ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Best of five

μασεϊ

Ο Ολυμπιακός έσπασε την έδρα του Άρη, στο κατάλληλο σημείο και με 83-75 πάει στο ραντεβού με τον ΠΑΟ

Την Τετάρτη στο ΟΑΚΑ θα πάει ο Ολυμπιακός, αν και για να τα καταφέρει κόπιασε πολύ. Μέχρι και... ξύλο έπαιξε, απώλειες είχε (Άκερ, Χαρίσης και ο Ματσιγιάουσκας που στο τέλος του σημερινού ματς βγήκε κουτσαίνοντας), έχασε δύο φορές στο Αλεξάνδρειο (τέσσερις συνολικά φέτος από τον Άρη), αλλά τελικά πήρε την πρόκριση. Με μειονέκτημα έδρας, το οποίο είχε χάσει στην κανονική περίοδο εν μέρει από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.
Μάλιστα, για να πάει να συναντήσει τον Παναθηναϊκό, ο Γκέρσον ανέσυρε από τα κιτάπια του και τον Σοφοκλή Σχορτσιανίτη, που μετά την πρώτη καλή εμφάνιση στον τέταρτο ημιτελικό, κατάφερε και στο τελευταίο ματς να αλλάξει τις ισορροπίες και με 15 πόντους να βοηθήσει πολύ την ομάδα του. Όπως, βοήθησε πάρα πολύ ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος με 13 πόντους και καθοριστικές ενέργειες (σε άμυνα και επίθεση) στο τελευταίο δεκάλεπτο. Καίριος και σημαντικός ο Μανώλης Παπαμακάριος, όπως και ο Ματσιγιάουσκας.

Ο Άρης θα μπορούσε κάλλιστα να είχε μεγαλύτερη τύχη. Είχε σε ορισμένα κρίσιμα σημεία τον έλεγχο και την πρωτοπορία στο σκορ, αλλά πλήρωσε την πολύ κακή βραδιά του Σκέιλς, που παρότι ήταν άστοχος έπαιρνε βιαστικές προσπάθειες. Επίσης ο εξαιρετικός για τριάντα λεπτά Μάικ Ουίλκινσον στο τέλος κουράστηκε. Αλλά από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός κατάφερε να πετύχει 83 πόντους μέσα στο Αλεξάνδρειο, ήταν πολύ δύσκολο να χάσει, αφού ο Άρης δεν φημίζεται για τα υψηλά του σκορ.

Πλέον, η ομάδα της Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο σε μια άκρως ενδιαφέρουσα σειρά στον μικρό τελικό, όπου η νικήτρια ομάδα θα παίξει στην επόμενη Ευρωλίγκα. Στο άλλο ζευγάρι, που αρχίζει τα παιχνίδια την Τετάρτη, θα κριθεί ο φετινός πρωταθλητής Ελλάδας. Με λίγα λόγια, έχουμε πολύ ψωμί ακόμη...

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα δεν είχαν πολλές διαφορές από αυτά των δύο προηγούμενων ημιτελικών που έγιναν στο Αλεξάνδρειο. Ο Άρης με όπλο τον κόσμο του μπήκε στο γήπεδο με καλή ψυχολογία κατάφερε να προηγηθεί με 8-2 γρήγορα, καθώς Μάσεϊ και Σεραπίνας ανέλαβαν ρόλους πρωταγωνιστών.

Ειδικότερα ο Αμερικανός πρόλαβε να πετύχει τους επτά από τους πρώτους δέκα πόντους της ομάδας του, την ώρα που ο Ολυμπιακός έψαχνε αντίδοτο.

Αλλά αντί να το βρει στην άμυνα, το βρήκε στην επίθεση. Πώς; Με τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη που πέρασε στο παιχνίδι πιο γρήγορα από αναμενόταν και κατάφερε πάλι να αλλάξει τις ισορροπίες του αγώνα. Μέχρι ο Αντρέα Ματσόν να θυμίσει πώς πρέπειν να παίξει ο Άρης το νταμπλ τιμ πάνω στον "Σόφο", εκείνος είχε σκοράρει επτά πόντους και είχε προκαλέσει φθορά στους γηπεδούχους.

Συν τοις άλλοις, ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος είδε ότι ο Γιώργος Σιγάλας δεν ήταν σε θέση να τον ακολουθήσει στην ταχύτητα και με προσωπικές ενέργειες κατάφερε να φέρει στα ίσια το παιχνίδι (20-20), ενώ με άλλες δύο δικές του βολές ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε ένα σερί 9-0 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-22.

