Σεβόμαστε την ιδιωτικότητά σας

ΑΡΗΣ

Επιστροφή στα 80s...

ΠΑΟΚ-Άρης

Μεγάλη νίκη με 101-99 πήρε ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε στο ντέρμπι του Άρη στη δεύτερη παράταση

Πολυτιμότερος παίκτης για τον ΠΑΟΚ, ήταν ο αλάνθαστος από τη γραμμή, Βλάνταν Σκεπάνοβιτς, ο οποίος με 14/14 βολές, στα κρίσιμα σημεία του ματς, κράτησε την ομάδα του στο παιχνίδι και τελικά της λεδωσε τη νίκη.

Πολυτιμότατη ήταν και η συμβολή των Ουάσινγκτον και Πάρκερ, που σκόραραν 18 και 14 πόντους αντίστοιχα και όταν έπρεπε έσπρωξαν την ομάδα τους στον αιφνιδιασμό, καθόλη τη διάρκεια του παιχνδιού, παίζοντας πολύ καλή άμυνα (και οι δύο είχαν 10 κλεψίματα). Δεν πρέπει φυσικά να ξεχάσει κάποιος τον Καλαμπόκη, που εκτός από τους 16 πόντους του, έδειξε ότι είχε τρομερό πάθος σε όλο το ματς και βούτηξε πολλές φορές στο παρκέ, όταν χρειάστηκε.

Από πλευράς Άρη, ο Καστλ, είχε 34 πόντους και λίγο έλλειψε να δώσει τη νίκη στους "κιτρίνους", αν ευστοχούσε στο τελευταίο τρίποντο. Από εκεί και πέρα, ο Άλεξ Σκέιλς, κράτησε πολλές φορές την ομάδα του Ματσόν στο παιχνίδι, με κρίσιμα σουτ, ενώ ο Ηλιάδης, ήταν αυτός που οδήγησε στο σκοράρισμα στην κανονική διάρκεια (25 πόντοι).

Καλό ξεκίνημα από τον "Δικέφαλο"
Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και με τρίποντα από τους Πάσαλιτς και Καλαμπόκη, προηγήθηκε με 17-10. Οι παίκτες του Άρη έδειξαν να έχουν επηρρεαστεί από την "καυτή" ατμόσφαιρα στην Πυλαία και ο Ματσόν πήρε τάιμ άουτ και έριξε στο παιχνίδι τους Σιγάλα και Καλαϊτζή, για να προφέρουν με την εμπειρία τους. Χάρη σε ένα καλάθι και φάουλ του Καλαϊτζή, ο Άρης μείωσε στο καλάθι (22-20), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ελαφρύ προβάδισμα
Το προβάδισμα του ΠΑΟΚ, διατηρήθηκε στη δεύτερη περίοδο, αλλά τα τρίποντα του Άρη, δεν άφησαν τη διαφορά να ανέβει. Το παιχνίδι ήταν αρκετά θεαματικό και οι άμυνες είχαν δεύτερο λόγο, αφού ο ρυθμός ήταν ανεβασμένος. Ο "Δικέφαλος", διατήρησε την πρωτοπορία στο σκορ (37-34), παρά το γεγονός ότι ο Άρης, πλησίασε στον πόντο. Με όπλο τον αιφνιδιασμό, ο ΠΑΟΚ, "έκλεισε" το ημίχρονο προηγούμενος με 44-41.

Για γερά νεύρα...
Με σερί 1-7, ο Άρης, πήρε μετά από πολλή ώρα, "κεφάλι" στο σκορ, με 46-48, ο ΠΑΟΚ, όμως, με όπλο και πάλι τον αιφνιδιασμό προσπέρασε. Το ντέρμπι εξελίχθηκε σε μαρς για γερά νεύρα, αφού ο Άρης προηγήθηκε με 58-54, αλλά δέχθηκε σερί 9-0, για να βρεθεί και πάλι πίσω, με 65-58. Aκόμα ένα σερί, αυτή τη φορά από πλευράς Άρη, μείωσε σε 67-65 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Χωρίς νικητή το σαραντάλεπτο
Ο Καστλ κάρφωσε στον αιφνιδιασμό και "έσπασε το ρόδι" στην τελευταία περίοδο, αφού στα δύο πρώτα λεπτά η μπάλα δεν μπήκε στο καλάθι. Έξι λεπτά πριν το 40λεπτο και ο Πάρκερ, ισοφάρισε σε 69-69. Ο ΠΑΟΚ, με ακόμα ένα καλάθι του Πάρκερ πέρασε και πάλι, αλλά ο Καστλ ισοφάρισε. To πέμπτο τρίποντο του Σκέιλς έδωσε στους "κίτρινους", αέρα τριών πόντων (71-74), 3 λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι παίκτες του Πιλαφίδη, έβαλαν και πάλι τον "Δικέφαλο", μπροστά. Σε εκείνο το σημείο, ο Σκέιλς, κράτησε ζωντανό τον Άρη, κάνοντας το 75-76 ένα λεπτό πριν το τέλος.

