ΑΡΗΣ

Δύο στα δύο με Δράκο

Μετά από σούπερ Α' ημίχρονο και 4 τεχνικές ποινές υπέρ του στο 4ο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός νίκησε με 81-61

Ηγέτης του Ολυμπιακού, στο παιχνίδι της Κυριακής, ήταν ο ασταμάτητος Μαρκ Τζάκσον, ο οποίος όχι μόνο ήταν ανίκητος κοντά στο καλάθι, αλλά ήταν και πολύ εύστοχος στις βολές. Άξιος συμπαραστάτης του, ο Κώστας Βασιλειάδης, που για δεύτερο συνεχόμενο ματς εναντίον του Άρη, τα πήγε περίφημα σημειώνοντας 20 πόντους.
Όσον αφορά στον Άρη, που... φάνηκε για πρώτη φορά στο γήπεδο, στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χάνο Μότολα, πραγματοποίησε ακόμα μία καλή εμφάνιση, ενώ και οι Μάσεϊ-Ράιτ, πρωταγωνίστησαν στην αντεπίθεση των "κιτρίνων", που έφτασαν ως την ισοφάριση.

Αξίζει να σημειωθεί ότι για ακόμα ένα ματς, αρνητικός για τον Άρη, ήταν ο Ουάσιγκτον, που υπέπεσε και πάλι σε αρκετά λάθη, ενώ διαμαρτυρήθηκε υπερβολικά (παρότι είχε δίκιο), κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να χρεωθεί με δύο τεχνικές ποινές, που στην ουσία τελείωσαν την ομάδα του.

Όταν μία ομάδα δεν έχει στο πρώτο δεκάλεπτο, εύστοχο σουτ εντός πεδιάς, τότε μάλλον το να προσπαθεί θέλει να περάσει μπροστά στο σκορ, είναι απίθανο. Οι παίκτες του Χέρμπερτ, ξεκίνησαν τραγικά το παιχνίδι, χωρίς την παραδοσιακά, καλή άμυνα που παίζουν και βρέθηκαν να χάνουν με 10-1 στο πεντάλεπτο, με τον Τζάκσον να είναι ανίκητος.

Η συνέχεια δεν ήταν καλύτερη για τους "κίτρινους", που ως το τέλος της πρώτης περιόδου σκόραραν μόνο με βολές, ενώ η διαφορά αυξανόταν για να φτάσει στους 13 (21-18) στο 10ο λεπτό, με τον Γιαννάκη, να κάνει για ακόμα ένα παιχνίδι... ροτέισον και να παίρνει βοήθεια από όλους τους παίκτες του.

Σαν... γκολ φάνηκε το τρίποντο του Λάζαρου Αγαδάκου, στο πρώτο λεπτό του δευτέρου δεκαλέπτου, αφού ήταν το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι για τον Άρη. Το αρνητικό για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, ήταν ότι το δεύτερο ήρθε 6 λεπτά αργότερα. Εν τω μεταξύ, οι "ερυθρόλευκοι" με τον Βασιλειάδη σε ρόλο ηγέτη όλο και ανέβαζαν τη διαφορά που άγγιξε τους 20 πόντους (35-15), στα μισά της περιόδου.

Με το καλάθι του Μπόισα, που μείωσε σε 35-17, ο Άρης, έκανε ένα μίνι-σερί 0-4, για να κάνει το 35-21, αλλά το τρίποντο-απάντηση του Παπαμακάριου και το καλάθι και φάουλ του Γκριρ, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, διαμόρφωσαν το 42-23 του ημιχρόνου, που επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία του Ολυμπιακού.

Η αντεπίθεση του Άρη
Την αντεπίθεσή του έκανε ο Άρης, στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Άρης, ήταν αυτός που έκανε επιτέλους αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο. Η καλή κυκλοφορία της μπάλας, για πρώτη φορά στο παιχνίδι και η ευστοχία του Ράιτ έξω από τα 6.25, ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν στο σερί 2-13 και τη διαφορά για πρώτη φορά σε μονοψήφιο αριθμό (44-36).