Στη συνέχεια, ο Πίνι Γκέρσον κράτησε τον Σχορτσανίτη στον πάγκο, αλλά το ίδιο έκανε και ο Αντρέα Ματσόν με τον Σεραπίνας, ο οποίος φαινόταν ζεστός και σε καλή μέρα. Ο Ολυμπιακός "μπλόκαρε" τον Μάσεϊ και έμειναν μόνοι οι Μάικ Ουίλκινσον και Γιώργος Καλαϊτζής να συνεισφέρουν στην επίθεση.

Η ερυθρόλευκη άμυνα έδεσε περισσότερο με την παρουσία του Μανώλη Παπαμακάριου, αλλά ο Έλληνας παίκτης δεν περιορίστηκε μόνο στα μετόπισθεν. Πήρε προσπάθειες στην επίθεση και συγκεκριμένα από τη γραμμή του τριπόντου, στις οποίες φάνηκε απόλυτα συνεπής.

Έτσι, ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα έξι πόντων (24-30) και παρά τις προσπάθειες του Άρη (μείωσε στον πόντο) δεν το έχασε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Μάλιστα, οι ερυθρόλευκοι δεν επηρεάστηκαν ούτε από τα πολλά φάουλ που έστελναν τους παίκτες του Άρη στη γραμμή των βολών, καθώς απαντούσαν με καλά ποσοστά από την περιφέρεια (5/8 τρίποντα στο ημίχρονο) και κρατούσαν τους γηπεδούχους σε απόσταση (σκορ ημιχρόνου 40-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο παρότι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με καλάθι του Σχορτσανίτη που έφερε τη διαφορά στους έξι πόντους (40-46), στη συνέχεια κόλλησε για τα καλά. Ο Άρης παρουσίασε μια πολύ δυνατή άμυνα με βοήθειες, αλληλοκάλυψη, η οποία δυσκόλεψε πολύ την ομάδα του Γκέρσον. Όσον αφορά την επίθεση των γηπεδούχων, εκεί ο Ουίλκινσον ήταν ο αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής.

Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα το 54-47 στα μισά της περιόδου, αλλά ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να αντιδράσει με τους Ματσιγιάουσκας και Στακ που πέτυχαν καθοριστικά καλάθια και μείωσαν τη διαφορά, ενώ με καλάθι του "Σόφο" πέρασε στο μπροστά στο σκορ και δεν έχασε το πρόβαδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (64-67).

Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Προηγήθηκε με 66-71 και είχε μια μοναδική ευκαιρία (με τον Βασιλόπουλο μόνο του κάτω από το καλάθι) να πάρει προβάδισμα επτά πόντων, αλλά την έχασε. Σε εκείνο το σημείο ο Άρης αντέδρασε με τρίποντο του Σκέιλς, δίποντο του Μάσεϊ και μια βολή του Ουίλκινσον και πέρασε μπροστά στο σκορ.

Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, ο Άρης φαινόταν να έχει περισσότερη ψυχραιμία, αλλά στο τελευταίο δίλεπτο τα δεδομένα άλλαξαν. Με δύο καλές άμυνες, ο Ολυμπιακός περιόρισε τον Άρη, ο οποίος πλήρωνε τις βιαστικές επιλογές του Σκέιλς, που ήταν σε πολύ άσχημη βραδιά. Ένα καλάθι του Ματσιγιάουσκας κι άλλο ένα στον αιφνιδιασμό από τον (εξαιρετικό σε άμυνα κι επίθεση) Βασιλόπουλο έκαναν το σκορ 72-76 και οι πιθανότητες, μαζί και ο χρόνος, ήταν με το μέρος του Ολυμπιακού.

Στο τελευταίο λεπτό ο Άρης επιχείρησε να στείλει τον Ολυμπιακό στις βολές. Με 34'' ο Πεν στήθηκε στη γραμμή και η διαφορά ανέβηκε στους έξι πόντους, όπου πλέον όλα ήταν δύσκολα για τον Άρη, που στην αμέσως επόμενη επίθεση δεν κατάφερε να σκοράρει και τελικά είδε τον Ολυμπιακό να φεύγει από το Αλεξάνδρειο με τη νίκη (75-83) και την πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 40-44, 64-67, 75-83

Αρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 12 (3), Σιγάλας, Τσαλδάρης 2, Σεραπίνας 6 (2), Σκέιλς 7 (1), Καλαϊτζής 8, Ηλιάδης 4, Ουίλκινσον 21 (2), Μάσεϊ 14, Γιαννούλης 1.

