EUROBASKET

Ελλάδα - Λετονία 70-80: Νέα ήττα για την Εθνική Κορασίδων, που θα παλέψει για την 13η θέση και την αποφυγή του υποβιβασμού

Η Αποστολία Ζορμπαλά
Η Αποστολία Ζορμπαλά FIBA.BASKETBALL

Η Εθνική Κορασίδων γνώρισε την ήττα με 70-80 από την Λετονία στο EuroBasket U16 και πλέον θα αγωνιστεί στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16, με στόχο να κατακτήσει την 13η θέση και να αποφύγει τον υποβιβασμό στη Β' κατηγορία. Πρώτος αντίπαλος η Κροατία.

Την πέμπτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο EuroBasket U16 γνώρισε η Εθνική Κορασίδων από τη Λετονία με 70-80. Η προσοχή του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος πλέον στρέφεται στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16, όπου αποκλειστικός στόχος είναι η κατάληψη της 13ης θέσης που οδηγεί στην παραμονή στην Α' κατηγορία.

Η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, προηγήθηκε με 10-5, ωστόσο η Λετονία αντεπιτέθηκε και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 17-20. Ένα επιθετικό μπλακ άουτ στη δεύτερη περίοδο όμως ήταν αρκετό όμως για να ξεφύγει με διψήφια διαφορά η ομάδα της Λετονίας και να κλείσει το ημίχρονο στο +15 (26-41). Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πιο ισορροπημένη, ωστόσο η Λετονία είχε σταθερά τον έλεγχο, συντηρώντας διψήφιες διαφορές μέχρι και τη λήξη (70-80).

Κορυφαία για τις νικήτριες ήταν η Μάιγια Απλόκα με 17 πόντους (5/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα), 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ για την Ελλάδα πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση η Αποστολία Ζορμπαλά με 34 πόντους και 7/12 τρίποντα.

Ο επόμενος αγώνας για το σύνολο της Ελένης Μίχα θα είναι κόντρα στην Κροατία την Παρασκευή 23/8. Η Εθνική μας καλείται πλέον να βρει δύο νίκες στους δύο εναπομείναντες αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 13-16, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα υποβιβαστεί στη Β' κατηγορία. Υπενθυμίζεται ότι - βάσει συστήματος διεξαγωγής - στην Β' κατηγορία θα υποβιβαστούν οι τρεις τελευταίες ομάδες της τελικής κατάταξης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 26-41, 44-60, 70-80

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχα): Λαγωνικάκη 3, Μήτραλη, Φουστέρη 5, Χλιαουτάκη 4, Βίγκα 14 (3/6 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Μόσχου, Ζορμπαλά 34 (4/6 τρίποντα, 7/12 τρίποντα, 5/7 βολές), Υφαντοπούλου, Τσιανάκα 4 (5 ασίστ), Φονιαδάκη, Τουμπανιάρη 2, Καμπακά 4 (8 ριμπάουντ).