Αυτή όμως δεν ήταν η μικρότερη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού ο Μότολα, μείωσε αρχικά στους 6 (46-40), στη συνέχεια έκανε το ίδιο ο Μάσεϊ (53-47), πριν ο Μότολα "γράψει" το 55-50 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Το προβάδισμα του Ολυμπιακού, μειώθηκε ακόμα περισσότερο όταν ο Μάσεϊ έβαλε γκολ-φάουλ στην πρώτη φάση του τρίτου δεκαλέπτου (55-52) και στη συνέχεια με μία βολή του Μότολα, στο καλάθι (55-53). Το ματς στα ίσα έφερε ο Άρης, όταν ο Μάσεϊ ολοκλήρωσε επιτυχημένα τον αιφνιδιασμό της ομάδας του και έκανε το 55-55. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός, έκανε σερί 6-0 μόνο με βολές (Τζάκσον-Γκριρ).

Το τρίποντο του Γκριρ, από τα 9 μέτρα στη λήξη του χρόνου της επίθεσης του Ολυμπιακού, 4.14 πριν τη λήξη, σήμανε την αρχή του τέλους για τον Άρη. Ο Τζάκσον ανέλαβε στη συνέχεια, ενώ και οι τεχνικές ποινές στον Ουάσιγκτον, μαζί με την αποβολή του Χέρμπερτ, 3 λεπτά πριν το τέλος, ολοκλήρωσαν το σκηνικό, αφού η διαφορά εκτινάχθηκε στους 16 (71-55). Τα καλάθια των Τεόνοσιτς-Γκριρ, ανέβασαν το σερί των ερυθρολεύκων σε 20-0, από τη στιγμή που είχε ισοφαρίσει ο Άρης. Από εκεί και πέρα, το τελικό 81-61 ήρθε φυσιολογικά, με το επιμέρους σκορ να φτάνει για τον Ολυμπιακό στο 25-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 42-23, 55-50, 81-61

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαμάκάριος 3 (1), Πρίντεζης, Καυκής, Τεόντοσιτς 2, Μπουρούσης 2, Γκριρ 21 (2), Μαυροκεφαλίδης 10, Βασιλόπουλος, Βασιλειάδης 20 (3), Τζάκσον 23.

Άρης (Γκόρντον Χέρμπερτ): Παντελιάδης, Τσαλδάρης 10, Ουάσινγκτον 4, Ράιτ 12, Καλαϊτζής, Ηλιάδης 5, Μπόισα 2, Μότολα 14 (3), Μάσεϊ 11, Αγαδάκος 3.

Γιαννάκης: " Προσπαθούμε με υπομονή"
Στη μεγάλη προσπάθεια που κάνουν οι παίκτες του Ολυμπιακού, να προσαρμοστούν στη φιλοσοφία του, αναφέρθηκε ο Παναγιώτης Γιαννάκης, που τόνισε ότι δεν γίνεται να υπάρξει μεγάλη βελτίωση μέσα σε τρεις μέρες.πολλά " Γνωρίζαμε ότι θα παίζαμε ακόμα ένα δύσκολο παιχνίδι. Προσπαθούμε σε κάθε ματς να είμαστε καλύτεροι. Η προσπάθεια των παιδιών, ήταν να παίξουν καλή άμυνα, αλλά στο δεύτερο μέρος μπήκαμε χωρίς συγκέντρωση. Είναι φυσιολογικό, όμως, γιατί τα παιδιά κάνουν προσπάθεια να προσαρμοστούν".

Στη συνέχεια τόνισε ότι μέσα σε λίγες μέρες δεν γίνεται να υπάρξει μεγάλη βελτίωση: " Όσο πιο νέοι είμαστε, τόσο πιο πολύ βιαζόμαστε. Προσπαθούμε να έχουμε μία ομάδα που θα παίζει συγκεντρωμένη για 40 λεπτά, ώστε να είναι αποτελεσματική. Αυτό δεν γίνεται σε τρεις μέρες. Τα παιδιά δείχνουν διάθεση, αλλά πιεζόμενοι να τα καταφέρουν δημιουργείται ψυχολογική κούραση και ξέρουμε ότι θα έχουμε σκαμπανεβάσματα. Έχουμε υπομονή και προσπαθούμε μαζί με τα παιδιά, να παίξουμε όπως θέλουμε".θέλουμε.

