Ερυθρός Αστέρας - Μπαρτσελόνα 94-98: Έσπασαν καρδιές στο Βελιγράδι, ο Πάντερ έβαλε φρένο στο αήττητο των Σέρβων στην παράταση

PRINTSCREEN

Απίθανο παιχνίδι στο Βελιγράδι, με την Μπαρτσελόνα να δραπετεύει στην παράταση χάρις στον Κέβιν Πάντερ και να σταματάει το αήττητο του Ερυθρού Αστέρα.

Η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη στο Βελιγράδι, καθώς επικράτησε στην παράταση του Ερυθρού Αστέρα (94-98), με τον Κέβιν Πάντερ να βάζει την υπογραφή του με 26 πόντους και μεγάλα σουτ.

Μεγάλη συνεισφορά από τον Βέσελι με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ο Ντος Σάντος πάλεψε για τους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου με 23 πόντους, ωστόσο δεν έφτασε για τους Σέρβους.

Τέλος στο αήττητο της ομάδας του Σφαιρόπουλου. Ερυθρός Αστέρας και Μπαρτσελόνα ισόβαθμοι στο 3-1 στην κατάταξη της EuroLeague.

Μεγάλο ματς διεξήχθη στο Βελιγράδι και αυτό φάνηκε από το ξεκίνημα του παιχνιδιού. Υψηλός ρυθμός, καλά ποσοστά σε δίποντα και τρίποντα, με αποτέλεσμα το σκορ να κυμανθεί σε υψηλά επίπεδα. Σκορ πρώτης περιόδου 25-26, ενώ ημιχρόνου ήταν το 47-44. Ντος Σάντος και Κάλινιτς ξεχώρισαν από τον Ερυθρό Αστέρα, ενώ Βέσελι και Πάρκερ απαντούσαν από πλευράς Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Πεναρόγια μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο και έτρεξε ένα επιμέρους 2-10, ανακτώντας το προβάδισμα. Το ματς επιφύλασσε ωστόσο μεγάλες ανατροπές και ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με ένα δικό του σερί 10-0 για να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς χέρια.

Η ομάδα του Σφαιρόπουλου βασιζόταν στους Κάλινιτς και Ντος Σάντος επιθετικά, ενώ εκείνη του Πεναρόγια κυρίως στους Βέσελι και Πάντερ. Οι βολές του Ντος Σάντος έφεραν τον Ερυθρό Αστέρα σε θέση οδηγού (82-80). Ο Λαπροβίτολα μπήκε και εκείνος με τη σειρά του στη γραμμή, ωστόσο αστόχησε στην πρώτη και έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει (82-81), περίπου ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Πάντερ ευστόχησε σε ένα τεράστιο τρίποντο 10.2" πριν το τέλος και έβαλε την Μπαρτσελόνα σε θέση οδηγού (82-84). Ο Ντος Σάντος απάντησε στην επόμενη επίθεση και ισοφάρισε με λέι απ, αφήνοντας 4.7" για το φινάλε. Ο Πάντερ αστόχησε στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Ο Πάντερ μίλησε ξανά στην παράταση και με δικό του σουτ, κάτι λιγότερο από ένα λεπτό για το φινάλε έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην Μπαρτσελόνα (93-96). Οι Καταλανοί είχαν την απαραίτητη ψυχραιμία και πανηγύρισαν τη νίκη με 98-94.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ρόσι, Τσαρούχα

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 47-44, 66-63, 84-84, 94-98 (παρ.).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Μίλερ-ΜακΙντάιρ 7 (1/4 τρίποντα), Κάναν 3 (1/2 τρίποντα), Τεόντοσιτς 3 (1/4 τρίποντα), Μίτροβιτς 9 (6 ριμπάουντ), Λάζιτς, Κάλινιτς 19 (2/2 τρίποντα), Ντόμπριτς 2, Μπολομπόι 11 (7 ριμπάουντ), Ντάουμ 10 (6 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις 6 (2/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 1, Ντος Σάντος 23 (2/4 τρίποντα)

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πεναρόγια): Πάντερ 26 (4/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Άντερσον 2, Βέσελι 19 (5 ριμπάουντ), Μπριθουέλα 6 (2/6 τρίποντα), Μέτου, Σατοράνσκι 11 (2/5 τρίποντα, 6 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 11 (3 ριμπάουντ), Νούνιεθ 1, Φαλ, Λαπροβίτολα 9 (2/4 τρίποντα), Αμπρίνες, Πάρκερ 13 (3/7 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 23/39 δίποντα, 12/25 τρίποντα, 12/17 βολές, 30 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 5 κλεψίματα, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπαρτσελόνα: 25/39 δίποντα, 13/30 τρίποντα, 9/16 βολές, 31 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 13 κλεψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική, ο Ερυθρός Αστέρας πηγαίνει στη Μαδρίτη για το ματς με τη Ρεάλ (24/10, 21:45), ενώ η Μπαρτσελόνα υποδέχεται τη Βιλερμπάν (25/10, 21:30).