ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Δώρο πρόκρισης

Διαμαντίδης

Ο χειρότερος φετινός Παναθηναϊκός στην Ευρωλίγκα, έχασε με 80-93 από την Παρτιζάν που αύξησε τις ελπίδες πρόκρισης

Με κακή άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, ο Παναθηναϊκός έδειξε επηρρεσαμένος από τις απουσίες των Ντικούδη και Ντελκ.
Το μόνο θετικό από τη φετινή εμφάνιση, είναι το θερμό χειροκρότημα των οπαδών της ομάδας, που αποθέωναν τους παίκτες, ακόμα κι όταν έχαναν με 20 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλό θέαμα να κυριαρχεί, αφού οι άμυνες πέρασαν άμεσα σε δεύτερη μοίρα. Η Παρτιζάν προηγήθηκε με 8-11, ο Παναθηναϊκός ανέκαμψε (13-11), αλλά η πρώτη περίοδος έληξε με 19-22 υπερ των Σέρβων. Με όπλο τα τρίποντα, οι παίκτες του Βουγιόσεβιτς, εκμεταλλεύθηκαν το γεγονός ότι οι "πράσινοι" δεν είχαν σωστές αντιδράσεις στο παρκέ, με αποτέλεσμα να κυνηγούν στη μεγαλύτερη διάρκεια.

Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 6 πόντων (21-27), επτά λεπτά πριν το ημίχρονο και σαν να μην έφτανε αυτό, συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά. Μπετσίροβιτς, Αλβέρτης και Βούγιανιτς που ήρθαν από τον πάγκο δεν μπόρεσαν να βελτιώσουν την εικόνα της ομάδας, που βρέθηκε να χάνει δύο φορές με 14 πόντους (30-44, 32-46). Παρά τις φωνές του Ομπράντοβιτς για σκληρή άμυνα στα όρια του φάουλ, η διαφορά δεν έπεσε και το ημίχρονο έληξε με 34-46 υπέρ των Σέρβων.

Στo τρίτο δεκάλεπτο έγινε η τελευταία προσπάθεια του Παναθηναϊκού, να πάρει το παιχνίδι και παρά το καλό ξεκίνημα της Παρτιζάν (38-52 στο 22'), το "τριφύλλι" κατάφερε να πλησιάσει. Με ηγέτη τον Ντελκ και τον Διαμαντίδη να ξυπνάει προς το τέλος της περιόδου (δύο συνεχόμενα κλειψίματα, καλάθι και φάουλ), το σκορ έγινε 63-67, με τον Κάμινγκς να κάνει το 63-69, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Μοιραίο -όπως αποδείχθηκε στη συνέχεια- ήταν το λάθος του Τομάσεβιτς, να διαμαρτυρηθεί έντονα στους διαιτητές, στην εκπνοή της τρίτης περιόδου.

Χρεώθηκε με τεχνική ποινή, η οποία μετατράπηκε στην αρχή της τελευταίας πριόδου, σε δύο πόντους, από τον Κάμινγκς, που σαν να μην έφτανε αυτό, σημείωσε και τρίποντο και η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 11 (63-74), ρίχνοντας την ψυχολογία των παικτών του "τριφυλλιού".

Από εκεί και πέρα, η κατάσταση ήταν μη αναστρέψιμη για τον Παναθηναϊκό. Με τους Ντρόμπνιακ, Τρίπκοβιτς και Κέτσμαν να δίνουν πολύτιμες λύσεις και τους παίκτες των "πρασίνων" να χάνουν αρκετές βολές, το τελικό 80-93 ήρθε φυσιολογικά.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-46, 63-69, 80-93

Οι σκόρερ των ομάδων:

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τσαρτσαρής 7, Σισκάουσκας 14 (2), Μπετσίροβιτς 16 (2), Τομάσεβιτς 10, Βούγιανιτς, Αλβέρτης, Ντελκ 23, Παπανικολάου, Διαμαντίδης 5, Σάκοτα, Γιαβτόκας 5

Παρτιζάν Βελιγραδίου: (Ντούσκο Βουγιόσεβιτς): Κάμινγκς 16 (1), Πέροβιτς 19, Μπογκντάνοβιτς 2, Μπορόβνιακ, Τέπιτς 10 (1), Πέκοβιτς, Ντρόμπνιακ 15 (1), Μπάκιτς, Τρίπκοβιτς 12 (3), Κέτσμαν 15 (1), Βελίτσκοβιτς 4, Μπόζιτς

Ομπράντοβιτς: " Δίκαιη νίκη"

Με καλά λόγια για την Παρτιζάν μίλησε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς, που αρνήθηκε να μιλήσει από τόσο νωρίς για το Final Four: " Η Παρτιζάν κέρδισε δίκαια γιατί έπαιξε πολύ καλά. Οι παίκτες της είχαν υψηλό κίνητρο και έπαιξαν αρκετά έξυπνα με υπομονή στην επίθεση. Λειτούργησε πολύ καλά και το επιθετικό τους ριμπάουντ, κάτι που είναι χαρακτηριστικό τους".

