Αναντολού Εφές - Βιλερμπάν 72-68: Ο Μίτσιτς πήρε από το χέρι την ομάδα του

Ο Βασίλιε Μίτσιτς της Αναντολού Εφές σε στιγμιότυπο από τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ EUROKINISSI

Η Αναντολού Εφές, με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Βασίλιες Μίτστις (22 πόντους) έστω και δύσκολα πήρε τη νίκη απέναντι στην μαχητική Βιλερμπάν, με 72-68 και έφτασε τις επτά συνολικά νίκες στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

Με έναν Μίτσιτς (22 πόντους) από άλλον πλανήτη, η Εφές πήρε τη νίκη απέναντι στη Βιλερμπάν (72-68), φτάνοντας διευρύνοντας το σερί της στην EuroLeague σε 7-5.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, Εφές και Βιλερμπάν πήγαιναν χέρι χέρι, με τους Γάλλους παρόλα αυτά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα έξι πόντων (13-19) από το καλάθι του Νουά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, με καλάθια των Σίνγκλετον και Πλάις, η Εφές έτρεξε ένα 6-0 σερί μέσα σε λιγότερο από ένα λεπτό και έφερε το ματς στα ίσια. Από εκεί και πέρα, η Εφές έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο και με συνεχόμενα καλάθια του Μπράιαν Ντάνστον, πήρε μία διαφορά δέκα πόντων (την μεγαλύτερη μέχρι εκείνο το σημείο). Το ημίχρονο παρόλα αυτά ολοκληρώθηκε με τους Τούρκους να είναι μπροστά με +6.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, αφού κατάφερε και πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι (44-31), με τους Γάλλους παρόλα αυτά να δυναμώνουν αμυντικά -με τους Γιαμπουσελέ (2 μπλοκ) και Χέιζ (5 μπλοκ) να φιλοδωρούν οποιονδήποτε έμπαινε στο ζωγραφιστό, με τάπες- και να ρίχνουν τη διαφορά στους -4 (48-44) και το ματς ουσιαστικά να αρχίζει πάλι από την αρχή. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να δυναμώσουν ακόμη περισσότερο την άμυνά τους (κυρίως την περιφερειακή) και με μεγάλα σουτ στην επίθεση από Λάιτι και Νουά, κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με +6 (57-63). Οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να αντιδράσουν και με έναν τρομερό Βασίλιε Μίτσιτς (22 πόντους, 6/7 δίποντα, 7/7 βολές) πήραν την 7η νίκη τους στην κανονική διάρκεια της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Πέρεζ, Ραντοίκοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-19, 33-27, 48-44, 72-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 14 (6/8 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Μπομπουά, Σίνγκλετον 2 (6ριμπάουντ), Μπαλμπάι, Γκετσίμ, Σανλί 7 (1), Μοερμάν 5 (6 ριμπάουντ), Τουντσέρ 3 (1), Πλάις 4, Μίτσιτς 22 (6/7 δίποντα, 5/5 βολές, 2 ασίστ), Άντερσον 6 (4 ριμπάουντ), Ντάνστον 13 (6/8 δίποντα, 3 ριμπάουντ)

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Φρίμαν, Καουντί, Ντιό 8 (1), Λομάζ, Φαλ 5, Νουά 11 (4/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ), Χέιζ 3 (7 ριμπάουντ, 6 μπλοκ), Λάιτι 14 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), , Χάουαρντ 11, Γιαμπουσελέ 8 (1/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Κόουλ 2 (2 ασίστ)

Τα Ομαδικά στατιστικά της Αναντολού Εφές: 24/44 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 14/17 βολές, 31 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 5 κλεψίματα, 13 λάθη, 7 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βιλερμπάν: 15/34 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 8/12 βολές, 29 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 10 κλεψίματα, 12 λάθη, 7 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Η Εφές θα ταξιδέψει στην Ισπανία για να αντιμετωπίσει τη Βαλένθια (10/12, 22:00), ενώ μία ημέρα αργότερα, η Βιλερμπάν θα ταξιδέψει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει την Μπάγερν (11/12, 21:30) για την 13η αγωνιστική της EuroLeague.

Photo Credits: Eurokinissi