Eλπίζει σε... θαύμα

μασει γιασαιτις

Νέα ήττα (η τέταρτη) για τον Άρη με 90-74 από την Ταού στη Βιτόρια. Ελπίζουν μόνο μαθηματικά οι "κίτρινοι"

Οι "κιτρινόμαυροι" ξεκίνησαν καλά και ήθελαν να εκμεταλλευτούν το... δώρο από το Βίλνιους όπου η Λιέτουβος κέρδισε την Ούλκερ. Οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ όμως, από τα μέσα της τρίτης περιόδου δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν παρά τους 26 πόντους του Τζερεμάια Μάσεϊ.
Τα 22 λάθη που έκανε ο Άρης ήταν αρκετά για οδηγήσουν την Τάου σε μία εύκολη επικράτηση έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τους Πάμπλο Πριτζιόνι και Τιάγκο Σπλίτερ. Έτσι η ισπανική ομάδα παρέμεινε αήττητη στο Τοπ 16 έχοντας πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Άρης πλέον θέλει τριπλή ισοβαθμία μαζί με Λιέτουβος Ρίτας και Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ την τελευταία αγωνιστική και να κερδίσει με 31 πόντους τη λιθουανική ομάδα κάτι που μάλλον είναι ακραίο.

Αποφασισμένος... να παλέψει

Η νίκη ήταν το μόνο αποτέλεσμα που ήθελε ο Άρης και οι "κιτρινόμαυροι" μπήκαν αποφασισμένοι να επιβληθούν της Τάου. Στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου το παιχνίδι πήγε να ξεφύγει από... τα χέρια των φιλοξενούμενων που δυσκολεύονταν επιθετικά ενώ συμπλήρωσαν γρήγορα τα πέντε φάουλ.

Οι παίκτες του Γκόρντον Χέρμπερτ ανέβασαν την απόδοση τους και με επιθετική αιχμή τον Χάνο Μότολα και τον απόλυτο έλεγχο των ριμπάουντ επέστρεψαν με συνέπεια να έχουν το προβάδισμα στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-24). Ο Άρης είχε επιβάλλει τον ρυθμό του και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έκανε ένα σερί 5-0 με ισάριθμους πόντους του Τζερεμάια Μάσεϊ. Παράλληλα αμυντικά τα πήγαινε πολύ καλά καθώς άφησε τους Ισπανούς τρία λεπτά χωρίς πόντο.

Στη συνέχεια ο Σπάχια έριξε στο παρκέ τον Πάμπλο Πριτζιόνι ο οποίος δημιούργησε πολλά προβλήματα στους Θεσσαλονικείς και μέσα σε λίγα λεπτά έγινε ο πρώτος σκόρερ της Τάου. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερες λύσεις και κρατούσαν το προβάδισμα, ωστόσο, οι παίκτες του Άρη ακολουθούσαν από κοντά και προσπαθούσαν να εκμεταλλευτούν τα λάθη των Ισπανών.

Άργησε να μπει...

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον χειρότερο τρόπο καθώς ο Άρης από εκεί που βρισκόνταν κοντά στο σκορ έχασε την αυτοσυγκέντρωση του και οδηγήθηκε σε λάθη. Οι γηπεδούχοι περνώντας την μπάλα κοντά στο καλάθι και τον Τιάγκο Σπλίτερ έπαιρναν λύσεις -παρά την αστοχία του Βραζιλιάνου στις βολές- ανεβάζοντας τη διαφορά η οποία στο 26' έφτασε τους 15 πόντους (57-42).

Έστω και καθυστερημένα οι "κιτρινόμαυροι" βελτίωσαν την άμυνα τους και προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά πριν να είναι αργά... Μέχρι ένα σημείο τα κατάφεραν, ωστόσο, η Ταού με την συνταγή... Σπλίτερ και Πριτζιόνι κρατούσε τα ηνία της αναμέτρησης.

Oι Θεσσαλονικείς μπήκαν νωθρά και στην τελευταία περίοδο και το πλήρωσαν καθώς μεσά σε δύο λεπτό βρέθηκαν πίσω με 15 πόντους (70-55) κάτι που έκανε την αποστολή τους ακόμα πιο δύσκολη. H... κατηφόρα συνεχίστηκε για τους φιλοξενούμενους αφού μετά μέσα της τέταρτης περιόδου δεν πάλευαν και η Τάου έκανε ότι ήθελε φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 43-37, 63-55, 90-74

Τάου (Σπάχια): Πριτζιόνι 16(2), Ρακόσεβιτς 11(2), Βιντάλ 7(1), Πλάνινιτς 2, Τελέτοβιτς 7(1), Γιασάιτις 7(1), Σπλίτερ 18, Μουονέκε 10, Μάικλ 5(1), ΜακΝτόναλντ 7.

Άρης (Χέρμπερτ): Τέρι 8(2), Ράιτ 7(1), Καλαϊτζής 2, Μπόισα 5(1), Μότολα 12(2), Μάσεϊ 26(1), Αγαδάκος 4, Τσαλδάρης 3(1), Ουάσινγκτον 7.

