Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα-Σερβία: 66-65

Σχορτσιανίτης

Άτυπη ρεβάνς από τους Σέρβους για την ήττα της Παρασκευής πήρε η Ελλάδα που νίκησε με 66-65

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Γιόνας Καζλάουσκας ήταν και πάλι ο Βασίλης Σπανούλης με 15 πόντους, όσου είχε και ο... συγκάτοικός του Νίκος Ζήσης. Από πλευράς Σέρβων ο ουσιαστικός για ακόμα μία φορά Πάουνιτς είχε 11.
Στο πρώτο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν πολύ καλό, έπαιζε βελτιωμένη άμυνα και είχε τον έλεγχο των ριμπάουντ με αποτέλεσμα να έχει διαρκώς το προβάδισμα.

Μπαίνοντας στο δεύτερο μέρος όμως οι "παιδικές ασθένειες" έκαναν και πάλι την εμφάνισή τους και ειδκά η κακή παρουσία του Κουφού αποσυντόνισε την ομάδα που ισοφαρίστηκε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Χρειάστηκε η επιβλητική παρουσία του Σχορτσιανίτη στην τέταρτη περίοδο -έπαιξε μέχρι και καταπληκτική περιφερειακή άμυνα κλέβοντας την μπάλα από τον Τεόντοσιτς- αλλά και τα εύστοχα σουτ του Ζήση για να κρατηθεί η Εθνική μας στο ματς και τελικά να φτάσει στη νίκη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα πήγε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και αφού ξεπέρασε ένα αρχικό προβάδισμα των Σέρβων με 8-6 λόγω δύο συνεχόμενων τριπόντων του Έρτσεγκ, "πάτησε γκάζι" και με ένα αρχικό 6-0 προηγήθηκε με 12-8 έχοντας ως όπλο την άμυνα.

Έχοντας σε καλή μέρα τον Μπουρούση αλλά και τον Σχορτσιανίτη που πέρασε στο παρκέ στη συνέχεια, η Εθνική μας πήρε τη μάχη των ριμπάουντ και "έχτισε" ένα προβάδισμα 7 πόντων (22-15) στο τέλος της περιόδου, παρά τα προβλήματα που είχε στην επίθεση.

Μπαίνοντας στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Καζλάουσκας συνέχισαν την καλή εμφάνιση με αποτέλεσμα να ανέβει η διαφορά στους 12 πόντους (29-17) με πέντε λεπτά να απομένουν για το τέλος του ημιχρόνου.

Η είσοδος του Τεόντοσιτς ανέβασε κάπως τους Σέρβους που κατάφεραν με τον Κρστιτς (και πάλι είχε προβλήματα απέναντί του ο Κουφός) και το προβάδισμα της Ελλάδας έπεσε στους 7 (31-24) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η πρωτοπορία στο σκορ δεν άλλαξε χέρια ούτε κατά τη διάρκεια της τρίτης περιόδου που η Εθνική διατήρησε την καλή περιφερειακή αμυντική της παρουσία αλλά αντιμετώπισε εκ νέου πρόβλημα στο μαρκάρισμα του Κουφού πάνω στον Ραντούλιτσα που πέτυχε 5 πόντους.

Όταν ο Τεόντοσιτς σημείωσε τρίποντο η διαφορά έπεσε στους 4 (43-39), η συνέχεια όμως άνηκε και πάλι στην Ελλάδα που έφτασε εκ νέου στο +8 (47-39). Από εκείνο το σημείο και μετά τα απανωτά λάθη του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος στην άμυνα, ειδικά από τον Κουφό επέτρεψαν στη Σερβία να ισοφαρίσει σε 47-47 ως το τέλος της περιόδου.

Ρεσιτάλ Big Sofo
Μεγάλο ντέρμπι ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στο οποίο αρχικά οι Σέρβοι προηγήθηκαν μετά από πολλή ώρα με τον Πάουνιτς αλλά η ηγετική παρουσία του Μπουρούση (είχε περάσει στη θέση του Κουφού) οδήγησε στο προσπέρασμα με 54-51 από την Ελλάδα.

Ο αναγεννημένος Σοφοκλής Σχορτσιανίτης έκανε τη διαφορά στη συνέχεια αφού σε άμυνα κι επίθεση ήταν πολύ καλός οδηγώντας σε ένα προβάδισμα με 62-58 την Εθνική που δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια.

