσινοι" αύξησαν εκ νέου το προβάδισμά τους σε 8-15, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με 9-19.

Η διαφορά των 10 πόντων διατηρήθηκε και στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου (12-22), αλλά 6 λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους, τα καλάθια των Ουόλς, Αποστολίδη και Πρίντεζη, μείωσαν μετά από αρκετή ώρα στους 3 (19-22). Σε εκείνο το σημείο, όμως, οι παίκτες του Παναθηναϊκού, αφυπνίσθηκαν έκαναν σερί 0-8 και με την είσοδο του Βούγιανιτς, το σκορ ανέβηκε και πάλι σε διψήφιο αριθμό (19-30). Σε αυτό το τέμπο, "έκλεισε" το πρώτο ημίχρονο, που βρήκε την ομάδα του Ομπράντοβιτς, να είναι μπροστά με 24-36. Ο Διαμαντίδης τα έκανε για ακόμα μία φορά όλα και είχε ως άξιο συμπαραστάτη τον Ντελκ, που "τράβηξε" στο σκοράρισμα.

Από πλευράς Ολύμπιας, τα βασικά όπλα της ομάδας, όπως ο Ουόλς, περιορίστηκαν, σε ικανοποιητικό βαθμό, με αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να είναι πίσω στο σκορ, με 12 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο, ήταν το καλύτερο από πλευράς Παναθηναϊκού. Η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 20 (32-52), με τον Βούγιανιτς να εκτελεί και από την άλλη πλευρά, τον Τζιγκάνοβιτς, να κάνει ότι μπορεί. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια ήταν ασταμάτητος φτάνοντας στο +28. Το τρίτο δεκάλεπτο, έκλεισε στο +27 (40-67) και το ματς τελείωσε πρόωρα.

Η Ολύμπια, έκανε μία αντεπίθεση στην τελευταία περίοδο και με τη συνδρομή της χαλάρωσης των παικτών του Παναθηναϊκού, κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους 11 πόντους (62-73), με ηγέτες τους Αποστολίδη και Τζιγκάνοβιτς. Ένα σερί 0-5 του "τριφυλλιού", ήταν το τελευταίο που είδαμε σε αυτόν τον αγώνα, που το τελικό του σκορ, 62-78, αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 24-36, 40-67, 62-78

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολύμπια Λάρισας (Μπαρτζώκας): Κρστιτς, Μπέλσερ 4, Αριγκμπάμπου 4, Αποστολίδης 15 (2), Τσιάρας 2, Κούρτοβιτς 1, Πρίντεζης 9, Τζικάνοβιτς 16, Τριχόπουλος 3 (1), Ουόλς 8

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 6 (2), Ντελκ 16 (1), Παπανικολάου 6 (1), Μπετσίροβιτς 2, Βούγιανιτς 13 (2), Σισκάουσκας 6, Σάκοτα 3 (1), Ντικούδης 2, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης 13, Γιαβτόκας 8

Ομπράντοβιτς: " Μπράβο για την ατμόσφαιρα"
Με πολύ καλά λόγια για τη σημερινή αντίπαλο του Παναθηναϊκού, μίλησε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ο οποίος έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του, για τον βαθμό συγκέντρωσης που επέδειξαν: " Η Ολύμπια είναι μία πολύ καλή ομάδα. Παίζει με στόχους και πειθαρχία και έχει πολύ καλή οργάνωση. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί ήταν μαχητικοί και συγκεντρωμένοι. Δεν είμαι ευχαριστημένος από την επίθεση μας στο πρώτο ημίχρονο. Αντιθέτως ήμασταν αρκετά καλοί σ' αυτόν τον τομέα στην 3η περίοδο. Θέλαμε να μπλοκάρουμε τους κινητήριους μοχλούς της Ολύμπιας (σ.σ. Κρστιτς και Κούρτοβιτς) και το καταφέραμε. Συγχαρητήρια στον κόσμο της Ολύμπιας για την ατμόσφαιρα που δημιούργησε".

Από πλευράς παικτών, μίλησε ο Δήμος Ντικούδης, που τιμήθηκε από τη διοίκηση της πρώην ομάδας του: " Ξέραμε ότι η Ολύμπια είναι μία πολύ καλή ομάδα, η οποία είχε φέρει πολύ καλά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα. Παρόλα αυτά ήμασταν κατάλληλα προετοιμασμένοι και συγκεντρωμένοι και δεν αντιμετωπίσαμε πρόβλημα να φτάσουμε στη νίκη".

" Ευχαριστώ πολύ τη διοίκση για την τιμή που μου έκανε. Σημαίνει πολλά για μένα. Η ατμόσφαιρα ήταν τρομερή, οι οπαδοί χειροκρότησαν και τις δύο ομάδες. Λείπουν τέτοια γήπεδα από την Ελλάδα".

Ο τεχνικός των Λαρισαίων, Γιώργος Μπαρτζώκας, εξήγησε ότι η ομάδα του δεν ήταν έτοιμη για το παιχνίδι: " Αν κοιτάξουμε τη στατιστική θα δούμε ότι δεν ήμασταν έτοιμοι για αυτόν τον αγώνα. Φαίνεται, άλλωστε, και από τα 20 λάθη που κάναμε. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα μου. Αυτή ήταν που με τα αποτελέσματά της έφερε αυτό τον κόσμο στο γήπεδο. Ο κόσμος χειροκρότησε και τις δύο ομάδες. Κάναμε αρκετά λάθη και δεν καταφέραμε να ανταμείψουμε τους οπαδούς μας, όχι μόνο με τη νίκη, αλλά και με μία καλή εμφάνιση".

