X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

Δεν μπορούσε... χειρότερα

New Image

Oι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν με τον χειρότερο τρόπο το Top 16 καθώς ηττήθηκαν με 96-88 από την Ούλκερ

Εκτός κλίματος...

Το νωθρό ξεκίνημα του Άρη επέτρεψε στην Ούλκερ να επιβάλλει το ρυθμό από νωρίς και να έχει το πάνω χέρι στη διεκδίκηση της νίκης. Οι Τούρκοι χτυπούσαν μέσα από τη ρακέτα, εκεί όπου ο Σαβάς έμοιζε σαν μην έχει αντίπαλο.

Οι γηπεδούχοι ήταν ιδιαίτερα άστοχοι και παράλληλα πήγαιναν σε λανθασμένες προσπάθειες αφού δεν έβρισκαν λύσεις απέναντι στην άμυνα ζώνης. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Φενέρ να ανεβάζει συνεχώς τη διαφορά έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα και τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και δέκα πόντους διαφορά (29-19) έπειτα από καλάθι που σημείωσε ο Μρσιτς. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση και ο Γουίλι Σόλομον ο οποίος έδινε ενέργεια στην ομάδα του.

Η απάντηση του Άρη ήρθε στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου όπου με ένα σερι 7-2 ισοφάρισε (39-39) βελτιώνοντας την άμυνα του και παίρνοντας επιθετικές λύσεις από τους Μάσεϊ και Ουάσινγκτον. Μετά από αυτό το ξέσπασμα οι "κιτρινόμαυροι" βγήκαν και πάλι εκτός ρυθμού δίνοντας το δικαίωμα στους Τούρκους να πάρουν και πάλι λενα σημαντικό προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (43-50).

Δεν μπόρεσε...

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης δεν έκανε την αντεπίθεση που αναμενόταν και έτσι η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε. Η Ούλκερ στο μεγαλύτερο διάστημα κρατούσε το σκορ σε διψήφιο αριθμό πόντων καθώς εκμεταλλευόταν τα κενά διαστήματα των γηπεδούχων που συνέχιζαν να αστοχούν.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χέρμπερτ απειλούσαν... πραγματικά. Ο Ράιτ ανέβασε στροφές, όλοι σοβαρεύτηκαν και ο Άρης έφτασε τον αγώνα στα ίσια (77-77) με καλάθι που σημείωσε ο Γιώργος Καλαϊτζής.

Ο Γουίλι Σόλομον έκανε τη ζημιά στους γηπεδούχους αφού στα κρίσιμα έπαιρνε πάνω του τις επιθέσεις των Τούρκων. Σε αντίθεση όμως με το υπόλοιπο του αγώνα οι παίκτες του Άρη δεν τα παρατούσαν με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι.

Οι λάθος επιλογές των γηπεδούχων στην επίθεση ευνοούσαν την Ούλκερ που είχε το προβάδισμα και το οποία κράτησε μέχρι το τέλος παίρνοντας μία πολύ σημαντική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 43-50, 60-70, 88-96

Άρης (Χέρμπερτ): Τέρι 16, Ράιτ 17, Καλαϊτζής 3, Ηλιάδης 2, Μπόισα 3(1), Μότολα 5, Μάσεϊ 17, Τσαλδάρης 9(1), Ουάσινγκτον 16(2).

Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Τάνιεβιτς): Γουάιτ 6, Σόλομον 23(5), Ονάν 4, Μπασάκ, Ερντέν 12, Μρσιτς 10(2), Βίντμαρ 2, Σαβάς 9, Κίνσεϊ 10, Ασίκ 7, Πρέλντζιτς 13(1).

Χέρμπερτ: "Απογητευμένος από την άμυνα"

O Γκόρντον Χέρμπερτ μετά το τέλος της αναμέτρησης σχολίασε: " Είμαι απογοητευμένος από την άμυνά που παίξαμε η οποία λειτούργησε άσχημα από το πρώτο δεκάλεπτο και συνεχίστηκε.

Σε κάποια διαστήματα, δείξαμε χαρακτήρα και παλέψαμε το ματς μέχρι το σημείο που το γυρίσαμε, όταν όμως δέχεσαι περισσότερους από 90 πόντους και κάτι δεν μπορείς να κερδίσεις. Αυτήν την περίοδο δεν μου αρέσει το μπάσκετ που παίζουμε, καθώς παίζουμε ανοργάνωτα, δεν είμαστε όπως ήμασταν πριν. Ξεκινήσαμε άσχημα το Tοπ 16, όμως πλέον πρέπει να κοιτάξουμε μπροστά".

Τάνιεβιτς: "H νίκη μας δίνει αβαντάζ"

Ο Μπόγκνταν Τάνιεβιτς από την πλευρά του σχολίασε: " Η νίκη αυτή μας δίνει ένα επιπλέον αβαντάζ, ωστόσο, αυτό είναι το πρώτο μας παιχνίδι κι έχουμε ακόμα άλλα πέντε. Κάναμε καλή εμφάνιση και μακάρι να παίξουμε και στα υπόλοιπα, όπως σήμερα.

Έχουμε αρκετούς νέους παίκτες στην ομάδα μας και με μοναδική εξαίρεση τον Ουίλι Σόλομον, που είναι παλιός, λογικό είναι να έχουμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας. Θέλω να δω την πρόοδο της ομάδας μου από εδώ και μέχρι το τέλος της σεζόν".

To live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σαβάς (2-4)
2' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σαβάς (2-6)
3' Τρίποντο Άρης Ουάσινγκτον (5-6)
3' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ονάν (5-8)
4' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σαβάς (5-10)
4' Τρίποντο Άρης Μότολα (8-10)
5' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Πρέλντζιτς (8-14)
5' Δίποντο Άρης Ράιτ (10-14)
6' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (10-16)
6' Δύο βολές Άρης Ράιτ (13-16)
8' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Μρσιτς (13-19)
8' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ερντέν (13-21)
9' Καλάθι και φάουλ Άρης Ουάσινγκτον (16-21)
9' Καλάθι και φάουλ Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ασίκ (16-24)
10' Τρίποντο Άρης Ράιτ (19-24)
10' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Μρσιτς (19-29)
10' Δύο βολές Άρης Τέρι (21-29)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-29
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (23-29)
13' Τεχνική ποινή Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Μπασάκ
15' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Γουάιτ (32-39)
16' Δίποντο Άρης Ουάσινγκτον (36-39)
17' Τρίποντο Άρης Ουάσινγκτον (39-39)
18' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (39-41)
Αστόχησε και στις δύο.
19' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (41-43)
20' Δύο βολές Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Κίνσεϊ (43-50)
20' Λήξη ημιχρόνου 43-50
21' Έναρξη 3ης περιόδου
27' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (55-64)
27' Δίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Ασίκ (55-66)
30' Λήξη 3ης περιόδου 60-70
31' Έναρξη 4ης περιόδου 62-70
35' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (68-72)
35' Τρίποντο Άρης Ράιτ (71-74)
35' Τρίποντο Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ Σόλομον (71-77)
40' Λήξη αγώνα 88-96