Τέλος, αναφέρθηκε στην επιστροφή των τραυματιών, αφού για ακόμα ένα παιχνίδι, ο Ολυμπιακός, κατέβασε... δεκάδα: " Ελπίζουμε με τη Μακάμπι, να επιστρέψουν οι Μπλάκνεϊ και Ματσιγιάουσκας. Τα παιδιά που παίζουν, προσπαθούν να δίνουν το 100%, κάτι που έκαναν απόψε ο Λουκάς και ο Μπουρούσης. Υπάρχουν σημεία που μπορεί να προσφέρει το κάθε παιδί και η σεζόν είναι μεγάλη. Τα παιχνίδια είναι πολλά, αλλά πάντα όλοι πρέπει να είναι έτοιμοι. Δεν είναι εύκολο να γίνει αυτό, αλλά προσπαθούμε".

Ο Μαρκ Τζάκσον, είπε: " Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Κάναμε ένα καλό ξεκίνημα, αλλά ο Άρης επέστρεψε. Παίξαμε καλή άμυνα στα 3/4 του ματς και αυτό θα κρατήσουμε".

Χέρμπερτ: " Δείξαμε χαρακτήρα"
Την ικανοποίησή του για τον τρόπο με τον οποίο επέστρεψε ο Άρης στο παιχνίδι, εξέφρασε ο Γκόρντον Χέρμπερτ. Έξαλλος με την διαιτησία ήταν ο Ουάσιγκτον.

" Συγχαρητήρια στον Ολυμπαικό. Μου άρεσε ο τρόπος που επιστρέψαμε στο τρίτο δεκάλεπτο, καταφέρνοντας να ισοφαρίσουμε. Δείξαμε χαρακτήρα και καρδιά. Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας με τους διαιτητές".

Ο Δημήτρης Τσαλδάρης, από την πλευρά του, τόνισε: " Ήρθαμε να παίξουμε ένα ματς, που θα ήταν δυσκολότερο από αυτό του Κυπέλλου. Είχαμε στόχο μία στις δύο νίκες, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ξεκινήσαμε πολύ άσχημα δεν είχαμε συγκέντρωση, δώσαμε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό για εύκολα καλάθια. Στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε κατά διαστήματα καλά, ισοφαρίσαμε κι αν ήμασταν πιο συγκεντρωμένοι και έμπειροι θα μπορούσαμε να είχαμε φύγει νικητές. Θα προσπαθήσουμε να το ξεχάσουμε και να προσχωρήσουμε".

Την έντονη δυσφορία του για τη διαιτησία εξέφρασε ο Ντάριους Ουάσιγκτον: " Δεν γίνεται στο ένα παιχνίδι να χάνουμε με δύο πόντους και στο άλλο με 20. Οι διαιτητές ανέχθηκαν το σκληρό παιχνίδι του Ολυμπιακού, ενώ όχι το δικό μας. Με τις 7 τεχνικές ποινές μας αποτελείωσαν".

Αγαδάκος: " Μας έσφαξαν οι διαιτητές"
Ο διευθύνων σύμβουλος της ΚΑΕ Άρης, Γιάννης Δαμιανίδης τόνισε μετά το τέλος του αγώνα: " Μίλησα με τον πρόεδρο και θα βγάλουμε ανακοίνωση. Οι διαιτητές φαίνονται στα δύσκολα παιχνίδια, όχι στα εύκολα. Τόσες τεχνικές ποινές δέχεται μία ομάδα σε μία χρονιά, όχι σε έναν αγώνα. Όταν η διαφορά μειώθηκε, είδαμε όλοι σε ποια κατεύθυνση πήγε ο αγώνας".