" Δεν είχαμε καλές αντιδράσεις ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Κανείς δεν μπορεί να φανταστεί τον τελικό ή το φάιναλ φορ ακόμα. Σκεφτόμαστε μόνο το επόμενο παιχνίδι με την Ολυμπιάδα, για το οποίο πρέπει να προσαρμοστούμε κατάλληλα".

Όσον αφορά στον Ντούσκο Βουγιόσεβιτς, τόνισε ότι πλέον η ομάδα του είναι κοντά στους "16": " Δείξαμε ότι μπορούμε να παίξουμε καλά και ότι έχουμε ποιότητα σαν ομάδα. Είχαμε πολύ μεγάλο κίνητρο και αυτό ήταν η νίκη, την στιγμή που ο Παναθηναϊκός θεωρούσε το παιχνίδι ως ένα συνηθισμένο αγώνα. Καταφέραμε και τους χαλάσαμε τα όποια σχέδια έκαναν για να μπορέσουμε και εμείς να πλησιάσουμε ακόμα περισσότερο στη φάση των "16".

" Κάθε ομάδα έχει άσχημες βραδιές και ίσως είναι καλύτερο για τον Παναθηναϊκό να έχει τέτοιες βραδιές τώρα... παρά στον τελικό της Ευρωλίγκα"

