X

Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ

Έπεσε στην... παγίδα

Οι παγίδες του Άρη "έπνιξαν" την Ολύμπια, διαμορφώνοντας το 1-0 (82-68) στον πρώτο προημιτελικό

Το καλό ξεκίνημα των "κιτρίνων" κι η ζον πρες άμυνα με παγίδες στην τρίτη περίοδο ήταν τα σημεία κλειδιά για τους "κίτρινους", που έκλεψαν πολλές φορές τη μπάλα και πιέζοντας την "αποδεκατισμένη" περιφέρεια του αντιπάλου (έπαιζαν χωρίς τους Κούρτοβιτς, Αποστολίδη και Ουόλς) επέβαλαν το ρυθμό και την κυριαρχία τους!
Οι Θεσσαλοί έκαναν 27 λάθη (20 κλεψίματα ο Άρης!) με τον μοναδικό χειριστή, Κρστιτς, να κάνει 11! Αυτό ήταν και το σημείο που έκρινε το ματς.

Καλό ξεκίνημα

Η ομάδα του Αντρέα Ματσόν πραγματοποίησε το ιδανικό ξεκίνημα. Με υψηλά ποσοστά ευστοχίας (8/11 σουτ εντός πεδιάς) οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10 πόντους (16-4) και στη συνέχεια με 16 (22-6), την ώρα που η Ολύμπια πέτυχε το πρώτο της δίποντο στο 9' με τον Αρικγμπάμπου.

Το δεκάλεπτο έληξε με τη διαφορά στους 15 (25-10) και τους "κίτρινους" να εκμεταλλεύτονται το ρυθμό του αγώνα, που ξεκίνησε απο την εξαντλητική πίεση στον μοναδικό πλέι-μέικερ του αντιπάλου, τον Βλάντο Κρστιτς.

Αντεπίθεση από τους φιλοξενούμενους

Στη δεύτερη περίοδο οι Λαρισαίοι παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι! Ο Αριγκμπάμπου έδεσε την άμυνα και έδωσε λύσεις στο λόου-ποστ, την ώρα που τα δύο τρίποντα του Γιώργου Τριχόπουλου κι η τεχνική ποινή στον Γιώργο Σιγάλα έφεραν τη διαφορά στους 8 (29-21).

Ο Άρης, ωστόσο, διατήρησε τις περιφερειακές λύσεις (Σεραπίνας) και με τη βοήθεια των Μάσεί-Καστλ διατήρησε το διψήφιο προβάδισμα (42-32 στο 20'), που ψαλιδίστηκε μόνο στο 19' και μετά το τρίποντο του Κρστιτς (39-32).

"Παγίδεψε" τον αντίπαλο

Η... κατάρρευση των "πορτοκαλί" ήρθε στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης πίεσε σε όλο το γήπεδο και εφαρμόζοντας ζον-πρες με παγίδες υποχρέωσε τον αντίπαλο σε 10 λάθη (είχαν 9 σε όλο το πρώτο ημίχρονο). Το αποτέλεσμα; Η διαφορά να φτάσει στους 21 πόντους (58-37).

Οι "κίτρινοι" διατήρησαν τα εκπληκτικά ποσοστά ευστοχίας και χάρις στα 13 κλεψίματα βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Στο 30' το δύσκολο buzzer-beater του Παντελιάδη έκανε το 67-47.

Η ίδια εικόνα δαιτηρήθηκε στην τελευταία περίοδο με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα σε ένα δεκάλεπτο που υστέρησε σε ρυθμό και... αποτελεσματικότητα. Οι "κίτρινοι" δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα κι οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε παίκτες του πάγκου, με τελικό σκορ το 82-68.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 25-10, 42-32, 67-47, 82-68

Άρης (Αντρέα Ματσόν): Καστλ 19 (1), Σιγάλας 7 (1), Τσαλδάρης 13 (2), Σεραπίνας 11 (3), Σκέιλς, Καλαϊτζής 5, Ουίλκινσον 7 (1), Σκορδίλης 1, Παντελιάδης 4, Μάσεϊ 7, Γιαννούλης 8.

Ολύμπια Λάρισας (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κρστιτς 13 (2), Μπέλσερ 5, Αριγκμπάμπου 6, Παπαβασιλείου 5 (1), Τσιάρας, Καραβασάνης 2, Πρίντεζης 13 (1), Τζιγκάνοβιτς 11, Τριχόπουλος 13 (3), Καραγκιολίδης, Νεοφυτίδης.

Ματσόν: "Μπράβο σε Τσαλδάρη-Καλαϊτζή"

Για το παιχνίδι, ο προπονητής του Άρη, Αντρέα Mατσόν, έπλεξε το εγκώμιο των Τσαλδάρη και Σεραπίνα, ειδικά για την αμυντική προσφορά τους.

" Τους θέλουμε όλους έτοιμους. Οι Τσαλδάρης και Σεραπίνας, έκαναν καλή δουλειά κυρίως στην άμυνα. Περιμένουμε να γυρίσουν οι τραυματίες, για να είμαστε πλήρεις".

