Φενέρμπαχτσε - Ερυθρός Αστέρας 57-76: Η ομάδα του Σφαιρόπουλου θρίμαβευσε στην Τουρκία και έκανε το 3/3

ABA LEAGUE J.T.D. / DRAGANA STJEPANOVIC

Μεγάλη νίκη για τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος θριάμβευσε με 76-57 στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και έκανε το 3/3 στη EuroLeague. Πρώτη ήττα για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους.

Ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε από την έδρα της Φενέρμπαχτσε και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη για την 3η αγωνιστική της EuroLeague (57-76). Τρία θετικά αποτελέσματα σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Σφαιρόπουλου, πρώτη ήττα για εκείνη του Γιασικεβίτσιους.

Εξαιρετικό παιχνίδι και νταμπλ-νταμπλ από τον Μπολομπόι, πάλεψε ο Χέιζ-Ντέιβις για την Φενέρ, αλλά δεν ήταν αρκετό για την ομάδα του.

Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν εντυπωσιακός στο ξεκίνημα του αγώνα, όντας ασταμάτητος επιθετικά και ταυτόχρονα σφιχτός στην άμυνα. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου κράτησε τη Φενέρ μόλις στους 12 πόντους, ενώ σκόραρε 26 με πρωταγωνιστές τους Τζόελ Μπολομπόι και Νεμάνια Νέντοβιτς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα αντιστράφηκε, με την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να κρατάει χαμηλά τον Ερυθρό Αστέρα και με "όπλο" την άμυνα να μειώνει τη διαφορά στους επτά πόντους στην ανάπαυλα (31-38).

Οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου είχαν εκπληκτική αμυντική προσήλωση και στο τρίτο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας τη διαφορά εκ νέου σε διψήφια επίπεδα. Ο Μάικ Ντάουμ μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού και η ομάδα του Σφαιρόπουλου έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +12 (42-54). Ο Ερυθρός Αστέρας δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι και πανηγύρισε μία μεγάλη νίκη με 76-57.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παστούσιακ, Κορτές, Μπισουέλ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 31-38, 42-54, 57-76.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Γιασικεβίτσιους): Μπίρσεν, Μπάλντουιν 3, Μέλι 1, Σανλί 2, Μαχμούτογλου 3, Χέιζ-Ντέιβις 20 (4/5 τρίποντα), Χολ 10, Πιέρ 5, Ζάγκαρς 2, Κόλσον 9, Μαριάνοβιτς, Μπιρτς 2

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Σφαιρόπουλος): Μίλερ-ΜακΙντάιρ 8 (3 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Κάναν 3, Τεόντοσιτς 2, Νταβιντόβατς, Μίτροβιτς 7, Κάλινιτς 7 (4 ριμπάουντ), Ντόμπριτς, Μπολομπόι 18 (11 ριμπάουντ), Ντάουμ 14 (5 ριμπάουντ), Γκιεντράιτις, Νέντοβιτς 17 (4/8 τρίποντα), Ντος Σάντος

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 12/32 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 12/15 βολές, 32 ριμπάουντ, 13 αίστ, 4 κλεψίματα, 18 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 17/29 δίποντα, 10/28 τρίποντα, 12/17 βολές, 33 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 11 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Την επόμενη αγωνιστική η Φενέρμπαχτσε πηγαίνει στην έδρρα της Άλμπα (17/10, 20:30), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποδέχεται την Μπαρτσελόνα (18/10, 21:00).