Η εξέλιξη του αγώνα:
1' Έναρξη 10λέπτου
1' Δίποντο Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (2-0)
1' Δύο βολές Παρτιζάν Κέτσμαν (2-2)
2' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντελκ (4-2)
2' Δίποντο Παρτιζάν Πέροβιτς (4-4)
2' Δίποντο Παρτιζάν Κάμινγκς (4-6)
2' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (6-6)
3' Τρίποντο Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (6-9)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας (8-9)
4' Δύο βολές Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (8-11)
4' Δίποντο Παναθηναϊκός Γιαβτόκας (10-11)
Καλό ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν αρκετά και να προσφέρουν θέαμα στο κοινό
4' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (13-11)
5' Τρίποντο Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (13-14)
5' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (16-14)
6' Τρίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (16-17)
8' Δίποντο Παρτιζάν Τέπιτς (16-19)
Διατηρεί το προβάδισμα η Παρτιζάν, που νικάει κατά κράτος τον Γιαβτόκας. Οι χαλαρές άμυνες έχουν δώσει ωραίο ρυθμό στο παιχνίδι και οι Σέρβοι το εκμεταλλεύονται
8' Τρίποντο Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (16-22)
Ακόμα ένα τρίποντο από τον Ντρόμπνιακ
9' Δίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (18-22)
10' Φάουλ Παρτιζάν Πέκοβιτς
Μία βολή βάζει ο Τομάσεβιτς
10' Λήξη 10λεπτου 19-22
Τρεις πόντους πίσω βρίσκεται ο Παναθηναϊκός στο τέλος της πρώτης περιόδου, χωρίς ακόμα να έχει δει σοβαρά το ματς. Οι Σέρβοι στέκονται καλά στο γήπεδο και με όπλο τα τρίποντα είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεκαλέπτου
11' Έναρξη 10λέπτου
12' Δίποντο Παρτιζάν Πέροβιτς (19-24)
12' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (21-24)
13' Τρίποντο Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (22-27)
Με το πέμπτο τρίποντο της Παρτιζάν, οι Σέρβοι παίρνουν διαφορά έξι πόντων για πρώτη φορά στο ματς
13' Δίποντο Παρτιζάν Πέροβιτς (21-29)
14' Δίποντο Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (23-29)
Πρώτο καλάθι εντός πεδιάς για τον Παναθηναϊκό μετά από τέσσερα λεπτά
15' Δύο βολές Παρτιζάν Κέτσμαν (23-31)
15' Δίποντο Παρτιζάν Βελίκοβιτς (23-33)
15' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός Ομπράντοβιτς
Το -10 αναγκάζει τον Ομπράντοβιτς να πάρει τάιμ άουτ γιατί οι παίκτες του δείχνουν ότι έχουν υποτιμήσει πολύ το παιχνίδι
15' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (25-33)
15' Δίποντο Παρτιζάν Κάμινγκς (25-35)
15' Δίποντο Παρτιζάν Βελίκοβιτς (25-37)
16' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (28-37)
16' Δίποντο Παρτιζάν Πέροβιτς (28-39)
16' Δίποντο Παρτιζάν Πέροβιτς (28-41)
17' Τάιμ-άουτ Παρτιζάν Βουγιόσεβιτς
Πολύ καλή εμφάνιση από την Παρτιζάν που είναι στο +13, γεγονός που αναγκάζει τους οπαδούς του "τριφυλλιού" να ξεσηκωθούν και να ενισχύουν την ομάδα, για να την ξυπνήσουν. Άμυνα ζήτησε ο Ομπράντοβιτς και τόνισε ότι πρέπει να φτάσουν στο όριο του φάουλ
18' Δύο βολές Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (30-43)
19' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντελκ (32-44)
20' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (32-46)
20' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (34-46)
20' Λήξη ημιχρόνου 34-46
Τον Άρη δεν τον λυπήθηκε, αλλά την Παρτιζάν τη λυπάται προς το παρόν για τα καλά. Ο Παναθηναϊκός, με κακή άμυνα στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, είναι πίσω στο σκορ με 12 και δείχνει επηρρεσαμένος από τις απουσίες των Ντικούδη και Ντελκ. Απομένει να βρει κίνητρο για να επιστρέψει στο ματς, τη στιγμή που δεν παίρνει βοήθειες από τονΔιαμαντίδη και βασίζεται κυρίως στις πρωτοβουλίες του Ντελκ
21' Έναρξη 10λέπτου
21' Τρίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (37-46)
21' Δύο βολές Παρτιζάν Πέροβιτς (37-48)
22' Δύο βολές Παρτιζάν Πέροβιτς (37-50)
Τους 14 φτάνει ο Πέροβιτς, που έχει κάνει τη μεγαλύτερη ζημιά στον Παναθηναϊκό
22' Φάουλ Παρτιζάν Πέροβιτς (3ο)
Ο Τσαρτσαρής κερδίζει το τρίτο φάουλ του Πέροβιτς που αντικαθίσταται. Ο ψηλός βάζει τη μία βολή
22' Δύο βολές Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (38-52)
23' Τρίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (41-52)
Ζεστός παραμένει ο Ντελκ, που είναι η μοναδική αξιόπιστη "πράσινη" λύση
23' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (41-54)
