Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Δια χειρός Καλαμπόκη

Ουάσινγκτον

Μεγάλη νίκη πήρε ο ΠΑΟΚ μέσα στη Λάρισα επί της Ολύμπιας, με 95-98 στην παράταση (κ.α 78-78)

Στη Λάρισα, το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις, λόγω της αστοχίας των δύο ομάδων, που οδήγησε σε αρκετά χαμηλό σκορ. Τελικά η Ολύμπια ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με 5 πόντους (7-2) και στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν με 15-4.

Για ακόμα μία φορά ο Πρίντεζης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 6 πόντους και σε συνδυασμό με την κακή απόδοση των παικτών του ΠΑΟΚ, η Ολύμπια, διατήρησε την πρωτοπορία. Το σόου του Πρίντεζη συνεχίστηκε και ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, έχοντας 11 πόντους, οδήγησε την ομάδα του, που ήταν μπροστά με 23-13. Το πρώτο δεκάλεπτο έφτασε στο τέλος του, με το σκορ 27-16.

Με σερί 2-9, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει γρήγορα στους 4 (29-25), αφού ο Αγαδάκος που επιστρατεύθηκε από τον Πιλαφίδη, σημείωσε δύο τρίποντα που έδωσαν άλλο αέρα στον "Δικέφαλο". Η διαφορά έπεσε στο καλάθι (35-32), αφού Καλαμπόκης και Ουάσινγκτον, ανέβασαν την απόδοσή τους και πυροβόλησαν το καλάθι των γηπεδούχων. Για πρώτη φορά μπροστά, πέρασε ο ΠΑΟΚ, με 36-37 και διατήρησε το προβάδισμα, με 2 πόντους, 40-42, με τον Καλαμπόκη να έχει 15 πόντους.

Ένα σερί 5-0 από τους γηπεδούχους με καλάθια από τους Τσιάρα και Ουόλς, τους έδωσε το δικαίωμα να περάσουν μπροστά, με 45-42, το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Ο Ουόλς ανέλαβε τη σκυτάλη στο σκοράρισμα και έδωσε αέρα 7 πόντων στην Ολύμπια (55-48), αφού οι φιλοξενούμενοι βασίστηκαν κυρίως στις προσπάθειες του Καλαμπόκη, ο οποίος μετά από ένα σημείο σίγησε. Η διαφορά διατηρήθηκε για τους γηπεδούχους, που μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, ήταν μπροστά με 8 (61-53). Μετά από πολλή ώρα σκόραρε ο Καλαμπόκης, που έφτασε τους 20 και μείωσε σε 61-55, για να κλείσει με αυτό το σκορ το τρίτο δεκάλεπτο.

Διατηρήθηκε η διαφορά για την Ολύμπια, που ξεκινώντας την τελευταία περίοδο, ήταν μπροστά με 65-57. Οι γηπεδούχοι, έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, καθώς προηγήθηκαν με 73-61. Οι Πρίντεζης (23 πόντους) και Κούρτοβιτς, είχαν πάρει από το χέρι την Ολύμπια, ενώ από πλευράς ΠΑΟΚ, ο Ουάσινγκτον, ανέλαβε αρκετές πρωτοβουλίες και με κάποια καλάθια, προσπάθησε να μειώσει.

Σε εκείνο το σημείο όμως, ο "Δικέφαλος", έδειξε σημάδια ανάκαμψης. Έκανε σερί 0-8 και πλησίασε στους 4 (73-69), μπαίνοντας εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης. Το φινάλε ήταν δραματικό. Στην κανονική του διάρκεια, το παιχνίδι έληξε ισόπαλο, 78-78, με αποτέλεσμα να οδηγηθεί στην παράταση.

Ούτε εκεί όμως κάποια από τις δύο ομάδες κατάφερε να πάρει σίγουρο προβάδισμα. Το σκορ εναλλασόταν συνεχώς, αλλά το τρίποντο του Καλαμπόκη 1.15 πριν το τέλος, έκανε το σκορ 87-90 και έδωσε στον ΠΑΟΚ, μεγάλο πλεονέκτημα για να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα. Αυτό ήταν και το τέλος της Ολύμπιας, αφού στη ρουλέτα των βολών, οι παίκτες του Πιλαφίδη ήταν ψύχραιμοι, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη, με 95-98.

Τα δεκάλεπτα: 27-16, 45-42, 61-55, 78-78, Παράταση: 95-98

Οι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κρστιτς 7 (2), Μπέλσερ, Αριγκμπάμπου 8, Αποστολίδης 11, Τσιάρας 5 (1), Κούρτοβιτς 15 (4), Πρίντεζης 26 (1), Τζικάνοβιτς 7, Τριχόπουλος 1, Ουόλς 15 (3), Νεοφυτίδης.

ΠΑΟΚ (Κώστας Πιλαφίδης): Πάρκερ 18 (2), Βεργινης, Στσεπάνοβιτς 3 (1), Σέκουλιτς 8, Χαριτόπουλος, Καλαμπόκης 28 (5), Ουάσινγκτον 21 (1), Κούβελας, Βασιλείου 5 (1), Αγαδάκος 10 (2), Πάσαλιτς 5 (1).