Από πλευράς παικτών, ο Σιμόνας Σεραπίνας, τόνισε: " Παίξαμε εξαιρετική άμυνα και αυτό φαίνεται από τους μόλις 6 πόντους σε 9 λεπτά, που δεχθήκαμε στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Το πρέσινγκ πήγε εξαιρετικά και πάμε στη Λάρισα για να κάνουμε το 2-0. Ελπίζω να παίξουμε το ίδιο καλά και όσον αφορά στη δική μου απόδοση, προετοιμάζομαι καλά πριν τα ματς και όσο αγωνίζομαι, έχω μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση".

Για τις πολλές απουσίες μίλησε ο τεχνικός της Ολύμπιας Λάρισας, Γιώργος Μπαρτζώκας: " Πρέπει να είμαστε πιο ανταγωνιστικοί στα πλέι οφ, αλλά μας λείπουν τρεις από τους τέσσερις περιφερειακους, που οργανώνουν το παιχνίδι μας. Ελπίζουμε το Σάββατο να επιστρέψουν τουλάχιστον δύο για να χτυπήσουμε το ματς".

Τέλος, ο Σάβο Τζιγκάνοβιτς, τόνισε: " Με τόσους τραυματίες, είναι δύσκολο να κοντράρουμε τον Άρη. Με 27 λάθη δεν μπορείς να κερδίσεις. Το Σάββατο θα παίξουμε για να ισοφαρίσουμε τη σειρά".

Η εξέλιξη του αγώνα
1' Δίποντο Άρης Καστλ
Πρώτο καλάθι
2' Δίποντο Άρης Μάσεϊ
Στο 6-0 το σκορ
3' Καλάθι και φάουλ Άρης Τσαλδάρης
Έχει ξεκινήσει καλά ο Άρης
4' Τρίποντο Άρης Ουίλκινσον
Σκοράρει για τρεις
5' Τρίποντο Άρης Καστλ
Συνεχίζεται η "κίτρινη" ευσοτχία
6' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας
Κι άλλο τρίποντο!
7' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής
Η διαφορά στους 16
8' Δύο βολές Άρης Καλαϊτζής
Έχει 4/4
9' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Αριγκμπάμπου
Το πρώτο δίποντο των φιλοξενούμενων
10' Λήξη 1ης περιόδου 25-10
Στο +15 ο εύστοχος Άρης (8/11 σουτ εντός πεδιάς), που πιέζει πολύ την "λαβωμένη" Ολύμπια
11' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τριχόπουλος
Σπάει το ρόδι από τα 6.25
12' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Τριχόπουλος
Δεύτερο σερί (27-18)
13' Τεχνική ποινή Άρης Σιγάλας
Διαμαρτυρήθηκε και ορθώς δέχτηκε την τεχνικη ποινή
14' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας
Η διαφορά ξανά στους 9 (32-21)
15' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Μπέσλερ
Θεαματικό κάρφωμα
16' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Πρίντεζης
Ξανά στο -9 η Ολύμπια
17' Δίποντο Άρης Καστλ
Κλέβει και σκοράρει εύκολα στον αιφνιδιασμό
18' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κρστιτς
Το πρώτο του τρίποντο
19' Τρίποντο Άρης Σεραπίνας
Απαντά
20' Λήξη 2ης περιόδου 42-32
Καλύτερη στο δεύτερο η Ολύμπια. Η διαφορά στους 10 πόντους
21' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Τζιγκανοβιτς
Σκοράρει από την ασιστ του Μπέλσερ
22' Κλέψιμο Άρης Καστλ
Τρίτο σερι κλέψιμο
23' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Κρσιτς
Ανάσα από τα 7 μέτρα
24' Δίποντο Άρης Καστλ
25' Τρίποντο Άρης Σιγάλας
Η διαφορά στους 21 (58-37)
26' Τρίποντο Άρης Τσαλδάρης
Κι άλλο σουτ
27' Κλέψιμο Άρης Καστλ
Φτάνει τα 12 κλεψίματα η ομάδα του
28' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Παπαβασιλείου
Μειώνει (62-45)
29' Δίποντο Άρης Σεραπίνας
Καρφώνει εντυπωσιακά
30' Λήξη 3ης περιόδου 67-47
Το ζον-πρες του Αρη έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους
31' Τρίποντο Ολύμπια Λάρισας Πρίντεζης
Μειώνει στους 17
32' Δίποντο Άρης Σιγάλας
Η πολύ καλή άμυνα φέρνει άλλους δύο εύκολους πόντους
33' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Παπαβασιλείου
71-52
34' Δύο βολές Ολύμπια Λάρισας Κρσιτς
Έπεσε ο ρυθμός. Χαλαρότητα και στις δύο ομάδες
36' Τρίποντο Άρης Παντελιάδης
77-59
38' Δίποντο Ολύμπια Λάρισας Πρίντεζης
Σκοράρει από την ασίστ του Τριχόπουλου
39' Δύο βολές Σκορδίλης
Πετυχαίνει τους πρώτους του πόντους!
40' Λήξη 4ης περιόδου 82-68