Χάνοντας για ακόμα μία φορά αμυντικά ριμπάουντ και κάνοντας λάθη στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στους Σέρβους να περάσουν στο σκορ με τρίποντο του Τέπιτς (64-65) 38 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Η απάντηση ήρθε από τον Μπουρούση που πήρε το επιθετικό ριμπάουντ μετά από χαμένο λέι από του Σπανούλη κι έγραψε το τελικό 66-65 αφού οι Σέρβοι αστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση με τον Τεόντοσιτς που επιχείρησε τρίποντο υπό την ασυκτική πίεση του Ζήση.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 31-24, 47-47, 66-65

Oι σκόρερ των δύο ομάδων:

Ελλάδα (Καζλάουσκας): Καλάθης 2, Μπουρούσης 13, Ζήσης 15, Σπανούλης 15, Τσαλδάρης, Φώτσης 2, Πρίντεζης, Καϊμακόγλου, Παπανικολάου, Κουφός 3, Περπέρογλου 5, Σχορτσανίτης 11

Σερβία (Ίβκοβιτς): Πόποβιτς 3, Τέπιτς 3, Ραντούλιτσα 9, Έρτσεγκ 7, Κέτσμαν, Μπιέλιτσα, Τρίπκοβιτς 4, Τεόντοσιτς 10, Κρίστιτς 8, Πέροβιτς 5, Πάουνιτς 11, Μάτσβαν 5

Παρούσα η "αφρόκρεμα"
Όλος ο καλός ο κόσμος βρέθηκε και απόψε στο ΟΑΚΑ για να παρακολουθήσει την προσπάθεια της Εθνικής ομάδας στο τουρνουά "Ακρόπολις".

Ο λόγος για τον υφυπουργό αθλητισμού Γιάννη Ιωαννίδη που δεν δίστασε μάλιστα να πλέξει το εγκώμιο των Καλάθη-Σόφο-Κουφού, τον πρόεδρο της FIBA Europe Γιώργο Βασιλακόπουλο, τον πρόεδρο της ΕΠΟ Σοφοκλή Πιλάβιο και τον ισχυρό άνδρα της ΚΑΕ Παναθηναϊκός Θανάση Γιαννακόπουλο.

Επίσης παρόντες ήταν ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς με τον Δημήτρη Ιτούδη που παρακολούθησαν τις προσπάθειες των αθλητών του "τριφυλλιού", αλλά και οι Θοδωρής Παπαλουκάς και Παναγιώτης Βασιλόπουλος που δήλωσαν απογοητευμένοι για το γεγονός ότι φέτος δεν μπόρεσαν να βοηθήσουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Kαζλάουσκας: " Λάθη στο πικ εν ρολ"
Aνάμικτα συναισθήματα άφησε στον Γιόνας Καζλάουσκας η νίκη επί της Σερβίας, αφού ο Λιθουανός κόουτς αναφέρθηκε στα θετικά και στα αρνητικά στοιχεία του παιχνιδού της Εθνικής μας.

" Ήταν η συνέχεια του προηγούμενου παιχνιδιού με τους Σέρβους. Τότε αν θυμάμαι καλά είχαμε χάσει και κάποιοι παίκτες ήθελαν υπερβολικά τη νίκη απόψε, γεγονός που τους δημιούργησε έξτρα πίσεη η οποία μας έβλαψε. Παίξαμε καλύτερα στην επίθεση στο προηγούμενο ματς και χειρότερα στην άμυνα ενώ σήμερα συνέβη το αντίθετο".

"Χρειαζόμαστε βοήθεια από τον πάγκο. Kάποιοι παίκτες όπως ο Σπανούλης και ο Περπέρογλου έπαιξαν περισσότερο απ' όσο σχεδιάζαμε. Χρησιμοποιήσαμε αρκετά το πικ εν ρολ αλλά πολλές φορές δεν το κάναμε με επιτυχία λόγω κάποιων λανθασμένων αποφάσεων του Καλάθη".

"Επίσης στην άμυνα πάνω στο πικ εν ρολ πήγαμε καλύτερα. Έχουμε κάποιους παίκτες που μπορούν να παίξουν στις θέσεις "4" και "5" όπως ο Μπουρούσης που απόψε προερχόταν από έναν τραυματισμό

".

Στη συνέχεια μίλησε και για τις απουσίες: " Χρησιμοποιούμε και τον Πρίντεζη ως τριάρι ενώ ξεκίνησε ως "τεσσάρι" χωρίς όμως να βρει ρυθμό σε αυτή τη θέση. Είναι ανάγκη να μας βοηθήσει. Θα ήθελα επίσης να πω ότι δεν είναι εύκολο και για τον Τσαλδάρη αλλά και για τα υπόλοιπα παιδιά που ήρθαν φέτος, να κάνουν άμεσα ότι τους ζητάμε αλλά αλλά παίζουμε με αυτούς που έχουμε και περιμένουμε να προσαρμοστούν άμεσα. Υπάρχουν οι δεδομένες απουσίες των Διαμαντίδη-Παπαλουκά και πρέπει να τις ξεπεράσουμε".

Τέλος, αναφέρθηκε στα νέα παιδιά: " Πρέπει να λάβουμε γρήγορα τις αποφάσεις μας και να πάρουμε ότι περισσότερο μπορούμε από τους βασικούς μας παίκτες. Σήμερα δεν πήγαν καλά οι Καλάθης-Κουφός αλλά είναι φυσιολογικό. Στην ομάδα έχουμε τρία 19χρονα παιδιά και από ότι ξέρω θα συμμετέχουμε στο Ευρωμπάσκετ ανδρών".

Aπό την πλευρά του ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δήλωσε: " Ηταν ένα πολύ δυνατό παιχνίδι, πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μειονέκτημά μας ήταν τα λάθη στον αιφνιδιασμό, αλλά και το ότι δεχθήκαμε πολλά εύκολα λάθη".

