Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΠΑΟΚ

Ένα τρελό-τρελό ματς

Μπράιαντ

Την πρώτη του νίκη στην Α1 πήρε το Μαρούσι, που επικράτησε με 70-57 του ΠΑΟΚ, σε ένα... τρελό παιχνίδι

Ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Τζέισον Πάρκερ, ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά στα πρώτα λεπτά του ματς και ώθησε την ομάδα του στην απόλυτη κυριαρχία του πρώτου αλλά στη συνέχεια και του δευτέρου δεκαλέπτου. Ο Αμερικανός, οδήγησε τους γηπεδούχους σε ένα προβάδισμα με 13-2 στο πεντάλεπτο κι από εκεί και πέρα, ο "Δικέφαλος" ήταν ανύπαρκτος.

Παίζοντας θεαματικό μπάσκετ με πιεστική άμυνα και πολύ όμορφες φάσεις στην επίθεση, οι "κίτρινοι" συνεχώς αύξαναν τη διαφορά και έφτασαν στο τέλος της περιόδου, να έχουν δεχθεί μόλις 8 πόντους και πλην του Σόντερς να μην έχουν απειληθεί ουσιαστικά από άλλο παίκτη και να είναι μπροστά με 26-8.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν ακόμα χειρότερο για την ομάδα του Μπάλντγουιν, με τον Αμερικανό κόουτς, να μην μπορεί να πιστέψει στα μάτια του. Βρίσκοντας όλο και περισσότερες λύσεις και με την ψυχολογία πλέον σε πολύ υψηλά επίπεδα, το Μαρούσι, κατάφερε να συνεχίσει την πολύ καλή άμυνα, που είχε δεχθεί τρία λεπτά πριν την ανάπαυλα 11 πόντους. Από εκεί και πέρα, η διαφορά διατηρήθηκε πάνω από τους 20 και κοντά στους 30, για να λήξει το πρώτο μέρος με 46-20, υπέρ της ομάδας του Ρούσο, που δέχθηκε το πρώτο τρίποντο από τον Ντιαρά, στην εκπνοή.

Ολική επαναφορά
Αν δεν το βλέπαμε με τα μάτια μας, μάλλον δεν θα το πιστεύαμε. Από εκεί που ο ΠΑΟΚ, νομίζαμε ότι είχε μείνει στη Θεσσαλονίκη, μπήκε στο δεύτερο μέρος, μεταμορφωμένος. Εκμεταλλευόμενος τη χαλάρωση του Αμαρουσίου, πίεσε πολύ στην άμυνα και ξεκινώντας από τα εύστοχα σουτ των Ντιαρά και Χάμφρεϊ, θύμισε... Μαρούσι του πρώτου μέρους.

Έκανε σερί 0-18 και στη συνέχεια, απόντος του Τζάζβιν, χτύπησε και μέσα στο καλάθι με τους Κούβελα (πολύ καλός και στην άμυνα) και Βεργίνη, καταφέρνοντας να μειώσει στο τέλος της περιόδου, σε 49-42, κάτι που σημαίνει ότι οι γηπεδούχοι είχαν στο τρίτο δεκάλεπτο 3 πόντους!

Το διάστημα ξεκούρασης ανάμεσα στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο, μόνο καλό δεν έκανε στον ΠΑΟΚ, που δέχθηκε σερί 7-0 με την έναρξη της τελευταίας περιόδου. Παρά τη μεγάλη προσπάθειά τους, οι παίκτες του Μπάλντγουιν, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 9 (62-53) με τρίποντο του Βεργίνη, αλλά πλέον ήταν αργά. Το Μαρούσι, κράτησε το προβάδισμα, με καλάθια των Μπράιαντ, Τζάζβιν και Μπουντούρη την αύξησε και λίγο και πήρε την πρώτη του πολύτιμη νίκη στο Πρωτάθλημα, με 70-57.