Xέρμπερτ: "Δώσαμε εύκολα καλάθια στην Τάου"

Ο Γκόρντον Χέρμπερτ μετά το τέλος του αγώνα σχολίασε: " Συγχαρητήρια στην Τάου η οποία απέδειξε για ακόμη μία φορά πως είναι μία πολύ καλή μπασκετική ομάδα. Τα πήγαμε καλά μέχρι της αρχές της δεύτερης περιόδου όταν και πήραμε τη διαφορά. Κάναμε πολλά λάθη στη συνέχεια και δώσαμε εύκολα καλάθια στην Ταού".

Σε ερώτηση που του έγινε για τους διαιτητές ο τεχνικός του Άρη σχολίασε: "Οι διαιτητές της Ευρωλίγκα είναι έμεπιροι. Δεν χάσαμε από τους διαιτητές. Πέρα από το παιχνίδι με την Ούλκερ στην Τουρκία και μερικά λεπτά εδώ δεν έχουμε παίξει καλά".

Σπάχια: "Δεν φοβόμαστε τον Παναθηναϊκό"

Ο Νέβεν Σπάχια από την πλευρά του ανέφερε: " Στο τέλος της πρώτης περιόδου η άμυνα μας δεν ήταν καλή όμως στη συνέχεια βελτιωθήκαμε. Μοιράσαμε το χρόνο και δοκιμάσαμε τους παίκτες που επέστρεψαν από τραυματισμό όπως οι Βιντάλ, Ρακόσεβιτς και Μάικλ".

Για την αναμέτρηση της τελευταίας αγωνιστικής με την Ούλκερ στην Κωνσταντινούπολη που το αποτέλεσμα αφορά τον Άρη ο Σπάχια τόνισε: " Παραμένει ένα σημαντικό παιχνίδι για εμάς και δεν θα πάμε εκεί για τουρισμό".

Ο Σπάχια ρωτήθηκε αν μετά τον Ολυμπιακό και τον Άρη θέλει να αντιμετωπίσει και τον Παναθηναϊκό πριν από το φάιναλ φορ και απάντησε: " Δεν εξαρτάται από εμάς αλλά από τον Παναθηναϊκό. Τον σεβόμαστε αλλά δεν νιώθουμε φόβο. Θα παίξουμε σοβαρά με οποιονδήποτε αντίπαλο".

To live του αγώνα:
1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' Δίποντο Ταού Ρακόσεβιτς (2-0)
2' Καλάθι και φάουλ Ταού ΜακΝτόναλντ (4-0)
Αστόχησε στη βολή.
2' Τρίποντο Ταού Τσαλδάρης (4-3)
2' Δύο βολές Ταού Μότολα (6-5)
4' Δίποντο Άρης Καλαϊτζής (8-7)
4' Τρίποντο Ταού Τελέτοβιτς (11-7)
5' Δίποντο Ταού Τελέτοβιτς (13-7)
6' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (13-9)
6' Δύο βολές Ταού Σπλίτερ (14-9)
Αστόχησε στη μία.
7' Τρίποντο Άρης Μότολα (15-12)
8' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (15-14)
8' Τρίποντο Ταού Ρακόσεβιτς (18-14)
9' Τρίποντο Άρης Μότολα (20-19)
10' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (20-21)
10' Δύο βολές Ταού Σπλίτερ (22-21)
10' Τρίποντο Άρης Ράιτ (22-24)
10' Λήξη 1ης περιόδου 22-24
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (22-26)
11' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (22-29)
13' Δίποντο Ταού Πριτζιόνι (24-29)
14' Τρίποντο Ταού Πριτζιόνι (27-29)
14' Δύο βολές Άρης Ουάσινγκτον (27-30)
15' Τρίποντο Ταού Μάικλ (31-30)
16' Τρίποντο Άρης Τέρι (31-33)
18' Δίποντο Ταού Μάικλ (35-33)
19' Τρίποντο Ταού Βιντάλ (40-35)
20' Δύο βολές Άρης Μάσεϊ (40-37)
20' Λήξη ημιχρόνου 43-37
21' Έναρξη 3ης περιόδου
22' Τρίποντο Άρης Μάσεϊ (45-40)
22' Καλάθι και φάουλ Ταού Σπλίτερ (47-40)
24' Καλάθι και φάουλ Ταού Ρακόσεβιτς (53-40)
Ο Ρακόσεβιτς σημείωσε τρίποντο πήρε και το φάουλ από τον Καλαϊτζή.
25' Δίποντο Άρης Μπόισα (53-42)
27' Καλάθι και φάουλ Άρης Ουάσινγκτον (57-47)
28' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (57-49)
28' Δύο βολές Ταού Βιντάλ (59-49)
28' Καλάθι και φάουλ Άρης Μάσεϊ (59-51)
29' Δίποντο Άρης Αγαδάκος (59-53)
30' Λήξη 3ης περιόδου 63-55
31' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Ταού Γιασάιτις (70-55)
36' Δίποντο Άρης Μάσεϊ (78-62)
37' Δίποντο Ταού Γιασάιτις (80-62)
39' Δίποντο Ταού Πριτζιόνι (86-67)
40' Δίποντο Ταού Γιασάιτις (90-74)
40' Λήξη αγώνα 90-74