Τέλος, ο Γιώργος Τσιάρας, είπε: " Ο Παναθηναϊκός είναι η καλύτερη ομάδα στην Ευρώπη. Αν δεν είσαι
συγκεντρωμένος και στα σαράντα λεπτά του αγώνα, παθαίνεις ότι και εμείς στο σημερινό παιχνίδι
".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 10λέπτου
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας (0-2)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας (0-4)
Με δύο καλάθια του σέντερ των "πρασίνων" ανοίγει το σκορ στη Νεάπολη
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (0-6)
3' Δίποντο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
4' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τζιγκάνοβιτς
5' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τζιγκάνοβιτς (6-9)
Προβλήματα στην άμυνα του Παναθηναϊκού, δημιουργεί ο Τζιγκάνοβιτς που έχει πετύχει όλους τους πόντους της ομάδας του και έχει μειώσει στους 3
6' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (6-11)
6' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τσιάρας (8-13)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντελκ (8-13)
7' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (8-15)
8' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (8-17)
Ο Τόνι Ντελκ έχει αναλάβει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα του Παναθηναϊκού και έχει ήδη 6 πόντους
9' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (9-19)
10' Λήξη 10λεπτου
Καλύτερος ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο του αγώνα, είναι μπροστά με 9-19. Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά την είσοδό του στο παρκέ, ο Δήμος Ντικούδης, αποθεώθηκε από τους οπαδούς της Ολύμπιας
11' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αποστολίδης (11-19)
12' Τρίποντο Παναθηναϊκός Παπανικολάου (12-22)
13' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Ουόλς (14-22)
Μετά από αρκετή ώρα παιχνιδιού, ο ηγέτης της Ολύμπιας, Ματ Ουόλς, σημειώνει το πρώτο του καλάθι
14' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Αποστολίδης (17-22)
15' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Πρίντεζης (19-22)
Με σερί 5-0, η Ολύμπια πλησιάζει στους 3
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (19-25)
16' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (19-27)
17' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (19-30)
Με επιμέρους σκορ 0-8, οι Πρωταθλητές Ελλάδας, ξεφεύγουν και πάλι με διψήφιο αριθμό πόντων, λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ηγέτης για ακόμα μία φορά ο Διαμαντίδης, που έχει 9 πόντους και 6 ριμπάουντ
18' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (19-32)
19' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Ουόλς (21-32)
20' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (21-34)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (22-36)
20' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Ουόλς (24-36)
20' Λήξη ημιχρόνου 24-36
Χάρη στο ξέσπασμά του, προς το τέλος του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος, προηγούμενος με 12. Ο Διαμαντίδης τα κάνει για ακόμα μία φορά όλα και έχει άξιο συμπαραστάτη τον Ντελκ, που "τραβάει στο σκοράρισμα. Από πλευράς Ολύμπιας, τα βασικά όπλα της ομάδας, όπως ο Ουόλς, έχουν περιοριστεί σε ικανοποιητικό βαθμό, με αποτέλεσμα, οι γηπεδούχοι να είναι πίσω στο σκορ
21' Έναρξη 10λέπτου
23' Δίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς
24' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τζιγκάνοβιτς (26-40)
25' Τρίποντο Παναθηναϊκός Βούγιανιτς (32-52)
Πολύ καλό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο δεύτερο μέρος που εκτοξεύει τη διαφορά στους 20. Ο Βούγιανιτς έχει πάρει τα πάνω του, ενώ από την άλλη πλευρά, ο Τζιγκάνοβιτς, προσπαθεί να κρατήσει την ομάδα του στο ματς
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας
26' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τζιγκάνοβιτς
27' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (38-66)
Ο Παναθηναϊκός έχει γίνει "οδοστρωτήρας" και ποδοπατάει την Ολύμπια Λάρισας, που δεν μπορεί να αντιδράσει. Η διαφορά έχει φτάσει στους 28 και πλέον το υπόλοιπο του παιχνιδιού μετατρέπεται σε τυπική διαδικασία
30' Λήξη 10λεπτου 40-67
Στο +27 κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που πλέον βλέπει την τελευταία περίοδο ως αγγαρεία. Το μόνο που μπορεί να κάνει πλέον η Ολύμπια, είναι να προσπαθήσει να μειώσει τη διαφορά
31' Έναρξη 10λέπτου
32' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τζιγκάνοβιτς (43-69)
33' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Αποστολίδης (55-71)
Με ηγέτη τον Αποστολίδη, η Ολύμπια μειώνει σε 55-71, με τον Παναθηναϊκό να έχει χαλαρώσει
37' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Πρίντεζης (62-73)
Ακόμα ένα σερί 5-0 της Ολύμπιας, μειώνει στους 11, απέναντι στον Παναθηναϊκό, που έχει μόλις 6 πόντους στην τελευταία περίοδο
40' Λήξη αγώνα
Ο Παναθηναϊκός φεύγει νικητής και από τη Λάρισα και διατηρεί την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Το τελικό 62-78, είναι αποτέλεσμα της χαλάρωσης των παικτών του Ομπράντοβιτς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Από πλευράς Ολύμπιας, ο Τζιγκάνοβιτς προσπάθησε πολύ και είναι ο κύριος υπαίτιος της μείωσης της διαφοράς