Τα δεκάλεπτα: 26-8, 46-20, 49-42, 70-57

Μαρούσι (Ρούσο): Πάρκερ 12 (1), Νοέας, Χαραλαμπίδης 13 (1), Μπουντούρης 9 (3), Γιαζβίν 15, Μπράιαντ 6, Στεφανίδης , Μαυροειδής, Κογιαντίνοβιτς 9 (2), Παραγίος 2, Γλυνιαδάκης, Καιμακόγλου 4

ΠΑΟΚ (Μπαλντγουιν): Χόρβατ, Γκιλέσμπι 4, Βεργίνης 12 (2), Δεμερτζής, Ντιαρά 10 (2), Χαριτόπουλος 2, Χάνσελ, Σφέικος, Χάμφρει 5 (1), Κούβελας 1, Τσιάκος 2, Σόντερς 21 (1)

Ρούσο: " Παίξαμε με καρδιά"
Το γεγονός ότι η ομάδα του έπαιξε με καρδιά στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού ικανοποίησε τον Ντάρκο Ρούσο, που τόνισε ότι δεν μπόρεσε να καταλάβει γιατί όταν οι παίκτες του ήταν στο +20, φοβόντουσαν να παίξουν.

"Θα ήθελα να πω ένα μεγάλο "ευχαριστώ" στους φιλάθλους του Αμαρουσίου που βρέθηκαν εδώ και μας υποστήριξαν, όπως και ο πρόεδρος. Παίξαμε με καρδιά όπως είχαμε υποσχεθεί στην αρχή της σεζόν. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν εξαιρετικοί και στο δεύτερο αν και ξεκινήσαμε με τους 5 καλύτερους παίκτες, μας πετύχαμε μόλις 3 πόντους".

"Ήμασταν αργοί στις πάσες μας και όχι καλοί στην άμυνα. Ελπίζω να μην επαναλάβουμε αυτό το δεκάλεπτο σε άλλο ματς. Είπαμε στο ημίχρονο να μπούμε και πάλι σαν να είναι το σκορ 0-0, γιατί και ο Παναθηναϊκός κέρδιζε με 23 πόντους τον ΠΑΟΚ αλλά μετά ο αντίπαλος επανήλθε".

" Δεν μπορούμε να βάλουμε αυτά που λέμε στα κεφάλια των αθλητών, ενώ δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί όταν η διαφορά έπεσε κάτω από τους 20 πόντους είδα στα μάτια των παικτών μου τον φόβο".

" Στη συνέχεια έχουμε δύσκολο πρόγραμμα με Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό και Άρη. Αν αιφνιδιάσουμε κάποιον όλα θα είναι καλύτερα για μας. Ευχαριστώ το τεχνικό τιμ μας".

Για την κάκιστη εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου, αλλά και τη μεγάλη προσπάθεια στην τρίτη περίοδο, μίλησε ο τεχνικός του ΠΑΟΚ, Ταμπ Μπάλντγουιν: " Ήταν ένα παράξενο παιχνίδι. Το Μαρούσι ήταν πολύ καλά προετοιμασμένο και αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έχω καμία αντίρρηση για την προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ άλλη εβδομάδα που κάναμε τόσο χαλαρές προπονήσεις και αυτό είχε αντανάκλαση στο παιχνίδι. Είναι φυσικό όταν υπάρχει μεγάλη διαφορά να κάνει τους προπονητές να τρελαίνονται".

" Οι παίκτες μου ποτέ δεν έπαιξαν τόσο σκληρά στο παρελθόν όσο στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά το ότι βρεθήκαμε πίσω με 10 πόντους στο τέλος του, δείχνει πόσο άσχημα παίξαμε στο πρώτο ημίχρονο. Θα προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας αλλά την μεγαλύτερη ευθύνη για την σημερινή μας εμφάνιση την αναλαμβάνω εγώ".