"Τα νέα παιδιά γύρισαν το παιχνίδι, ισοφαρίσαμε, αλλά χάσαμε το τελευταίο σουτ. Δεν ήταν καλά οργανωμένη επίθεση. Από φιλικό σε φιλικό γινόμαστε καλύτεροι, ο χρόνος θα δουλέψει για μας. Εδώ θα δώσουμε τα τελευταία μας φιλικά και πρέπει να τα εκμεταλλευτούμε, διότι είναι οι πιο δυνατές πρόβες για μας".

"Επειδή ο κόσμος ανησυχεί, θέλω να ενημερώσω ότι έκανα θεραπεία στον αγκώνα με τον γιατρό κύριο Γιώργο Παπαγιαννόπουλο και αύριο θα είμαι απολύτως εντάξει

".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δύο βολές Ελλάδα Σπανούλης (2-0)
1' Δίποντο Σερβία Πάουνιτς (2-2)
2' Δύο βολές Ελλάδα Μπουρούσης (4-2)
2' Τρίποντο Σερβία Έρτσεγκ (4-5)
3' Τρίποντο Σερβία Έρτσεγκ (6-8)
3' Δίποντο Ελλάδα Ζήσης (8-8)
3' Τεχνική ποινή Σερβία Ίβκοβιτς
Τα απανωτά φάουλ που δεν δόθηκαν στη Σερβία στην τελευταία της επίθεση ανάγκασαν τον Ίβκοβιτς να διαμαρτυρηθεί έντονα
3' Δύο βολές Ελλάδα Σπανούλης (10-8)
4' Δίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (12-8)
6' Δύο βολές Σερβία Κρστιτς (12-10)
7' Τρίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (15-12)
7' Δίποντο Σερβία Σπανούλης (15-14)
7' Καλάθι και φάουλ Ελλάδα Σχορτσιανίτης (19-12)
8' Δίποντο Σερβία Πέροβιτς (20-14)
10' Δίποντο Ελλάδα Φώτσης (22-15)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-15
Βελτιωμένη η Εθνική προηγείται με 7 πόντους
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Ελλάδα Καλάθης (24-15)
14' Δίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (25-17)
15' Δίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (27-17)
15' Τάιμ-άουτ Σερβία Ίβκοβιτς
16' Δύο βολές Ελλάδα Φώτσης (29-17)
18' Τρίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (29-22)
19' Δίποντο Ελλάδα Κουφός (31-22)
19' Δίποντο Σερβία Κρστιτς (31-24)
19' Τρίποντο Ελλάδα Σπανούλης (34-24)
19' Δύο βολές Σερβία Κρστιτς (34-26)
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Δίποντο Ελλάδα Ζήσης (36-27)
22' Δίποντο Σερβία Ραντούλιτσα (36-29)
22' Δίποντο Ελλάδα Ζήσης (38-29)
23' Δίποντο Σερβία Τρίπκοβιτς (38-31)
24' Δίποντο Ελλάδα Σχορτσιανίτης (40-31)
24' Καλάθι και φάουλ Σερβία Ραντούλιτσα (40-36)
25' Τρίποντο Ελλάδα Σπανούλης (43-36)
26' Τρίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (43-39)
27' Δίποντο Σερβία Ραντούλιτσα (47-41)
28' Τρίποντο Σερβία Πάουνιτς (47-44)
30' Καλάθι και φάουλ Σερβία (47-47)
30' Λήξη 3ης περιόδου 47-47
Ανέκαμψαν οι Σέρβοι που ισοφάρισαν κι έκαναν το ματς ντέρμπι
31' Έναρξη 4ης περιόδου
31' Δίποντο Σερβία Πάουνιτς (47-49)
31' Δύο βολές Ελλάδα Περπέρογλου (49-49)
32' Τρίποντο Ελλάδα Περπέρογλου (52-49)
33' Δίποντο Σερβία Πάουνιτς (52-51)
33' Δίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (54-51)
34' Δίποντο Σερβία Μάτσβαν (54-53)
34' Τρίποντο Ελλάδα Σπανούλης (57-53)
35' Δίποντο Σερβία Πάουνιτς (58-55)
35' Δίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (58-57)
36' Δίποντο Ελλάδα (60-57)
37' Δίποντο Ελλάδα Σχορτσιανίτης (62-58)
37' Δίποντο Σερβία Τεόντοσιτς (62-60)
37' Δύο βολές Ελλάδα Ζήσης (64-60)
37' Δίποντο Σερβία Μάτσβαν (64-62)
40' Τρίποντο Σερβία Τέπιτς (64-65)
40' Δίποντο Ελλάδα Μπουρούσης (66-65)
40' Τάιμ-άουτ Σερβία Ίβκοβιτς
40' Λήξη αγώνα 66-65
Έχοντας σε σούπερ μέρα τους Σχορτσιανίτη-Μπουρούση η Ελλάδα πήρε ρεβάνς από τη Σερβία για την ήττα της Παρασκευής και επικράτησε με 66-65 κάνοντας θετικό ντεμπούτο στο 23ο τουρνουά "Ακρόπολις"