ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Διαμάντι ο... Μπετσίροβιτς

Αλβέρτης

Με κορυφαίο τον Μπετσίροβιτς ο ΠΑΟ επικράτησε με 81-61 του Απόλλωνα στο... ρεπό του Διαμαντίδη

Συγκεκριμένα ο Ντελκ πέτυχε 13 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ ο Σλοβένος γκαρντ πρόσθεσε 26 πόντους σε 23', τη στιγμή που ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής για να ξεκουράσει τους παίκτες του.

Το γρήγορο 7-1 και στη συνέχεια το 15-2 δια χειρός Τόνι Ντελκ πρόδωσαν ένα εύκολο απόγευμα για τους "πράσινους", αν κι ως τη λήξη του ημιχρόνου ο αντίπαλος είχε διαφορετική άποψη. Έστω κι αν ο άλλοτε άσος του ΝΒΑ στα πρώτα δέκα λεπτά είχε πετύχει 13 πόντους, περισσότερους δηλαδή από ολόκληρο τον Απόλλωνα (20-12).

Στη δεύτερη περίοδο το δίδυμο Γιοζίποβιτς και Πασχάλη οδήγησε τους φιλοξενούμενους στην αντεπίθεση (22-21), την ώρα που οι αλλαγές του Ζέλικο Ομπράντοβιτς (Ξανθόπουλος-Σάκοτα) κι η αστοχία τους διέκοψαν τον καλό ρυθμό του "τριφυλλιού", που έκλεισε το ημίχρονο στο +8 (34-26).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας διατηρήθηκε σε απόσταση της τάξεως των δέκα πόντων. Μετά τον Μάικ Μπατίστ που ανέλαβε δράση στη δεύτερη περίοδο, ήταν η σειρά και πάλι του Τόνι Ντελκ να αναλάβει δράση κάνοντας το 53-43.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην έναρξη της τέταρτης περιόδου όταν οι Πατρινοί πλήρωσαν την έλλειψη λύσεων και τα 21 λάθη τους! Ο Σάνι Μπετσίροβιτς ανέλαβε δράση και οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους σερί (28-18) που ουσιαστικά διαμόρφωσε το τελικό 81-61.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 20-12, 34-26, 53-43, 81-61

Παναθηναϊκός (Ομπράντοβιτς): Αλβέρτης 2, Ντελκ 20 (3), Παπανικολάου 5 (1), Μπετσίροβιτς 26 (5), Μπατίστ 12, Γιαβτόκας 2, Χατζηβρέττας 5, Τσαρτσαρής 3, Διαμαντίδης, Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 5.

Απόλλων Πατρών (Μπούρσιτς): Χ. Πετρόπουλος 8 (2), Κουμπούρας 7, Γιοζίποβιτς 17 (3), Γ. Πετρόπουλος, Σταυρόπουλος 5, Μπόζοβιτς 7, Στάρσεβιτς 3 (1), Πασχάλης 12, Γκιζογιάννης 2.