Ο Καστλ έκανε το 77-78, αλλά ο Σκεπάνοβιτς με δύο βολές, το 79-78. Δύο βολές ακόμα από τον Σκεπάνοβιτς, έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στον ΠΑΟΚ (81-78), 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, όμως άλλες δύο από τον Ηλιάδη μείωσαν στον πόντο (81-80), 19 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Ο Ουάσινγκτον έβαλε μία από τις δύο βολές και ο Καστλ ισοφάρισε σε 82-82, ο Σκεπάνοβιτς έκανε κακή επιλογή και στο ένα δευτερόλεπτο, πάλι ο Σκεπάνοβιτς αστόχησε στο τελευταίο σουτ και το παιχνίδι οδηγείται στην παράταση.

Πρώτη παράταση
Ο Σκέιλς έδωσε το προβάδισμα στον Άρη με 82-84, στον αιφνιδιασμό, στο ξεκίνημα της παράτασης, αλλά όπως και στην κανονική διάρκεια, δεν μπόρεσε να ξεφύγει. Μία βολή από τον Ουάσινγκτον και δύο από τον Σκεπάνοβιτς, έδωσαν εκ νέου την πρωτοπορία στο σκορ, στον ΠΑΟΚ, με 85-84.

Ο ασταμάτητος Καστλ, έκανε το 85-86, αλλά οι 0/2 βολές από τον Ουίλκινσον δεν επέτρεψαν στον Άρη, να πάρει αέρα τριών πόντων. Έτσι ο Σκεπάνοβιτς, πάλι με 2/2 βολές κατάφερε να κάνει το 87-86 για τον ΠΑΟΚ. Ο Ουίλκινσον έκανε το 87-88, αλλά ο Ουάσινγκτον αστόχησε σε τρίποντο και πήρε διαφορά 2 πόντων (90-88) για την ομάδα του. Δύο βολές του Καστλ διαμόρφωσαν το 90-90, ο Καλαμπόκης αστόχησε σε τρίποντο και το παιχνίδι οδηγήθηκε σε δεύτερη παράταση.

Δια χειρός Σκεπάνοβιτς
Δύο λεπτά χωρίς πόντο ήταν το παιχνίδι, στην αρχή του έξτρα πενταλέπτου και με μία βολή ο Καστλ, έκανε το 90-91. Ο Καλαμπόκης με τον 15ο πόντο του, έδωσε και πάλι προβάδισμα (που τελικά δεν χάθηκε) με 92-91 στον ΠΑΟΚ και ο Πάρκερ στον αιφνιδιασμό αύξησε τη διαφορά στους 3 (94-91), δύο λεπτά πριν το τέλος. Μετά από τρομερές μάχες στο παρκέ, δύο κλεψίματα εκατέρωθεν, η μπάλα κατέληξε στον Πάρκερ που στον αιφνιδιασμό, έβαλε καλάθι και φάουλ και έδωσε "αέρα" 6 πόντων στον ΠΑΟΚ και ταυτόχρονα τον έκανε φαβορί για τη νίκη.

Ο Καστλ μείωσε σε 98-96 με 5/6 βολές. Τότε ο Άρης έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κλέψει τη νίκη. Έκλεψε την μπάλα αλλά ο καλύτερός του παίκτης στο ματς, Τέρελ Καστλ αστόχησε σε βεβιασμένο τρίποντο. Ο Ουάσινγκτον έβαλε μία βολή μετά το φάουλ που κέρδισε και το σκορ έγινε 99-96.