Τέλος ο Λάζαρος Αγαδάκος τόνισε από την πλευρά του: " Ήταν μία σφαγή. Κυριολεκτικά οι διαιτητές μας διέλυσαν. Αν δεν μας έδιναν τόσες τεχνικές ποινές θα κερδίζαμε αυτό το παιχνίδι".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
2' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (2-0)
2' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (5-1)
3' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (7-1)
Πολύ καλό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό
5' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (10-1)
Καθολική η υπεροχή του Αμερικανού που δεν σταματιέται από τον Μότολα
6' Δίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (12-3)
7' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (12-5)
8' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (14-5)
9' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλειάδης (16-5)
9' Δίποντο Ολυμπιακός Μαυροκεφαλίδης (18-6)
9' Δύο βολές Άρης Ουάσιγκτον (18-8)
10' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (21-8)
10' Λήξη 1ης περιόδου 21-18
Ένας μέτριος Ολυμπιακός, βρίσκεται 13 πόντους μπροστά από έναν ανύπαρκτο Άρη στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι έχουν σκοράρει μόνο με βολές
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (21-10)
11' Τρίποντο Άρης Αγαδάκος (21-13)
Το πρώτο εντός πεδιάς καλάθι του Άρη
12' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (23-13)
Στους 10 πόντους φτάνει ο Έλληνας άσος
12' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (26-13)
13' Δύο βολές Άρης Ηλιάδης (26-15)
13' Δίποντο Ολυμπιακός Μαυροκεφαλίδης (28-15)
14' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (30-15)
14' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ
Κάκιστος ο Άρης, με αργές αντιδράσεις στην άμυνα και μπλοκαρισμένη την επίθεση
14' Τρίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (33-15)
15' Δίποντο Ολυμπιακός Μαυροκεφαλίδης (35-15)
Στο +20 για πρώτη φορά ο Ολυμπιακός
17' Δίποντο Άρης Μπόισα (35-17)
Έξι λεπτά είχε να σκοράρει ο Άρης εντός πεδιάς
18' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
18' Δύο βολές Άρης Μότολα (35-19)
18' Δύο βολές Άρης Τσαλδάρης (35-21)
19' Τρίποντο Ολυμπιακός Παπαμακάριος (38-21)
20' Δίποντο Άρης Ράιτ (39-23)
Μειώνει στους 16 ο Ράιτ, αλλά ακόμα είναι πολύ μακριά ο Άρης, που απόψε δεν δείχνει ικανός να ανακάμψει
20' Καλάθι και φάουλ Ολυμπιακός Γκριρ (42-23)
20' Λήξη ημιχρόνου 42-23
Ίσως το χειρότερο ημίχρονο του Άρη στη φετινή περίοδο. Ο Ολυμπιακός κάνει ότι θέλει στο γήπεδο και δεν φαίνεται να απειλείται
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο Άρης Ράιτ (42-28)
Σερί 0-4 για τον Άρη
22' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (44-28)
24' Τρίποντο Άρης Ράιτ (44-31)
24' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (44-34)
24' Δίποντο Άρης Ουάσιγκτον (44-36)
25' Δίποντο Ολυμπιακός Βασιλειάδης (46-36)
26' Τάιμ-άουτ Ολυμπιακός Γιαννάκης
Για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ο "Δράκος" βλέπει την ομάδα του να μην έχει τον απόλυτο έλεγχο και καλεί τάιμ άουτ
26' Τρίποντο Άρης Μότολα (46-40)
26' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (48-40)
27' Τεχνική ποινή Άρης Τσαλδάρης
Στη μία βολή ευστοχεί ο Τζάκσον μετά το "θέατρο" του Τσαλδάρη
27' Δίποντο Άρης Μότολα (49-42)
28' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλειάδης (51-42)
Ακόμα μία τεχνική ποινή, αυτή τη φορά στον πάγκο του Άρη
28' Καλάθι και φάουλ Άρης Τσαλδάρης (51-45)
Ξανά μειώνει στους 6 ο Άρης
29' Δίποντο Ολυμπιακός Μπουρούσης (53-45)
30' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (53-47)
30' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (55-47)
30' Τρίποντο Άρης Μότολα (55-50)
30' Λήξη 3ης περιόδου 55-50
31' Έναρξη 4ης περιόδου
33' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (55-55)
33' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (57-55)
34' Τάιμ-άουτ Άρης Χέρμπερτ (57-55)
34' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (59-55)
35' Δύο βολές Ολυμπιακός Τζάκσον (63-55)
Οι βολές κρατούν το προβάδισμα του Ολυμπιακού
36' Τρίποντο Ολυμπιακός Γκριρ (64-55)
37' Δίποντο Ολυμπιακός Τζάκσον (66-55)
37' Δύο βολές Ολυμπιακός Γκριρ (71-55)
Ευστοχεί στις βολές από τις τεχνικές ποινές ο Γκριρ στέλνει τη διαφορά στους 16 και όλα τελειώνουν για τον Άρη
39' Δύο βολές Ολυμπιακός Βασιλειάδης (78-55)
40' Τρίποντο Άρης Ράιτ (80-58)
40' Λήξη αγώνα 81-61
Μετά από ένα ρεσιτάλ τεχνικών ποινών στον Άρη στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός, παίρνει τη νίκη με 81-61