Οι Σέρβοι όμως φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στο καλάθι του Παναθηναϊκού που αν δεν διορθώσει άμεσα την άμυνά του, δύσκολα θα πάρει τη νίκη
24' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (43-54)
Το κοντό σχήμα επιστρατεύει ο Ομπράντοβιτς
24' Δίποντο Παρτιζάν Κάμινγκς (43-56)
24' Τρίποντο Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (46-56)
25' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (46-58)
26' Δίποντο Παναθηναϊκός Ντελκ (48-58)
26' Τάιμ-άουτ Παρτιζάν Βουγιόσεβιτς
Βλέποντας τον Ντελκ να μην σταματιέται, ο Βουγιόσεβιτς καλεί τάιμ άουτ για να εξηγήσει στους παίκτες του πως να τον σταματήσουν
26' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντελκ (50-58)
Στους 19 φτάνει ο Ντελκ που προσπαθεί να οδηγήσει τον Παναθηναϊκό στην ανατροπή
27' Φάουλ Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (3ο)
Χαζό φάουλ του Μπετσίροβιτς στο τέλος της επίθεσης
27' 3 Βολές Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (50-61)
27' Φάουλ Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (4ο)
Ο Μπετσίρβιτς μειώνει στους 10 αφού ευστοχεί σε μία βολή
28' Κλέψιμο Παναθηναϊκός Διαμαντίδης
28' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (53-61)
28' Καλάθι και φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (56-61)
Ξυπνάει ο "Μητσάρας" που με δύο συνεχόμενα κλεψίματα και ένα καλάθι και φάουλ μειώνει σε 56-61, αγχώνοντας την Παρτιζάν
28' Δίποντο Παρτιζάν Τέπιτς (56-63)
Ανάσα από τον Τέπιτς που αυξάνει και πάλι τη διαφορά στους 8
29' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντελκ (58-63)
Αλάνθαστος ο Αμερικανός που μειώνει και πάλι στους 5
29' Δύο βολές Παρτιζάν Μπογκντάνοβιτς (58-65)
29' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (60-65)
29' Δίποντο Παρτιζάν Κάμινγκς (60-67)
Επιβιώνει η παρτιζάν, με τον Κάμινγκς που "τρυπάει" την άμυνα των "πρασίνων"
30' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντελκ (63-69)
Για πρώτη φορά από τη δεύτερη περίοδο, η διαφορά πέφτει στους 4
30' Δίποντο Παρτιζάν Κάμινγκς (63-69)
Εκθέτει την άμυνα του Παναθηναϊκού ο Κάμινγκς που κάνει το 63-69
30' Φάουλ Παναθηναϊκός Τομάσεβιτς (τεχνική ποινή)
Τιμωρείται από τους διαιτητές ο Τομάσεβιτς, ο οποίος διαμαρτύερεται για φάουλ που δεν δόθηκε υπέρ του στην τελευταία φάση του δεκαλέπτου
30' Λήξη 10λεπτου 63-69
Έχει ανεβάσει την απόδοσή του ο Παναθηναϊκός, αλλά ακόμα είναι έξι πόντους πίσω. Η καλύτερη άμυνα στην τρίτη περίοδο, επιτρέπει στους "πράσινους" να ελπίζουν στην ανατροπή, αφού ήδη έχουν φορτώσει με αρκετά φάουλ τους αντιπάλους τους οι οποίοι πλέον έχουν περισσότερο άγχος
30' Δύο βολές Παρτιζάν Κάμινγκς (63-71)
31' Τρίποντο Παρτιζάν Κάμινγκς (63-74)
Ξανά στο +11 η Παρτιζάν δια χειρός Κάμινγκς, ο οποίος έχει σημειώσει τους τελευταίους 9 πόντους της ομάδας του
32' Δίποντο Παρτιζάν Πέροβιτς (64-76)
32' Φάουλ Παρτιζάν Πέροβιτς (4ο)
Στις βολές από το επόμενο φάουλ ο Παναθηναϊκός
32' Φάουλ Παρτιζάν Πέκοβιτς (4ο)
Στις βολές ο ΠΑΟ
33' Δύο βολές Παναθηναϊκός Ντρόμπνιακ (65-79)
33' Δύο βολές Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (67-79)
33' Δίποντο Παρτιζάν Κέτσμαν (67-81)
Δείχνει ότι δεν μπορεί ο Παναθηναϊκός και τα περιθώρια στενεύουν
34' Δίποντο Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (68-83)
Μεγάλο πρόβλημα έχει δημιουργήσει ο έμπειρος ψηλός που ανεβάζει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της
35' Τρίποντο Παρτιζάν Τρίπκοβιτς (69-86)
36' Φάουλ Παρτιζάν Βελίκοβιτς (4ο)
Οι Σέρβοι στέλνουν συνεχώς τους παίκτες του Παναθηναϊκού στις βολές και αυτοί αστοχώντας συνήθως μόνο στη μία δίνουν δικαίωμα στην Παρτιζάν να ανεβάζει τη διαφορά
36' Φάουλ Παναθηναϊκός Διαμαντίδης (70-86)
37' Δίποντο Παρτιζάν Τέπιτς (70-88)
Με τον Άρη της Κυριακής μοιάζει ο Παναθηναϊκός, που έχει παρατήσει το ματς και η διαφορά ανεβαίνει
37' Δύο βολές Παρτιζάν Ντρόμπνιακ (70-90)
38' Δίποντο Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (72-90)
Το πρώτο καλάθι εντός πεδιάς του Παναθηναϊκού σημειώνει ο Λιθουανός για το τελευταίο δεκάλεπτο
39' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (74-90)
39' Δύο βολές Παρτιζάν Πέροβιτς (74-92)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Σισκάουσκας (76-92)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Μπετσίροβιτς (78-93)
40' Δύο βολές Παναθηναϊκός Τσαρτσαρής (80-93)
40' Λήξη αγώνα 80-93
Το δώρο πρόκρισης του Παναθηναϊκού στην Παρτιζάν, ολοκληρώνεται και οι Σέρβοι φεύγουν με τη νίκη από το ΟΑΚΑ, αυξάνοντας κατά πολύ τις πιθανότητες πρόκρισης στους "16"