Ακόμα δύο εύστοχες βολές του Καστλ έκαναν το 99-98, αλλά ο αλάνθαστος Σκεπάνοβιτς, αύξησε και πάλι τη διαφορά στους 3 (101-98). Την τελευταία ευκαιρία να πάρει τη νίκη έχασε ο Άρης στην τελευταία φάση του ματς. Ο Καστλ ξαναπήγε στη γραμμή. Έβαλε τη μία βολή (101-99), ο Άρης πήρε το ριμπάουντ, αλλά ο αρχηγός του έχασε ακόμα ένα τρίποντο και το παιχνίδι τελείωσε με θρίαμβο του ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 44-41, 67-65, 82-82 (κ.α.), 90-90 (παρ.), 101-99 (2παρ.)

Οι σκόρερ των δύο ομάδων

ΠΑΟΚ (Πιλαφίδης): Πάρκερ 14, Βεργίνης, Στσεπάνοβιτς 21 (1), Σέκουλιτς 13, Χαριτόπουλος 5, Καλαμπόκης 16 (1), Κούβελας, Ουάσινγκτον 18 (2), Αγαδάκος 2, Πάσαλιτς 12 (2).

Άρης (Ματσόν): Καστλ 34 (1), Σιγάλας , Τσαλδάρης 5 (1), Σεραπίνας, Σκέιλς 21 (5), Καλαϊτζής 8 (1), Ηλιάδης 25 (1), Ουίλκινσον 4, Μάσεϊ 2.

Μικρά πριν το ντέρμπι

• Πρώτος από τους παίκτες του ΠΑΟΚ που εμφανίστηκαν στο παρκέ του PAOK Sports Arena ήταν ο Νίκος Κούβελας.

• Ακολούθησε το μέλος του τεχνικού τιμ του ΠΑΟΚ, Έρνεστ Ράτζεν, που είχε χειραψία με τους κ.κ. Βουρτζούμη, Ζωγράφο και Πόππη από πλευράς Άρη ελέω της παρουσίας του κατά το παρελθόν στους «κίτρινους».

• Σεραπίνας και Φλέτσερ ήταν οι πρώτοι παίκτες του Άρη που βγήκαν για ζέσταμα για να τους ακολουθήσει ο Ουίλκινσον.

• Μέσω μιας φυσούνας συνολικού μήκους 8 μέτρων που μεταφέρθηκε από το Αλεξάνδρειο έγινε η είσοδος των παικτών του Άρη για το ζέσταμά τους εν όψει του παιχνιδιού.

• Ο λόγος; Είχε να κάνει με το ότι ο πάγκος του Άρη βρισκόταν μεν δεξιά της γραμματείας αλλά όχι και τα αποδυτήρια.

• Το μόνο μέλος της ΓΕΝΕΣΙΣ που βρέθηκε στο PAOK Sports Arena ήταν ο Ηλίας Πόππης ενώ το έτερο μέλος της διοίκησης της ΚΑΕ Άρης ήταν ο εντεταλμένος της σύμβουλος Γιάννης Δαμιανίδης.

• Όλα τα υπόλοιπα μέλη της ΚΑΕ Άρης με επικεφαλή τον πρόεδρό της Θανάση Τζεβελέκη παρακολούθησαν το παιχνίδι από την αίθουσα VIP του Αλεξανδρείου.

• Εκτός αποστολής του ΠΑΟΚ έμεινε για ακόμη ένα παιχνίδι ο Ιβάν Τόμας με τον Κροάτη πλέι μέικερ να φθάνει στο PAOK Sports Arena μιάμιση ώρα πριν από το τζάμπολ.

• Τα νικηφόρα τους σερί θα επιδιώξουν να συνεχίσουν στο τοπικό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ΠΑΟΚ και Άρης.

• Από την πλευρά του ο Άρης να κάνει το 9 στα 9 και να παραμείνει στην κορυφή του πρωταθλήματος μαζί με τον Παναθηναϊκό μετά το πέρας της 10ης αγωνιστικής.

• Όσο για τον ΠΑΟΚ; Θα επιδιώξει να κάνει το 5 στα 5 σε πρωτάθλημα και ULEB Cup όμως.

• Η μοναδική νίκη του Άρη στο PAOK Sports Arena ήταν πέρσι για την 4η αγωνιστική στην παράταση με 76-79 με προπονητή τον Ηλία Ζούρο ενώ ο ΠΑΟΚ μετρούσε μέχρι εκείνο το σημείο 5 στα 5 για το πρωτάθλημα (77-76, 95-72, 81-70, 73-57, 92-79) και μία νίκη για το Κύπελλο πέρσι στο ξεκίνημα της χρονιάς.