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη 1ης περιόδου
1' 3 Βολές Μαρούσι Πάρκερ (3-0)
3' Δίποντο Μαρούσι Πάρκερ (5-0)
3' Δίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (5-2)
3' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (7-2)
4' Δίποντο Μαρούσι Πάρκερ (9-2)
5' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Μπάλντγουιν
Βλέποντας την ομάδα του να μην παρουσιάζει το καλό πρόσωπό της, ο κόουτς του "Δικεφάλου" καλεί τάιμ άουτ
5' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (13-2)
6' Τρίποντο Μαρούσι Πάρκερ (16-4)
6' Δίποντο ΠΑΟΚ (16-6)
8' Τρίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (19-6)
8' Δύο βολές Μαρούσι Κογιαντίνοβιτς (21-7)
9' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (23-7)
10' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (26-7)
10' Λήξη 1ης περιόδου 26-8
Ο ΠΑΟΚ "δεν υπάρχει" στο γήπεδο. Οι παίκτες του Ρούσο κάνουν ότι θέλουν και με την πίεση σε όλο το γήπεδο, δεν αφήνουν τους αντιπάλους να... ανασάνουν. Ο Πάρκερ ξεκίνησε φουριόζος και έσπρωξε την ομάδα του που μέχρι στιγμής κάνει πάρτι
11' Τρίποντο Μαρούσι (29-8)
11' Έναρξη 2ης περιόδου
11' Δίποντο Μαρούσι Καϊμακόγλου (31-8)
13' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (33-8)
15' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (35-8)
15' Καλάθι και φάουλ ΠΑΟΚ Σόντερς (35-11)
15' Καλάθι και φάουλ Μαρούσι Τζάζβιν (37-11)
15' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ Μπάλντγουιν
Ακόμα η ίδια εικόνα στο Μαρούσι, όπου οι γηπεδούχοι διαρκώς αυξάνουν τη διαφορά παίζοντας πολύ θεαματικό μπάσκετ απέναντι στον "Δικέφαλο" που δεν υπάρχει ακόμα στο παρκέ
17' Σχόλιο
Πάει να σπάσει όλα τα αρνητικά ρεκόρ ο ΠΑΟΚ, που σε 17 λεπτά έχει 11 πόντους εκ των οποίων οι 3 στη δεύτερη περίοδο
20' Δύο βολές ΠΑΟΚ Σόντερς (44-17)
20' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (46-20)
Το πρώτο τρίποντο του ΠΑΟΚ (1/9)
20' Λήξη ημιχρόνου 46-20
Κάκιστη η εμφάνιση του ΠΑΟΚ, φανταστικό μπάσκετ από το Μαρούσι και διαφορά 26 πόντων για την ομάδα του Ρούσο
21' Έναρξη 3ης περιόδου
21' Τρίποντο ΠΑΟΚ Ντιαρά (46-23)
22' Τρίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (46-26)
23' Δίποντο ΠΑΟΚ Χάμφρεϊ (46-28)
25' Τρίποντο ΠΑΟΚ Σόντερς (46-35)
Σερί 0-18 από τον ΠΑΟΚ που κάνει την ολική επαναφορά και μειώνει στους 11 με τον Ρούσο να μην πιστεύει στα μάτια του. Ο Σόντερς τα πάει πολύ καλά και πλέον ο "Δικέφαλος" είναι μέσα στο παιχνίδι
26' Δίποντο Μαρούσι Χαραλαμπίδης (48-35)
Ανάσα από τον Κώστα, που σημειώνει το πρώτο καλάθι του Αμαρουσίου, 4 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου
26' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (48-37)
28' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (48-39)
Απόντους του Τζάζβιν οι παίκτες του ΠΑΟΚ κάνουν παρέλαση μέσα στη ρακέτα με συνεχή μπασίματα
29' Δύο βολές ΠΑΟΚ Γκιλέσπι (48-41)
30' Λήξη 3ης περιόδου 49-42
Επιμέρους σκορ 3-22 στην τρίτη περίοδο κι ο ΠΑΟΚ ξανά στο παιχνίδι που πλέον παίζεται στα ίσα
30' Έναρξη 4ης περιόδου
32' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (53-42)
Ανάσα από τον Μπουντούρη που ανεβάζει σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά και πάλι
33' 3 Βολές Μαρούσι Πάρκερ (56-42)
Σερί 7-0 από τους "κίτρινους" που ανακάμπτουν
34' Δίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (56-46)
35' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (58-46)
36' Δύο βολές Μαρούσι Χαραλαμπίδης (62-48)
38' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (62-53)
38' Δίποντο Μαρούσι Τζάζβιν (64-53)
39' Δίποντο Μαρούσι Μπράιαντ (66-54)
39' Τρίποντο ΠΑΟΚ Βεργίνης (67-57)
40' Τρίποντο Μαρούσι Μπουντούρης (70-57)
40' Λήξη αγώνα 70-57
Σε ένα τρελό παιχνίδι που έδειξε ότι ακόμα οι δύο ομάδες, είναι σαφώς ανέτοιμες, το Μαρούσι, πήρε την πρώτη του νίκη στο Πρωτάθλημα, απέναντι στον ΠΑΟΚ, που έκανε τη μεγάλη επιστροφή στην τρίτη περίοδο αλλά δεν ολοκλήρωσε το έργο του