Ολυμπιακός (Πίνι Γκέρσον): Πεν 10 (2), Παπαμακάριος 11 (3), Ματσιγιάουσκας 12 (1), Ζίζιτς 7, Μπουρούσης, Ντόμερκαντ 6, Χαρίσης 3, Μπάρλος, Βασιλόπουλος 13 (1), Στακ 6, Σχορτσιανίτης 15.

Το φιλμ του αγώνα

Δύο βολές
1' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (2-0)
1' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (5-2)
2' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (8-2)
2' Δύο βολές Ολυμπιακός Ζίζιτς (8-4)
3' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (10-4)
4' Δίποντο Ολυμπιακός Ντόμερκαντ (10-8)
5' Δύο βολές Ολυμπιακός Σχορτσανίτης (12-9)
6' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας (15-9)
7' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσανίτης (15-11)
7' Τρίποντο Άρης Ουίλκινσον (18-11)
7' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Πεν (18-13)
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (20-13)
8' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσανίτης (20-15)
8' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσανίτης (20-17)
Επτά πόντους από τον "Σόφο" που βοήθησε τον Ολυμπιακό στην επίθεση.
9' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (20-20)
9' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (20-22)
Ένα σερί 9-0 για τον Ολυμπιακό...
10' Λήξη 1ης περιόδου 20-22
Ο Άρης ξεκίνησε καλύτερα με πρωταγωνιστή τον Μάσεϊ που σημείωσε 9 πόντους, αλλά και τον Σεραπίνας που είχε δύο εύστοχα τρίποντα. Όμως, ο Ολυμπιακός με τον Σχορτσανίτη να αλλάζει τις ισορροπίες με 7 δικούς του πόντους και τον Βασιλόπουλο να παίρνει πρωτοβουλίες έτρεξε ένα 9-0 σερί και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 22-20.
11' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (22-22)
11' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (22-25)
12' Δίποντο Ολυμπιακός Στακ (24-27)
13' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (24-30)
13' Καλάθι και φάουλ Άρης Καλαϊτζής (27-30)
14' Δύο βολές Άρης Σκέιλς (29-30)
14' Δίποντο Άρης Σχορτσανίτης (29-32)
15' Δύο βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (29-34)
16' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (33-34)
16' Τρίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (33-37)
18' Δίποντο Άρης Τσαλδάρης (37-38)
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Πεν (37-41)
19' Τρίποντο Άρης Καστλ (40-41)
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (40-44)
20' Λήξη ημιχρόνου 40-44
Ο Ολυμπιακός δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα, με τον Παπαμακάριο να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής, την ώρα που ο Άρης είχε κάποια προβλήματα στην επίθεση. Πολύ καλά ποσοστά για τους ερυθρόλευκους. Προβλέπεται ντέρμπι μέχρι τέλους...
21' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσανίτης (40-46)
21' Δίποντο Άρης Ηλιάδης (42-46)
21' Τρίποντο Άρης Ουίλκινσον (45-46)
22' Δύο βολές Άρης Καστλ (47-46)
23' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ
23' Δίποντο Άρης Ουίλκινσον (51-46)
23' Δύο βολές Άρης Ουίλκινσον (53-47)
Εκπληκτικός ο Αμερικανός...
24' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (54-47)
25' Δίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (54-49)
25' Δίποντο Ολυμπιακός Στακ (54-51)
26' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (56-51)
26' Δίποντο Ολυμπιακός Στακ (56-53)
26' Τρίποντο Άρης Καστλ (59-53)
27' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής (60-54)
27' 3 Βολές Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (60-57)
28' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (61-60)
28' Δίποντο Ολυμπιακός Σχορτσανίτης (61-62)
29' Τρίποντο Ολυμπιακός Πεν (62-65)
29' Δύο βολές Ολυμπιακός Ζίζιτς (64-67)
30' Λήξη 3ης περιόδου 64-67
Ο Άρης είχε τον έλεγχο του τρίτου δεκαλέπτου με δυνατή άμυνα, αλλά προς το τέλος ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις και κατάφερε να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ.
33' Τρίποντο Άρης Σκέιλς (69-71)
Μειώνει ο Άρης, καθώς ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με πέντε πόντους.
34' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (71-71)
36' Δύο βολές Άρης Ουίλκινσον (72-71)
6-0 σερί για τον Άρη...
37' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (72-72)
38' Δίποντο Ολυμπιακός Ματσιγιάουσκας (72-74)
38' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλόπουλος (72-76)
39' Τρίποντο Άρης Καστλ (75-78)
25''
39' Δίποντο Ολυμπιακός Χαρίσης (75-79)
39' Δίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (75-81)
40' Λήξη αγώνα 75-83