EUROBASKET

EuroBasket U18, Ελλάδα - Γαλλία 66-69: Πάλεψε, αλλά λύγισε στο τέλος η Εθνική Εφήβων

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος
Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος FIBA.BASKETBALL

Η Εθνική Εφήβων έδειξε χαρακτήρα κόντρα στην ισχυρή εθνική Γαλλίας επιστρέφοντας από διψήφια διαφορά στην 4η περίοδο, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 66-69 για την πρώτη αγωνιστική του EuroBasket U18.

Ξεκίνημα με το αριστερό για την Εθνική Εφήβων στο EuroBasket U18. Η Ελλάδα πάλεψε κόντρα στην ισχυρή Γαλλία, επέστρεψε από το -10 στην τέταρτη περίοδο, αλλά στο τέλος γνώρισε την ήττα με 66-69 για την 1η αγωνιστική του EuroBasket U18 της Φινλανδίας.

Η Ελλάδα είχε μάλιστα την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το σουτ του Ροζακέα δεν βρήκε στόχο στην σημαντικότερη επίθεση του αγώνα, ενώ στην τελευταία φάση ο Παγώνης αστόχησε σε τρίποντο πίσω από το κέντρο.

Ο Λευτέρης Λιοτόπουλος με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ (αλλά και 5 λάθη) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ελλάδας, με τον Νεοκλή Αβδάλα να προσθέτει 14 πόντους (αλλά 6/19 σουτ).

Για την Γαλλία, ο Ζοάν Μπερινγκέρ είχε 14 πόντους, ενώ τα δύο μεγάλα αστέρια της - και υποψήφια για Top-10 στο NBA Draft 2025 - Νόλαν Τραορέ (9 πόντοι με 4/13 σουτ, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ) και Νοά Εσενγκουέ (8 πόντοι με 2/7 σουτ, 7 ριμπάουντ), έμειναν στα χαμηλα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 34-41, 50-58, 66-69

ΕΛΛΑΔΑ: Βλάσσης 3 (1), Ροζακέας 8 (1), Σπάρταλης 2, Αμπόση 4 (6 ριμπάουντ), Αβδάλας 14 (4/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 λάθη), Κομνιανίδης, Πατρίκης 4, Λιοτόπουλος 16 (3/7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χαντζής, Παγώνης 11 (1)

ΓΑΛΛΙΑ: Τραορέ 9 (3/12 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Πλούβι, Σακέ 3, Ντιακιτέ 2 (1/8 σουτ), Σίφερλιν 10 (2), Καρέρε 9 (3), Μπουπαντελέ 3 (1), Εσενγκουέ 8 (8 ριμπάουντ), Μπερινγκέρ 14, Μπερακού 5, Σισοκό 6 (1)

TAGS EUROBASKET ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ ΕΘΝΙΚΗ ΓΑΛΛΙΑΣ